Urwisek Boryś i Fiszeczka - to już dwa lata bez Ciebie :(

blaski i cienie życia z kotem

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon gru 13, 2021 22:49 Re: Urwisek Boryś i najukochańsza Fisza biegająca za TM (*)

Polecam się :)
Dowiedz się co zwróciło uwagę lekarza i jaki faktycznie wyszedł wynik.
Trudno mi uwierzyć by wynik kreatyniny 1.4 zaniepokoił weta - zdarzają się wyczuleni/przeczuleni którym alarm się włącza gdy tylko wynik oscyluje w okolicy górnej granicy normy - ale 1.4?
To koniecznie trzeba wyjaśnić :)
Chyba że wyszedł wyższy - ale jest naprawdę wiele czynników które kreatyninę mogą podwyższyć mimo pełnej wydolności nerek.
W razie wątpliwości warto badanie powtórzyć - a za ile to zależy od wyniku kreatyniny i reszty.

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pon gru 13, 2021 23:01 Re: Urwisek Boryś i najukochańsza Fisza biegająca za TM (*)

Blue pisze:Polecam się :)
Dowiedz się co zwróciło uwagę lekarza i jaki faktycznie wyszedł wynik.
Trudno mi uwierzyć by wynik kreatyniny 1.4 zaniepokoił weta - zdarzają się wyczuleni/przeczuleni którym alarm się włącza gdy tylko wynik oscyluje w okolicy górnej granicy normy - ale 1.4?
To koniecznie trzeba wyjaśnić :)
Chyba że wyszedł wyższy - ale jest naprawdę wiele czynników które kreatyninę mogą podwyższyć mimo pełnej wydolności nerek.
W razie wątpliwości warto badanie powtórzyć - a za ile to zależy od wyniku kreatyniny i reszty.


Dziś mną tak targały emocje że mogłam coś poknocic, ale wiem że tylko ta krea była niepokojąca i mówił żeby za pół roku do roku sprawdzić ponownie. Jutro się odezwę...
Fiszka kocham Cię 26.03.2018 - 13.04.2021 (*)
Borysek 1.06.2020

Talka

 
Posty: 999
Od: Sob sie 08, 2020 19:39
Lokalizacja: Pszczyna

Post » Pon gru 13, 2021 23:03 Re: Urwisek Boryś i najukochańsza Fisza biegająca za TM (*)

Jeśli wet jest ok to zalecenie kontroli za rok sugeruje raczej mało niepokojący wynik :)

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Wto gru 14, 2021 8:17 Re: Urwisek Boryś i najukochańsza Fisza biegająca za TM (*)

Przesyłam wyniki.. jak się kliknie powinno być widać zdjęcie dokładniej
Obrazek
Obrazek
Fiszka kocham Cię 26.03.2018 - 13.04.2021 (*)
Borysek 1.06.2020

Talka

 
Posty: 999
Od: Sob sie 08, 2020 19:39
Lokalizacja: Pszczyna

Post » Wto gru 14, 2021 12:00 Re: Urwisek Boryś i najukochańsza Fisza biegająca za TM (*)

Z badan wynika, że kotek troszke odwodniony jest, ale to na czczo był na pewno, moze to stad. moja kiedys tez miała zbyt mało potasu. Dostała paste, po miesiacu potas sie wyrównał. Kreatynina nieznacznie podwyższona, mocznik w normie. ja zbadałabym mocz, na pewno, bo jesli sa jakies poczatki chorób nerek mocz powinien to pokazac. Glukoza podwyższona, ale ona nie jest miarodajna, kot ze stersu bedzie miał podwyzszoną. Moja Hrabi tez ma podwyższona kreatyninę , mocznik w normie, to miała usg brzuszka, mocz badany i raz w tygodniu kroplówke, jeszcze mierzone cisnienie miała . Co do globulin nie wypowiem sie , bo nie wiem o co może z nimi chodzic. Zbadaj mocz, to podstawa, a zrobisz to w domu nie stresując kota. Sa żwirki do pobierania moczu specjalne.Po wynikach moczu, będziesz myslała co dalej, bynajmniej ja bym tak zrobiła.A jeszcze białko widze podwyższone, to może byc przy stanie zapalnym lub odwodnieniu. Nie zaszkodzi kotka dodatkowo nawodnic np. dolej mu wody do jedzenia, tzn. do mokrej karmy, sucha bym odpuścicła na razie.
Żadne niebo nie będzie niebem, jeśli nie powitają mnie w nim moje koty.

