Kotka zazdrosna o niemowlę

blaski i cienie życia z kotem

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw maja 25, 2017 9:34 Kotka zazdrosna o niemowlę

Drodzy,

Mam kłopot. Myślałam,że ten problem nas nie dotknie, bo jesteśmy świadomymi właścicielami i staraliśmy się bardzo,żeby nasze koty nie poczuły się odrzucone po pojawieniu się malucha. A tu klops. Mamy 6 miesięczną córeczkę i 2 kotki. Czarną i burą. Czarna od zawsze bardziej zżyta ze mną, bura to ukochana mojego męża. Od kilku miesięcy niepokoi mnie zachowanie burej kotki. Jest ewidentnie zazdrosna o dziecko. Staje się to coraz bardziej uciążliwe, bo zaczęła sikać poza kuwetą, na ubranka małej również. Trudności jakie się pojawiły to: agresja, nerwowość, wobec drugiej kotki i mnie (sporadycznie), uporczywe pokładanie się tam gdzie kładziemy dziecko (mata,bujaczek,łóżeczko itp.), przeganianie czarnej kici od miski i wyjadanie jej jedzenia, posikiwanie po kątach. Jedyne co się zmieniło to fakt,że ja jestem ciągle zajęta dzieckiem, które jest wymagające. Potrzebuje dużo noszenia,przytulania, uwagi. Jestem wyczerpana i nie wiem jak burej pomóc. Nigdy nie blokowaliśmy kotkom dostępu do dziecka, śpią z nami i dzieckiem w łóżku, staraliśmy się poświecać im uwagę, głaskac, pamiętać o ich przyzwyczajeniach. Nie mam niestety czasu na zabawę z nimi, ale robiłam to rzadko zanim pojawiło się dziecko. Macie jakieś pomysły jak odstresować burą? Bo fiksuje mi na maksa :)

polkotki

 
Posty: 9
Od: Sob paź 25, 2014 6:25

Post » Czw maja 25, 2017 9:57 Re: Kotka zazdrosna o niemowlę

A może ona nie jest zazdrosna o dziecko, tylko zwyczajnie bardzo je lubi, dlatego pokłada się w jego miejscach i na jego ubrankach.
Natomiast siusianie poza kuwetą może być skutkiem zapalenia pęcherza: bakteryjnego (zakażenie), idiopatycznego (o podłożu nerwowym) albo wynikającego z podrażnienia kamieniami w drogach moczowych.
Pierwszy krok, to zbadanie kici, przede wszystkim mocz (to oczywiste), ale może przydałoby się i badanie krwi (pod kątem funkcjonowania nerek).
Potem, z wynikami w garści, będziesz wiedziała, co robić: czy leczyć schorzenie fizyczne, czy skupić się tylko na polepszeniu kondycji psychicznej kotki.
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23807
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Czw maja 25, 2017 10:14 Re: Kotka zazdrosna o niemowlę

Hej, dziękuję za sugestię. Może rzeczywiście to dobra droga. Już mieliśmy kiedyś epizod posikiwania, ale minęło samoistnie. Skłaniałam się ku zazdrości, głównie ze względu na agresję i takie terytorialne zachowania wobec drugiej kotki (która jest bardzo łagodna i uległa). Postaram się zrobić badanie moczu, jeśli jest zdrowa to dalej będę mieć zagwozdkę. Jakoś czuję podskórnie,że to nie pęcherz,no ale lepiej się upewnić.

polkotki

 
Posty: 9
Od: Sob paź 25, 2014 6:25

Post » Czw maja 25, 2017 10:23 Re: Kotka zazdrosna o niemowlę

Zapalenie pęcherza to bolesna przypadłość - a na ból koty mogą reagować zarówno agresją, jak i nasileniem zachowań terytorialnych ;)

Poza tym koty często łapią infekcje dróg moczowych właśnie w sytuacji przedłużającego się stresu (np. wywołanego pojawieniem się nowego domownika), więc robi się zamknięte koło: kot się stresuje -> łapie infekcję dróg moczowych -> boli go, więc stresuje się bardziej.
Badanie, zwłaszcza moczu, i ewentualne leczenie, to podstawa w takich sytuacjach, nawet, jeśli początkowy problem jest tylko behawioralny.
A doraźnie na pewno można włączyć coś uspokajającego i poprawiającego nastrój (np. feromony w postaci dyfuzora bądź obróżki) - w przypadku zapalenia pęcherza też jest to często część leczenia.

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw maja 25, 2017 10:37 Re: Kotka zazdrosna o niemowlę

Dziękuję, człowiek całe życie się uczy. Na pewno sprawdzę i pęcherz i nerki.

polkotki

 
Posty: 9
Od: Sob paź 25, 2014 6:25

Post » Czw maja 25, 2017 10:59 Re: Kotka zazdrosna o niemowlę

:ok: :ok: :ok:
ObrazekObrazek
Obrazek

Batumi [*] 1.06.2009
Padzioch [*] 20.09.2014
Tereska [*] 10.09.2018
Iga [*] 9.10.2019

Kotimont

 
Posty: 1792
Od: Sob cze 13, 2015 22:34




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: kasia.winna i 290 gości