Cykle u kota nerkowego

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Wto lip 04, 2023 10:41 Cykle u kota nerkowego

Mam kota nerkowca, zdiagnozowany 10 miesięcy temu. Piszę w sprawie dość specyficznego rytmu problemów. Od wielu miesięcy, ostatnio w sposób bardzo powtarzalny, kot ma taki cykl:
- wszystko dobrze, kot je – kilka dni do kilku tygodni
- jeden dzień bardzo duży apetyt, przejadanie się
- jeden dzień mocno ograniczony apetyt, kot je około ½ dziennej porcji
- jednodniowy post, czyli kot typowo je około ¼ dziennej porcji
- kolejny dzień biegunka, czasem mocna, ale i powrót do jedzenia

Trochę info o kocie i terapii:
Badania krwi zgodnie z zaleceniem weta były robione dość często na początku, ale nic nowego nie wnosiły, przez kilka miesięcy: kreatynina 3 +/- 0.5, mocznik 60. Inne rzeczy w normie, w tym fosfor.
Później z badaniem krwią spauzowałem, kot zaczął bardzo źle znosić badania, a w wynikach nic znacząco się nie zmieniało.
Kot dostaje zgodnie z zaleceniem weta kroplówkę co około 3 dni, Ringer, 25ml/kg. Oczywiście w zależności od sytuacji częściej (jak sobie robi post).
Kot jest raczej na karmie normalnej, próbujemy mu to łączyć z nerkową, co się udaje różnie. Po części karm nerkowych ma biegunki, podejrzewam „dodatki sensoryczne” w nadmiernej ilości, więc cały czas szukamy.
Leki: Regularnie dostaje famotodynę, ostatnio samowolnie zwiększyliśmy mu do około 0.5mg/kg dziennie podzielone na dwie dawki (tak, długo czytałem jaka powinna być :D ).
Poza tym mitrazepinę do ucha, typowo 2mg/4dni.
No i dość często łagodne przeciwbiegunkowe, w tym pasta Dolfos Stoper (w praktyce jest to Smecta + Taninal), spore dawki, lub DiaDog 'N Cat, małe dawki. Pasta w ogóle bardzo mu pomagała, ale niestety to zależało od konkretnego opakowania.
Okazjonalnie inne leki.

O tych cyklach
Zaczęły się jeszcze gdy mieliśmy aktualne wyniki krwi. Są bardzo powtarzalne, ostatnio raczej częściej, a czasem wręcz po sobie:
Z hipotez:
- biegunka z powodu zbyt dużej dawki mitrazepiny, tj. w momencie postu dostawał dodatkową dawkę; ale to wykluczyliśmy, tj. przy poście nie dokładamy albo dajemy tylko ½ dawki
- post i biegunka z powodu wcześniejszego przejedzenia, ale ostatnio w fazie przejedzenia ograniczamy do 120-150% dziennej dawki jedzenia i nic się nie zmienia; może i to jest za dużo?
- przebiałkowanie po kilkudniowej fazie dużego apetytu – możliwe, ale kilka ostatnich razy przy nadmiernym jedzeniu dostawał przede wszystkim niskobiałkowe nerkowe i nic się tu nie zmieniło
- inne leki (np. okazjonalnie Cerenia) – przestaliśmy dawać, nie zmienia się
- przewodnienie (dużo dodatku wody do jedzenia + kroplówka) jako przyczyna biegunki?

W każdym razie nie mam pojęcia skąd te cykle i kończące je biegunka. Czy ktoś się z czymś takim spotkał? Może ktoś ma jakąś hipotezę?

I jeszcze info:
Zapotrzebowanie normalne przyjąłem na około 200kcal dla kota 4.2kg, mało aktywnego. Jak jest ok, to je nieco więcej.

mko

 
Posty: 4
Od: Wto lip 04, 2023 9:52

Post » Pt lip 07, 2023 15:11 Re: Cykle u kota nerkowego

Może z linkuj posty będzie łatwiej ,więcej wiadomości
Na szybko
Karmy nerkowe maja dużo tłuszczu
On powoduje biegunki
Kot może mieć chore jelita i trzustkę i tez takie reakcje
Ja daje trochę nerkowej trochę sensitiw animondy kurczak czasem indyk
Te leki problemu nie wyleczą
Diadog jest dobry ale ma fosforu dużo
Może trzeba cały czas podawać leki od biegunki
A podajesz jakiś probiotyk ?

anka1515

 
Posty: 4111
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pon lip 10, 2023 12:53 Re: Cykle u kota nerkowego

Karmy były pierwszym podejrzanym. Cykle były jeszcze zanim zaczął jeść nerkowe i nie zależały od rodzaju jedzenia.
Teraz dość sporo zmieniłem w tym co kot je i dostaje. Jeśli mu te cykle znikną (oby!) albo złagodnieją to za kilka tygodni napiszę jakie z tego były wnioski.

mko

 
Posty: 4
Od: Wto lip 04, 2023 9:52




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 137 gości