Maine coon - dieta

blaski i cienie życia z kotem

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie kwi 11, 2021 21:22 Maine coon - dieta

Witajcie; ) czy mógłby mi ktoś doradzić w kwestii żywienia 4,5 miesięcznej kotki rasy Maine coon? Kotka waży obecnie 3 kg i co jest dla nas zaskakujące, ma ochotę pochłaniać każdą ilość jedzenia. Pochodzi z hodowli, gdzie miała stały dostęp do karmy typu BARF i nie przejawiała takich zapędów wszystkożerczych. Obecnie dostaje w ciągu doby 4 posiłki, na które składa się BARF - 120 gramów i mokre 50 gramów(puszka). Czy według Was to odpowiednia ilość? Dziękuję z góry za odpowiedzi.

Kina1

 
Posty: 1
Od: Nie kwi 11, 2021 21:11

Post » Nie kwi 11, 2021 23:43 Re: Maine coon - dieta

Na moje oko to trochę mało. Moje dziewczyny w tym wieku, przy podobnej/niższej masie zjadały 200-250 g barfu dziennie... z tym, że ja nigdy nie ograniczam dostępu do mieszanki u kociaków.

Swoją drogą po co dajecie puszkę przy karmieniu mieszankami? Tak z ciekawości pytam :wink: .

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Pon kwi 12, 2021 1:44 Re: Maine coon - dieta

Tak młodej kotca chyba nie należy ograniczać jedzenia, ona rośnie.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59708
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Pon kwi 12, 2021 6:39 Re: Maine coon - dieta

Teoretycznie dla młodego rosnącego kota ilość barf - samego mięsa, nie mieszanki...bo w mieszance jest również woda i ew. inne dodatki, no i suple)) - do 40 g/kg wagi ciała powinna być wystarczająca.
Ale mainkuny to duża rasa i bardzo szybko rosną. Więc ja bym się kierowała raczej tym żeby kot nie zrobił się za gruby.
Dopóki nie masz wrażenia że kot jest gruby, a do tego to kociak więc zapewne jest bardzo energiczny, to można dawać więcej jedzenia.
Edit. Doprecyzowałam, że do 40g samego mięsa/kg wagi ciała.
Ostatnio edytowano Pon kwi 12, 2021 8:39 przez Kazia, łącznie edytowano 1 raz
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon kwi 12, 2021 7:35 Re: Maine coon - dieta

Kazia pisze:Teoretycznie dla młodego rosnącego kota ilość barf do 40 g/kg wagi ciała powinna być wystarczająca.


Kaziu wybacz, ale... nie :twisted: . Dawkę pokarmową u kociaków wyliczamy na podstawie zapotrzebowania energetycznego, a nie ilości gramów mieszanki. Pomijam fakt jak bardzo darły by paszczę WSZYSTKIE moje kociaki o żarcie, jeżeli ograniczyłabym im jedzenie w okolicy 4 miesiąca życia do 40 g/kg wagi ciała :strach: .

Jak napisałam wcześniej - moje kociaki w wieku 4-5 miesięcy wcinały po 200-250 g mieszanki. Ilość była dość zbliżona u wszystkich... W tym okresie tylko jeden z maluchów (Tulka, która też żarła zdecydowanie bliżej 250 g) zbliżał się do 3 kg. To nam daje raczej ok. 100 g mieszanki na kilogram ciała, a nie... 40 g :strach: .

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Pon kwi 12, 2021 7:41 Re: Maine coon - dieta

Sierra pisze:
Kazia pisze:Teoretycznie dla młodego rosnącego kota ilość barf do 40 g/kg wagi ciała powinna być wystarczająca.


Kaziu wybacz, ale... nie :twisted: . Dawkę pokarmową u kociaków wyliczamy na podstawie zapotrzebowania energetycznego, a nie ilości gramów mieszanki. Pomijam fakt jak bardzo darły by paszczę WSZYSTKIE moje kociaki o żarcie, jeżeli ograniczyłabym im jedzenie w okolicy 4 miesiąca życia do 40 g/kg wagi ciała :strach: .

Jak napisałam wcześniej - moje kociaki w wieku 4-5 miesięcy wcinały po 200-250 g mieszanki. Ilość była dość zbliżona u wszystkich... W tym okresie tylko jeden z maluchów (Tulka, która też żarła zdecydowanie bliżej 250 g) zbliżał się do 3 kg. To nam daje raczej ok. 100 g mieszanki na kilogram ciała, a nie... 40 g :strach: .
Hm...jak sobie teraz tak uświadomiłam, to ja kociakom nie ważyłam jedzenia...ale bardzo uważnie patrzyłam, szczególnie na te z ogromnym apetytem. I starałam się, żeby każde jadło mniej więcej taką samą porcję.
A to ponieważ kiedyś trafiła mi się koteczka, która się naprawdę strasznie upasła.
W wieku 4 miesięcy wyglądała jak gruszka.
I wiem, że potem były z tym problemy.
Dlatego byłam na to uwrażliwiona.
Ale faktycznie, zasadniczo kociaki jadły tyle ile chciały.

