Jaka karma po zabiegu usunięcia kamieni z pęcherza moczowego

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Śro lis 15, 2023 22:16 Jaka karma po zabiegu usunięcia kamieni z pęcherza moczowego

Cześć,

potrzebował bym pomocy. Parę słów o kocie: wiek 10, agresywny i nie łatwy we współżyciu, mega stresowy i lękowy.
Tydzień temu miał usuwane kamienie z pęcherza moczowego. Dziś dostałem analizę (poniżej):

W wyniku obserwujemy kamień złożony prawie w całości ze szczawianu wapnia. Powinniśmy strać się, aby pH moczu Kory było w granicach normy - czyli 6-6,5. U Kory kamica jest prawdopodobnie wtórna do zapaleń pęcherza na tle streoswym - na pewno należy wdrożyćodpowiednią terapię przeciwlękową,

Wyniki wczorajszego pobrania moczu pobranego z ziemi:

Przejrzystość mglisty
Barwa ciemnożółty
Ciężar właściwy (refraktometr) 1.023
pH (pasek) 6.0
Erytrocyty - kom./μl
Bilirubina -
Urobilinogen 3.2 (w normie) μmol/l
Ketony - mmol/l
Glukoza - mmol/l
Białko 0.3 (+) g/l
Azotyny -
Leukocyty 3 - 5 wpw
Erytrocyty 0 - 3 wpw
Flora bakteryjna średnio liczna
Kryształy -
Nabłonki płaskie pojedyncze w prep.
Nabłonki przejściowe pojedyncze w prep.
Wałeczki -
Białko w moczu 0,274 = g/l
Kreatynina w moczu 15760 = μmol/l
Wynik 0,154 =

Od razu napiszę: Kora od zabiegu nosi kubraczek, załatwia się...gdzie jej się podoba więc i tak cud że się udało pobrać cokolwiek. Kuweta stała się wrogiem numer 1, a ja numer 2 :twisted:
Szwy będzie miała w pt zdejmowane wiec od razu pobiorą mocz przez punkcję.

Karma: w grę wchodzi tylko ryba lub wołowina. Uczulenie na kurczaka i na coś jeszcze, ale nie wiem dokładnie na co i nie za bardzo chcę sprawdzać metodą prób i błędów.
Wcześniej jadła:
- suche (Royal Canin Sensitive) a potem Fitmin Cat Purity Indoor
- mokre: Power of Nature (tuńczyk z krewetkami, tuńczyk z ryżem, tuńczyk z warzywami, wołowina), Fish for Cat (ogólnie Ryby), Animonda (Wołowina), Schesir Bio (Wołowina)

Lekarz na opisie wyników kamieni napisał "W tej sytuacji nie ma specyficznego leczenia. Powinniśmy strać się, aby pH moczu Kory było w granicach normy - czyli 6-6,5. Nalezy przemycać wodę do
picia w każdy możliwy sposób - dolewanie do pokarmu, pokarm wilgotny na stałe, fontanna wody, wiele miseczek różnych kształów na różnych wysokościach w domu, miseczka przy oknie balkonowym)."


I teraz pytanie: czy zmieniać jej karmę na jakąś specjalistyczną, czy po prostu suche odstawić i postawić tylko na mokre (tego co dawaliśmy) ? Na co zwracać uwagę przy doborze karmy ?

Malcador

 
Posty: 10
Od: Śro sty 05, 2022 14:12

Post » Pon lis 20, 2023 18:58 Re: Jaka karma po zabiegu usunięcia kamieni z pęcherza moczo

Cześć,
widzę, że wątek pozostaje bez odpowiedzi. Zaznaczę, że nie jestem specjalistą absolutnie, ale w czerwcu ubiegłego roku byłam dokładnie w tym samym punkcie co Ty. Szczawiany wapnia, usuwane operacyjnie, kot alergik z delikatnym żołądkiem i co teraz...
Podsyłam swój wątek jako wstęp: viewtopic.php?f=1&t=214369
W czwartek przy okazji diagnozy zupełnie innego problemu mieliśmy USG, nowych kamieni w moczu czy nerkach nie wykryto, więc chyba dieta jest ok, stąd mogę się nią podzielić.

Przede wszystkim wyłącznie mokra karma. Nawodnienie jest podstawą, dlatego do każdej porcji dolewamy 10-15ml wody dodatkowo. Mieliśmy zalecenie obniżenia białka w karmie, ale niestety wszystkie z obniżonym białkiem albo z kurczaka albo na bulionie z kurczaka więc odpadło (nad tym obniżaniem białka też jest dyskusja wśród wetów). Właśnie z powodu jego alergii zdecydowaliśmy o pozostaniu na sprawdzonej karmie bo stosunek wapnia do fosforu był okej. Do tego w porozumieniu z wetem włączyłam suplement (1 kapsułka dziennie): https://zooart.com.pl/product-pol-18137 ... sulek.html

Tak jak mówię: nie zajmuję się dietetyką w żadnym wypadku, ale wiem jak można się czuć zagubionym w tym wypadku, więc dzielę się, bo prawie 1,5 roku i Hades jest czysty jeśli chodzi o kamienie! :)
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?" Mark Twain

MegGrey

Avatar użytkownika
 
Posty: 253
Od: Pon lis 23, 2015 12:54

Post » Pon lis 27, 2023 10:20 Re: Jaka karma po zabiegu usunięcia kamieni z pęcherza moczo

Dzięki za odpowiedź :)
Kot już wrócił do żywych, więc może terroryzować domowników :twisted:
Mokra karma + woda (ok 50ml dziennie).

U niej kamienie powodowane są stresem tak więc też dostaje coś na stres. Co miesiąc badanie moczu i zobaczymy co dalej.

Malcador

 
Posty: 10
Od: Śro sty 05, 2022 14:12

Post » Pon lis 27, 2023 18:55 Re: Jaka karma po zabiegu usunięcia kamieni z pęcherza moczo

Trzymam kciuki za brak powrotu paskudztwa, jest na to duża szansa! :)

I co do zaleceń weta: fontanna bardzo poprawiła u nas ilość wypijanej dodatkowo wody. Często sobie podchodzi w ciągu dnia i popija, bo płynie i pluska. A i dla ludzkich uszu to bardzo przyjemny dźwięk.
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?" Mark Twain

MegGrey

Avatar użytkownika
 
Posty: 253
Od: Pon lis 23, 2015 12:54




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 137 gości