Przygarnięte kociaki- problemy

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto sty 25, 2022 17:57 Przygarnięte kociaki- problemy

Witajcie kochani. Dostałam namiary Waszego forum od znajomej. Od 1,5 miesiąca mam dwa kotki przygarnięte z ogródków działkowych, uczymy się siebie nawzajem i jest już naprawdę dobrze, powoli nam ufają i są bardziej spokojne. Jednak problem tkwi w Żywieniu Lunki która gubi sierść i jest strasznie chudziutka. Mimo dobrych karm nie bardzo chce je jeść. Prosze o poradę co w tej kwestii robić dalej. Z góry Dziekuje

Lordluna

 
Posty: 7
Od: Nie sty 09, 2022 12:03

Post » Wto sty 25, 2022 19:04 Re: Przygarnięte kociaki- problemy

A byłaś na przeglądzie weterynaryjnym z badaniami krwi?

Ja we wrześniu przygarnęłam koteczkę i po 6 tygodniach już miała ładna sierść.

No ale to kwestia tego jak długo były niedobory, co koty teraz jedzą i co w nich siedzi.

Ja po prostu karmiłam ją dobrym żarciem, dawałam witaminy i zrobiłam badania (profil geriatryczny).
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84527
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Wto sty 25, 2022 20:09 Re: Przygarnięte kociaki- problemy

Kotki z pewnością są już odpchlone, odświerzbione i odrobaczone.
Jeżeli jesteś pewna, że żadne życie wewnętrzne :wink: w niech nie mieszka (dobre regularne kupy o dobrym kolorze i niespecjalnie śmierdzące), to może spróbuj karmić surowym mięsem?
One na tych działkach z pewnością jakieś myszki łapały.
Na początek np udziec z indyka z ludzkiego sklepu, ze skóra i tłuszczem, (obwąchany, czy jest świeży).
Ok 30 dkg na posiłek (ok 100 g na dobę jeśli jadłyby samo mięsko bez żadnej innej karmy).
Gdyby się okazało, że są chętne, to możesz poczytać o karmieniu BARF.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13706
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto sty 25, 2022 20:38 Re: Przygarnięte kociaki- problemy

100 g na dobę, zwłaszcza jeżeli koty są nie małe i wychudzone to malutko! Moje 4-5 kg koty jedzą po ok. 200-250 g na dzień i nie są grube (pomijając Snow, ale... ją pomińmy :oops: ).

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Wto sty 25, 2022 21:41 Re: Przygarnięte kociaki- problemy

BARF zakłada 25-30 g mięsa na kg masy ciała dorosłego kota.
Ale to ma być na próbę....autorka, jeśli temat ją zainteresuje, z pewnością poczyta i sama ustali odpowiednie porcje dla kotów.
Ja, jak wielokrotnie pisałam, ważę kotki regularnie i karmię tyle, żeby waga utrzymywała się mniej więcej stała :)
Przeciętny kot waży ok 4 kg (nieupasiony :) )
Każdy kot, jak każdy człowiek, ma inną przemianę materii, więc i różne zapotrzebowanie.
Uważam, że wprowadzanie BARF powinno się zacząć w możliwie najprostszy sposób...jeśli "chwyci", to opiekun samodzielnie ustali własne ilości pokarmu dla swoich kotów :)
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13706
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto sty 25, 2022 22:13 Re: Przygarnięte kociaki- problemy

Tylko te 100 g to absolutnie minimum dla 4kg kota, a tutaj mówimy o wychudzonych bidach podworcowych, które mają takie niedobory, że aż im futerko wypada.... Naprawdę, dopiero jakby przekroczyły 50g mięsa/1kg masy ciała to bym ograniczała. Zejście do tych 25-30g dopiero jak zaczną wracać do normy :wink: . A i przy tym należy pamiętać, że są koty o większym zapotrzebowaniu i jeżeli kot chodzi głodny i wściekły to warto sprawdzić czy te +20g nie pomoże :wink: .

