Lolek

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Wto maja 23, 2023 14:49 Lolek

Od miesiąca leczę kota nerkowego ok 7 lat , mam pytanie czym mogę skutecznie zbić fosfor jak kot ma wysoki fosfor 8,29(3-6,8 - norma) oraz potas 7,21 ( 4.1-5.6 norma)- wapn w normie.Kot jest przygarnięty ok miesiąc temu przez chorobę właśnie mocznik aż 350 ( było ponad 300 maszyna nie wyłapała potem spadł do 127) tydzień temu było 348;(Creatinine badania sprzed tygodnia 7.05 startowaliśmy od 10.01 .Kot obecnie skończył dostawać antybiotyk ( dwa miał podawane od 29.04 - kesium oraz Enroxil ponieważ ma podwyższona lipaze trzustkowa. Oczywiście anemia- dostaje Epo co ok 2-3 dni > najświeższe badania nadal wykazując podwyższone WBC 26.48 (5,5-15)Anemia lepiej. W piątek kolejne badania. kot dostaje płyny podskórnie - wcześniej dożylnie i podskórnie ok 100ml plyn ringera z mleczanami, direne i zamiennie nefrovet z nefroklirr( ale dopiero teraz doczytałam ze przy podwyższonym potasie nie podajemy)od dziś zaczęłam podawać flora balance ( kot wazy 2.6kg 1 kapsułka, pol?)Jestem po konsultacji z nefrologiem z Chorzowa - badaniu moczu i usg - białkomocz wiec zażywa również semintre. Niestety wyniki pogorszyły się. Ciśnienia nie miał mierzonego podobno jest na płynach które zakłócają wynik..Kot je- mieszam kamę renal z karma zwykłą np mjam mjam, cats finefood bio- z względu na trzustkę- pije je, czasem się bawi. Czy mogę jakoś skuteczniej obniżyć u niego mocznik , kreatyninę. nie wymiotuje mam w zapasie prevomax. Nefrolog karze czekać a wet nie daje mu zbyt wielu szans czy ja mogę dla kota coś jeszcze zrobić?Ostatnio zakupiłam parę kapsułek Renibus activ - ale nie podałam Jeszce kotu boje się ze to oszustwo i mu zaszkodzi

Agnieszka L

 
Posty: 77
Od: Wto maja 23, 2023 14:26

Post » Wto maja 23, 2023 18:21 Re: Lolek

Agnieszka L pisze:Od miesiąca leczę kota nerkowego ok 7 lat , mam pytanie czym mogę skutecznie zbić fosfor jak kot ma wysoki fosfor 8,29(3-6,8 - norma) oraz potas 7,21 ( 4.1-5.6 norma)- wapn w normie.Kot jest przygarnięty ok miesiąc temu przez chorobę właśnie mocznik aż 350 ( było ponad 300 maszyna nie wyłapała potem spadł do 127) tydzień temu było 348;(Creatinine badania sprzed tygodnia 7.05 startowaliśmy od 10.01 .Kot obecnie skończył dostawać antybiotyk ( dwa miał podawane od 29.04 - kesium oraz Enroxil ponieważ ma podwyższona lipaze trzustkowa. Oczywiście anemia- dostaje Epo co ok 2-3 dni > najświeższe badania nadal wykazując podwyższone WBC 26.48 (5,5-15)Anemia lepiej. W piątek kolejne badania. kot dostaje płyny podskórnie - wcześniej dożylnie i podskórnie ok 100ml plyn ringera z mleczanami, direne i zamiennie nefrovet z nefroklirr( ale dopiero teraz doczytałam ze przy podwyższonym potasie nie podajemy)od dziś zaczęłam podawać flora balance ( kot wazy 2.6kg 1 kapsułka, pol?)Jestem po konsultacji z nefrologiem z Chorzowa - badaniu moczu i usg - białkomocz wiec zażywa również semintre. Niestety wyniki pogorszyły się. Ciśnienia nie miał mierzonego podobno jest na płynach które zakłócają wynik..Kot je- mieszam kamę renal z karma zwykłą np mjam mjam, cats finefood bio- z względu na trzustkę- pije je, czasem się bawi. Czy mogę jakoś skuteczniej obniżyć u niego mocznik , kreatyninę. nie wymiotuje mam w zapasie prevomax. Nefrolog karze czekać a wet nie daje mu zbyt wielu szans czy ja mogę dla kota coś jeszcze zrobić?Ostatnio zakupiłam parę kapsułek Renibus activ - ale nie podałam Jeszce kotu boje się ze to oszustwo i mu zaszkodzi
zapomnialam.dopisac stosuje rowniez z polecenia nefrologa porous one .Na usg opisane
3 stadium poli trudny wyraz klebuszkowa.nefrolog mowil ze nerki nie wyglada az tak zle po czym stwierdzila ze kot ma jakies 30%szans i zadnych dodatkowych badan.Wiem ze liczy sie czas moze jest hakis nefrolog

