Załatwianie poza kuweta

blaski i cienie życia z kotem

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob mar 20, 2021 18:15 Załatwianie poza kuweta

Cześć,
Mam problem ze swoją roczna kotka. Jesteśmy drugi tydzień po sterylizacji i kotka sika poza kuweta. Najczęściej próbuje na łóżko albo jeśli zostawię coś materiałowego np na komodzie (jakieś ciuchy, poduszkę czy buty). Problemy zdrowotne już wykluczyliśmy. Ciekawe jest to ze jak jestem z nią w domu i pilnuje (po prostu chodzę za nią ) gdzie sika to ona sama idzie do kuwety się załatwić. Nie zostaje nigdy sama na dłużej niż 4-5h w ciągu dnia które i tak zawsze przesypia. Kuwetę i żwirek ma ten sam od ponad pół roku. Kupę zawsze robi w kuwecie. Już nie wiem jak mam podejść do niej, powoli już brakuje mi pomysłów, ktoś wie co może być powodem?

Krokiet464

 
Posty: 4
Od: Sob mar 20, 2021 18:13

Post » Sob mar 20, 2021 20:04 Re: Załatwianie poza kuweta

U nas jedna kotka w którymś momencie zaczęła się załatwiać na miękkie rzeczy - a to wypchana poducha podłogowa, a to stosik ręczników w łazience. Kupiłam podkłady łóżkowe, rozłożyłam w łazience na tym miejscu, gdzie wcześniej były ręczniki, poszłam do wetów. No i wciąż - trzy razy na cztery szła na te podkłady, a raz - do kuwety. Kupki były tylko w kuwecie. Tyle że trochę drogo wychodziło no i docelowo wolałam, żeby kotka "wróciła" do kuwety.
Wyczytałam w cieci, żeby spróbować zmianę żwirku, była nawet taka porada - wsadź rękę do żwirku, którego używasz (czystego oczywiście!!!) i do innego - no i zrobiłam taką próbę. Okazało się, że żwirek, którego używamy, jest hmmm dość kłujący dla mojej dłoni. To może ją tez kłuło? To był żwirek drewniany, bardzo mi odpowiadający :) Ale kotce najwyrażniej nie. Przeszliśmy na drobniutki zbrylający i problemy się skończyły.
Nie twierdzę, że u Twojej kotki też o to chodzi - akurat u nas zmiana żwirku pomogła...
Wątek o Bajce, która dołączyła do Feliksa: viewtopic.php?f=46&t=176799
Wątek o Bezdomniaczce, która się stała Domniaczką Bezią: viewtopic.php?f=46&t=186711
Wątek przedprzedostatni, całego tercetu: viewtopic.php?f=46&t=208290
Nasze Kocie Wierszyki: viewtopic.php?f=8&t=208424

Nul

 
Posty: 11224
Od: Śro lis 02, 2016 17:23
Lokalizacja: Kraków

Post » Nie mar 21, 2021 1:21 Re: Załatwianie poza kuweta

Też bym zmieniła żwirek na drobny zbrylający, sama używam ten:
https://www.zooplus.pl/shop/koty/zwirek ... act/335113
Najchętniej koty korzystają ze żwirku przypominającego piasek. Ten taki jest.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60221
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Nie mar 21, 2021 1:39 Re: Załatwianie poza kuweta

Tylko cały czas mamy ten sam żwirek i nigdy jej nie przeszkadzał (kukurydziany) i nigdy jej nie zmieniłam.

Krokiet464

 
Posty: 4
Od: Sob mar 20, 2021 18:13

Post » Pon mar 22, 2021 22:34 Re: Załatwianie poza kuweta

Zaczęła posikiwać przed sterylką czy już po? Jak wykluczyliście problemy zdrowotne?
https://zrzutka.pl/bpfeke dla wojowniczki Fisi walczącej z FIP

kwiryna

Avatar użytkownika
 
Posty: 4234
Od: Sob lip 23, 2016 9:36
Lokalizacja: Warszawa mokotów

Post » Pon mar 22, 2021 23:44 Re: Załatwianie poza kuweta

Nie przeszkadzał, ale Benka koty po prostu bardzo lubią. Może to będzie sposób, żeby ją zachęcić do siusiania w kuwecie? Spróbuj!
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60221
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto mar 23, 2021 11:08 Re: Załatwianie poza kuweta

Cały czas używamy Benka.
Przed sterylizacja, gdy miała ruję, zdarzyło jej się znaczyć teren, ale to tylko troszeczkę i nie często. Po sterylizacji już całkiem siusia np na łóżko. Miała robione badania moczu i wszystko jest w porządku, weterynarz rozłożył ręce twierdząc ze „koty tak maja” :(

Krokiet464

 
Posty: 4
Od: Sob mar 20, 2021 18:13

Post » Wto mar 23, 2021 23:29 Re: Załatwianie poza kuweta

a ona przypadkiem nie rujkuje po sterylizacji jeszcze? 2 tygodnie po to taki moment kiedy może rujkowac plus akurat taki czas
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7104
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Śro mar 24, 2021 1:47 Re: Załatwianie poza kuweta

Krokiet464 pisze:Tylko cały czas mamy ten sam żwirek i nigdy jej nie przeszkadzał (kukurydziany) i nigdy jej nie zmieniłam.

Krokiet464 pisze:Cały czas używamy Benka.
Przed sterylizacja, gdy miała ruję, zdarzyło jej się znaczyć teren, ale to tylko troszeczkę i nie często. Po sterylizacji już całkiem siusia np na łóżko. Miała robione badania moczu i wszystko jest w porządku, weterynarz rozłożył ręce twierdząc ze „koty tak maja” :(

To już niewiem, jakiego żwirku używacie. Benek kukurydziany - jest taki? Ale ja proponuję benek benonitowy zbrylający.
Koty mają swoją logikę i trzeba próbować różnych rzeczy, skoro to problem behawioralny, a nie zdrowotny. Nigdy nie wiadomo, co akurat pomoże - do starego żwirku zawsze można wrócić.
Siusianiem poza kuwetę kotka próbuje coś powiedzieć, dać znać, że nie jest zadowolona. Jak ma to powiedzieć? Warto zgadywać, wprowadzać drobne zmiany, któraś może być strzałem w 10-tkę. Miejsce, gdzie stoi kuweta, dodatkowa kuweta, rodzaj kuwety (kryta, kryta bez drzwiczek, otwarta), rodzaj żwirku...
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60221
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro mar 24, 2021 10:18 Re: Załatwianie poza kuweta

Tak jest Benek kukurydziany - używam go od lat (przy poprzednich kotach). Właśnie zależało mi na tym żeby żwirek można było spuszczać w toalecie ponieważ mieszkam w bloku na wysokim pietrze ale pewnie będę musiała to zmienić. Zauważyłam tez że ona korzysta z kuwety tylko kiedy ja bądź mąż wchodzi do domu, przywita się z nami i biegnie prosto do kuwety jakby miała już niedotrzymać ‍♀️ Na razie zmieniłam żwirek na sylikonowy (dla mnie okropny ale kotka dużo w nim grzebie wiec jej chyba bardziej odpowiada) oraz ściągnęłam górę od kuwety i czekamy jak nam to pójdzie

Krokiet464

 
Posty: 4
Od: Sob mar 20, 2021 18:13




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 246 gości