Moje koty Sabcia Usia Calinka Mini i Kitka. Zazulka [*]

blaski i cienie życia z kotem

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt lis 26, 2021 19:11 Re: Moje koty Sabcia Usia Calinka Mini i Kitka.

KĄCIK MUZYCZNY
Dawno nie było opery w Kąciku, więc dziś zaproponuję Wam streszczenie jednej z najpopularniejszych - Cyganerii Pucciniego. Jeśli dotąd nie było jej w Kąciku, to dlatego, że nie mogłam się zdecydować, którą wersję Wam przedstawić. Wersja z Placido Domingo - niewątpliwie najlepszym Rodolfem i znakomitą Kiri Te Kanawą jako Mimi, z 1977 r., ma niestety nie najlepszą kopię i napisy po francusku. Nowa, filmowa wersja z 2008 r. z Rolando Villazonem i Anną Netrebko jest świetna technicznie i ma angielskie napisy, ale przyznam szczerze, że Netrebko aktorsko i wizerunkowo (w I akcie) nie przekonuje mnie jako Mimi (wokalnie jest ok), no i Villazon nie wzrusza mnie tak, jak Domingo... Rozważałam sprawę niczym Tewje Mleczarz ("ale z drugiej strony..." :wink: ) i w końcu znalazłam rozwiązanie kompromisowe - pokażę Wam obie wersje, do wyboru. Dziś I akt najpierw z napisami angielskimi, a następnie - z francuskimi. Można sobie wybrać. Z drugiego aktu - tylko popularna aria Mimi, w jednej wersji, która najbardziej mi się podobała. Jest na yt fragment z filmu z 2008 r, ale zbyt rozbudowany i w dodatku napisy po... hiszpańsku. A więc zaczynamy.
Akcja toczy się w XIX wieku wśród paryskiej cyganerii. Poeta Rodolfo, malarz Marcello, muzyk Schaunard i filozof Colline mieszkają wspólnie w mansardzie i klepią biedę. Kiedy jednemu z nich udaje się coś zarobić, idą do restauracji, aby najeść się do syta i spędzić wesoło wieczór. Tylko Rodolfo zostaje chwilę, aby skończyć artykuł. Nagle do jego drzwi puka sąsiadka, uboga szwaczka, której zgasła świeca, a zapałek nie ma... Dziewczyna jest słaba i prawie mdleje, Rodolfo stara się jej pomóc, zapala świecę, ale wtedy okazuje się, że panience wysunął się z kieszeni klucz. Szukają go razem z Rodolfem, który odnajduje zgubę, jednak chcąc zatrzymać dziewczynę na chwilę, chowa go do kieszeni. Młodzi zaczynają rozmawiać, opowiadają o swoim życiu - i oczywiście zakochują się w sobie.
Słuchamy nagrania Deutsche Grammophon, pod dyrekcją Bertranda de Billy, jako Mimi - Anna Netrebko, w roli Rodolfa - Rolando Villazon. Trzeba kliknąć w link i przejść na yt.
https://www.youtube.com/watch?v=iIWiCkzN1Co&t=140s

A teraz wersja z Opery Paryskiej z 1977 r., śpiewają Placido Domingo i Kiri Te Kanawa, orkiestrą dyryguje Nello Santi.
cz. pierwsza - zawiera arię Che gelida manina - największy przebój tej opery i jedną z najbardziej znanych arii tenorowych. Napisy po francusku.


część druga - z arią Mimi Mi chiamano Mimì i znanym duetem O soave fanciulla.


Akt drugi opery. Rodolfo i Mimi dołączają do przyjaciół w Cafe Momus. Wcześniej, na konto zarobionych przez muzyka Schaunarda pieniędzy Rodolfo kupuje Mimi kapelusik, a filozof Colline zaopatruje się w ciepły płaszcz. W kawiarni pojawia się śpiewaczka Musetta, dawna ukochana Marcella, wraz z radcą Alcindorem. Musetta stara się zwrócić uwagę Marcella, co szybko jej się udaje. Dziewczyna odsyła Alcindora, każąc mu kupić sobie nowe buciki, bo te, które nosi, uciskają jej stopy. Kiedy radca odchodzi, Marcollo i Musetta rzucają się sobie w ramiona. Grono przyjaciół opuszcza kawiarnię, beztrosko zostawiając rachunek do zapłacenia... Alcindorowi. Walc Musetty Quando men vo zaśpiewa Adriana Martino. Nagranie pochodzi z filmowej wersji Cyganerii w reżyserii Franco Zeffirellego, z 1965 r., orkiestrą Teatru La Scala dyryguje Herbert von Karajan.
Ostatnio edytowano Sob lis 27, 2021 0:06 przez jolabuk5, łącznie edytowano 1 raz
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60195
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt lis 26, 2021 19:54 Re: Moje koty Sabcia Usia Calinka Mini i Kitka.

