Kocur sika pod drzwiami wyjściowymi o 5 rano

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto mar 29, 2022 8:40 Kocur sika pod drzwiami wyjściowymi o 5 rano

Hej! Piszę z prośbą o pomoc, ponieważ mój trzyletni kocur rasy Ragdoll od jakichś dwóch tygodni wykazuje bardzo dziwne zachowania kuwetowe. :cry:
CODZIENNIE o 5 rano sika pod drzwiami wyjściowymi, raz po prawej, raz po lewej stronie drzwi. W ciągu reszty dnia załatwia wszystkie swoje potrzeby do kuwety. Miejsca, w które sika były myte: płynem do podłóg, wodą z mydłem, klasycznym płynem czyszczącym, przecierane octem i preparatem odstraszającym koty dr Seidel. Ten ostatni pomógł na dwa dni, ale mam wrażenie, że na kocurze przestał on już robić wrażenie w tym wydaniu, ale wciąż odstrasza go od miejsc, które spsikałam, aby nie drapał. Preparat został również użyty na zewnątrz mieszkania, po drugiej stronie drzwi wejściowych. Nie pomogło również położenie drapaka w miejscu, w którym się załatwia - zesikał się kilka centymetrów dalej :cry: Nie jestem w stanie umieścić pod drzwiami dodatkowej kuwety, ponieważ nie ma tam na to miejsca... Dlaczego on to robi? Jak oduczyć go tego zachowania? Jest to mega uciążliwe, a dodatkowo mam w domu malutkie dziecko, które pełza i spsikiwanie mieszkania wszelakimi substancjami odstraszającymi kota wydaje mi się nie być najlepszym długofalowym rozwiązaniem... :cry:

Dodatkowo:
1. Kot jest niewychodzący, ma 3 lata, jest wykastrowany i sika tylko na powierzchnię poziomą.
2. W jego życiu nic się nie zmieniło w ostatnim czasie - dziecko ma 7 miesięcy, a ostatnia przeprowadzka była dawno temu.
3. Kuweta jest regularnie sprzątana, a w niej znajduje się ten sam żwirek, którego używa od co najmniej 2 lat.
4. Kot nie ma sytuacji stresowych - każdy dzień wygląda mniej więcej podobnie.
5. Kot ma zapewnioną rozrywkę i nie czuje się samotny, bo przez cały dzień ktoś jest w domu.

Będę wdzięczna za pomoc :201494

margaery

 
Posty: 2
Od: Wto mar 29, 2022 8:04

Post » Wto mar 29, 2022 14:01 Re: Kocur sika pod drzwiami wyjściowymi o 5 rano

Mieszkasz w domu z ogrodem czy w bloku ? Moja pierwsza myśl jest taka, że jeśli mieszkasz w domu a drzwi wyjściowe są drzwiami wyjściowymi na zewnątrz, to prawdopodobnie o 5 rano pod te drzwi przychodzi jakiś bezdomny kot,którego obecność wyczuwa Twój kotek i tak reaguje na tę obecność. Godzina 5 rano, to godzina wędrówek kotów wychodzących lub bezdomnych.A poza tym, to czas rui u kotek i kocich amorów, więc może on nawet słyszy te mocno charakterystyczne dźwięki.Piszesz, że zaczęło się to dziać dwa tygodnie temu , czyli dokładnie jak zaczął się czas kocich amorów.
Skoro później w ciągu całego dnia załatwia się do kuwety znaczyłoby, że w ciągu dnia jest pod tymi drzwiami cisza i nic kotka już nie stresuje.
Natomiast jeśli mieszkasz w bloku i nie istnieje prawdopodobieństwo obecności obcego kota pod Twoimi drzwiami, to nie znajduję żadnego wytłumaczenia takiego zachowania jak tylko (oby nie) chorobowe. Złapać mocz i dać do zbadania by upewnić się, że nie jest lekko podziębiony pęcherz lub że jest zdrowy jak rydz a takie zachowanie wynika z czegoś innego.
Obserwuj bacznie jego zachowanie w ciągu dnia :ok: :201461
Gdy cię znalazłam, nie wiedziałam, co z tobą zrobić.
Dziś nie wiem, co zrobię bez ciebie...
Marcel 7.10.2007 - 26.07.2021

kwinta

Avatar użytkownika
 
Posty: 7320
Od: Śro maja 21, 2008 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

Post » Wto mar 29, 2022 18:10 Re: Kocur sika pod drzwiami wyjściowymi o 5 rano

A może przyczyną jest maluszek? Budzi zazdrość a poza tym zmienił ustalony koci rytm życia? Nie wiem, tylko tak gdybam....Moje też sikają i mimo podejmowanych prób zaradzenia niewiele to daje :(

aga66

 
Posty: 6127
Od: Nie mar 05, 2017 18:46

Post » Wto mar 29, 2022 18:53 Re: Kocur sika pod drzwiami wyjściowymi o 5 rano

A jak wyniki badań wyszły?
Wszelkie zmiany w charakterze, zachowaniu z reguły są spowodowane zdrowotnymi problemami.
Wklej wyniki jeśli je masz. Choć sądzę, że nawet wet go nie oglądał bo byłby wpis... Chyba :roll:
Chyba że faktycznie jest to dom gdzie pod drzwi przychodzą inne kocury.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55358
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Śro mar 30, 2022 8:15 Re: Kocur sika pod drzwiami wyjściowymi o 5 rano