Agnieszka L

 
Posty: 77
Od: Wto maja 23, 2023 14:26

Post » Pt maja 26, 2023 7:55 Re: Lolek

Cześć,

skoro jesteś z Chorzowa (cześć sąsiadko!) to udaj się do diagnovetu i poproś o USG nerek.
Zaburzone parametry nerkowe to jeszcze nie wyrok pod warunkiem że usg wykaże że nerki "jeszcze są"- konkretnie chodzi mi o to czy w narządzie da się rozróżnić korę od rdzenia.
W naszym przypadku nie dało się i obecnie zostało mi tylko doradzać profilaktykę na forum.
Nikoś [*]25.05.2023 - 91 miesięcy i piętnaście najlepszych dni mojego życia.

lis6502

Avatar użytkownika
 
Posty: 23
Od: Wto paź 13, 2015 10:36
Lokalizacja: Śląsk

Post » Śro lip 26, 2023 6:28 Re: Lolek

HEJ
Czy ktoś morze doradzić gdzie na śląsku mogę leczyć kota , mamy przy Pnn mamy problemy z trzustka i zaden lekarz łącznie z nefrologiem nie umie dobrać mi terapii> gdy polepszają się parametry nerkowe krea 5.18( norma 0.7-2) mocznik 258( norma 25-70)Tak wiem bardzo wysoko ale my zaczynaliśmy od krea ponad 10 mocznik ponad 700. Pogarsza się trzustka lipaza dggr 165(0,1-26)( niestety mój wet 1 kontaktu jest na urlopie i nie zapisali mi żeby zrobić specyficzna lipazę:(I będę musiała kłuć kota zapewne jeszcze raz. Kot ma chore serce leczy się w kardiowecie i nefrovecie. Przyjmuje : azodyl od ok 2 miesięcy , semitre (ma białkomocz) Renalvet jako wyłapywacz fosforu( ale obecnie skoczył mu i fosfor i wapń 7.76 z 5.25 ( norma 3-6,8)i wapń 3.08 z 2.06( norma 2.3-2.9)wiec prawdopodobnie musiałbym zdobyć renagel( jeśli ktoś ma proszę o priv)Helicid control 1/2 od ok 2 dni, Direne 1/2, porous one 1 saszetka , wit b 12 dopiero 1 dawka amodip ( 1/2) Ciśnienie z 174 spadło na 144 po miesięcznej kuracji . wykluczyliśmy tarczyce miesiąc temu. kot jadł dietę nerkowa głownie RC od czwartku mieliśmy kryzys ( pewnie trzustka ) i jadł jedynie felixy z wielkim smakiem.. Czy ja mogę dla kota jeszcze coś zrobić. Przygarnęłam go z ulicy okol 3 miesięcy temu już chorego , wykluczyłam
FELV I FIV( TESTY W LECZNICY)oraz odrobaczyłam kota

Agnieszka L

 
Posty: 77
Od: Wto maja 23, 2023 14:26

Post » Śro lip 26, 2023 14:07 Re: Lolek

Znaczę
Musisz mieszać karmę nerkowa z inna ale o małej zawartości tłuszczu i fosforu
Wszelkie feliksy i tp odrzucić
Renagel
Nie mogę teraz pisać

anka1515

 
Posty: 4065
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro lip 26, 2023 19:37 Re: Lolek

On nie chce jeść. Tylko dziś próbowałam 5 karm niskofosforowych posypywałam purina fortiflora ( która podobno ma cudownie działanie u nas nic;( feringa bio, grau wiejska zagroda, te z maxi xoo senior, tundra wiele z forum o karmach :( itp itp .Czy mam już podawać peritol i/lub mirtor 15 - czy próbować ustabilizować trzustkę . Bo kot w sumie ma apetyt tylko nie na to co mu podaje. Nefrolog nie odbiera mnie dziś cały dzień i tez nie wiem jakie antybiotyki podać zapewne synulox

