Koty cukrzycowe- ABC- cudny słodziak szuka domu str.86

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Sob lut 17, 2007 20:22 Koty cukrzycowe- ABC- cudny słodziak szuka domu str.86

Razem z Tinka07 wymyśliłyśmy,żeby załozyć oddzielny wątek cukrzycowy. Na forum pojawiają się czasem koty z tym problemem, ale szybko znikają i nie wiem jak potoczyły się ich losy. Postawiłysmy sobie z Tinka ambitne zadanie stworzenia forumowego zbioru informacji na temat cukrzycy u kota, oczywiście z perspektywy właściciela kota, jako że informacja o tym,że kot jest chory na cukrzycę często wywołuje strach, lęk przed nieznanym, zastrzykami, insuliną itp. A przykład naszych kotów wskazuje, że kota cukrzykowego mozna prowadzić kilka lat i jest to w miarę radosne rozmruczane kocie życie.
Cukrzyca Wstęp:
Najlepsze źródło wiedzy o cukrzycy jakie znalazłam na polskich stronach to vet serwis. Arrow http://www.vetserwis.pl/cukrzyca_kot.html
Pewnego dnia zauważyłam, że mój wówczas ośmioletni kot dziwnie się zachowuje. Potrafił stać przez kilka minut i chłeptać wodę z miski, zaczął, więcej siusiać. W końcu został zabrany do weterynarza na badanie. Zlecono badanie krwi i okazało się, że Kuba ma cukrzycę.
Kuba jest typowym kotem, który może mieć problemy z cukrzycą. Kastrowany, otyły samiec w wieku ok. 8 lat. Objawy wyżej opisane, też są dla cukrzycy typowe: zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu.
Pamiętam swoje początkowe przerażenie i zagubienie. Jak to, cukrzyca u kota? Obawy wzrosły po niepowodzeniach prób regulacji poziomu glukozy za pomocą tabletek i stanęliśmy przed koniecznością podawania insuliny.
Pierwszy lęk to robienie zastrzyków. Okazuje się, że insulinówki maja bardzo cienkie igły , a zastrzyk jest podskórny. Początkowe problemy: zastrzyki w futro, czyli nie wkłuwanie się pod skórę. Wtedy miałam problem, czy kot w ogóle dostał, insulinę i ile jednostek. Z czasem nabrałam dużej wprawy w robieniu zastrzyków. Teraz problemem jest rutyna, czasem nie mogę sobie przypomnieć czy Kuba już dostał zastrzyk czy nie. Amerykańskie serwisy na temat cukrzycy radzą w takiej sytuacji raczej pominąć zastrzyk, niż dać dwa. (zbyt duża dawka zwiększa ryzyko wystąpienia hipoglikemii). Teraz staram się kontrolować „ świadomie” moment podawania zastrzyku, może dobrym wyjściem w przypadku takiej amnezji jest robienie zapisków po każdej iniekcji.
Kuba dobrze znosi zastrzyki, czasem trochę warknie, lub zasyczy.
Ideałem byłoby robienie kotu zastrzyków jednorazówkami, zalecają to wszystkie serwisy, widziałam gdzieś nawet zdjęcie takiej igły używanej wielokrotnie. Przyznaję się, że używam jednej insulinówki kilkakrotnie i nie miałam z tego powodu żadnych komplikacji.
Zwracam uwagę, na to, co przytrafiło się mnie, są strzykawki z różnymi „podziałkami”, przez jakiś czas mój kot dostawał za mało insuliny, bo kupiłam nieodpowiednie strzykawki i zanim wpadliśmy z weterynarzami na pomysł, że to może być powodem braku efektów kuracji, było nieciekawie
Jest kilka rodzajów insuliny, Kuba dostaje caninsulin, przeznaczoną dla psów i ją toleruje. Insulinę trzyma w lodówce, po wyjęciu nie wstrząsam buteleczką, tylko ją delikatnie obracam, to co jest w strzykawce, staram się ogrzać.
_________________



___________________________________________________________________________________________________________
Aktualny adres forum dla opiekunów kotów cukrzycowych
http://www.kotycukrzycowe.pl/

