Coraz nas mniej - Dymek [`]

blaski i cienie życia z kotem

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro wrz 04, 2019 19:55 Re: Coraz nas mniej - Dymek [`]

W testach paskowych leukocyty są niewiarygodne i nie brałabym ich w ogóle pod uwagę. A odczyn moczu potrafi się zmieniać z godziny na godzinę - i wewnątrz kota, że też się tak wyrażę (jest bardzo zależny od tego co kot zjadł i kiedy - częste podjadanie powoduje utrzymywanie się zasadowego pH bo po jedzeniu mięsa ono rośnie fizjologicznie, by po pewnym czasie opaść naturalnie) i w czasie czekania na badanie w labie.

Przy decyzji o zakwaszaniu moczu dobrze byłoby mieć pewność jaki rodzaj piasku jest w pęcherzu (bo z tego co rozumiem to on w moczu nie wychodzi, zalega jedynie w kocie?) bo jeśli szczawiany to można sobie zafundować problemy :(
Weci mają często skłonność do zakwaszania moczu gdy tylko pH zbliży się do 7 a już nie mówiąc o tym gdy trochę tą magiczną granicę przekroczy. A pH o ile nie jest jakieś skrajne (a wtedy oznacza zwykle jakieś metabolityczne jazdy albo żywieniowe odjazdy właściciela) - to tak naprawdę często bardzo indywidualna, wielokrotnie podczas dnia zmienna cecha organizmu i wcale nie musi oznaczać od razu ryzyka kryształów (same kryształy też nie są żadną tragedią jeśli są często wypłukowane), choroby. O wiele ważniejsze jest by kot odpowiednio dużo pił a jeśli już zachodzi decyzja o zakwaszaniu moczu - trzeba się upewnić czy jest taka konieczność a nawet możliwość. Bo odczyn moczu to jedno, a wydalanie składników mineralnych to drugie. I jak się zakwasza mocz kota ze skłonnością do szczawianów to ma się teoretycznie lepsze (cokolwiek to znaczy) wyniki moczu pod kątem pH a za to ryzyko rozbuchanej kamicy szczawianowej że hej.

Blue

 
Posty: 19837
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw wrz 05, 2019 15:50 Re: Coraz nas mniej - Dymek [`]

Dzięki Blue.
Kryształy nie wyszły ani w ostatnim badaniu, ani w poprzednim. Kilka lat temu były (nieliczne) struwity. Wiem jak niebezpieczne są szczawiany, które się nie rozpuszczają, ale przy zasadowym moczu to one chyba raczej nie wchodzą w grę? Piasek w pęcherzu jest, zdaniem wetki od usg, z całą pewnością (mierna ilość drobnego osadu-piasku, bez uformowanych złogów). Drupi zawsze miał problem z siusianem, w tym sensie, że robił rzadko (przeważnie raz na dobę) i dużą ilość (ok. 100 ml). Jak uda mi się go dobrze napoić to siusia częściej, ale nie zawsze mi się udaje. Staram się wszystkim kotom ograniczać suchą karmę, ale całkiem jej nie mogę wyeliminować, bo one ją po prostu lubią, a z mokrym bywa różnie. Drupi i Figa chętnie jedzą jogurt (kupuję im Nadburzański), ale Mru i Gucio nie dają się namówić.
Drupi, oprócz UrinoMetu dostaje jeszcze Cystaid plus (mam jeszcze kapsułki na tydzień), łącznie miał zalecenie na 1,5 miesiąca (przez 2 tygodnie po 2 tabletki, potem po 1 dziennie).

PS.
Mocz złapałam na ranem, trzymałam w lodówce i zaniosłam na otwarcie lecznicy. Nie wiem po ilu godzinach go zbadało laboratorium, wynik miałam późnym wieczorem. Faktycznie poprzednim razem wyniki przyszły kilka godzin wcześniej i pH było niższe więc może coś jest na rzeczy.
Obrazek

Amica

Avatar użytkownika
 
Posty: 10078
Od: Śro lut 11, 2004 9:11
Lokalizacja: Konstancin

Post » Nie wrz 29, 2019 20:24 Re: Coraz nas mniej - Dymek [`]

Byłam dziś w Koniku Nowym. Jutro mijają 3 lata od śmierci Kuby, a dziś, na nowym cmentarzu, jest obchodzony Dzień Pamięci. Było bardzo dużo ludzi, a i nowych mogiłek przybyło (ostatni raz byłam latem). Dziś był ciepły i słoneczny dzień, dokładnie jak 3 lata temu.
Obrazek

Amica

Avatar użytkownika
 
Posty: 10078
Od: Śro lut 11, 2004 9:11
Lokalizacja: Konstancin

Post » Nie wrz 29, 2019 21:31 Re: Coraz nas mniej - Dymek [`]

Dzień Pamięci - piękna idea! :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 19699
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

[poprzednia]Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Kiniaaaq, MB&Ofelia, Ziemosław i 20 gości