CZZYMA NAWADNIAC KOTA NERKOWEGO RINGER CZY NIE?

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pon lip 31, 2023 5:29 CZZYMA NAWADNIAC KOTA NERKOWEGO RINGER CZY NIE?

WITAM wszystkich na wstępie pisze z nie mam doświadczenie to mój 1 kot i od razu z chorymi nerkami . Od ok 3 miesięcy próbujemy się leczy , no właśnie próbujemy. Przez ten czas usłyszałam mnóstwo sprzecznych czasem opinii i rad. Mam pytanie czym nawadniacie kota nerkowego( tak wiem podstawa), obecnie chyba jestem w fazie nawadniana chyba ze pisze głupoty. Kot do wglądu temat :Lolek" na początku choroby płukany był dożylnie zapewne glukoza , nacl , duphalyte - Po prostu zabrałam kota kota ze stajni( gdzie myślałam że ma koci katar...) i udałam się do weterynarza 1 kontaktu moja wiedza była jeszcze mniejsza niz teraz. Po wstępnej diagnozie i wizycie u Nefrologa( jestem z Śląska) po moich dociekliwych pytaniach okazało się ze kota nerkowego wg Jej opinii podaje się JEDYNIE RINGERA Z MLECZANAMI. Zmusiłam mojego weta do używania ringera z mleczanami- obecnie kot w sumie 3 miesiąc dostaje podskórnie ok 50ml tegoż preparatu( ringer z mleczanami od półtora miesiąca +-). Ma podwyższone wyniki trzustkowe ( miał je od samego początku- zostały niejako odsunięte na dalszy plan..) i nadciśnienie( leczony jest również kardiologiczne wg opinii kardiologa może przyjmować płyny)wyniki wątrobowe w normie. Po zapisaniu się na obecne forum okazało się ze chyba płyn ringera z mleczanami nie do końca jest dobrym wyborem.. Podobno używa się czystego ringera i NACL . Wkleje jonogram
OBENY JONOGRAM : POTAS( 5,46) 4.1-5.6
SOD (148.8)- 143,6-156,5
CHLORKI- (113.5) 100-118
WAPN CAŁKOWITY:( 3.08) 2.3-2.9 - TU JEST WZROST OSTATNIO BYŁ W NORMIE
FOSFOR NIEORGANICZNY (7.76) 3-5,8 - TU JEST WZROST OSTATNIO BYŁ W NORMIE
MAGNEZ (2.02) 2.1-3.2
ŻELAZO (90.3) 70-170 ( TU PODAJE HEMODOL- NIE ZNALAZŁAM LEPSZEGO PREPARATU Z WGL NA SPOSÓB PODANIA W KARMIE WYKRYWA OD RAZU A KAPSUŁKI HEMOACTIV SA ZA DUŻE NIE DO PRZEJŚCIA DLA NAS)- MOŻE KTOŚ MA LEPSZY PREPARAT Z ŻELAZEM
PŁYN RINGERA Z MLECZANAMI CODZIENNE OK 50ML ( PYTAŁAM KARDIOLOGA DR OLEJNICZAK PODOBNO PŁYN MOŻE BYĆ PODAWANY)
ZNMIEJSZYC KRPO;LOWY CO 2-3 DZIEŃ?- JA SIĘ BOJE ŻEBY SIĘ JESZCE NIE POGORSZYŁO

Prosze o rade

Agnieszka L

 
Posty: 77
Od: Wto maja 23, 2023 14:26

Post » Pon lip 31, 2023 11:59 Re: CZZYMA NAWADNIAC KOTA NERKOWEGO RINGER CZY NIE?

Płyny do nawadniania dopasowuje się do jonogramu i zwykle stosuje się różne. Ringiera z mleczanami na pewno nie powinno się podawać przy przekroczonym wapniu.

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Pon lip 31, 2023 13:21 Re: CZZYMA NAWADNIAC KOTA NERKOWEGO RINGER CZY NIE?

Można podawać plasmaLyte ?dziś wet polecił mi to na przemian z ringerem

Agnieszka L

 
Posty: 77
Od: Wto maja 23, 2023 14:26

Post » Pt sie 04, 2023 8:22 Re: CZZYMA NAWADNIAC KOTA NERKOWEGO RINGER CZY NIE?

albo ringery bez mleczanów podskórnie lub płyn PWE.Byla bym wdzięczna za fachową radę ponieważ wet nie udziela mi sensownej odpowiedzi a ja nie mam doswiadczenia

Agnieszka L

 
Posty: 77
Od: Wto maja 23, 2023 14:26

Post » Pt sie 04, 2023 11:23 Re: CZZYMA NAWADNIAC KOTA NERKOWEGO RINGER CZY NIE?

