Kot nerkowy, ile wody to za dużo

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Czw lip 06, 2023 10:09 Kot nerkowy, ile wody to za dużo

Witajcie,

Mam nieco ponad 4 kg kota z PNN, kreatynina 3-3.5. Wet zalecił 110mg Ringera, co 3 dni co przez dłuższy czas robiłem.

Teraz zacząłem z powodzeniem eksperymentować z różnymi metodami przemycenia większej ilości wody w jedzeniu. I tak policzyłem, przypadek kiedy ma duży apetyt:
- 200ml wody z mokrego jedzenia (to można określić precyzyjnie)
- nawet 50ml z podlewania wodą mokrego jedzenia
- 50ml zupki
To nam daje 300 ml na dzień. Wydaje mi się, że dawanie kroplówki w takiej sytuacji to już szaleństwo.

Mam wrażenie, że kot czasem ma za dużo wody i wymiotuje, nie tylko z powodu podrażnienia żołądka, ale z przewodnienia. Po prostu nie może tyle wysikać, mimo, że sika kilka razy dziennie.
Boje się, że mu zaszkodzę. Zatem czy może lepiej wznawiać kroplówki kiedy kot będzie przyjmował około 200ml wody/dzień, tj. około 50ml/kg lub mniej?

mko

 
Posty: 4
Od: Wto lip 04, 2023 9:52

Post » Pt lip 07, 2023 15:01 Re: Kot nerkowy, ile wody to za dużo

Podajesz kroplówki podskórnie ?
Wiesz pewności nie mam
Ale ja ostatnio tez ograniczam ta wodę
Dawałam rozrzedzone jedzenie ,dopajanie strzykawka
I tez mi się wydaje teraz z obserwacji ze za dużo do pysi nie wolno
Tak , kot zwymiotuje ,i mu bulgocze
Ale wymiotuje tez jak za długo jedzenia nie dostanie
Ja kroplówki daje tak 20 -40 ml dziennie w dwóch porcjach podskórnie
Staram się dawać kroplówki żeby był odstęp po jedzeniu
Nie mówię ze mi się zawsze udaje ale wtedy nerki maja mniej na raz do przefiltrowania
Mój ma dodatkowo problem z kupa
Trzeba wejść z żelazem i jeszcze gorzej
Mój wazy koło 3 kg

anka1515

 
Posty: 4111
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pon lip 10, 2023 12:45 Re: Kot nerkowy, ile wody to za dużo

Kroplówki daje sam, więc podskórnie. I coraz bardziej mu się nie podobają.
W każdym razie wydaje mi się, że z wodą problem jest taki, że jak kot sam pije i ma za dużo, to po prostu sam przestanie ew. zwymiotuje. Ale przed nadmiarem z kroplówki nie ma się jak bronić.
Zakładam, że sens zalecanych kroplówek raz na 3 dni jest taki, że jeśli kot stopniowo, trochę się odwadnia, to kroplówka to koryguje. Z kroplówki ma średnio 30ml na dzień (bo jak dostanie kroplówkę to przestaje na jakiś czas sam pić).

Jakieś decyzje musiałem podjąć, więc:
- jeśli przyjmuje 300ml lub więcej wody ze wszystkich źródeł (na 4kg kota), to już mu nie daję zupek, itp. – jak będzie mu się chciało pić, to miskę z wodą zawsze ma; oczywiście żadnych kroplówek
- od około 250ml – nie liczę tego dnia do odstępu między kroplówkami, czyli kroplówki odpowiednio rzadziej
- 220ml lub mniej – odpowiednio kroplówki zgodnie z planem lub w razie potrzeby częściej
W czasie upałów lekka korekta.

Jak robię źle, to napiszcie.

PS. A co do wymiotów gdy kot nie je, to często czytałem, że to jest standard z powodu podrażnienia żołądka. Pomagają np. famotodyna w odpowiednich dawkach i kora wiązu czerwonego (slippery elm).

mko

 
Posty: 4
Od: Wto lip 04, 2023 9:52

Post » Śro lip 12, 2023 7:43 Re: Kot nerkowy, ile wody to za dużo

mko pisze:. A co do wymiotów gdy kot nie je, to często czytałem, że to jest standard z powodu podrażnienia żołądka. Pomagają np. famotodyna w odpowiednich dawkach i kora wiązu czerwonego (slippery elm).

Przy podrażnieniu żołądka dobry jest też alugastrin.
Tylko raczej nie to miętowe mleczko, bo kotom nie smakuje, ale możesz spróbować.
Ja podawałam w tabletkach, bezsmakowych. 1\4 rozkruszonej tabletki do jedzenia.
Obrazek
Idź zawsze do przodu,nie oglądaj się wstecz,nie holuj smutku za sobą....,,Dżem"

Annaa

 
Posty: 9795
Od: Sob lis 28, 2009 20:25
Lokalizacja: Łódź




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 126 gości