wychowywanie kota

blaski i cienie życia z kotem

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto lut 09, 2021 14:01 wychowywanie kota

Witam, mam około pół roczną kotkę i masę problemów z jej wychowywaniem. Chętnie się dowiem, jak było z Waszymi kotami, i czy macie jakieś ciekawe porady. Kicia była na pewno za wcześnie odebrana od matki, ale tego problemu już nie naprawię. Ma chorobę sierocą, czasami zdarza jej się ssać kocyk albo sweterek, i nie wiem czy mam na to pozwalać. Do tego ma nawyk atakowania rąk i gryzienia z całej siły, lekkie klapsy na nią nie działają, wtedy gryzie jeszcze mocniej. Gdzieś czytałam o dziwnej metodzie "łapania kota za kark i przytrzymywania na chwilę" - niby metoda wychowawcza...ktoś próbował? no i jej "upusty energii" - dwa razy dziennie biega jak oszalała, skacząc po regałach, ścianach, firankach, oczywiście najgorszy ból jest przy tym taki że niszczy wszelkie tekstylne ozdoby czy meble, a dom jest nowy z całym wyposażeniem, i naprawdę mnie nie cieszy postrzępiony/pozaciągany fotel, firanki czy narożnik. Na obcięcie pazurów nie ma szans, a drapak nie spełnia do końca swojej roli. Krzyk czasami działa, czasami nie. Kiedyś jej to przejdzie? Łudzę się że dojrzeje i przestanie tak szaleć bo póki co grzeczna jest tylko jak śpi... Macie jakieś sprawdzone środki typu "akyszek", czy jest coś w stanie uchronić moje firanki? Całe życie miałam dachowce i nie spodziewałam się że kot niewychodzący to zupełnie inna bajka, a raczej dramat. w każdym bądź razie miłość do kota jest bezwarunkowa, więc nie wymienię jej na psa. Będę wdzięczna za wszelkie porady i wskazówki. pozdrawiam

aniusieńka

 
Posty: 17
Od: Czw sty 07, 2021 11:30

Post » Wto lut 09, 2021 18:49 Re: wychowywanie kota

Kotka podrośnie, to zostawi firanki w spokoju.
Co do mebli, to niestety, albo meble albo kot.
Na socjalizację małej przydałoby się jej towarzystwo drugiego kota do zabaw, który ją nauczy, że nie wolno zbyt silnie atakować przy takiej rozrywce. Poza tym nie będzie się nudziła i zajmowała tym, czego jej nie wolno.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14701
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Wto lut 09, 2021 19:44 Re: wychowywanie kota

Klapsy czy łapanie za kark to są takie metody, których nie stosuje się na kocie -ponieważ one na koty działają paradoksalnie -czyli zwiększają niechciane zachowanie.

Przeczytaj "kocie mojo" https://www.empik.com/kocie-mojo-czyli- ... ,ksiazka-p
całkiem dobra książka, która wyjaśnia jak postępować z kotem

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27175
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Wto lut 09, 2021 19:47 Re: wychowywanie kota

Tak, drugi kociak rozwiązałby wiele problemów, pozwolił wyładować energię, nauczył, co wolno podczas zabawy (nauczył własnym przykładem, bo jak kotka poczuje na własnej skórze, że zbyt mocne gryzienie boli - i może wywołać bolesną reakcję gryzionego, to będzie wiedziała, co wolno :D ).
Właściwą reakcją człowieka na zbyt mocne gryzienie jest raczej pisk bólu - kotka nie chce Wam zrobić krzywdy, ona po prostu nie wie, że to boli. A poza tym nie wolno do zabawy używać rąk - ręce są do głaskania, jeśli widzimy, że kotka ma ochotę na zabawę, natychmiast zastępujemy rękę - zabawką, np. piórkami na patyku, bo pozwalają trzymać rękę z daleka od kocich zębów. Jeśli kociak nie ma kociego towarzysza zabaw, trzeba poświęcać mu dużo czasu, bawić się kilka godzin,
Skakanie po firankach powinno minąć z wiekiem, meble dobrze jest przykryć kocykami, nieatrakcyjnymi do drapania. Ważny jest też rodzaj drapaka - możesz pokazać, jaki macie?
Kocie mojo też polecam!
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60437
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto lut 09, 2021 19:49 Re: wychowywanie kota