Myszorek

 
Posty: 4808
Od: Czw sie 08, 2019 8:34

Post » Wto gru 14, 2021 12:53 Re: Urwisek Boryś i najukochańsza Fisza biegająca za TM (*)

Myszorek pisze:Z badan wynika, że kotek troszke odwodniony jest, ale to na czczo był na pewno, moze to stad. moja kiedys tez miała zbyt mało potasu. Dostała paste, po miesiacu potas sie wyrównał. Kreatynina nieznacznie podwyższona, mocznik w normie. ja zbadałabym mocz, na pewno, bo jesli sa jakies poczatki chorób nerek mocz powinien to pokazac. Glukoza podwyższona, ale ona nie jest miarodajna, kot ze stersu bedzie miał podwyzszoną. Moja Hrabi tez ma podwyższona kreatyninę , mocznik w normie, to miała usg brzuszka, mocz badany i raz w tygodniu kroplówke, jeszcze mierzone cisnienie miała . Co do globulin nie wypowiem sie , bo nie wiem o co może z nimi chodzic. Zbadaj mocz, to podstawa, a zrobisz to w domu nie stresując kota. Sa żwirki do pobierania moczu specjalne.Po wynikach moczu, będziesz myslała co dalej, bynajmniej ja bym tak zrobiła.A jeszcze białko widze podwyższone, to może byc przy stanie zapalnym lub odwodnieniu. Nie zaszkodzi kotka dodatkowo nawodnic np. dolej mu wody do jedzenia, tzn. do mokrej karmy, sucha bym odpuścicła na razie.

Będziemy próbować łapać i siku i badać. On jest kotem nieobsługiwalnym u weta więc był mega dramat i stres...
Jest na samej mokrej karmię, suchego nie dostaje. Będę mu robić małe dolewki... Coś te moje koty dziwne... Fisza też wiecznie odwodniona była :roll:
Fiszka kocham Cię 26.03.2018 - 13.04.2021 (*)
Borysek 1.06.2020

Talka

 
Posty: 999
Od: Sob sie 08, 2020 19:39
Lokalizacja: Pszczyna

Post » Wto gru 14, 2021 13:59 Re: Urwisek Boryś i najukochańsza Fisza biegająca za TM (*)

Norma kreatyniny w tych jednostkach wynosi około 2. W jednych labach jest to 1.8 w innych 1.9, w innych 2.
Normy w zależności od labu mogą się różnić - ale aż tak? Oni na pewno skalibrowali sprzęt na kota?
Niby reszta pasuje mniej więcej ale upewniłabym się o co chodzi. Może mają takie odczynniki, cholercia wie.

Za to zainteresowałabym się hematokrytem (sporo podwyższony), hemoglobiną, wysokim białkiem, niskim dosyć stosunkiem a/g.
No i niskim potasem.
Wet nie zalecił suplementacji?

Pilnowałabym ze dwa tygodnie by Borys sporo pił - tzn. rozsądnie, nie chodzi o to by go sztucznie napompować :). Mokra karma tylko, można ją dowadniać, są specjalne drinki dla kotów jeśli lubi etc. Chyba że obecnie pije dużo? Wtedy zwróć uwagę na to ile jest to w ciągu doby, ile razy chodzi sikać.
I powtórzyłabym te badania - z rozmazem manualnym.
Pogadałabym z wetem o suplementacji potasu.

On ma jakiekolwiek niepokojące objawy?
Czy to okaz zdrowotności? :)
Możliwe że po prostu jest odwodniony tak jak wiele kotów ma tendencję lub ma chwilowe zachwianie jakieś - ale sprawdziłabym to za dwa tygodnie pilnowania ilości spożywanych płynów - jeśli kocurek czuje się ok.
Kot szalejący u weta też może z tego powodu mieć pewne wahnięcia w wynikach (np. kreatyninę :)).
Ale trzeba to sprawdzić na spokojnie.

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Wto gru 14, 2021 14:25 Re: Urwisek Boryś i najukochańsza Fisza biegająca za TM (*)

Blue pisze:Norma kreatyniny w tych jednostkach wynosi około 2. W jednych labach jest to 1.8 w innych 1.9, w innych 2.
Normy w zależności od labu mogą się różnić - ale aż tak? Oni na pewno skalibrowali sprzęt na kota?
Niby reszta pasuje mniej więcej ale upewniłabym się o co chodzi. Może mają takie odczynniki, cholercia wie.

Za to zainteresowałabym się hematokrytem (sporo podwyższony), hemoglobiną, wysokim białkiem, niskim dosyć stosunkiem a/g.
No i niskim potasem.
Wet nie zalecił suplementacji?

Pilnowałabym ze dwa tygodnie by Borys sporo pił - tzn. rozsądnie, nie chodzi o to by go sztucznie napompować :). Mokra karma tylko, można ją dowadniać, są specjalne drinki dla kotów jeśli lubi etc. Chyba że obecnie pije dużo? Wtedy zwróć uwagę na to ile jest to w ciągu doby, ile razy chodzi sikać.
I powtórzyłabym te badania - z rozmazem manualnym.
Pogadałabym z wetem o suplementacji potasu.

