Brzydka sierść u zdrowego kota?

blaski i cienie życia z kotem

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt sie 03, 2018 7:18 Brzydka sierść u zdrowego kota?

Mój 13-letni rudy kocur ma mało ładną sierść - matową, trochę nastroszoną, gęstą ale wypadającą tak samo bardzo niezależnie od pory roku. Generalnie kiciuś "domowy", przed zabiegiem resekcji głowy kości udowej (ze względu na zwyrodnienie) miał robione rozmaite badania - zdrowiutki. Było to pod koniec zeszłego roku. Odkąd pamiętam ma taką sztywną, mało miłą sierść, czasem lekko przetłuszczoną. Dużo lepiej wygląda ona po kąpieli, ale dość szybko powraca do normalnego stanu. Kot ma od wielu lat ogromny apetyt, jadłby bez końca. Ma niestety kamień nazębny, będziemy usuwać. Jada Animondę Carny. Sprawy kuwetowe również w porządku. Czy możliwe jest, aby zdrowy kot miał taka sierść?

Arries

Avatar użytkownika
 
Posty: 34
Od: Nie lip 29, 2018 22:02

Post » Pt sie 03, 2018 9:09 Re: Brzydka sierść u zdrowego kota?

Co to znaczy - rozmaite badania?
Co było w nich sprawdzane?

Na wszelki wypadek podawałabym kotu kilka tygodni - z 4-5 (a jeśli będzie poprawa to dłużej) jakiś preparat działający na wygląd sierści i stan skóry. Na początku może być chwilowe pogorszenie, tym się nie należy przejmować o ile nie będzie silne lub np. związane ze świądem.
Ważne żeby zawierał biotynę. Bardzo cennym składnikiem działającym nieraz cuda na brzydką sierść (oraz przewlekłe stany zapalne i zwyrodnienia) jest dobrej jakości olej z łososia (dzikiego).
Ważne jest regularne podawanie przez conajmniej kilka tygodni.

Często stan sierści pogarszają po prostu niedobory.
One nie muszą wychodzić w badaniach krwi. Nie zawsze również nawet dobra karma jest gwarantem tego że kot dostaje to czego potrzebuje (szczególnie gdy kot je jeden rodzaj karmy tylko) - niektóre koty gorzej coś przyswajają, inne - mają większe zapotrzebowanie na różne składniki po prostu.

Blue

 
Posty: 23418
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pt sie 03, 2018 10:26 Re: Brzydka sierść u zdrowego kota?

Szczerze mówiąc nie pamiętam i nie mam pod ręką dokumentacji, chciałam tylko tak ogólnie nakreślić, że nie cierpi na żadne schorzenia nerek, wątroby bo to chyba ma znaczenie? Weterynarze też nie zwrócili uwagi na jego sierść przy wizytach.
A jakie preparaty konkretnie warto stosować (prócz oleju z łososia) i jak je dawkować?

Arries

Avatar użytkownika
 
Posty: 34
Od: Nie lip 29, 2018 22:02

Post » Pt sie 03, 2018 13:38 Re: Brzydka sierść u zdrowego kota?

Zrobiłabym kotu badanie pod kątem tarczycy - brzydka sierść, ogromny apetyt ... mogą świadczyć o chorobie tarczycy (nadczynność,niedoczynność, guzki ...)
"Aby mieć właściwe spojrzenie na własną pozycję w życiu,człowiek powinien posiadać psa, który będzie go uwielbiał,i kota, który będzie go ignorował"/ D. Bruce
Obrazek
Szarusia [*]; Roki [*]; Kiciucha [*]; Santa [*]2011; Tinka [*]2013; Timorka [*]2013; Azira [*]2015; Cynamon [*] 2019; Fituś [*] 2020; Tola [*] 09.2020; Tosia[*] 04.2021; Tysia [*] 12.2021; Dziunia [*] 02.2024.

Kotina

Avatar użytkownika
 
Posty: 9463
Od: Czw sty 26, 2012 15:52
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt sie 03, 2018 14:52 Re: Brzydka sierść u zdrowego kota?

A samą sierść pielęgnujesz ? Wyczesujesz, masujesz ?
Suplementy podajesz wg zaleceń producenta.
Z suplementów u swojej drugiej stosowałam Flawitol Omega 6 skóra i sierść.

Chikita

 
Posty: 6317
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Nie sie 19, 2018 13:31 Re: Brzydka sierść u zdrowego kota?

a co kot jada?

MaryLux

 
Posty: 159318
Od: Pon paź 16, 2006 14:21
Lokalizacja: Wrocław

Post » Śro sie 22, 2018 10:27 Re: Brzydka sierść u zdrowego kota?

Animonda Carny głównie

Arries

Avatar użytkownika
 
Posty: 34
Od: Nie lip 29, 2018 22:02

Post » Śro sie 22, 2018 20:34 Re: Brzydka sierść u zdrowego kota?