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Wto sty 25, 2022 22:28 Re: Przygarnięte kociaki- problemy

Sierra pisze:Tylko te 100 g to absolutnie minimum dla 4kg kota, a tutaj mówimy o wychudzonych bidach podworcowych, które mają takie niedobory, że aż im futerko wypada.... Naprawdę, dopiero jakby przekroczyły 50g mięsa/1kg masy ciała to bym ograniczała. Zejście do tych 25-30g dopiero jak zaczną wracać do normy :wink: . A i przy tym należy pamiętać, że są koty o większym zapotrzebowaniu i jeżeli kot chodzi głodny i wściekły to warto sprawdzić czy te +20g nie pomoże :wink: .
Sierra....a Ty wiesz, co te kotki teraz jedzą ? bo ja nie wiem :)


A o ilościach już kiedyś rozmawiałyśmy :)
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13706
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro sty 26, 2022 12:16 Re: Przygarnięte kociaki- problemy

Dziękuję bardzo za rady. U weterynarza bylismy i były zdrowe, dzisiaj było łapanie kotków i ponowna wizyta weterynaryjna. Jak się okazało Lunka ma zapalenie krtani i dlatego się oszczędza z jedzeniem, jeżeli chodzi o sierść to poprostu zgubiła ta działkowa, zmieniła kolor na żółto bury i tak jest prawidłowo. Kamień z serca że jest dobrze, to była nasza panika ale mamy duży stres że może dziać im się krzywda . Koreczki są na karmię cosma i tak ma zostać

Lordluna

 
Posty: 7
Od: Nie sty 09, 2022 12:03

Post » Śro sty 26, 2022 19:06 Re: Przygarnięte kociaki- problemy

Lordluna pisze: Koreczki są na karmię cosma i tak ma zostać

Cosma to karma UZUPEŁNIAJĄCA. Nie nadaje się do codziennego żywienia. Może być jedynie DODATKIEM do pełnej karmy. Można ją podawać ok. 3 razy w tygodniu.
Za chwilę możecie mieć takie niedobory, że nie nadgonicie.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Śro sty 26, 2022 20:40 Re: Przygarnięte kociaki- problemy

O matko, mówiłam weterynarzowi ze Cosma i powiedział ze Ok. Jaka karmę podawać?

Lordluna

 
Posty: 7
Od: Nie sty 09, 2022 12:03

Post » Czw sty 27, 2022 8:05 Re: Przygarnięte kociaki- problemy

Lordluna niestety, ale większość weterynarzy nie ma specjalnego pojęcia o żywieniu... To trochę tak jakby ktoś chirurga o dietetykę wypytywał - gdzieś coś dzwoni, ale nie bardzo wiadomo gdzie :roll: .

Polecam poczytać ten temat viewtopic.php?f=1&t=183659 :D

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Pt sty 28, 2022 8:02 Re: Przygarnięte kociaki- problemy

To tez racja, dziękuje jeszcze raz za rady. Już zostały wdrożone, zmieniona karma na pełnowartościowa, jedzą ją równie chętnie. Teraz cierpliwie czekam na efekty. Ciesze się ze Was zapytałam, macie ogromne doświadczenie i wiedzę. Pozdrawiam

Lordluna

 
Posty: 7
Od: Nie sty 09, 2022 12:03

Post » Pt sty 28, 2022 9:35 Re: Przygarnięte kociaki- problemy

A tak z ciekawości... Jaką karmę wybraliście?

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Sob sty 29, 2022 6:31 Re: Przygarnięte kociaki- problemy

Miamor,applaws, mjammjam oraz sucha fitmin mam nadzieje ze to dobry wybór

Lordluna

 
Posty: 7
Od: Nie sty 09, 2022 12:03

Post » Pon lut 14, 2022 18:55 Re: Przygarnięte kociaki- problemy

Lordluna pisze:Miamor,applaws, mjammjam oraz sucha fitmin mam nadzieje ze to dobry wybór

Zapomniałam odpisać.
Mjamjam - bardzo dobry wybór.
Applaws - zależy który. Część to również karmy uzupełniające.
Miamor - to już średnia półka.
Sucha Fitmin - też zależy która. Jeśli bezzbożowa, to niezły wybór, chociaż jeszcze nie najlepszy. Ale jestem zwolennikiem całkowitej rezygnacji z suchego, nawet najlepszej :)
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 177 gości