To jest normalne zachowanie mlodego kotka i na pewno trzeba sie liczyc ze zniszczeniami niestety. Drugi kotek to na pewno by duzo zmienil na plus.
Kup jeszcze jeden drapak, a takze przestaw ten drapak, ktory jest w inne miejsce, moze bedzie wtedy atrakcyjniejszy. Koty bardzo lubia tez drapaki kartonowe i ja mam takich sporo. Oproszam je suszona kocimietka.
Jak gryzie to trzeba pokazywac odglosami ze boli. Zawsze tak robie. Czesto tez jednoczesnie glaszcze lapke, ktora np wbila mi pazur w reke i tez pomaga.
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4250
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Wto lut 09, 2021 20:07 Re: wychowywanie kota

Dzięki za każdą poradę. Tu się chyba nie da wstawić zdjęcia drapaka... Ma taki metrowy z domkiem na dole, dwoma legowiskami i kulką na gumce. Korzysta z niego czasami i nawet poostrzy pazurki ale czasem i w kuchni na lakierowanych meblach lubi poostrzyć, na dywanie albo welurowym narożniku.
Drugi kot odpada, to kolejny obowiązek, raczej dziecko jest w planach a nie kot mamy znajdka za oknem, dorosły juz kot ale ładny. Mysle ze trzeba bedzie sie zająć nim, bo juz i tak nie chce nas opuscic a jak kicia bedzie wychodzić latem na taras to oba trzeba bedzie wykastrować. Może z nim się będzie bawić

aniusieńka

 
Posty: 17
Od: Czw sty 07, 2021 11:30

Post » Wto lut 09, 2021 20:11 Re: wychowywanie kota

Też przykrywałam meble, o tak. Teraz sprawę mebli załatwia właściwie coś, co jest atrakcyjniejsze niż zwykłą kanapa - wyprosiłam ze sklepu z wykładzinami taki długi grubokartonowy rulon (noo, takie wałek...), na którym zwykle są nawinięte wykładziny w sklepach - owinęłam kawałem wykładziny właśnie, kupionej w resztkach, postawiłam ukosem przy półce i nie dość, że służy jako dwumetrowy drapak, to jeszcze stanowi fragment kociostrady do szaleństw. I mam wrażenie, ze koty wiedzą, że to moga drapać, niszczyć, itp, a meble są zostawione w spokoju. Takie normalne drapaki też były, sizalowe i kartonowe, jak również zwykłe pudła kartonowe - nasza najmłodsza bardzo lubi drapać karton. Przynosiłam spod sklepu... A teraz człowiek sporo zamawia w sieci, więc pudła się po domu plączą cały czas... Fotele i kanapy nigdy nie zostały zniszczone... Odpukać... jeszcze nigdy... :D

Firanki - no cóż, po pierwszych kilku nocach z kotem w domu wymieniliśmy na krótkie, takie do parapetu...
Wątek o Bajce, która dołączyła do Feliksa: viewtopic.php?f=46&t=176799
Wątek o Bezdomniaczce, która się stała Domniaczką Bezią: viewtopic.php?f=46&t=186711
Wątek przedprzedostatni, całego tercetu: viewtopic.php?f=46&t=208290
Nasze Kocie Wierszyki: viewtopic.php?f=8&t=208424

Nul

 
Posty: 11252
Od: Śro lis 02, 2016 17:23
Lokalizacja: Kraków

Post » Wto lut 09, 2021 20:15 Re: wychowywanie kota

Koty lubią drapać na płaskim. Ja bym kupiła ze dwa takie drapaki i położyła na podłodze obok zagrożonych mebli.
https://www.zooplus.pl/shop/koty/drapak ... gKgjvD_BwE

Ja kiedyś szafę zabezpieczałam narożnym drapakiem, kanapę też chyba się da.
https://allegro.pl/oferta/trixie-drapak ... 9507107520
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14701
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Wto lut 09, 2021 20:25 Re: wychowywanie kota