Poradnik cukrzycowy
http://www.kotycukrzycowe.pl/kotycukrzy ... 70a2e4e9f0


N/K
Ostatnio edytowano Wto paź 16, 2007 19:17 przez magicmada, łącznie edytowano 5 razy
Obrazek

magicmada

Avatar użytkownika
 
Posty: 14567
Od: Śro paź 05, 2005 19:10
Lokalizacja: moose county

Post » Sob lut 17, 2007 20:36

II część wątku cukrzycowego znajdziesz tu: viewtopic.php?t=68615&postdays=0&postorder=asc&start=0
III tu: viewtopic.php?f=1&t=87400
IV tu: viewtopic.php?f=1&t=114244&start=0

Wszyskie ważne informacje na temat cukrzycy u kotów przeniesione zostały do IV części wątku.
Ostatnio edytowano Czw lip 22, 2010 15:31 przez Tinka07, łącznie edytowano 14 razy

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Nie lut 18, 2007 14:27

HIPOGLIKEMIA
Najpoważniejszym skutkiem ubocznym podania zbyt dużej ilości insuliny jest hipoglikemia, lub niski poziom glukozy we krwi. Hipoglikemia może być stanem zagrażającym życiu.

Typowe objawy hipoglikemii
• letarg (brak energii)
• osłabienie
• odchylanie łebka
• „stan przypominający upojenie alkoholowe” - chwiejny, niestabilny chód
• głód
• niepokój
• drżenie
• ataksja – zazwyczaj brak koordynacji mięśniowej, zmiany w ruchach szyją i głową
• brak orientacji
• otępienie
• konwulsje lub drgawki
• śpiączka

Wystąpienie objawów jest uzależnione od tego jak bardzo i jak szybko spada poziom glukozy we krwi.

Właściciele kotów cukrzyków zaobserwowali ponadto następujące objawy
:
• senność
• niemożność szybkiego wybudzenia kota ze snu
• wymioty
• szklisty wzrok- jakby kot gapił się przed siebie
• leżenie, spanie lub zwijanie się w sposób niezwykły dla danego kota
• miauczenie, lub wydawanie innych odgłosów w sposób nietypowy dla kot
• agresja
• ślinotok
• kaszel

U niektórych zwierząt spadek glukozy we krwi nie daje żadnych objawów.

Bądź gotów
zawsze miej pod ręką syrop kukurydziany lub cukier. (tłumaczenie jest ze strony anglojęzycznej, sprawdziłąm, że istnieje takie cudo jak ów syrop, podaje linka dla chętnych http://www.naturo.pl/product_info.php?products_id=584 zadziała również miód lub zwykły cukier rozpuszczony w wodzie.

Udzielenie kotu pomocu w razie wystąpienia hipoglikemii

Podczas ataku hipoglikemii należy nie wpadać w panikę, doprowadzic ;poziom glukozy we krwi do bezpiecznego poziomu,podajac cukier, cukier gronowy lub miod do pyszczka lub smarujac go na zabki, obserwować zwierzę i skontaktować się z weterynarzem.
W przypadku dziwnego zachowania kota należy załozyć, że wynika ono z hipoglikemii i zachować się stosownie do sytuacji. To taka sytyuacja . gdy lepiej jest dmuchać na zimne. Jeśli kot nie dostał hipoglikemii, udzielenie mu pomocy podwyższy poziom glukozy we krwi na kilka godzin. W przypadku hipoglikemii, Twoje działanie ratuje mu życie.
Ostatnio edytowano Czw mar 22, 2007 22:14 przez magicmada, łącznie edytowano 2 razy
Obrazek

magicmada

Avatar użytkownika
 
Posty: 14567
Od: Śro paź 05, 2005 19:10
Lokalizacja: moose county

Post » Nie lut 18, 2007 20:17

:!:
Ostatnio edytowano Pt lis 20, 2009 17:58 przez Tinka07, łącznie edytowano 20 razy