Hej, kot był u weterynarza około dwóch miesięcy temu ze względu na biegunkę - był dokładnie zbadany, miał robione badania. Ostatecznie okazało się, że jest zdrowy jak ryba, tylko miał niestrawność :|
W sprawie sikania pod drzwiami nie byliśmy jeszcze u weta. Nie sądziłam, że jest konieczność, jeśli KAŻDĄ potrzebę załatwia w kuwecie, tylko o 5 rano idzie się wysikać pod drzwi... Nie wiązałam tego z problemem zdrowotnym, bo jak to jest - o 5 rano jest chory, a przez pozostały czas zdrowy? :?:

Mieszkamy w bloku, inne zwierzęta raczej nie mają wstępu na klatkę. Co najwyżej zwierzęta sąsiadów, ale szczerze powiedziawszy to takich też nie widziałam. :|

margaery

 
Posty: 2
Od: Wto mar 29, 2022 8:04

Post » Śro mar 30, 2022 9:54 Re: Kocur sika pod drzwiami wyjściowymi o 5 rano

A moze poświęć jakiś ranek i sprawdź, co się dzieje pod Twymi drzwiami na zewnątrz? Albo zamontuj kamerkę i nagrywaj obraz z korytarza na zewnątrz? Bo logicznie zachowanie kota wygląda na reakcję na jakieś zagrożenie z zewnątrz. I to niekoniecznie musi być sytuacja, która trwa, wystarczy, ze do sąsiadów przyjechała na kilka dni w odwiedziny babcia ze swoim kocurem, który wcześnie rano odbywał spacery po korytarzu? Nawet nie musiał sikać pod drzwiami, wystarczy że się ocierał, zostawiał swój zapach. A Twój kot zareagował raz czy dwa, po czym znaczenie drzwi weszlo mu w krew, nawet jeśli bezpośrednia przyczyna ustała (babcia wyjechała). Ale równie dobrze moze to być zapach psa, wyprowadzanego rano na spacer. Kamerka nie musi, ale może pomóc Wam ustalić przyczynę. A wtedy można pomyśleć nad sposobami ratunku. Na razie warto przykrywać na noc przestrzeń pod drzwiami jakąś dużą folią (malarską). Przynajmniej siuski nie będą wsiąkać w podłogę.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60188
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro mar 30, 2022 10:36 Re: Kocur sika pod drzwiami wyjściowymi o 5 rano

Też pomyślałam o psie wyprowadzanym zawsze o 5 rano na siusiu, może zbiega po schodach bez smyczy i podchodzi pod Wasze drzwi, bo czuje kota. Obwąchuje drzwi a kot go słyszy i czuje jego zapach,co wywołuje u niego stres i siusianie :? .

A może zrób doświadczenie i zamknij kota na noc w pomieszczeniu z którego nie podejdzie o 5 rano pod drzwi wyjściowe i zobaczysz jakie będzie jego zachowanie.

Trzeba się trochę zabawić w śledczego i szukać przyczyny.... :201461
Gdy cię znalazłam, nie wiedziałam, co z tobą zrobić.
Dziś nie wiem, co zrobię bez ciebie...
Marcel 7.10.2007 - 26.07.2021

kwinta

Avatar użytkownika
 
Posty: 7320
Od: Śro maja 21, 2008 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

Post » Śro mar 30, 2022 10:41 Re: Kocur sika pod drzwiami wyjściowymi o 5 rano

O, to też ciekawy pomysł! :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60188
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Nie kwi 03, 2022 9:28 Re: Kocur sika pod drzwiami wyjściowymi o 5 rano

margaery pisze:Hej, kot był u weterynarza około dwóch miesięcy temu ze względu na biegunkę - był dokładnie zbadany, miał robione badania. Ostatecznie okazało się, że jest zdrowy jak ryba, tylko miał niestrawność :|
W sprawie sikania pod drzwiami nie byliśmy jeszcze u weta. Nie sądziłam, że jest konieczność, jeśli KAŻDĄ potrzebę załatwia w kuwecie, tylko o 5 rano idzie się wysikać pod drzwi... Nie wiązałam tego z problemem zdrowotnym, bo jak to jest - o 5 rano jest chory, a przez pozostały czas zdrowy? :?:

Mieszkamy w bloku, inne zwierzęta raczej nie mają wstępu na klatkę. Co najwyżej zwierzęta sąsiadów, ale szczerze powiedziawszy to takich też nie widziałam. :|

Wklej wyniki badań proszę. Morfologia, biochemia, mocz...

Poza tym...
Z całym szacunkiem...
Dwa miechy temu to 60 dni! Przez ten czas może mu się zdrowie zepsuć. Ty też z dnia na dzień możesz mieć problemy zdrowotne i zapitalasz wtedy do lekarza. A nie gadasz sobie do lustra, że dwa miechy temu zdrowie było i nie zamierzasz nic robić!
Poza tym...
Jeden mój osobisty kot w czerwcu miał cudne badania. A w sierpniu odszedł na niewydolność nerek.
To tak a'propo odległości zdrowotnych :?
Obecnie nasz Żwirek wali kupę na dywan . Zawsze ciemnym rano. Między czwartą a piątą. I co? Ma wyniki ok. Tylko zęby są do roboty. W kwietniu ma zabieg ich usunięcia.

Kot NIE sika bez przyczyny! Coś musiało się zadziać! Jego zdrowie, wasze zdrowie, jakieś zmiany w domu, goście, spięcia między ludźmi, coś mu zrobiono (nie istotne dla ludzi dla niego ważne) ...
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55358
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Czw kwi 07, 2022 6:49 Re: Kocur sika pod drzwiami wyjściowymi o 5 rano

Co z kotem?
Uwielbiam takie watki, gdzie nie ma żadnych info, odpowiedzi. :mrgreen:
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55358
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: aga66, Gosiagosia, kicalka, Majestic-12 [Bot] i 157 gości