Koty cukrzycowe- ABC- cudny słodziak szuka domu str.86

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Śro lis 14, 2007 11:19

„Kociaro“,

wczoraj napisałam długi post, ale go gdzieś wcięło.

Na gadach się nie znam, więc w tej kwestii nie mogę absolutnie nic doradzić. Co do Maćka i Matyldy już piszę.

FIP, FelV, FIV

Tych badań bym nie robiła. Wydaje mi się, że w przypadku Matyldy i u Maćka nie mają one najmniejszego sensu.

amylaza, lipaza, fruktozamina, cholesterol, bilirubina, GLDH, AP, ALT, AST, kinaza kreatynowa, białko całkowite, albuminy, globuliny, GGTP, mocznik, kreatynina, glukoza, P, Mg, Ca, K, Na, Fe, trójglicerydy); stosunek albumin do globulin

Te badania są podstawą. Masz tu profil trzustkowy, nerkowy i wątrobowy. Zastanawiam się tylko nad żelazem, czy rzeczywiście oznaczenie tego parametru jest potrzebne. Glukozy w labie u nas w zasadzie się już nie robi, bo jej poziom uzależniony jest od stresu i w dodatku glukoza bardzo szybko się wytrąca. Najbardziej miarodajnym parametrem jest tu fruktozamina, na którą stres nie ma żadnego wpływu. Mogłabyś zrobić mały eksperyment; zmierzyć glukozę Matyldy w domu przed pójściem z nią na badania, potem u weta i następnie w labie. Interesujące byłoby zobaczyć, czy różnice są duże. Nie wiem, czy jest sens, aby u Maćka robić fruktozaminę. Chyba nie. Możesz zbadać jego mocz paskiem na obecność glukozy. To wystarczy.

morfologia z rozmazem

Koniecznie, to bardzo ważne parametry.

T4 (kot)

U starszych kotów powinno się takie badania robić mniej więcej co rok, przede wszystkim u kotów cukrzycowych.

test TLI (kot) chodzi mi o podejrzenie wewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki

Jeśli nie ma podejrzenia zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki, nie robiłabym chyba tego badania. U Tinki je swego czasu zrobiłam, bo takie podejrzenie było. Jej cuchnące, tłuszczowe i wielkie stolce bardzo mnie zaniepokoiły.

Witamina B12/kwas foliowy

Robi się najczęściej razem z TLI, co ułatwia niezmiernie diagnozę. Można też zrobić oczywiście oddzielnie. Niedobory B12 i kwasu foliowego (też żelaza) widoczne są już w zasadzie w morfologii. B12, kwas foliowy i żelazo możesz zrobić, ale niekoniecznie.

Insulina ??? czy jeśli kot będzie zestresowany, badanie ma sens - chyba że podam wynik glukozy zrobiony w domu. Ale czy na wynik insuliny nie ma wpływu stess kota ???

Nie rozumiem, o co tu chodzi. Co ma to badanie na celu? Jeszcze nigdy z czymś takim się nie spotkałam.

Fosforan nieograniczony czy to nie jest to samo co w profilu diagnostycznym "P"

Powinno to być to samo. We krwi oznacza się stężenie fosforanu nieograniczonego.

może jakieś dodatkowe np. Ob. ??? jak już robić to raz a dobrze.

Masz w domu paski, więc te najważniejsze rzeczy możesz sprawdzić sama. Nie możesz zbadać tylko osadu. Nie wiem, „Kociaro”, zadecyduj sama. Może u Maćka badania moczu by się przydały. Kiedy u niego coś takiego ostatnio robiłaś?

Zakup stetoskopu był z pewnością dobrą decyzją. Ja też mam podobny w domu. Z termometrem dałaś się rzeczywiście nabrać. Czy nie można reklamować tego bubla?