Agnieszka L

 
Posty: 77
Od: Wto maja 23, 2023 14:26

Post » Śro lip 26, 2023 20:19 Re: Lolek

A czy nie uda ci się podać jedzenia strzykawka ?
Ja przecieram przez sitko i podaje strzykawka do pyszczka
Koty nie chcą nerkowej jeść
A po tych co chcą jeść wyniki lecą do góry i szybko jest gorzej
Podawałam te feliksy gourmetki i inne wynalazki aby jadł to wszystko poszybowało i trzustka
Wyciągnęłam go gotowanym indykiem z ryżem przetartym przez sito
Ale wyniki tez poszły w górę
Teraz podaje od jakiegoś czasu animonde integra sensitiv protect Huhn pur
Jest jeszcze z indykiem
Inne maja dużo dodatków
Do tego renale ale jak sam ruszył to tylko animondy
Trochę jej sensitive sam ,co nie zje razem z renale trę przez sitko i strzykawka
Jak trochę więcej zje renala to trzuskowe wyżej albo od wtórnie
Podaje do tego Renagel flora balance bioprotect brainactiv
Niektóre wit tauryne
I inne leki
Leki działają na jedno a na drugie szkodzą
Aransep często podwyższa cis ale pomaga w anemii
Od bialkomoczu może powodować anemię i tak w kółko
A kiedy odrobaczałaś?

anka1515

 
Posty: 4065
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro lip 26, 2023 20:29 Re: Lolek

Miesiąc temu 1 dawka milbemaxu dwa tyg później 2 dawka.Z strzykawki pluje najgorzej że do czwartku on tak ładnie jadł.Niestety muszę jeszcze pracować;)a kot powoli jak mnie widzi zaczyna uciekać.daje jeszcze codziennie ok 50ml ringera z mleczanami podskornie

Agnieszka L

 
Posty: 77
Od: Wto maja 23, 2023 14:26

Post » Śro lip 26, 2023 20:33 Re: Lolek

Renagel mam nadzieję zdobyłam na początek 10 tabletek pytałam.o dawkowanie kot 2.9 kg fosfor 7.7 ale póki co nie otrzymałam odpowiedzi spróbuję z aminoda sensitiv jutro jeszcze

Agnieszka L

 
Posty: 77
Od: Wto maja 23, 2023 14:26

Post » Śro lip 26, 2023 21:34 Re: Lolek

Renagel podawałam ok 1/4-1/8 na dzień
Ale do posiłków
I nie dziele już równo jak kiedyś bo to nie ma sensu
Teraz leki staram się podawać te co można do posiłków ,mniej stresu
Mnie tez strzykawka nie zawsze wychodziło
To tez zależy od gęstości
Ja podaje strzykawka 2,ml
Po przetarciu w słoik ,później w miskę kieliszek gruby w gorąca wodę
Podgrzeje i takie gęściejsze lepiej je

Z dna mam obok w kieliszku trochę wody gotowane olewam do tego co zostało łyżeczkę i podaje
Tylko teraz strzykawkę wkładam głębiej bo tak to wylatywało
Kot mi siada ma kolanach
Troszke podnosze łepek do góry jak strzykawkę do pycha wkładam
I w ten sposób trochę sam a resztę dokarmiam
I nie dużo na raz
U nas kieliszek 30 ml , troche się rozleje
Niestety karmie od grudnia i teraz kico nie bardzo chce sam tylko wyje
A ja nie śpię
Co do leków przejrzyj składy
U mnie kilka razy próbowałam Nefrokrill i zaraz był problem z trzustka ,wymiotował
Może zmniejsz dawki leków ( na mniejsze) chyba podajesz dorenne i dla gołębi i jeszcze coś
O co mi chodzi z odrobaczaniem
Czasami po odrobaczaniu coś się dzieje nie tak już u kilku kotów tak miałam
Mój staruszek potrzebuje odrobaczania i się boje
Inne robiłam
Listopadzie na koniec podałam później dopiero w grudniu przed św i kot odrazu zwymiotował wet dał witaminy
Robiłam nie dawno badania kalu ale to szkoda kasy i tak nie wiadomo nic
Ok wyszły a coś jest
W krwi wyszły wys kwasochlonne
I kic ma odruchy jak przy robakach
I nie wiem co podać
To samo na pchły
Przeszukałam tyle preparatów i zawsze jest jakieś ale
Może trzustka się pogorszyła po odrobaczaniu
A o ringer lactate trzeba sprawdzić bo kiedyś się go nie podawało przy wątrobie o trzustce
Jeszcze bym na razie kota na ta lipaze nie kuła to i tak dieta najlepsza
I ja bym nie podawała za dużo płynów , w szczególe na raz
Mój ma 3 kg podaje ok 40 ml nadzień podzielone na 2 , podgrzane ,motylkiem
Kot śpi ,podchodze i robię
Powoli
A i synulox bym podawała dalej on jest łagodniejszy
I jaki jest ciężar wl moczu , pH