Czyli przyzwoitą, to nie ona jest przyczyną

MaryLux

 
Posty: 159318
Od: Pon paź 16, 2006 14:21
Lokalizacja: Wrocław

Post » Śro sie 22, 2018 21:29 Re: Brzydka sierść u zdrowego kota?

Żadna karma przemysłowa nie jest kompletna. Animonda nie jest szałową karmą, jeśli kot nie je praktycznie nic innego, sierść może mieć brzydką z tego powodu.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Pt sie 24, 2018 8:41 Re: Brzydka sierść u zdrowego kota?

Czy wprowadzenie (stopniowe) do diety surowego mięsa (np. indyk) wystarczająco zbilansowałoby dietę? Wiem, że Animonda ma zbyt dużą ilość podrobów w stosunku do samego mięsa.

Arries

Avatar użytkownika
 
Posty: 34
Od: Nie lip 29, 2018 22:02

Post » Pt sie 24, 2018 9:09 Re: Brzydka sierść u zdrowego kota?

Surowe mieso bez suplementow nie jest dobrą dieta dla kota.
Spróbuj może dawać witaminy. Mozesz w zooplus kupić olej z łososia albo kupić kapsułki tranu i jedna dziennie wyciskać koty albo do pysia albo do karmy.

Na moja kotke działa karma sucha Applaws. Ma kwasy Omega 6 i 3. Jednak nie daje jej zbyt czesto bo szkodzi nerkom. Ale po jednej paczuszcze 400 gramowej paczce mieszanej z inna karma łupież u mojego kota sie Zmniejszył :)
No ale tak jak pisala milva b żadna karma nie jest tak do końca dobra dla kota.
Mili <3 (AMY <3 pamietamy) Obrazek plus Bagira ObrazekObrazek
Watek : viewtopic.php?f=46&t=204368
Bagi do adopcji: viewtopic.php?f=13&t=200315

MonikaMroz

Avatar użytkownika
 
Posty: 18200
Od: Nie lip 24, 2011 9:30
Lokalizacja: Kutno

Post » Pt sie 24, 2018 11:11 Re: Brzydka sierść u zdrowego kota?

Mięso powinno być różne. Nie tylko indyk. Poza tym musi ono być tłuste, ze skórą, ścięgnami, chrząstkami, kością :)
A nawet wtedy też trzeba suplementować. Nie ma czegoś takiego jak idealnie zbilansowana karma sucha czy puszkowa, a samo mięso też nie jest odpowiednie. W naturze kot zjada zdobycz w całości, nie tylko mięso mięśniowe tej zdobyczy, ale skórę, kości, zawartość żołądka swojej ofiary. Oprócz tego przekąsi też co innego od czasu do czasu. W warunkach domowych by zapewnić zdrową dietę musimy zawsze się postarać o suplementy :) W zooplusie masz Felini Complete, idealny dla osoby początkującej. Kupisz tam też inne puszki, ciut lepsze od Animondy, którymi możesz kotu urozmaicać dietę. No i warto spróbować z olejem z łososia.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Pt sie 24, 2018 11:22 Re: Brzydka sierść u zdrowego kota?

Moim kotom poprawiła się sierść odkąd do mięsa, oprócz innych suplementów, zaczęłam dodawać drożdże browarnicze.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Pt sie 24, 2018 19:20 Re: Brzydka sierść u zdrowego kota?

Moje z kolei miały przepiękną sierść gdy dostawały przez kilka tygodni olej z łososia.
To był eksperyment - ale efekty przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Całe stadko wyglądało jak ze zretuszowanego zdjęcia.
Niestety - na taką skalę jak wtedy nie dostają oleju z łososia, bo po dobroci tylko mała ich część chce go zjeść. Zlizują go z talerzyka. Reszcie podawałam strzykawką. Niestety - w rezultacie cała chałupa mi śmierdziała rybą, bo zaraz po jedzeniu zaczynały się myć w rezultacie nabrały upojnego zapachu łososia ;) Te dokarmiane strzykawką dodatkowo czasem pluły ;)

Pierwszy eksperyment skończył się wywiezieniem kilkunastu kilogramów zrobionego BARFA do pracy dla tamtejszej zwierzyny - bo śmiałam do niego dodać oleju w porywie optymizmu (normalnie jedzą wszelkie mieszanki). Wszystkie koty odmówiły jedzenia.

Blue

 
Posty: 23418
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Sob sie 25, 2018 0:23 Re: Brzydka sierść u zdrowego kota?

U mnie z olejem z łososia to samo :ryk: Wszystkie nim plują......
Co dziwne bo surowego łososia by zeżarły ze smakiem. A olej jest trujący i koniec, nie przekonasz.
No może czasem staruszek dachowiec i najstarsza syjamka czasem trochę przełkną ale tylko gdy jest wymieszany z gerberkiem indykowym.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: jolabuk5 i 111 gości