Też tak miałam z firankami :D
Drapaki powinny być różne, niektóre koty wolą drapać w pionie - i tu najbardziej sprawdza się zwykły, prosty słupek 80 cm wysokości (bez żadnych domków), cały pokryty sznurkuem sizalowym (najtańsze w zooplusie za ok. 50 zł). Do drapania w poziomie dobre są właśnie drapaki tekturowe.
Kotka na pewno będzie chciała się bawić z kocurkiem z dworu. Jeśli on też będzie chętny - może być super!
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60437
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto lut 09, 2021 21:27 Re: wychowywanie kota

Ale przede wszystkim zanim zaczniesz wypuszczać kicię wykastruj ją, właściwie już jest odpowiedni moment, półroczna za chwilę dostanie rujki i może zacząc obsikiwać Ci wszystko, co u kotek jest bardzo częste.
Jeśli chodzi o zachowania kotki nic nie piszesz jak się z nią bawisz, jak jej dajesz wyładować energię? to mały koci dzieciak, którego rozsadza chęc zabawy, polowania, jeśli nie będziesz jej intensywnie wybawiac, albo nie będzie miała towarzystwa kociego to będzie sprawiac problemy, niszczyć, bo się nudzi, bo chce się wyladować. Przy kocie niewcyhodzącym takim młodziutkim niestety, ale musisz się nastawić na zniszczenia- możesz tylko spróbować ograniczac ich skalę opisywanymi tu sposobami. Swoją drogą- pomysł Nul na drapak jest super :)
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7118
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Wto lut 09, 2021 21:50 Re: wychowywanie kota

To ten "drapak" (fragment), używany właśnie przez Bezię - najbardziej rozrabiającą aktualnie kocinę, najmłodszą. pomysł na wykładzinę wziął się z tego, że szybciej wyszło niż okręcać sizalem :) Ale wcześniej zrobiłam coś podobnego ze starego wałka ze starego tapczanu - okręciłam sizalem. Proszę wybaczyć, ze tu akurat drapak jest "szwem" do przodu... To oczywiście nie jest szew, całość została prowizorycznie związana paskami ze starych sukienek itp, a prowizorka, jak wiadomo, jest najtrwalsza... Ale na pewno można to wykończyć ładniej :)
Obrazek
Wątek o Bajce, która dołączyła do Feliksa: viewtopic.php?f=46&t=176799
Wątek o Bezdomniaczce, która się stała Domniaczką Bezią: viewtopic.php?f=46&t=186711
Wątek przedprzedostatni, całego tercetu: viewtopic.php?f=46&t=208290
Nasze Kocie Wierszyki: viewtopic.php?f=8&t=208424

Nul

 
Posty: 11252
Od: Śro lis 02, 2016 17:23
Lokalizacja: Kraków

Post » Wto lut 09, 2021 22:14 Re: wychowywanie kota

Fajowy drapak!
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4250
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Śro lut 10, 2021 1:25 Re: wychowywanie kota

Nul pisze:To ten "drapak" (fragment), używany właśnie przez Bezię - najbardziej rozrabiającą aktualnie kocinę, najmłodszą. pomysł na wykładzinę wziął się z tego, że szybciej wyszło niż okręcać sizalem :) Ale wcześniej zrobiłam coś podobnego ze starego wałka ze starego tapczanu - okręciłam sizalem. Proszę wybaczyć, ze tu akurat drapak jest "szwem" do przodu... To oczywiście nie jest szew, całość została prowizorycznie związana paskami ze starych sukienek itp, a prowizorka, jak wiadomo, jest najtrwalsza... Ale na pewno można to wykończyć ładniej :)
Obrazek

Najważniejsze, że kotom odpowiada :D
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60437
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro lut 10, 2021 13:18 Re: wychowywanie kota

https://zapodaj.net/08ce8120c0538.jpg.html
W takim razie dokupię jeszcze płaskie drapaki. A co do kastracji to nie powinna mieć miejsca po pierwszej rui?
I czy ktos cos testował ze środków odstraszających koty zapachem?

aniusieńka

 
Posty: 17
Od: Czw sty 07, 2021 11:30

Post » Śro lut 10, 2021 15:42 Re: wychowywanie kota

Na meblach sprawdzają się skórki od pomarańczy, ale trzeba wymieniać, bo wysychają.
Chemią nie radzę, bo i wy, i koty się nawąchacie.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14701
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 293 gości