fosfor w karmach

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pon gru 11, 2023 13:05 fosfor w karmach

Witam. Znalazłem informację, że przy niewydolności nerek max. poziom fosforu w karmie powinien wynosić 0,65% ("fosfor ≤ 6,5 g/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %"-ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2020/354). Karmy zooplus bio mają 0,22-0,36%. Wiejska Zagroda 0,16%. Ogólnie te karmy mają dobry skład. Ale nie wiem czy to są wartości podane dla suchej masy karmy czy przy wilgotności 76%. Zresztą tak samo nie wiem, czy wartości podane w tym wątku https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=36&t=213355 są dla suchej karmy czy wilgotnej.

citrix

 
Posty: 27
Od: Czw sie 05, 2021 10:38

Post » Pon gru 11, 2023 14:49 Re: fosfor w karmach

Hej :)

Wartości, które podajesz są podane w mokrej masie. Na fosfor patrzymy w suchej. Wyboru dużego w karmach komercyjnych dla nerkowców za dużego nie ma, ale z lepszych jest cats plate, john dog for cats, niektóre smaki catz finefood bio i w sumie to tyle.. Oczywiście jeśli kot nie ma białkomoczu bo wtedy najlepiej wybrać się do dietetyka.

Polecam taką tabele ze składami karm przygotowaną przez Kot i Pies czworonożna edukacja, tu są podane wartości w suchej masie, można sobie posortować po fosforze:
https://www.czworonozna-edu.pl/koty-mokre-karmy/

Zeeni

Avatar użytkownika
 
Posty: 255
Od: Śro kwi 26, 2023 11:11
Lokalizacja: Kraków

Post » Wto gru 12, 2023 8:14 Re: fosfor w karmach

No właśnie jest straszna bieda z takimi karmami. Czy w takim razie można suplementować wapń, który z tego co czytam, wychwytuje fosfor? Albo stosować karmy z jak największą nadwyżką wapnia nad fosforem. I na co zwracać większą uwagę, na bezwzględną ilość fosforu, czy na stosunek wapnia do fosforu?

citrix

 
Posty: 27
Od: Czw sie 05, 2021 10:38




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 124 gości