Ale tu uwaga techniczna, w wątku jest mowa o ilości mieszanki.
W skład mieszanki wchodzi również woda, ew nie wiem, co kto dodaje (ja dodaję jajko i suple tylko). Ale wody jest jednak znacząca ilość.
Natomiast BARF-owa teoria mówi o ilości mięsa na kg wagi ciała. Samego mięsa, bez żadnych dodatków.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon kwi 12, 2021 7:51 Re: Maine coon - dieta

Mieszanki robię raczej suche (bo dziewczyny zgodnie odmawiają picia "zupek")... po za tym przecież jakbyś nie kombinowała - z 40 g mięsa nie zrobisz 100 g mieszanki :ryk: .

Fakt, najważniejsze jest obserwowanie. Ja zaufałam naturze, chociaż przy Tulce zaczynałam się mocno zastanawiać, czy nie ograniczyć jej jedzenia - w pewnym momencie lekko się zaokrągliła. Do pierwszej rujki :twisted: .

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Pon kwi 12, 2021 7:57 Re: Maine coon - dieta

Sierra pisze:Mieszanki robię raczej suche (bo dziewczyny zgodnie odmawiają picia "zupek")... po za tym przecież jakbyś nie kombinowała - z 40 g mięsa nie zrobisz 100 g mieszanki :ryk: .

Fakt, najważniejsze jest obserwowanie. Ja zaufałam naturze, chociaż przy Tulce zaczynałam się mocno zastanawiać, czy nie ograniczyć jej jedzenia - w pewnym momencie lekko się zaokrągliła. Do pierwszej rujki :twisted: .
No zadałaś mi do myślenia :)
Na ile pamiętam, to na powiedzmy 4 kociaki, dowalam ok 1 szklanki jedzonka na posiłek.
4 posiłki dziennie...no to faktycznie wychodziło ok 200g dziennie na łeb.... tylko ja dodawałam sporo wody (nie zupa, ale było to dobrze nawodnione jedzonko).
No i moje to SIA/ORI.
Myślę że MCO ma większe moce przerobowe :)
No to zostańmy przy tym, że kociak ma jeść ile chce, pod warunkiem, że nadmiernie nie tyje :)
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon kwi 12, 2021 8:01 Re: Maine coon - dieta

Sierra pisze:Mieszanki robię raczej suche (bo dziewczyny zgodnie odmawiają picia "zupek")... po za tym przecież jakbyś nie kombinowała - z 40 g mięsa nie zrobisz 100 g mieszanki :ryk: .
Do 40g mięsa na kg wagi ciała....na 3 kg to jest do 120 g mięsa. Na dobę. Tak mówi teoria.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon kwi 12, 2021 11:30 Re: Maine coon - dieta

Miesiąc życia → dzienne zapotrzebowanie na energię na 1 kg wagi ciała:

1 → 240 kcal
2 → 210 kcal
3 → 200 kcal
4 → 175 kcal
5 → 145 kcal
6 → 135 kcal
7 → 120 kcal
8 → 110 kcal
9 → 100 kcal
10 → 95 kcal
11 → 90 kcal
12 → 85 kcal

Nie obliczamy porcji dla kociąt na podstawie ich wagi oraz wagi mięsa. Maluchy muszą dostać prawidłowo zbilansowany BARF w ilości odpowiadającej ich zapotrzebowaniu energetycznemu.


Prosze, to informacje z barwnego forum. Jak widać kociak w wieku 4 miesięcy ma prawie 2 razy wyższe zapotrzebowanie na energię = jada 2 razy więcej niż dorosły kot o tej samej masie. Jeżeli dorosłemu kotu dajemy 25-35 g mięsa/kg masy ciała, to kociak w tym wieku potrzebuje 50-70 g mięsa/kilogram masy ciała... żadne „do 40 g” nie wystarczy :roll: . U mnie w mieszance jest ok 70g mięsa/100 g mieszanki, więc maluchy jadały w tym wieku (w zależności od konkretnego malucha) 200-300 g. Odpowiada to dość dobrze rozmiarom jakie w tym wieku maluchy miały (2-3 kg, w zależności od płci i rasy) :roll:

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Pon kwi 12, 2021 12:11 Re: Maine coon - dieta

Ok :)
Masz rację :)
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 99 gości