Pozdrawiam ciepło
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Śro lis 14, 2007 13:33

Tinka !
Dzięki za poradę. Mam tylko jeszcze jedno pytanie : czy badania te powinnam zrobić z rana na czczo. Bo jeśli na czczo to powinnam pobierać krew na nocnym dyżurze ok. 6.00 rano.
Tinka07 pisze: test TLI (kot)
Jeśli nie ma podejrzenia zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki, nie robiłabym chyba tego badania. U Tinki je swego czasu zrobiłam, bo takie podejrzenie było. Jej cuchnące, tłuszczowe i wielkie stolce bardzo mnie zaniepokoiły

Właśnie mam podejrzenie co do Maćka więc dla "świętego" spokoju zrobię to badanie i także Witaminę B12/kwas foliowy. Z żelaza rzeczywiście zrezygnuję.
Insulina ??? Nie rozumiem, o co tu chodzi. Co ma to badanie na celu? Jeszcze nigdy z czymś takim się nie spotkałam

U ludzi robi się takie porównawcze badanie stosunek insuliny do glukozy. W ofercie laboklinu też jest badanie insuliny we krwi. Chyba sobie to daruję.
Może u Maćka badania moczu by się przydały. Kiedy u niego coś takiego ostatnio robiłaś?

Ostatnie niedawne badanie moczu było idealne, ponadto zrobiłam 2 razy badanie kału na pasożyty i wyniki były negatywne.

Wyjaśniłam z lab wykazywany wynik białka w moczu 0,03; 0,06 g/l. To według nich coś ponad/około śladu.
Z termometrem dałaś się rzeczywiście nabrać. Czy nie można reklamować tego bubla?

Może nie umiem z termometru korzystać. Termometr ten przelicza pomiar dokonany na czole lub skroni na pomiar pod pachą. Tylko czy u kota mierzy się temperaturę pod paszką :lol: :? :lol:

Pozdrawiam

"Kociara"

 
Posty: 936
Od: Pt kwi 13, 2007 9:55
Lokalizacja: Warszawa Mokotów Dolny

Post » Śro lis 14, 2007 22:15

Witam wszytskich.....

Tinka gdybyś mogła bardzo proszę zerknij na nasze wyniki.....
W ciągu ostatnich kilku dni Nusia miała momenty dość niskiego cukru...
Dziś wieczorem zmniejszyliśmy odrobinke dawkę i zobaczymy jak będzie za parę godzin i jutro rano. Co o tym myślisz ??

Wczoraj udało mi się kupić ostatnią paczkę strzykawek u-100...niestety gapa ze mnie z wrażenia ze znalazłam setki nie zauwazyla,m ze to 0,5 ml a nie 1 ml.....juz mi sie zaczęło mieszac z tymi podziałkami ale w tych 0,5 ml tez nie moglabym dokladniej odmierzyc :/
Do hurtwoni pisalam,nie moge mi sprzedac,bo nie mam sklepu ani apteki a ze sklepu internetowego nie odpowiadaja choc mam potwierdzenie ze maila odebrali :( Jutro zadzwonie do nich.

Nusia czuje się dobrze,nie pije duzo,siusia rzadziej i w małych ilosciach.

Pozdrawiam

Hebe

 
Posty: 157
Od: Wto cze 20, 2006 13:27
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw lis 15, 2007 0:20

Kochana Hebe,

w strzykawkach U 100 (0,5 ml) z 50 kreskami możesz insulinę odmierzyć dużo lepiej niż w U 100 (1 ml) ze 100 kreskami. Strzykawka taka jest wtedy węższa, ale odstępy między kreskami są większe. Mam nadzieję, że przeliczyłaś dawkę ze strzykawek U 40 na strzykawki U 100. Pytam tak tylko na wszelki wypadek, więc nie gniewaj się, jeśli wygląda na to, że chciałam Cię pouczyć :D Przelicznik ze strzykawek U 40 na U 100 wynosi 2,5. To znaczy: 1 kreska caninsuliny na strzykawkach U 40 odpowiada 2,5 kreskom na strzykawkach U 100.

Wyniki Nusi są oszałamiająco dobre. Wspaniale, że zmniejszyłaś dziś wieczorem nieco dawkę insuliny :D Nusia jest wyjątkowo łatwym przypadkiem, jeśli chodzi o wyrównanie cukrzycy. Jesteście wszyscy cudowni. Jeśli Wasza Panna miałaby znów wyniki powyżej 200, powróciłabym do starej dawki 2,5 jednostki.

Hebe, robicie to super. Nie wiem, który wet we Wrocławiu mógłby Wam dorównać :D :D :D
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Czw lis 15, 2007 0:50

Acha, jeszcze jedno!!!