Anna2016 pisze:Uff Sabuniu jedz Kochanie, jedz, oby brzuszek jak najszybciej uspokoił się :201461 :201461 :201461 :201461
SabaS wczoraj dostałam odpowiedź emailem ze sklepu zoona że nie mają tych saszetek :( - wysłałam Ci ich odpowiedź na pw.
Jolu fajne te biżutki, piszę się na zakup :P :P :P
Dziś przyszły 3 kg suchej karmy, wersja stara :P :P
Szukam dalej, ale szykuję się też do powolnego przechodzenia na wersje ulepszoną :evil: :evil:

Dobrze, że choć sucha karma jest stara.
A bazarek spróbuję zrobić w weekend :D
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60195
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt lis 26, 2021 23:03 Re: Moje koty Sabcia Usia Calinka Mini i Kitka.

Jola ladna ta Twoja bizuteria!
Kochana Sabciu, trzymamy kciuki za Twoj apetyt i dobre samopoczucie!
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4236
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Pt lis 26, 2021 23:15 Re: Moje koty Sabcia Usia Calinka Mini i Kitka.

Sabcia co prawda zwróciła sporo z tego, co zjadła rano (ale jak elegancko - w kuwetce!), jednak cały dzień podjada, troszkę suchego, troszkę sosiku z różnych saszetek. Podtykałam jej tak, że wieczorem wyrzuciłam pozostałości chyba z 8 talerzyków... Sabcia w ogóle zawsze tak je - najlepiej, żeby jej zrobić szwedzki stół, czyli 3 różne rzeczy na talerzyku, a ona każdą poliże przez chwilę i już więcej nie chce. :twisted:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60195
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob lis 27, 2021 0:03 Re: Moje koty Sabcia Usia Calinka Mini i Kitka.

jolabuk5 pisze:Sabcia co prawda zwróciła sporo z tego, co zjadła rano (ale jak elegancko - w kuwetce!), jednak cały dzień podjada, troszkę suchego, troszkę sosiku z różnych saszetek. Podtykałam jej tak, że wieczorem wyrzuciłam pozostałości chyba z 8 talerzyków... Sabcia w ogóle zawsze tak je - najlepiej, żeby jej zrobić szwedzki stół, czyli 3 różne rzeczy na talerzyku, a ona każdą poliże przez chwilę i już więcej nie chce. :twisted:


Sabciu, życzymy poprawy apetytu i zdrówka.
Jolu, z klejnotów rodzinnych rzeczywiście zrób bazarek, skoro leżą bezproduktywnie, może ktoś inny się nimi zachwyci (vide Anna2016) :ok:
Aktualny wątek Noliny: viewtopic.php?f=46&t=216241

madrugada

Avatar użytkownika
 
Posty: 7755
Od: Pon maja 18, 2009 12:01
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob lis 27, 2021 0:10 Re: Moje koty Sabcia Usia Calinka Mini i Kitka.

Klejnotów rodzinnych bym tak nie wyprzedawała (gdybym takowe posiadała :D ), ale tych łańcuszków i koralików pozbędę się bez żalu, bo od dawna ich nie noszę, a mam naprawdę dużo. Może komuś jeszcze się przydadzą :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60195
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob lis 27, 2021 0:34 Re: Moje koty Sabcia Usia Calinka Mini i Kitka.

jolabuk5 pisze:Klejnotów rodzinnych bym tak nie wyprzedawała (gdybym takowe posiadała :D ), ale tych łańcuszków i koralików pozbędę się bez żalu, bo od dawna ich nie noszę, a mam naprawdę dużo. Może komuś jeszcze się przydadzą :ok:


Jolu, to był żart :)
Napewno komuś się przydadzą.
Aktualny wątek Noliny: viewtopic.php?f=46&t=216241

madrugada

Avatar użytkownika
 
Posty: 7755
Od: Pon maja 18, 2009 12:01
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob lis 27, 2021 1:44 Re: Moje koty Sabcia Usia Calinka Mini i Kitka.

madrugada pisze:
jolabuk5 pisze:Klejnotów rodzinnych bym tak nie wyprzedawała (gdybym takowe posiadała :D ), ale tych łańcuszków i koralików pozbędę się bez żalu, bo od dawna ich nie noszę, a mam naprawdę dużo. Może komuś jeszcze się przydadzą :ok:


Jolu, to był żart :)
Napewno komuś się przydadzą.

