Kot Łobuz potrzebuje pomocy/pomyslu -Zapchany nosek

blaski i cienie życia z kotem

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto paź 31, 2023 8:33 Kot Łobuz potrzebuje pomocy/pomyslu -Zapchany nosek

Temat wydzielony z wątku
viewtopic.php?f=46&t=177525

Cześć. Szukam pomocy/pomysłu dla mojego kota Łobuza.
leczę go właściwie od 6 tygodnia życia tj. odkąd przybłąkał sie do mnie. Miał bardzo trudny i długi Koci katar.
Potem ciągle zapchany nosek. W sierpniu wyszedł mu w wymazie gronkowiec złocisty.
Dostawał convente, potem miał endoskopię i ściąganie wydzieliny, brał floxitide wziewnie,
potem przez 10 dni chlorpheniraminę 1/4 tablx2 i teofilinę 75 mgx 1 i salbutamol wziewny. Wszystko bez efektu.
Wczoraj dostałam wynik TK i jestem przerażona. Wysłałam do lekarza i czekam . Może ktoś coś podpowie.
Kot jest cudowny, ma apetyt, bawi się, tylko ten zapchany nosek. Coraz gorzej. Nic mu nie spływa, bo on nie kicha.
Ściąganie niewiele daje- to bardzo gęsta wydzielina. Niczym sie nie rozrzedza. Robię inhalacje.
Kot Łobuz, 1 rok
Badanie TK głowy + środek kontrastowy iv
Badanie z użyciem rekonstrukcji w oknie kostnym i miękkotkankowym
Stwierdzono:
Znacznego stopnia zmniejszenie powietrzności w jamie nosowej oraz w przewodach
nosowych i przewodach nosowo gardłowych, obustronnie. Zmniejszona powietrzność zatok
czołowych i klinowych. Układ małżowin nosowych w obszarach zmniejszonej powietrzności
zatarty, w dużej części niewidoczny. Układ kostny o cechach słabo wyrażonej osteolizy -
niewidoczna odcinkowo przegroda nosowa i przegroda zatoki klinowej. Niszczenie kości
oczodołu lewego z początkiem przechodnia procesu w rejon przestrzeni zagałkowej.
Deformacja sklepienia kostnego przewodów nosowo gardłowych oraz nieznaczna
przebudowa i pogrubienie ścian zatok czołowych.
Po podaniu środka kontrastowego iv widoczne lokalne niewielkie obszary wzmocnienia
prokontrastowego w rejonie małżowin nosowych, przewaga wydzieliny. Regionalne
wzmocnienie pokontarstowe w rejonie zatok czołowych i klinowych (możliwy rozrost/
proliferacja błony śluzowej).
Puszki bębenkowe obustronnie o zmniejszonej powietrzności, ściany puszek bębenkowych
pogrubiałe. Zewnętrzne kanały słuchowe obustronnie drożne. Po podaniu środka
kontrastowego iv widoczne regionalne obszary wzmocnienia pokontarstowego w obrębie
ucha środkowego (możliwa proliferacja zapalna).
Węzły chłonne zagardłowe powiększone, reaktywne, do 6.3 mm w osi krótkiej.
NIeznacznie powiększone węzły chłonne żuchwowe.
Zęby bez widocznych zmian okołowierzchołkowych.
W centralnym układzie nerwowym komory boczne mózgu nieposzerzone. Szczelina
podłużna mózgu nieprzemieszczona. Brak widocznych patologicznych przestrzeni
płynowych i zmian wzmacniających się po podaniu środka kontrastowego.
Gałki oczne symetryczne, przestrzenie zagałkowe prawidłowe. Ślinianki symetryczne

Wnioski: obraz tomograficzny wskazuje na agresywny proces naciekowy,
rhinitis o charakterze przewlekłym, z jednoczesnym zajęciem zatok powinno
się jako pierwsze uwzględnić w rozpoznaniu różnicowym. O charakterze zmian
ostatecznie rozstrzyga badanie histologiczne.
Obustronne przewlekłe otitis media
Reaktywne węzły chłonne.

Dorota3

 
Posty: 30
Od: Śro gru 21, 2022 13:14

Post » Wto paź 31, 2023 11:16 Re: Moje koty XIX. Druid ['] Zawieszka ['] Dżygit [']

Dorota3 pisze:Cześć. Szukam pomocy/pomysłu dla mojego kota Łobuza.
leczę go właściwie od 6 tygodnia życia tj. odkąd przybłąkał sie do mnie. Miał bardzo trudny i długi Koci katar.
...ciach...

Przykro mi Dorota3, ale nie uzyskasz tutaj, w moim wątku, dodatkowej wiedzy. To nieporozumienie - teraz jestem na forum jako Katarzynka01, niegdyś jako casica.
A przykład Knotka, kota mojej mamy, podałam Ci tylko dlatego, że w sumie sytuacja była w jakiś sposób podobna, wstępna diagnoza fatalna, a po jakimś czasie stwierdzenie weta, że gdyby to był nowotwór, to już by dawno było po Knotku.
Oczywiście są też diametralne różnice - wiek kotów, zastosowana diagnostyka i tolerancja na zabiegi weterynaryjne.
Jednak, z tego co mi wówczas mówił wet wynikało, że takie nowotwory są szalenie agresywne. Knotek po tej pierwszej, fatalnej diagnozie żył jeszcze bodaj 5 lat smarkając i kichając nieustannie i zmarł w wieku prawie 21 lat.
Może tak być i w Waszym przypadku, oby :ok:

Łobuz jest młodym kotkiem, jeszcze może się to wszystko ustabilizować. Dżygit, który odszedł od nas w zeszłym roku, całe życie zmagał się z kocim katarem. Gdy brałam go ze schroniska, jego stan był kiepski, leczyłam go kilka miesięcy, ale niestety katar wracał.
Mam nadzieję, że uda się Łobuzowi przejść okres dojrzewania, a wtedy wszystko może się ustabilizować.
Zakładam, że jesteś z Warszawy? Może ktoś poradzi Ci dobrego, myślącego weta, bo to jest chyba najważniejsze. Swój watek przenieś do działu KOTY, gdzie zagląda więcej osób (poproś moderatora), może ktoś poradzi Ci coś konkretniejszego, bardziej sensownego, a może weta?
Ja w każdym razie bardzo mocno trzymam kciuki
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4495
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Wto paź 31, 2023 12:39 Re: Moje koty XIX. Druid ['] Zawieszka ['] Dżygit [']

Przepraszam. Już usuwam. Tak wstępnie Wetka mi też powiedziała, że gdyby to był nowotwór, to już by było po Łobuzie.

Dorota3

 
Posty: 30
Od: Śro gru 21, 2022 13:14

Post » Wto paź 31, 2023 12:44 Re: Moje koty XIX. Druid ['] Zawieszka ['] Dżygit [']

Przepraszam ale nie umiem ani usunąć ani przenieść.

Dorota3

 
Posty: 30
Od: Śro gru 21, 2022 13:14

Post » Wto paź 31, 2023 12:49 Re: Moje koty XIX. Druid ['] Zawieszka ['] Dżygit [']

Dorota3 pisze:Przepraszam ale nie umiem ani usunąć ani przenieść.

Nic nie usuwaj i nie masz doprawdy za co przepraszać :)
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4495
Od: Śro gru 28, 2022 17:36




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], jrrMarko, Nul i 309 gości