Panacur jak stosować

blaski i cienie życia z kotem

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt lis 03, 2017 10:45 Panacur jak stosować

Jak zastosować Panacur na odrobaczenie dla kota najskuteczniej? Jaka dawka,w jakim odstępie czasu?
Z komórki nie mogę nic znaleźć w necie,wet mówi raz tak,raz inaczej :?

Zwykle stosuję inne środki,które znam.Teraz nie mam kasy ,a stado 10kotów i kociąt wolnożyjących do odrobaczenia. W jednym miejscu. Aż boję się iść gdziekolwiek dalej :strach:

tabo10

 
Posty: 8086
Od: Nie lip 31, 2011 14:24

Post » Pt lis 03, 2017 12:44 Re: Panacur jak stosować

50 mg/kg mc - czyli tabletka jest na 5 kilo kota.
3-5 dni z rzędu.
Przy rutynowym odrobaczaniu robię 3 dni, ale podejrzeniu lamblii raczej 5 dni, a miałam kocicę, która dopiero 5 dnia odrobaczania panacurem wysrała wielki kłąb robali, a taki jeszcze żywy pomachał mi ogonem z kociego pyska :x Wcześniej ani w kale, ani w wymiotach nic nie było - kotka z ulicy skrajnie zagłodzona i odwodniona. U niej pociągnęłam odrobaczanie do 8 dni (po konsultacji z wetem, oczywiście).

Lamblie kiedyś ładnie fenbendazolem wytłukłam (5 dni - całe stado)...

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt lis 03, 2017 13:44 Re: Panacur jak stosować

A stosowalaś kiedyś Fenbenat?
Taki w proszku, 200 gram torebka, kiedyś kosztował 12 zl i starczal na dłuuugo.
Teraz pewnie jest droższy. Do kupiwnia u weta.

Tu wyraźnie napisali, że u kotów i psów si stosuje (bo on ostatnio nie mial rejestracji dla psów i kotów, dawniej miał)
http://www.lekowet.pl/?option=products_details&id=1264

tu masz ulotkę

http://vetos-farma.com.pl/wp-content/up ... ystyka.pdf

Dosypuje sie do mokrego jedzenia, jest niewyczuwalny dla kotów, ma bardzo duży zakres dawki.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13721
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt lis 03, 2017 14:26 Re: Panacur jak stosować

Tylko dla przeciętnego kota prawidłowa dawka fenbenatu to czubata łyżeczka proszku - moim z trudem to wciskałam, bo niemalże podwajało porcję żarcia :?

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt lis 03, 2017 15:03 Re: Panacur jak stosować

Ja już nie pamiętam liczb, ale ja dawałam zawsze na stado kotów i wcale nie bylo to jakoś bardzo dużo.
Niestety nie mogę znaleźć dawkowania dla kotów...ja to miałam na opakowaniu podane.

Kazia pisze:Bardzo praktyczny jest Fenbenat.
Sypie się do jedzenia, jest bez smaku, można dać dowolnie małą ilość (jest duża tolerancja na kg mc, od 0,25g do 0,5 g więc nie ma możliwości przedawkować). I jest tani. Trzeba kupować przez weta.
Napisz do Jana, ona ma bardzo duże doświadczenie w obsłudze dziczków.


posting.php?mode=quote&f=1&p=11026493
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13721
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt lis 03, 2017 15:31 Re: Panacur jak stosować

Dawkowanie fenbendazolu dla kota to 50 mg na kilogram masy ciała.
Fenbenat ma 4%, czyli w 100g proszku jest 4g substancji czynnej.
Zatem 50 mg substancji czynnej znajdzie się w 1,25g proszku -> to jest dawka na kilogramowego kociaka.
Na "przeciętnego", przyjmijmy, 4-kilogramowego kota potrzeba więc 1,25x4 = 5g proszku.
Przynajmniej tak mówi mój kalkulator, ale orłem z matmy nie jestem, więc najlepiej jak każdy policzy na własną rękę.
Niemniej tak mi wyszło kilka lat temu, jak przeprowadzałam operację i tak samo wychodzi teraz - więc albo tak jest, albo będę wdzięczna za wskazanie, gdzie robię błąd ;)