anka1515

 
Posty: 4065
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro lip 26, 2023 22:20 Re: Lolek

Agnieszka L pisze:On nie chce jeść. Tylko dziś próbowałam 5 karm niskofosforowych posypywałam purina fortiflora ( która podobno ma cudownie działanie u nas nic;( feringa bio, grau wiejska zagroda, te z maxi xoo senior, tundra wiele z forum o karmach :( itp itp .Czy mam już podawać peritol i/lub mirtor 15 - czy próbować ustabilizować trzustkę . Bo kot w sumie ma apetyt tylko nie na to co mu podaje. Nefrolog nie odbiera mnie dziś cały dzień i tez nie wiem jakie antybiotyki podać zapewne synulox

Kot nerkowy musi jeść. Bezwzględnie.
Cokolwiek byle jadł.
Podaj mu gotowane mięso drobiowe (kurczak, indyk). O ile kot lubi mięso.
Drobiowe jest dobre dla trzustki i znacznie mniej obciąża nerki niż np wołowina.
Pomyśl o tym. Nerkowiec, który nie je to niestety droga w jedną stronę :(

edit:
jeszcze taki pomysł, to mój stary post:
Kiedyś dawno, na tym forum ktoś podał mi przepis/pomysł na "koci rosołek". Stosowałam go latami jako przekąskę. Ma dużo zalet. Zawiera tylko znane Ci składniki, nie ma żadnych niepotrzebnych i szkodliwych substancji, powoduje, że kot przyjmuje więcej płynów.
Noga kurza bez skóry (skórę trzeba koniecznie zdjąć bo tłusta), albo kawałek udźca indyka, 1 marchewka. Ugotować bez przypraw. Ugotowane mięso posiekać, marchewkę rozgnieść widelcem, podzielić na porcje wraz z płynem. Ja robiłam większą ilość i zamrażałam w porcjach. Moje koty akurat bardzo polubiły. Może spróbuj. Najpierw z małą ilością.
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4213
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Czw lip 27, 2023 5:08 Re: Lolek

Mocz miał badany dawno na początku walki 10.05.2023
przejrzystość klarowny, barwa żółty, ciężar właściwy 1.011, ph 6.5, erytrocyty 80++Urobilinogen w normie, nie wiem czy pozostałe parametry maja znaczenie potem białko w moczu ;0,220, kreatynina w moczu 2740,0 , wynik 0,711 Interpretacja <0,2 wartość fizjologiczna, 0,2-0,4- zakres wątpliwy, >0.4 proteinuria >2 wysokie prawdopodobieństwo proteinurii kłębuszkowej. z tego co wiem ph jest za wysokie , a ciężar chyba z niski - ale nikt z weterynarzy nie raczył mi wytłumaczyć , dostałam na to jedynie semintre.
Nerki obustronnie prawidłowego kształtu, torebka włóknista lekko pobrużdżona, kora narządu heteroechogenna, stosunek korowo rdzeniowy( tez z 10.05.202 1:1, granica korowo-rdzeniowa miejscowo zatarta, brak zmian w układzie zbiorczym brak wolnego płynu w jamie brzusznej
Tak podaje pol direne( z zalecenia nie sama to wymyśliłam nie wiem po co ta direne i czy to zamienić na coś?) - dla gołębi nic:)wit b12 mam w zastrzykach - podobno 1 na tydzień( nefrolog)Jestem zła, bo byłam w klinice moja wet na urlopie ta druga połowy badań nie zrobiła jeszcze kotu krwi nie umiała pobrać strasznie się zestresował:((chyba zmienię 3 raz wetkę 1 kontaktu)
Jak nefrolog odbierze dopytam o te mleczany:)Pani doktor z Chorzowa uznaje jedyny płyn do płukania ze tak powiem.W nocy zjadł sam około pol saszetki tundry ale spalam, wiec nie podałam mu wyłapywacza. Dziś spróbuje ugotować kurczaka.Podawać Buprenorfine?on bawi się mruczy czasem tylko tak przycupnie zgarbiony( może maskować ból) Nie chce bawić się w weterynarza dziś jadę do kliniki i będę do oporu się dobijać do pani Nefrolog. Kupiłam ta aminonde sensitiv zobaczymy i szukam jakiś karm niskofosforowych niskobiałkowych i niskotłuszczowych;)o ile takie są.Czy przy podawaniu azodylu podawać również florę balance?( on miał ja podawana ale potem weszłam z azodylem i Dr powiedziała że nie ma sensu)Nefrokril podałam tylko wczoraj czekam na Renagel , nie podaje teraz renalvetu