Przy wynikach PRE poniżej 200 i niewiele zmniejszonej dawce kontrolowałabym zawsze na wszelki wypadek wyniki nadiru i wrazie czego, gdyby wynik ten był poniżej 100, regulowałabym poziom glukozy karmą. Widzę jednak w dzienniczku Nusi, że tak właśnie robisz. Piszę to tylko dlatego, żeby inne osoby, czytające nasze posty i podające caninsulinę, nie wzorowały się bezmyślnie na konkretnych wynikach, bo każdy kociak cukrzycowy inaczej reaguje na insulinę (dawka i czas nadiru) i oczywiście na karmę.

Dobranocka
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Czw lis 15, 2007 10:31

Tinka dziekuje Ci bardzo,az sie zawstydzilam :oops: Prawda jest taka,ze wszystko co teraz robimy, robimy dzieki Tobie !!


A widzisz jednak jestem straszna gapa z tymi strzykawkami :lol:
Ciesze sie ze mam dobre,dzis przelicze i damy w nowych.
Dziekuje raz jeszcze !!

Hebe

 
Posty: 157
Od: Wto cze 20, 2006 13:27
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw lis 15, 2007 10:44

Witaj Hebe !
Razem z Tobą cieszę się, że udaje Ci się uzyskiwać takie wspaniałe wyniki u Nusi. :ok: Codziennie oglądam Twój dzienniczek i cicho kibicuję. To Twój upór i zaangażowanie "wyleczyło" kocicę z kwasicy.
Ciągle myślę o nieszczęsnym Maciusiu, który nie miał tyle szczęścia co Nuka (Boże... jak on był podobny do mojego Maćka)

Mam prośbę, czy mogłabyś napisać jakie były objawy zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki u Nusi. Jak zorientowaliście się że to właśnie to - badania ???
Zamierzam Matyldzie zrobić badania krwi, a ponieważ TLI jest dość kosztowne, więc zastanawiam się czy jest sens teraz robić badanie, tylko po to żeby wykluczyć to schorzenie.

Pozdrawiam

"Kociara"

 
Posty: 936
Od: Pt kwi 13, 2007 9:55
Lokalizacja: Warszawa Mokotów Dolny

Post » Czw lis 15, 2007 10:52

Nuka była bardzo chuda i wymiotowała krwią - dlatego zaczelismy badania,jednak ta krew to podejrzewam byla od wrzodów,które pozniej wykryto.Miała podstawowe badania krwi i enzymy trzustkowe,amylaza wyszła kilkakrotnie ponad norme.Wet probował leczenia trascolanem,jednak dostała po nim wstrzasu,jedyna alternatywa bylo sprobowanie podawania enzymow i liczenie na to ze uda sie "oszukac" trzustke,ktora jesli dostanie je z zewnatrz sama przestanie produkowac je w takich ilosciach.Na szczescie sie udalo i od tej pory,czyli 9 lat dostaje panzytrat podczas kazdego posilku.mimo to przez kilka lat wracala stany ostre.kiedy przestawala zupelnie jesc i miala silne bole,wtedy pomagal tylko vecort...

Hebe

 
Posty: 157
Od: Wto cze 20, 2006 13:27
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw lis 15, 2007 11:28

Droga "Kociaro",

badania krwi zrób proszę na czczo. Chodzi tu przede wszystkim o test TLI i o mocznik. Szkoda, żebyś miała zafałszowane wyniki.

Pozdrawiam ciepło
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Czw lis 15, 2007 11:59

Witajcie
Zamierzam zrobić badania w sobotę rano. Nie chcę czekać, bo nie podobają mi się ostatnie wyniki Matyldy - wyglada to jakby coś uniemożliwiało wyregulowanie cukrzycy: zła jakość insuliny, wogóle nie ta insulina, ukryte schorzenia, które mogą dać znać w terminie późniejszym :?: :?: :?: OBY NIE
Skontaktowałam się z Laboklinem i poniżej odpowiedź na moje pytania:

........Witam serdecznie, laboratorium jest czynne od pon. do pt. w godz. 9-21,
w sob. 10-15, nd. 10-13. Niestety nie pobieramy krwi na miejscu, ale
znajdujemy się nad lecznicą czynną całą dobę i z pobraniem materiału
nie powinno być problemu. Lekarz prowadzący Pani koty nie musi mieć
podpisanej z nami umowy, skierowanie również nie jest wymagane.
Wszystkie badanie które Pani wymieniła można wykonać w naszym
aboratorium, część z nich wysyłamy do Niemiec. Koszt profilu
diagnostycznego (oznaczenie które Pani wymieniła+morfologia) to 85 zł,
T4 40 zł, TLI u kota 130 zł, Wit.B12+kw.foliowy 40 zł, Chlorki 8 zł.
W swojej ofercie posiadamy również "Gady-profil" w których znajdują się
oznaczenia: AP, ALT, AST, kwasy moczowe, kinaza, białko, albuminy,
mocznik, kwas moczowy, P, Ca, K, Na w cenie 70 zł.
Pozdrawiam Serdecznie Karolina Staszewska Laboklin Polska .........

Flores, czy znasz tą lecznicę na Bemowie - to tam m.in. przyjmuję dr. Marcinkiewicz ? od USG. Napisz jeśli możesz jak tam dokładnie dojechać ? To dla mnie drugi koniec Warszawy, a będę jechała z kotami w sobotę o 6.00 rano.

Ucałowania w słodkie i nie tylko - futerka

"Kociara"

 
Posty: 936
Od: Pt kwi 13, 2007 9:55
Lokalizacja: Warszawa Mokotów Dolny

Post » Czw lis 15, 2007 12:33

Witajcie Dziewczęta!

Kociara, przykro mi ale nie wiem zupełnie o jaką lecznice na Bemowie Ci chodzi. Doktor Marciński przyjmuje w wielu a ja Ci kiedyś pisałam o ul. Umińskiego. A to jest na Pradze. Mam nadzieję, że nie chodzi o lecznicę na Schroegera (nie wiem czy dobrze napisałam) bo tam miałam faktycznie złe doświadczenia. Ale chyba nie bo tam nie ma piętra. A czemu musisz jechać akurat na Bemowo? Na Gagarina nie przyjmują w soboty? Jedziesz autobusem? Mam nadzieję, że nie bo to faktycznie koszmarny kawał.

Flores

 
Posty: 201
Od: Wto mar 20, 2007 12:06
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw lis 15, 2007 12:55

"Kociaro" przyszła mi jeszcze jedna myśl. Jak wyglądają ząbki i dziąsła Matyldy? Czy tu aby wszystko w porządku?
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Czw lis 15, 2007 13:00

Flores !
Coś mi się znowu pomieszało. Chodzi o Klinikę na Bemowie ul. Postańców Śląskich 101. Tam też przyjmuję dr. Piotr Marciński.
Do kliniki dojadę taxi - mam dwóch zaprzyjaźnionych taksówkarzy w bloku.
Mogłabym zrobić pobranie na Gagarina, ale wtedy mogą być kłopoty z przekazaniem materiału na Bemowo. Laboratorium ma swoich kurierów, którzy za 25,- zł odbierają krew z gabinetów w ciągu 20 min. (po telefonicznym zawiadomieniu). Tylko czy Gagarina zechce zadzwonić ???
Właściwie mogę pójść do nich i uzgodnić.
Ostatnio mam dużo problemów typu: nie czy coś zrobić, ale jak to zrobić.

Pozdrawiam

"Kociara"

 
Posty: 936
Od: Pt kwi 13, 2007 9:55
Lokalizacja: Warszawa Mokotów Dolny

Post » Czw lis 15, 2007 13:11

Tinka07 pisze:"Kociaro" Jak wyglądają ząbki i dziąsła Matyldy? Czy tu aby wszystko w porządku?

Myślę że nie do końca. Matylda ma kamień na ząbkach, który teraz narasta od kiedy je prawie wyłącznie mokre papu. Ale nie widzę stanów zapalnych, czy ranek - je i gryzie dobrze.
Myślałam już żeby pójść do weta stomatologa - na Gagarina - jak będę miała wyniki laboratoryjne. Wet przyjmuje po południu w środę. Ten wet czyścił już zęby Maćkowi.

Doszłam do wniosku, że trzeba działać a nie gdybać i szukać po omacku.

Pa, pa

"Kociara"

 
Posty: 936
Od: Pt kwi 13, 2007 9:55
Lokalizacja: Warszawa Mokotów Dolny

Post » Czw lis 15, 2007 13:11

podwójnie poszło
Ostatnio edytowano Czw lis 15, 2007 13:39 przez "Kociara", łącznie edytowano 1 raz

"Kociara"

 
Posty: 936
Od: Pt kwi 13, 2007 9:55
Lokalizacja: Warszawa Mokotów Dolny

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 45 gości