Łyżeczka mąki, która ma chyba najbardziej zbliżoną wartość objętość/masa, wg kalkulatorów w necie mieści 3g proszku.
Ja się nie posługiwałam kalkulatorami, tylko odważałam - i tak to niestety wychodzi, że jednorazowa dawka, to od niecałej (dla najdrobniejszych kotów i kociąt) do dobrze ponad mocno czubatą łyżeczkę. Dla 5-kilowej kocicy odmawiającej innej drogi podania wychodziło mi z tego po wymieszaniu z wodą 20 ml dość gęstej pasty podawanej strzykawką :? A kulka mielonego mięcha dla 6-kilowych kocurów zwiększała swoją objętość prawie 2-krotnie - ale fakt, przynajmniej wpierdzielały bez namysłu ;)
Never-ever zabawy z fenbenatem, odejmę sobie od ust i wolę nabyć panacur ;)

I nie, zmniejszenie dawki nie odniesie pożądanych efektów - zwłaszcza przy lambliach, które przy zbyt małych dawkach trucizny nie dość, że nie wyginą, to jeszcze zaczynają się intensywniej namnażać.

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt lis 03, 2017 15:47 Re: Panacur jak stosować

OKI, ja w tym cytacie podaję dawkowanie dla kotów z opakowania Fenbenatu.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13721
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt lis 03, 2017 15:50 Re: Panacur jak stosować

Fenbenat jest proszkiem dedykowanym dla świń. Nawet jeśli podają na opakowaniu takie dawkowanie dla kotów, to jest ono po prostu błędne - dawkowanie substancji czynnej nie zmienia się w zależności od preparatu, a dla fenbendazolu właściwe dawkowanie dla kota to 50 mg/kg m.c.
Takie życie ;)

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt lis 03, 2017 17:43 Re: Panacur jak stosować

OKI pisze:Fenbenat jest proszkiem dedykowanym dla świń. Nawet jeśli podają na opakowaniu takie dawkowanie dla kotów, to jest ono po prostu błędne - dawkowanie substancji czynnej nie zmienia się w zależności od preparatu, a dla fenbendazolu właściwe dawkowanie dla kota to 50 mg/kg m.c.
Takie życie ;)
Cóż, nie będę sie sprzeczała.
Faktem jest, że jak ja kupilam pierwsze opakowanie, to był on dedykowany również dla psów i kotów (i innych gtunków też...królików, fretektak stalo na opalowaniu napisane).
I było podane dokladne dawkowanie dla każdego gatunku, dla kazdego gatunku było inne.
W tym dla kotów takie, jak w poście wyżej.
Ja to opakowanie sobie zatrzymalam i mialam dopóki używalam Fenbenat.
W tym czasie nie tylko ja odrobaczałam koty Fenbenatem, w wątku z którego pochodzi cytat więcej osób sie wypowiada o nim.
To tyle.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13721
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt lis 03, 2017 19:08 Re: Panacur jak stosować

Ależ ja pamiętam tamto opakowanie - miałam takie w ręku. To też był preparat 4%.
Dawkowanie było podane w niejasny sposób, zresztą zawsze przeliczam sama - a tu mi się dodatkowo, nomen omen, kupy nie trzymało ;)
Podano dokładnie tak, jak w Twoim cytacie: 0,25-0,5 g na kg m.c. - ale czego? proszku? czy substancji czynnej?
Bo jeśli proszku, to faktycznie kotom nie zaszkodzi, nawet robalom, bo jest za mało substancji czynnej (0,25-0,5 g proszku to, jeśli dobrze liczę, daje 1-2 mg fenbendazolu na kg m.c.). Niezależnie od tego, co nabazgrał producent.
A może substancji czynnej, w tym wypadku fenbendazolu? To już przekroczenie dawki ponad 5- do 10-krotnego (0,5g to 500 mg), a jak podaje producent innego preparatu z fenbendazolem:
Po podaniu dawki znacznie przekraczającej zalecaną można sporadycznie obserwować objawy, takie jak: wymioty i biegunka. Objawy te ustępują w krótkim czasie.

