Kot niewydolnośc nerek

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Sob sty 20, 2024 7:30 Kot niewydolnośc nerek

Witam

Czy leczenie kota z niewydolnością nerek ma sens przy wysokim moczniku i innych złych wynikach powiązanych z nerkami ? Mimo kroplówek nie je, pewnie w pyszczku mu boli. Taki kot pewnie bardzo cierpi i to takie podtrzymywanie na silę. Jeszcze 2 tyg temu kotek biegał i był szczęśliwy a raz i go wzięło bardzo mocno. Czy nerki mogą tak szybko zostać uszkodzone ? Naczytałem się o niewydolności nerek i wet twierdzi ze to może być wada wrodzona bo kot ma 3 lata. Naprawdę szkoda mi tego kotka. Nie chce go usypiać bo mój ulubiony kot, ale tez podtrzymywanie próba leczenia żeby cierpiał nie jest najlepsza.

borg7z8

 
Posty: 15
Od: Sob lis 25, 2023 10:53

Post » Sob sty 20, 2024 18:55 Re: Kot niewydolnośc nerek

Dołącz te wyniki, które wrzuciłeś w watku Magdakita.

Ile lat ma kot?
Znam koty, które wychodziły ze stanów z gorszymi wynikami. Moje też były wśród takich kotów.
Kot nie je bo to oczywiste przy wysokim moczniku (chociaż w załączonych badaniach sam mocznik nie był oznaczony? Bo widzę zakres referencyjny, a zamiast wyniku jest kreska. Więc nie wiem - poza skalą czy po prostu nie był badany?
Na obniżenie mocznika stosuje się kroplówki.
Powinien koniecznie dostawać coś osłonowo na przewód pokarmowy. Również można włączyć coś na watrobę, najlepiej ornipural.
Jakie leczenie wdrożył wet?

edit: a wyniki morfologii?
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4481
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Sob sty 20, 2024 19:08 Re: Kot niewydolnośc nerek

Wynik według weta niezmieżalny był jeśli chodzi o ta kreskę przy UREA. Kot około 2 lat. Otrzymał 1 kroplówkę zwykłą i 2 kroplówki dożylne w łapkę plus jakiś lek przeciwwymiotny ze względu na to ze jak jeszcze zjadł ostatni posiłek to go zwymiotował.

borg7z8

 
Posty: 15
Od: Sob lis 25, 2023 10:53

Post » Sob sty 20, 2024 19:12 Re: Kot niewydolnośc nerek

Kroplówki powinny być dożylne i regularne, codziennie przez pierwsze dni.
Zastrzyk przeciwwymiotny ok, jeszcze coś osłonowo na przewód pokarmowy.
Młody kot, czy wiadomo skąd nagle takie wyniki? Może się czymś zatruł?
Początkowe leczenie powinno być intensywne

A jak morfologia?
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4481
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Sob sty 20, 2024 19:19 Re: Kot niewydolnośc nerek

Morfologia

https://i.imgur.com/YtuQyhd.jpg

Zauważyłem, że kot stracił apetyt na niektóre z pokarmów ponad tydzień temu. Smakołyki jadł normalnie.Więc myślałem, że może jest wybredny Ostatnie dni zaczął bardzo dużo pić wody i to mnie zaniepokoiło.Zaczął tracić apetyt chudnąc aż przestał jeść.

borg7z8

 
Posty: 15
Od: Sob lis 25, 2023 10:53

Post » Sob sty 20, 2024 19:26 Re: Kot niewydolnośc nerek

Anemii nie widać, i bardzo dobrze, Jedynie niepokojące może być obniżony poziom płytek krwi. On miał testy na wirusówki FELV/FIV? Czy jest kotem wychodzącym, a jeśli tak, czy jest zaszczepiony?

Kot musi jeść. To jest podstawowy warunek. Możesz dokarmiać go strzykawką o ile nie je samodzielnie. No i mocznik musi spaść bo jego wysoki poziom zatruwa koci organizm.
No i kroplówki, a później kontrola krwi i od wyników uzależniłabym kolejne działania
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4481
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Sob sty 20, 2024 19:32 Re: Kot niewydolnośc nerek

Kot jest wychodzący nie był szczepiony bo to taki podwórkowiec bardziej. Miał test na FELV /FIV i wynik negatywny. Nie wiem dokładnie co to za testy, ale jeden to na białaczkę jak mówił wet.

