kupka poza kuwetą

blaski i cienie życia z kotem

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt cze 02, 2023 9:47 kupka poza kuwetą

Witam serdecznie forumowiczów i miłosników kotów

Problem jak sprawdziłem nie raz poruszany na forum, lecz każdy kot i przypadek jest inny, w związaku z tym założyłem nowy wątek.
Opis problemu:
4 letni kot od pewnego czasu zaczął robić kupkę poza kuwetą.
Kot posiada wszysko co mu potrzebne, dobre nie zmieniane jedzenie, czyszczona kuweta non stop, zero problemów zdrowotnych, zero czynników zerwnętrznych (zero stresu).
Kiedy następuje "załatwianie sie poza kuwetą"?
Otóż problem następuje wtedy gdy kotek nie otrzyma takiej ilości jedzenia jaką by sobie życzył. Otrzyma np. mniejszą porcję, chodzi i prosi o kolejną, której nie otrzymuje po czym znajdujemy kupę na podłodze obok kuwety. Nie było wcześniej takiego problemu, lecz w miarę dorastani kota i jego świadomosci, robi takie rzeczy. Czy taka eskalacja ze strony kota jest możliwa, pewnie tak w końcu to żywe stworzenie.

Na początku problemu gdy ograniczyliśmy mu porcje zywnościowe nie wiedzieliśmy skąd ten problem, więc rozpoczeliśmy karmienie na zawołanie, problem zniknął. Lecz nie można karmić kota tak dużą iloscią jedzenia bo już nasz kot rosyjski wygląda powoli jak brytjczyk.

P.S. Kot po kastracji 3,5 roku temu.

Zatem pytanie do bardziej doświadczonych jak go tego oduczyć, bo juz powli sił brakuje na zbieranie kup z podłogi!!! Prosze o pomoc!!! Pozdrawiam

davidof1

 
Posty: 3
Od: Pt cze 02, 2023 9:27

Post » Pt cze 02, 2023 19:51 Re: kupka poza kuwetą

Jedno jest dla mnie pewne ; kot nie robi tego "złośliwie". Może być stresowe - pusta miska = stres. Jeśli uważasz, że kota trzeba odchudzić to chyba poszukałabym innej metody. Może nie ograniczanie porcji ale poszukanie dietetycznej karmy?
Absolutnie nie chcę się "mądrzyć" bo odchudzenie kota to dla mnie byłby kosmos :wink:
Są na forum wątki o odchudzaniu kota. Wrzuć w wyszukiwarkę, może coś się przyda. Powodzenia :D
Uroda moja nie sięga szczytu szczytów, ale mój pies patrzy na mnie oczami pełnymi zachwytu
L. J. Kern
1 - Trudne początki kota Dropsa
2 - Drops + reszta (trudne życie)
3 - Drops + koty
Amorka i Mumiś

Obrazek

ewkkrem

Avatar użytkownika
 
Posty: 7950
Od: Czw lip 27, 2017 15:20
Lokalizacja: Włocławek

Post » Pt cze 02, 2023 20:14 Re: kupka poza kuwetą

Czy brak problemów zdrowotnych został stwierdzony badaniami? Czy na oko?
Czy próbowaliście dostawić mu druga kuwetę?

Mnie się udało odchudzić koty na barbie dopiero. Inne rzeczy nie działały. Dresiarz kiedy miała ograniczane jedzenie atakowała drugą kotkę. Nie dało się tak żyć...

On robi kupę niedaleko kuwety? Może Podkłady porozkladajcie na razie.

Unikanie kuwety to zawsze sygnał że cos jest nie tak... nigdy złośliwość.
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84526
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Sob cze 03, 2023 10:40 Re: kupka poza kuwetą

Bardzo rzadko u kotów zdarzają się zapchane gruczoły okołodbytowe,ale kilka moich kotów musiało je mieć wyczyszczone. Warto sprawdzić. To bolesne, kot saneczkuje, mocno wylizuje okolice pod ogonkiem, ale to już wtedy, kiedy problem jest poważny. Podobno otyłe koty są na to narażone.

ewar

 
Posty: 54903
Od: Wto lis 06, 2007 20:17
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post » Nie cze 04, 2023 9:59 Re: kupka poza kuwetą

Jeśli chcesz odchudzić kota, to karma musi być wysoko mięsna, bezzbożowa i o bardzo niskiej zawartości węglowodanów. Im więcej w karmie węglowodanów, tym mniej kot najada się nią = musi zjeść jej więcej, a jeśli nie, to stale jest głodny. Napisałeś, że karma jest niezmieniana, czyli cały czas kot je jedną, tą samą karmę ? Od jak dawna i jaka to karma ? Nie ma karmy idealnej, każda ma jakieś niedobory lub nadmiary różnych składników, dlatego monodieta nie jest dobra. Najlepiej jest karmić kota różnorodnie.
No i podpisuję się pod tym co wszyscy już tu napisali: Kot na pewno nie robi tego złośliwie - powodem jest albo problem zdrowotny, albo coś, co kota stresuje.

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Śro cze 14, 2023 9:36 Re: kupka poza kuwetą

Na wstepie dziękuję wszystkim za zaintersowania i mądre słowa.
Odpowiedam więc:
Tak kot był u weterynarza ale nic nie zostało stwierdzone, nie były wykonywane żadne badania.
Weterynarz równiez doradził zmanę karmy na bardziej wartościową jak vet life obesity i feromony w spray-u do prądu. (zakupione czekam na wysyłkę).
Dziękuję również za istotną informację odnośnie "saneczkowania" i wylizywania, tak żeczywiście kotek miał czasami tendencje do tego, lecz odrobaczany jest regularnie, nie jest kotem wychodzącym. Może wrócę z ta informację do weterynarza aby tam został zbadany. Lecz też nigdy nie zauwazyłem aby miał jakiekolwiek problemy z toaletą hmmm

davidof1

 
Posty: 3
Od: Pt cze 02, 2023 9:27

Post » Śro cze 14, 2023 22:31 Re: kupka poza kuwetą

Przede wszystkim co kot je?
Jesli suche, tzw. dla otylych kotow, to moze warto przejsc na bardziej naturalne zywienie: mieso z suplementacja, wysokomiesne karmy mokre, zmiennosc pozywienia?
Kot moze sie czuc kiepsko po suchym, moze sie czuc glodny, moga sie pojawic problemy z wyprozenieniem z powodu odwodnienia, zwlaszcza przy obecnych temperaturach.

FuterNiemyty

 
Posty: 3471
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Śro cze 14, 2023 22:59 Re: kupka poza kuwetą

To też mogą być objawy zatwardzenia (może dodatkowo zakłacxenia) I trudności z wypróżnieniem powoduje ból. Ból kojarzy się z kuwetą więc kot kuwety unika.
Poszłabym do weta, ale tym razem nie na oględziny t6lko na porządne badania.
Kupa poza kuwetą zazwyczaj oznacza coś zdrowotnego
Psikutka po 20 latach i 7 miesiącach juz tylko w moim sercu

Jeżyk in heaven...

Sosemigo

 
Posty: 111
Od: Nie lis 27, 2011 19:43

Post » Wto wrz 26, 2023 13:22 Re: kupka poza kuwetą

Witam wszystkich
Update w temacie dla innych którzy mają podobny problem. Po zmianie karmy na karmę Obesity problem zniknął z dnia na dzień. Jak ręką odjął, więc polecam wszytskim.

davidof1

 
Posty: 3
Od: Pt cze 02, 2023 9:27




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Nul, Silverblue, zuza i 92 gości