Dawka 3 razy większa od zalecanej, podana przez sześć kolejnych dni nie powodowała pogorszenia stanu zdrowia kotów. Występowało natomiast nieznaczne zmniejszenie ilości przyjmowanego pokarmu.

Dawka 5 razy większa od zalecanej, podana przez 6 dni prowadziła do wyraźnego obniżenia pobrania pokarmu i miała również wpływ na stan ogólny zwierzęcia (osłabienie, senność, zmniejszona aktywność).
https://imeds.pl/fenbendazol-zel-doustn ... -100-mg-ml
(pierwszy z brzegu preparat)
BTW, żaden inny producent fenbendazolu dedykowanego dla kotów nie podaje zakresu dawkowania (zwłaszcza różniącego się o połowę), które zawsze jest jedno, właśnie 50 mg/kg m.c.

Dla mnie fakt, że pół forum odrobaczało koty tak czy inaczej, nic nie znaczy.
Zawsze sprawdzam sama. Bo tu wystarczy jedna osoba, która popełni błąd i puści go w świat ;)
A większość z tych osób odrobaczało dziki, więc skuteczność odrobaczania jest niemożliwa do weryfikacji.
I tak wiadomo, że natychmiast po odrobaczeniu zarażają się od nowa.
A zdrowy i zadbany, dobrze karmiony kot radzi sobie z utrzymaniem populacji robali na przyzwoitym poziomie.

Każde dawkowanie, nawet zalecone przez wetów, jeśli tylko mam możliwość, sprawdzam i przeliczam sama.
Bo weci też się potrafią rąbnąć o jedno zero. Bo są zmęczeni. Albo mają błąd w notatkach. Albo w książce z dawkowaniami. Albo...
A co dopiero producent preparatu dedykowanego dla kompletnie innego gatunku zwierząt.

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob lis 04, 2017 8:02 Re: Panacur jak stosować

OKI pisze:Podano dokładnie tak, jak w Twoim cytacie: 0,25-0,5 g na kg m.c. - ale czego? proszku? czy substancji czynnej?
Bo jeśli proszku, to faktycznie kotom nie zaszkodzi, nawet robalom, bo jest za mało substancji czynnej (0,25-0,5 g proszku to, jeśli dobrze liczę, daje 1-2 mg fenbendazolu na kg m.c.). Niezależnie od tego, co nabazgrał producent.
Proszku, tak dawałam.
I to jest od 10mg do 20mg substancji czynnej na kg masy ciała.
Fakt, że nie sprawdzałam dawkowania fenbendazolu gdzie indziej.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13721
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob lis 04, 2017 8:47 Re: Panacur jak stosować

Racja - 10-20 mg - to dalej ponad połowę za mało ;)

Edit: natomiast od paru lat bardzo mnie interesuje ten preparat: http://internet.hovet.pl/index.php?ramk ... _smb=35602
200 mg/ml to akurat idealnie do odmierzania dla kotów i kociąt i bardzo niewielka objętość środka do podania.
Tyle że preparat jest, a jakoby go nie było - moim wetom nie udało się go namierzyć w hurtowniach :?
Jakby go ktoś namierzył (gdzie kupić i za ile), to będę szalenie wdzięczna za namiary.

Jest jeszcze Panacur pasta dla koni, też z niezłą zawartością procentową fenbendazolu, ale zawiera, zdaje się, końskie dodatki smakowe, niekoniecznie stosowne dla kotów.
No i ten przelicznik ciut niewygodny - 187,5 g/g :20147

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob lis 04, 2017 9:08 Re: Panacur jak stosować

No ale ona zawiera alkohol...nie wiem, czy taki jest bezpieczny dla kotów?
"Panacur AquaSol 200 mg/ml zawiesina doustna do podania w wodzie do picia dla świń 1 ml zawiera:
Substancja czynna:
Fenbendazol 200 mg Substancje pomocnicze:
Alkohol benzylowy (E1519) 20 mg "
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13721
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob lis 04, 2017 9:20 Re: Panacur jak stosować

Sprawdzałam to kiedyś - sporo kocich leków i preparatów go zawiera.

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 130 gości