On ma jakiekolwiek niepokojące objawy?
Czy to okaz zdrowotności? :)
Możliwe że po prostu jest odwodniony tak jak wiele kotów ma tendencję lub ma chwilowe zachwianie jakieś - ale sprawdziłabym to za dwa tygodnie pilnowania ilości spożywanych płynów - jeśli kocurek czuje się ok.
Kot szalejący u weta też może z tego powodu mieć pewne wahnięcia w wynikach (np. kreatyninę :)).
Ale trzeba to sprawdzić na spokojnie.


Borys jak dla mnie jest okazem zdrowia. Ma apetyt , jest aktywny... Dziwne że wet i to taki któremu ufam nie zalecił nic. Kazał zupełnie nie panikować i kazał przyjsc za minimum pół roku do roku.. Borys jest kotem który prawie wcale nie pije ale je tylko mokre. No nic.. zrobię dolewki, badanie moczu i te krew.... Najwyżej pojadę z nim gdzies indziej skonsultować...
Fiszka kocham Cię 26.03.2018 - 13.04.2021 (*)
Borysek 1.06.2020

Talka

 
Posty: 999
Od: Sob sie 08, 2020 19:39
Lokalizacja: Pszczyna

Post » Wto gru 14, 2021 15:28 Re: Urwisek Boryś i najukochańsza Fisza biegająca za TM (*)

Bo tu powodu do paniki nie ma :)
Ale wyszły nieprawidłowości które warto sprawdzić. Nie wcześniej niż za dwa tygodnie, tym bardziej że było szczepienie.
Jeśli chcesz mieć pewność że nerki są ok i się nie zamartwiać zrób też DSMA :)
Ja bym przede wszystkim rozmaz manualny zrobiła dodatkowo.

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Wto gru 14, 2021 16:04 Re: Urwisek Boryś i najukochańsza Fisza biegająca za TM (*)

Blue pisze:Bo tu powodu do paniki nie ma :)
Ale wyszły nieprawidłowości które warto sprawdzić. Nie wcześniej niż za dwa tygodnie, tym bardziej że było szczepienie.
Jeśli chcesz mieć pewność że nerki są ok i się nie zamartwiać zrób też DSMA :)
Ja bym przede wszystkim rozmaz manualny zrobiła dodatkowo.


A nie SDMA?, bo to jest w kierunku nerek.Chyba, ze to jakies nowe badanie, nie znam sie tak do konca, wiem, że mi kazali zrobić SDMA
Żadne niebo nie będzie niebem, jeśli nie powitają mnie w nim moje koty.

Myszorek

 
Posty: 4808
Od: Czw sie 08, 2019 8:34

Post » Wto gru 14, 2021 16:33 Re: Urwisek Boryś i najukochańsza Fisza biegająca za TM (*)

Wszystko zapisane. Dziękuję :1luvu:
Fiszka kocham Cię 26.03.2018 - 13.04.2021 (*)
Borysek 1.06.2020

Talka

 
Posty: 999
Od: Sob sie 08, 2020 19:39
Lokalizacja: Pszczyna

Post » Wto gru 14, 2021 17:00 Re: Urwisek Boryś i najukochańsza Fisza biegająca za TM (*)

Myszorek, oczywiście SDMA :)
Literki mi się przestawiły.

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Wto gru 14, 2021 18:39 Re: Urwisek Boryś i najukochańsza Fisza biegająca za TM (*)

Blue pisze:Myszorek, oczywiście SDMA :)
Literki mi się przestawiły.


Cieszę się , że się wzajemnie pilnujcie bo nie wyjdę na wariatkę :mrgreen:
Fiszka kocham Cię 26.03.2018 - 13.04.2021 (*)
Borysek 1.06.2020

Talka

 
Posty: 999
Od: Sob sie 08, 2020 19:39
Lokalizacja: Pszczyna

Post » Wto gru 14, 2021 18:53 Re: Urwisek Boryś i najukochańsza Fisza biegająca za TM (*)

Mi nie chodziło o pilnowanie, tylko myślałam, że może jakieś nowe badanie juz jest dostepne , Wy mieszkacie w wiekszych miastach, to możecie byc bardziej na bieżąco niz mój wet.
Żadne niebo nie będzie niebem, jeśli nie powitają mnie w nim moje koty.

Myszorek

 
Posty: 4808
Od: Czw sie 08, 2019 8:34

Post » Wto gru 14, 2021 19:22 Re: Urwisek Boryś i najukochańsza Fisza biegająca za TM (*)

Myszorek pisze:Mi nie chodziło o pilnowanie, tylko myślałam, że może jakieś nowe badanie juz jest dostepne , Wy mieszkacie w wiekszych miastach, to możecie byc bardziej na bieżąco niz mój wet.


No jasne ale zwracasz uwagę na to co inni piszą a to dobrze bo ja ciemna masa....
Fiszka kocham Cię 26.03.2018 - 13.04.2021 (*)
Borysek 1.06.2020

Talka

 
Posty: 999
Od: Sob sie 08, 2020 19:39
Lokalizacja: Pszczyna

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: jolabuk5 i 127 gości