Ależ ja tak właśnie zrozumiałam :D
Dorzucę jeszcze trochę koralików :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60195
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob lis 27, 2021 3:33 Re: Moje koty Sabcia Usia Calinka Mini i Kitka.

jolabuk5 pisze:(...) Sabcia w ogóle zawsze tak je - najlepiej, żeby jej zrobić szwedzki stół, czyli 3 różne rzeczy na talerzyku, a ona każdą poliże przez chwilę i już więcej nie chce. :twisted:


O to widze, ze moje sa rozpieszczone, bo zazwyczaj na talerzyku maja ze 2-3 rzeczy. Po prostu otwieram zawsze kilka puszek i jest tez robione mieso z suplementami i kazdy dostaje po trochu wszystkiego = szwedzki stol :D
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4236
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Sob lis 27, 2021 9:25 Re: Moje koty Sabcia Usia Calinka Mini i Kitka.

pibon pisze:
jolabuk5 pisze:(...) Sabcia w ogóle zawsze tak je - najlepiej, żeby jej zrobić szwedzki stół, czyli 3 różne rzeczy na talerzyku, a ona każdą poliże przez chwilę i już więcej nie chce. :twisted:


O to widze, ze moje sa rozpieszczone, bo zazwyczaj na talerzyku maja ze 2-3 rzeczy. Po prostu otwieram zawsze kilka puszek i jest tez robione mieso z suplementami i kazdy dostaje po trochu wszystkiego = szwedzki stol :D


no to ja dla swoich jestem niedobra :( , otwieram jedno opakowanie dzielę na 4 miski i jak chcą to jedzą, a jak któremuś nie smakuje to inny kot zje
Obrazek

http://www.nadziejanadom.org/

"Największym egoizmem jest życie dla czystych podłóg, foteli bez sierści i w przekonaniu -już nigdy więcej, bo później boli "

mir.ka

Avatar użytkownika
 
Posty: 72722
Od: Pt cze 01, 2012 10:06
Lokalizacja: Sosnowiec

Post » Sob lis 27, 2021 12:40 Re: Moje koty Sabcia Usia Calinka Mini i Kitka.

Ja też jestem wredna, wykładam barfa na miski i idę do pracy. Jak któraś nie zje, to będzie głodna. :twisted:
wątek Księżniczki Ofelii i Małej Czarnej Carmen
viewtopic.php?f=46&t=213181 - cz. IX
Obrazek

MB&Ofelia

 
Posty: 33187
Od: Pt gru 09, 2011 9:20
Lokalizacja: Koszalin

Post » Sob lis 27, 2021 15:17 Re: Moje koty Sabcia Usia Calinka Mini i Kitka.

Uff, nie pisałam rano, bo robiłam zdjęcia do bazarku, ale nie wiem, czy wszystko na raz wystawić? Mam prawie 140 rzeczy :strach:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60195
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob lis 27, 2021 15:21 Re: Moje koty Sabcia Usia Calinka Mini i Kitka.

jolabuk5 pisze:Uff, nie pisałam rano, bo robiłam zdjęcia do bazarku, ale nie wiem, czy wszystko na raz wystawić? Mam prawie 140 rzeczy :strach:

To ci się nazbierało :mrgreen:
Ja też jestem taki chomik przydasie :ryk:
Cześć ciuszków wydałam do Domu Samotnej Matki ale jeszcze przyda się. Chyba ta peseloza ujawnia się u mnie często albo wychodzą naleciałości komunizmu. :ryk:

Gosiagosia

Avatar użytkownika
 
Posty: 25544
Od: Wto kwi 23, 2013 11:47
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob lis 27, 2021 16:31 Re: Moje koty Sabcia Usia Calinka Mini i Kitka.

jolabuk5 pisze:Uff, nie pisałam rano, bo robiłam zdjęcia do bazarku, ale nie wiem, czy wszystko na raz wystawić? Mam prawie 140 rzeczy :strach:


jak dasz radę to wystawiaj
Obrazek

http://www.nadziejanadom.org/

"Największym egoizmem jest życie dla czystych podłóg, foteli bez sierści i w przekonaniu -już nigdy więcej, bo później boli "

mir.ka

Avatar użytkownika
 
Posty: 72722
Od: Pt cze 01, 2012 10:06
Lokalizacja: Sosnowiec

Post » Sob lis 27, 2021 17:48 Re: Moje koty Sabcia Usia Calinka Mini i Kitka.

No to spróbuję. Ale już chyba jutro. Dziś mogę Wam tutaj pokazać, ile tego jest
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60195
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 140 gości