Płyn Ringera bez mleczanów wedlug mojej wiedzy odpada, jest niezbilansowany, nie jest izojoniczny, podnosi chlor, zakwasza, dobry jedynie przy zasadowicy, stanie niedoboru chlorków.

kasiek1510

 
Posty: 26
Od: Czw lis 27, 2014 12:11

Post » Pt sie 04, 2023 15:59 Re: CZZYMA NAWADNIAC KOTA NERKOWEGO RINGER CZY NIE?

Agnieszka L pisze:albo ringery bez mleczanów podskórnie lub płyn PWE.Byla bym wdzięczna za fachową radę ponieważ wet nie udziela mi sensownej odpowiedzi a ja nie mam doswiadczenia

O podskórnym podawaniu PWE pisałam w tym drugim Twoim watku.
kasiek1510 pisze:Płyn Ringera bez mleczanów wedlug mojej wiedzy odpada, jest niezbilansowany, nie jest izojoniczny, podnosi chlor, zakwasza, dobry jedynie przy zasadowicy, stanie niedoboru chlorków.

Przez 3 lata podawałam mojej nerkowej kotce zwykłego ringera przemiennie z NaCl. Tego o czym piszesz nie stwierdziłam, a badania wykonywane miała regularnie.
Natomiast wet stanowczo odradził podawanie ringera z mleczanami, ponoć nie dla każdego kota się nadaje, ale szczegółów już po latach nie podam.
W każdym razie mój wet świetnie sobie radził z prowadzeniem nerkowców i dzięki niemu niewątpliwie dożyły zaawansowanego wieku mimo tej strasznej choroby
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4492
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Pt sie 04, 2023 16:09 Re: CZZYMA NAWADNIAC KOTA NERKOWEGO RINGER CZY NIE?

Kiedyś wszyscy podawali NaCl, a jedne koty żyły dłużej, inne krócej, nie rodzaj płynu do nawadniania o tym przesądzał. Dziś już nikt kto siedzi dobrze w temacie NaCl nie zaleca.

kasiek1510

 
Posty: 26
Od: Czw lis 27, 2014 12:11

Post » Pt sie 04, 2023 16:17 Re: CZZYMA NAWADNIAC KOTA NERKOWEGO RINGER CZY NIE?

Co do ringera z mleczanami pełna zgoda, nie każdy kot może go dostawać, zwłaszcza z problemami z wątrobą, niektóre źródła zakazują też stosowania podskórnego.

kasiek1510

 
Posty: 26
Od: Czw lis 27, 2014 12:11

Post » Pt sie 04, 2023 21:53 Re: CZZYMA NAWADNIAC KOTA NERKOWEGO RINGER CZY NIE?

kasiek1510 pisze:Kiedyś wszyscy podawali NaCl, a jedne koty żyły dłużej, inne krócej, nie rodzaj płynu do nawadniania o tym przesądzał. Dziś już nikt kto siedzi dobrze w temacie NaCl nie zaleca.

Niestety co do długości życia nerkowca nie ma żadnych reguł. Jedne koty reagują na terapię, inne nie. U moich obu nerkowców choroba wyglądała zupełnie inaczej, inna też była stosowana terapia.
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4492
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Wto sie 22, 2023 16:11 Re: CZZYMA NAWADNIAC KOTA NERKOWEGO RINGER CZY NIE?

kasiek1510 pisze:Kiedyś wszyscy podawali NaCl, a jedne koty żyły dłużej, inne krócej, nie rodzaj płynu do nawadniania o tym przesądzał. Dziś już nikt kto siedzi dobrze w temacie NaCl nie zaleca.


Dlaczego nie?
Mam kota z wynikami
Alt  136.9
Ast 140.4
Krea 274.9
Mocznik 53.5

Ma 16l i 3kg.

Nie wiem co powinien dostawać w takim razie dożylnie a co podskórnie i w jakiej ilości. :cry:

Paulusek

 
Posty: 426
Od: Pt wrz 02, 2011 9:45
Lokalizacja: powiat Poznański :)




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: kasiek1510 i 134 gości