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Nie lut 18, 2007 21:25

Kot czy kotka? KOT
Jak się nazywa? FUTRZAK
Ile ma lat? 13
Ile waży? OKOŁO 4 KG
Za gruby /za chudy? DLA MNIE ZDECYDOWANIE ZA CHUDY, WG. WETERYNARZA NIE JEST ŹLE
Od kiedy jest cukrzykiem? OKOŁO 3 LAT
Jak jest kontrolowana choroba? CIMIESIĘCZNE WIZYTY U WETERYNARZA CELEM SKONTROLOWANIA POZIOMU CUKRY, CODZIENNE ZASTRZYKI Z INSULINY
Czy mierzysz u kota cukier glukometrem? NIE
Jeśli tak, to jakim?
Jaką podajesz insulinę? NIE PAMIĘTAM NAZWY, PONIEWAŻ KOCIK MIESZKA Z RODZICAMI :/
U 40 czy U 100? NIE WIEM
Ile kresek (IE)? 3
Raz dziennie czy dwa razy dziennie? 2
Aktualny poziom cukru? OKOŁO 7
Czy kot dostaje lub dostawał sterydy? NIE
Czy robione były badania tarczycy (test T4)? NIE WIEM (ALE JUŻ WIEM O CO ZAPYTAM PRZY WIZYCIE W NASTEPNA SOBOTĘ)
Czy wynik badania tarczycy był w normie?
Czy występuje u Twego kociaka neuropatia (osłabienie kończyn, chwiejny chód)? NIE
Jaką podajesz karmę? SUCHE DLA CUKRZYKÓW, RESZTA NIESTETY WEDLE KOCICH UPODOBAŃ :/
Mniej więcej ile?
Karmienie przed podaniem insuliny czy po? ZDECYDOWANIE PRZED
Inne choroby?
np. astma, niewydolność nerek, schorzenia trzustki, problemy dermatologiczne, serce, tarczyca, FIV, dziąsła, ząbki itd. PROBLEMY Z ZĘBAMI :( I OSTATNIO NIESTETY Z NERKAMI
Leki?
Opisz swój problem:

SZCZEZRE MÓWIĄC MARTWIMY SIĘ O SIERCIUCHA STRASZNIE. WSZYSTKIE BADANIA MOCZU I KRWI W GRANICACH NORMY (Z WYJATKIEM CUKRU W MOCZU, ALE JUZ NAD TYM PRACUJEMY) NIESTETY KICIA MA STRASZNIE NIEŁADNA SIERŚC (FUTRZAK JEST DŁUGOWŁOSY) CO OZNACZA ŻE COŚ MU DOLEGA, TYLKO CO?? :(

katgral

 
Posty: 3407
Od: Pt gru 29, 2006 19:04
Lokalizacja: Kraków

Post » Nie lut 18, 2007 21:30

Dziewczyny :king: Świetny pomysł z tym wątkiem :ok:
To jest tak, że kiedy nasz kot zaczyna chorować zwykle nie wiemy co robić. Idziemy do weta, robimy badania, w końcu mamy diagnozę. Ale to nie jest równoznaczne z tym, że o chorobie wiemy już wszystko. Wtedy dopiero zaczynamy się uczyć, co chwilę mamy mnóstwo pytań. Wiem to ze swojego doświadczenia, z tym, że ja nie mam kota cukrzyka, tylko kota z SUK i fosforanami w moczu.
Myślę, że ten wątek będzie bardzo przydatny :ok: chociaż oby jak najmniej kotów chorowało!

mokkunia

 
Posty: 22181
Od: Wto gru 20, 2005 18:14

Post » Nie lut 18, 2007 22:46

Witamy w naszym wątku :)

Najważniejsze, że wszystkie wyniki krwi i moczu są w porządku. Przynajmniej jeden najważniejszy problem z głowy.

Brzydka sierść może mieć wiele przyczyn.
Ja mojej Tince podawałam w takich wypadkach przez 3 tygodnie dwa razy dziennie calcium fluoratum D12 (fluorek wapnia)
Jest to środek homeopatyczny. Można go kupić w tabletkach lub w globulkach.
2 x dziennie 1 tabletka, lub 2 razy dziennie 5-10 globulek przez trzy tygodnie i wasz problem powinien w zasadzie zniknąć.

Dobra jest też tauryna, do kupienia w proszku chyba w każdej aptece. Tinka dostaje 500 mg dziennie. Rozpuszczam proszek w kilku łyżeczkach ciepłej wody i mieszam z karmą.

Pozdrawiam, Tinka07

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Nie lut 18, 2007 23:01

Mam jedno pytanie.
Piszesz, że aktualny poziom cukru u Futrzaka wynosi 7. Wnioskuję z tego, że podajesz wynik w mmol/l, ale to byłoby ok. 126 mg/dl, czyli właściwie prawie normalny poziom cukru.

mg/dl x 0,0555 = mmol/l
mmol/l x 18,0182 = mg/dl

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Pon lut 19, 2007 20:44

Halo Katgral,

przeoczyłam jeszcze w twoim wczorajszym poście, że piszesz o problemach z ząbkami i z nerkami.
Czy w związku z ząbkami byliscie u weta? Jak to wygląda? Czy tylko jest to kamień, czy może niektóre ząbki są popsute?
Zobacz, co na ten temat jest napisane w linku: http://www.vetserwis.pl/zeby_kot.html
Jak wygląda sprawa z nerkami: mocznik i kreatynina? Czy Futrzak dostaje kroplówki?

A jak z tym cukrem u Futrzaka? Czy nie zaszła tu jakaś pomyłka z wartością 7?

Serdecznie pozdrawiam
Tinka07

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Nie lut 25, 2007 22:43

Wiem że jest wiele przypadków cukrzycy u kotów. By ta strona nie zginęła, postanowiłam zaprezentować Wam nasze ciągle uaktualniane informacje.

Tinka07

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Nie lut 25, 2007 22:55

dodalam watek do kociego abc 8)
CZĘŚĆ IV
Kocie zdrowie
9. KOTY Z CUKRZYCĄ
Ostatnio edytowano Nie mar 18, 2007 13:06 przez Anja, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Pirackie Trio [']:
Brucek 20.10.2001-09.04.2015 / Hrupka 20.10.2001-23.07.2016 / Rysio 20.05.2002-23.06.2018
oraz Wiórka 20.04.2016-26.11.2018

PiNeski: Pirat Lotka i Neska

Anja

Avatar użytkownika
 
Posty: 25600
Od: Śro lis 06, 2002 9:01
Lokalizacja: Warszawa Dolny MoKOTów

Post » Pon lut 26, 2007 20:39

Wielkie dzięki!

Obrazek
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Pt mar 16, 2007 19:56

Ankieta Kuby:

Kot czy kotka? - kot
Jak się nazywa?- Kuba
Ile ma lat? - 14
Ile waży?- ok 5 kilo
Za gruby /za chudy? - w normie
Od kiedy jest cukrzykiem? - od 5 lat
Jak jest kontrolowana choroba? - okresowe badania poziomu glukozy we krwi
Czy mierzysz u kota cukier glukometrem? - nie
Jeśli tak, to jakim? -
Jaką podajesz insulinę? - caninsuline
U 40 czy U 100? - U 40
Ile kresek (IE)? - aktualnie 3,5 dwa razy dziennie
Raz dziennie czy dwa razy dziennie? - 2
Aktualny poziom cukru? - 120- ostanio badany normalnie ok 300
Czy kot dostaje lub dostawał sterydy? - raz, przy hipoglikemii
Czy robione były badania tarczycy (test T4)? - nie
Czy wynik badania tarczycy był w normie? -
Czy występuje u Twego kociaka neuropatia (osłabienie kończyn, chwiejny chód)? - nie
Jaką podajesz karmę? - Obesity RC, Diabetic, RC, Renal RC
Mniej więcej ile? - 3 trazy dziennie
Karmienie przed podaniem insuliny czy po? - po
Inne chorob ;nerki, chore zęby
Leki? - lespewet
Czy znane są wyniki laboratoryjne? (dopisz wartości referencyjne) -
Opisz swój problem:[/quote]

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

magicmada

Avatar użytkownika
 
Posty: 14567
Od: Śro paź 05, 2005 19:10
Lokalizacja: moose county

Post » Nie mar 18, 2007 12:20 Maxi

Witam! :D 8) Bardzo się cieszę ze powstało takie forum o kotach na cukrzycę !
Mam Kotkę chorego na cukrzycę. Cukrzycę zdiagnozowano w grudniu 2006r. Następnie w lutym została poddana zabiegowi sterylizacji - bardzo pomyślnie bez powikłań. Wtedy lekarz w. wprowdziła inną insulinę (lente CHOs) w dawkach 2x dziennie , przez kilka dni 2,5 jednostki. A teraz podawałami 2x dziennie 3 jednostki. Kotka doszła do siebie przytyła i już waży 3.700. W ostatnik tygodniu zbadałam jej mocz nie było cukru!! Ale w piątek tj. 15.03.2007r. w godzinach wieczornych czyli po podaniu insuliny o godz. 17.40 miała drgawki, wymioty, biegunkę nawet myślę że doszło do zapaści. Podała jej cukier pod język po wyczytaniu z internetu bo nie mogłam się skontaktować z żadnym weterynarzem i czeklaiśmy na reakcję. Rano kotka już zaczeła chodzić i mogę powiedzieć przezwycięzyła kryzys. Oczywiscie pojechaliśmy do weterynarz zbadał jej cukier w krwi i był "idealny", mam nie podawać już insuliny. Kotka ma nadal jeść karmę dla kotów chorych na cukrzycę i mam badać mocz paskami. W związku, z tym mam pytanie czy już nie będę musiała podawać insuliny i tak nagłe jej odstawienie może spodować jakieś komplikacje! :?

Odpowiedz na wasze pytanie

Kot czy kotka? - kotka
Jak się nazywa?- Maxi
Ile ma lat? - 7
Ile waży?- teraz już 3.700 , ale schudła z 4.800 do 2.800 - wtedy miala juz cukrzycę
Za gruby /za chudy? - średnia
Od kiedy jest cukrzykiem? - choroba zaczeła się od lutego 2006r. tak myśle diagnoza grudzień 2006
Jak jest kontrolowana choroba? -
Czy mierzysz u kota cukier glukometrem? - NIE
Jeśli tak, to jakim? -
Jaką podajesz insulinę? - Caninsulin U 100, Insulinum Lente ChO-S U40, od wczoraj wcale
U 40 czy U 100? -
Ile kresek (IE)? - U 40- 3 kreski
Raz dziennie czy dwa razy dziennie? - 2
Aktualny poziom cukru? - 86
Czy kot dostaje lub dostawał sterydy? - tylko zastrzyki antykoncepcyjne
Czy robione były badania tarczycy (test T4)? - nie
Czy wynik badania tarczycy był w normie? -
Czy występuje u Twego kociaka neuropatia (osłabienie kończyn, chwiejny chód)? - teraz nie
Jaką podajesz karmę? - Royal dla cukrzyków
Mniej więcej ile? - 4x dziennie po 20g
Karmienie przed podaniem insuliny czy po? - 1h po
Inne choroby? - przy padaniu krwi były złe wynik trzuski po leczeniu poprawiły się
np. astma, niewydolność nerek, schorzenia trzustki, problemy dermatologiczne, serce, tarczyca, FIV, dziąsła, ząbki itd.
Leki? -
Czy znane są wyniki laboratoryjne? (dopisz wartości referencyjne) - nie
paulinkaminka

paulinkaminka

 
Posty: 112
Od: Nie mar 18, 2007 9:30

Post » Nie mar 18, 2007 12:44

To nagłe "osłabienie" to hipoglikemia (poczytaj sobie w pierwszym poście jest link do vetserwisu, poczytaj sobie o hipoglikemii). Taki stan, kiedy poziom glukozy staje się niebezpiecznie niski i grozi to nawet śpiączką lub smiercią. Czasem poziom glukozy jest tak niski, że trzeba podać np glukozę w kroplówce.. Dobrze, ze podałas kotu coś słodkiego, natomiast jak taki stan sie powtórzy radzę zabrać kota od razu do weta. Moi weci na pewno nie radziliby odstawienia insuliny, na pewno zmniejszenie dawki, ale nagłe odstawienie najprawdopodobniej spowoduje " skok cukru" w górę. Ja po takich przypadkach, monitorowałam Kubę częściej, tzn np co drugi dzień lub co dzień miał badanie glukometrem i ustalało się odpowiednią dawkę. Jednak po wynikach "idealnych" poziom glukozy zawsze szybko rósł. Nie wiem czy tak będzie w w przypadku Twojego kota, bo czytałam, że występują u kotów okresy remisji, i wtedy nie trzeba podawać insuliny, a niektóre w ogóle zdrowieją, ale to chyba rzadko się zdarza. W każdym razie pozdrawiam i pisz jak się będzie kot dalej czuł.
Obrazek

magicmada

Avatar użytkownika
 
Posty: 14567
Od: Śro paź 05, 2005 19:10
Lokalizacja: moose county

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 120 gości