borg7z8

 
Posty: 15
Od: Sob lis 25, 2023 10:53

Post » Sob sty 20, 2024 19:56 Re: Kot niewydolnośc nerek

Co do karmienia strzykawką to zlizuje to co mu na pyszczek dam. Sam nie pobiera ze strzykawki.

borg7z8

 
Posty: 15
Od: Sob lis 25, 2023 10:53

Post » Sob sty 20, 2024 22:07 Re: Kot niewydolnośc nerek

Najważniejsze, żeby cokolwiek jadł. W jakiej formie czy ze strzykawki czy z palca, to nieistotne :ok:
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4481
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Nie sty 21, 2024 7:09 Re: Kot niewydolnośc nerek

Te PLT występuje ponoć jak kot ma jakieś ciało obce w środku, ale nie ma po oględzinach brzuszka. Więc prawdopodobnie to krwawienie z nadżerek przez wysoki mocznik. Zmiksowałem dla kota saszetkę karmę i mu podaje. Co jeszcze można takiemu kotowi zrobić samemu żeby mu nie szkodziło. Ile kroplówek potrzebuje taki kot żeby mu ten mocznik zaczął konkretnie spadać ? Mocznik to jest ta UREA i jak jest tylko kreska to nawet nie wie się jak duży jest.

borg7z8

 
Posty: 15
Od: Sob lis 25, 2023 10:53

Post » Nie sty 21, 2024 10:52 Re: Kot niewydolnośc nerek

Możesz zmiksować mu np ugotowan3go kurczaka albo indyka.
Zbyt niskie PLT mogą być z różnych przyczyn. Miał USG?

Kroplówki, najlepiej dożylne, powinien mieć codziennie, o ilości decyduje wet. Z reguły to 200 - 300 ml. I koniecznie coś osłonowego na przewód pokarmowy.
Jest obecnie wiele nowoczesnych preparatów, które stosuje się przy nerkach. Dobry wet to absolutna podstawa
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4481
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Nie sty 21, 2024 11:12 Re: Kot niewydolnośc nerek

Nie miał USG bo nie mają takiego sprzętu.Inni wet też. Nic nie mówił mi preparatach osłonowych. Przejrzałem w necie sam wczoraj i widać że są jakieś proszki itp.

borg7z8

 
Posty: 15
Od: Sob lis 25, 2023 10:53

Post » Nie sty 21, 2024 11:15 Re: Kot niewydolnośc nerek

To jak stwierdzono, że nie ma obcego ciała w brzuszku?
Skąd jesteś.
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4481
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Nie sty 21, 2024 12:02 Re: Kot niewydolnośc nerek

Poprzez obmacanie brzuszka i tyle. Po wynikach biochemii stwierdzono, że to pewnie wina niewydolności nerek ten PLT.

borg7z8

 
Posty: 15
Od: Sob lis 25, 2023 10:53

Post » Nie sty 21, 2024 13:18 Re: Kot niewydolnośc nerek

Po pierwsze Twój kot potrzebuje dobrego weta, który sensownie ustawi leczenie.
Z tego co piszesz wynika mi, że to mogą być ostre nerki spowodowane jakimś czynnikiem (zatrucie, ropień itp). Młody kot, wcześniej bez chorobowych objawów i nagle coś takiego, jakaś bardzo gwałtowna reakcja kociego organizmu na coś. Czy kot jest wychodzący? Czy podejrzewasz co się mogło stać, jaka może być przyczyna tego stanu?
Kroplówki, to niewątpliwie teraz konieczność. Potrzebne też coś osłonowego na wątrobę.
Potas jest przy dolnej granicy normy i trzeba to koniecznie kontrolować bo większy spadek potasu jest zagrożeniem dla życia kota. Niestety nie ma oznaczonego fosforu, który przy nerkach jest bardzo ważnym parametrem.
Kot MUSI jeść, jeśli nie może sam, musisz go dokarmiać tak, jak to robisz.
Koniecznie coś osłonowego na przewód pokarmowy - wysoki mocznik jest bardzo toksyczny i powoduje bolesne nadżerki w przewodzie pokarmowym, często w pyszczku, dlatego kot nie je. Dlatego też tak ważna jest podanie środków osłonowych i kroplówki dożylne na zbicie mocznika.
Z wysokim mocznikiem można sobie poradzić, jeśli chcesz ratować kota, masz szansę, ale wet musi współpracować. Bo sam niestety niewiele zdziałasz
Oby się udało!
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4481
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 114 gości