Agnieszka L

 
Posty: 77
Od: Wto maja 23, 2023 14:26

Post » Czw lip 27, 2023 5:37 Re: Lolek

Ten preparat direne zawiera olej rybi i po tym niektóre koty zle się czuja jak i po po chitosan
Może zmniejsz dawkę
Mocznik i fosfor podskakuje po dużej ilości białka
I wszelakich przysmakach
Ile podawać renagelu tez zależy co kot je
Za niski jest ciężar właściwy moczu ale to już zależy od pracy nerek
Nie podawałam Azodyl ,nie wiem czy z innymi można ja bym podawała na próbę
A jonogram w porządku ?

anka1515

 
Posty: 4065
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Czw lip 27, 2023 5:43 Re: Lolek

Co z ta anemia , dostaje jakieś leki ?
Żelazo jest w normie?
Bo może kot ma jakiś pasożyt w krwi -
Hemobarteloza
Ja bym nie podawała przeciwbólowego na razie
Jak nie będzie chciał jeść całkiem
Dopytaj o krew w moczu
Ale przydało by się nowe badanie moczu
A i ile kroplówek dajesz
Za dużo nie znaczy dobrze , nerki więcej pracują i się szybciej wykańcza
I dla serca tez obciążenie

anka1515

 
Posty: 4065
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Czw lip 27, 2023 6:07 Re: Lolek

OBECNIE NIE MA AMENII - BYLA , WYLECZONA PÓKI CO- CO TYDZIEŃ DOSTAJE BINOCRIT
OBENY JONOGRAM : POTAS( 5,46) 4.1-5.6
SOD (148.8)- 143,6-156,5
CHLORKI- (113.5) 100-118
WAPN CAŁKOWITY:( 3.08) 2.3-2.9 - TU JEST WZROST OSTATNIO BYŁ W NORMIE
FOSFOR NIEORGANICZNY (7.76) 3-5,8 - TU JEST WZROST OSTATNIO BYŁ W NORMIE
MAGNEZ (2.02) 2.1-3.2
ŻELAZO (90.3) 70-170 ( TU PODAJE HEMODOL- NIE ZNALAZŁAM LEPSZEGO PREPARATU Z WGL NA SPOSÓB PODANIA W KARMIE WYKRYWA OD RAZU A KAPSUŁKI HEMOACTIV SA ZA DUŻE NIE DO PRZEJŚCIA DLA NAS)- MOŻE KTOŚ MA LEPSZY PREPARAT Z ŻELAZEM
PŁYN RINGERA Z MLECZANAMI CODZIENNE OK 50ML ( PYTAŁAM KARDIOLOGA DR OLEJNICZAK PODOBNO PŁYN MOŻE BYĆ PODAWANY)
ZNMIEJSZYC KRPO;LOWY CO 2-3 DZIEŃ?- JA SIĘ BOJE ŻEBY SIĘ JESZCE NIE POGORSZYŁO

Agnieszka L

 
Posty: 77
Od: Wto maja 23, 2023 14:26

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości