Lolek

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Czw lip 27, 2023 19:34 Re: Lolek

Tak, ja też się zgodzę, że wyniki szczególnie złe nie są.
Mam tylko wątpliwości czy macie właściwą diagnozę. Parametry nerkowe są oczywiste, złe. Ale co z tą trzustką?
Zdarza się, że złe wyniki nerkowe nie wynikają ze złego stanu samych nerek. Niepokoi mnie ta trzustka i fakt, że jakoś została zostawiona na zasadzie jakoś to będzie.
A trzustka jest podstępna i bardzo bolesna. Może zapytaj czy jest potrzeba zastosowania jakichś enzymów trzustkowych?
U mojego ukochanego kota był taki gwałtowny skok parametrów nerkowych, łącznie z fosforem, ale nie nerki były tego przyczyną a trzustka w połączeniu z wątrobą.
Szczęśliwie u Was bilirubina i pozostałe parametry wątrobowe są ok.
Chciałam powiedzieć, że jedno może wynikać z drugiego, tylko ważne jest ustalenie pierwotnej przyczyny.
I trzustki w żadnym razie nie można lekceważyć.

Ania zwróciła też uwagę na ważną rzecz, a mianowicie na dawkowanie preparatu krwiotwórczego. Czy masz to podawać cały czas?
Gdy ja stosowałam u kotki aranesp (to też analog ludzkiej erytropoetyny) to była seria kilku zastrzyków, następnie kontrola morfologii z rozmazem ręcznym (to ważne bo chodzi o to czy organizm wytwarza retikulocyty czyli tzw młode krwinki). Generalnie takie preparaty trzeba stosować wg bardzo określonego klucza.
Dlatego jak na wstępie - potrzebujesz rozsądnego weta, który ogarnie całość kota, a nie osobno nerki, osobno serce i osobno jeszcze coś innego.

edit: płytki krwi są dość niskie, a to jest zawsze niepokojące
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4481
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Pt lip 28, 2023 6:24 Re: Lolek

Hej te wyniki z poniedziałku są gorsze niż miesiąc temu.Ja szukam weta teraz. binocrit jak wyszła anemia na samym początku on miał wtedy badania krwi co tydzień podawaliśmy co 2-3 dni .Po zakończeniu anemii wet zasugerował aby by podawać 1 raz w tygodniu (co jak rozumiem jest błędnym postępowaniem)ponieważ wyniki są teoretycznie w normie.Jak jeszcze mogę dodać trzustkę(zażądam specyficznej lipazy i USG)Epo teraz nie podam podejrzewam że wyniki będą robione w przyszłym tygodniu więc zobaczymy.Podaje teraz ta aminonde sensitiv(ale nie umie znaleźć ile ma fosforu białko ok 10%i gotowana pierś z kurczaka.dla mnie tj dziwne nie ma biegunki póki co nie wymiotuje czasem kłak czasem piana raz na kilka dni mruczy bawi się ostatnio mniej chętnie ale to pewnie pogorszenie.moge dotykać brzucha zagadka za dwa dni spróbuję znów podać karmę renal pomieszana z tą aminoda póki co gad odmawia stanowczo

Agnieszka L

 
Posty: 77
Od: Wto maja 23, 2023 14:26

Post » Pt lip 28, 2023 6:46 Re: Lolek

Pytałam wczoraj o enzymy było że nie że podobno jak jest niewydolność tak jakoś mówiła zwierzę mnóstwo je a chudnie podawać.Nie wiem nie znam się nie chce go też zaleczyć na śmierć i podawać na własną rękę kolejne preparaty.Zapytam jeszcze raz innego weta

Agnieszka L

 
Posty: 77
Od: Wto maja 23, 2023 14:26

Post » Pt lip 28, 2023 6:56 Re: Lolek

Trzustka od samego początku jest przekroczona specyficzną lipaza była robiona nie mam tylko z poniedziałku bo jak pisze 8 raz się nie zrozumiał wet.Zawsze było ok 20-25 co jest kosmiczne przy normie do 5.lipaza ta DDR od początku to samo od 100do 120 przy normie 26.teraz poszybowała w kosmos na 160 DDR więc mogę gdybać że specyficzną ok 40.i to widział zwykły weterynarz nefrolog i kardiolog zapewne też.Podobno parametry trzustkowe są zawyżone przy nerkach.Dlatego jak ktoś zna porządnego weta śląskie proszę o kontakt

Agnieszka L

 
Posty: 77
Od: Wto maja 23, 2023 14:26

Post » Pt lip 28, 2023 7:02 Re: Lolek

Też wklejam gdzieś tu opis nerek.na USG przez nefrologa jest nie będę się powtarzać dopisze co było resztę
Pęcherz moczowy wypełniony aechogennym moczem ściana narządu prawidłowej budowy potem nerki to jest na 1str
Żołądek o wyraźnie pogrubiałej śluzówce
Płaty trzustki powiększone przewód trzustkowy o szerokości ok 3mm

Agnieszka L

 
Posty: 77
Od: Wto maja 23, 2023 14:26

Post » Pt lip 28, 2023 13:19 Re: Lolek

Słowa klucze - nie chcesz go zaleczyć :ok:
Własnie dlatego potrzebujesz dobrego weta, a nie pięciu specjalistów. Przepraszam, że taka jestem z tym stwierdzeniem namolna, ale sama się przekonałam, że to ma największy sens.
Co do erytropoetyny - ja tylko zauważyłam, że zarówno moja kotka, jak i inne znane mi koty dostawały takie preparaty w innym systemie podawania. Ale nie jestem wetem, a moja wiedza jest zbyt mała, żeby rozstrzygać jak dalej masz to stosować.
W ogóle i owszem, forum jest ogromnie pomocne w kwestii wskazówek, sugestii, wsparcia, ale niestety nie zastąpi weta.
Jest taki dział "weci polecani", zobacz, może tam znajdziesz jakieś rozsądne propozycje i namiary. Możesz też założyć w dziale koty watek - szukam dobrego weta w Zabrzu i okolicach.
Jakoś odnoszę wrażenie, że najważniejsza jest dobra diagnoza, w moim odczuciu nie masz takiej :(
Trzymajcie się :ok:
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4481
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Pt lip 28, 2023 14:37 Re: Lolek

Założyłam watek odnośnie szukania weterynarza porządnego w mojej okolicy, który zdarzy ogarnąć sytuacje.. . Poki co zaczął jeść sam odpukać gotowa pierś kurczak+aminonda protect sensitive kurak , wieczorem będę mieć Renagel zaczyna jutro podawać od 1/8 tabletki >Czy kotu można podawać przy tak wysokiej trzustce zimnotłoczony olej z łososia- czytałam ze niektórzy podają przy nerkach( spokojnie nic nie dostał jeszcze ;)

Agnieszka L

 
Posty: 77
Od: Wto maja 23, 2023 14:26

Post » Pt lip 28, 2023 15:09 Re: Lolek

Bardzo dobrze w kwestii wątku :ok:
Nie podawałabym oleju z łososia, trzustka bardzo nie lubi tłuszczu.
Widzisz to są właśnie problemy przy różnych, często przewlekłych schorzeniach - jedna dieta wyklucza drugą. Coś, co jest dobre dla nerek jest złe dla trzustki.
Najważniejsze, że je. A gotowany kurczak jest dobry i dla nerek, i dla trzustki :)
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4481
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Sob lip 29, 2023 5:09 Re: Lolek

Cześć dobrze zrozumiałam ta wielka kapsule Renagel dzielę na 8 oby równych i ta 1/8 dzielę na najlepiej 6 ale nie wiem czy mi się uda udało mi się na 4(on je z 6 razy małe porcje)i podaje mu ten mały skrawek w trakcie ,po posiłku.A co do stosowania Helicid Control 1/2 stosowac 7 dni?14 dni?ciągle.Zapytam weterynarza ale kiedy i czy uzyskam odpowiedz

Agnieszka L

 
Posty: 77
Od: Wto maja 23, 2023 14:26

Post » Sob lip 29, 2023 5:29 Re: Lolek

Tą duża kapsułkę na 8 i na razie na dobę
A ta 1/8 na ile się podzieli
Ja już na równo nie dziele i nie podaje do każdego posiłku bo zeszliśmy do normy
Tam gdzie więcej mięsa daje większy kawałek
Spróbuje poszukać miałam artykuły o nerkach o trzustce
Ale rozsadza mi głowa
Nie daj za duzych porcji na raz jedzenia oby odpoczęła trzustka
Ja dawałam co trochę na początku 2-4 godziny
Ostatnio Renagel rozrabiam w kieliszku w łyżeczce wody i taki dodaje
Żeby nie pluł
Jak jesteś w pracy a nie wiesz czy zje to daj do posiłków jak jesteś i jest więcej mięsa
Już jestem po nasennych to mi ciężko pisać całkiem
Ale za poamieci chciałam spytać gdzie robiłaś badania krwi
W jednym gabinecie , wysyłane
Bo ja mam na tyle lat zagwozdke i jest ze wszystkim cyrk

anka1515

 
Posty: 4111
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Sob lip 29, 2023 5:39 Re: Lolek

anka1515

 
Posty: 4111
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Sob lip 29, 2023 9:22 Re: Lolek

Gdy mam trudności z podzieleniem tabletek rozcieram na proszek, z proszku robię równą kreskę i dzielę na dowolną ilość działek. Jedną podaję, a resztę pieczołowicie, po porcji zawijam w folię aluminiową. Mogłabym już dzielić na działki kokainę :)
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4481
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Sob lip 29, 2023 16:10 Re: Lolek

Badania cały czas śląskie laboratoria analityczne veta.Ja podeje dopyszczenie on odpukac ładnie je tabletki.tylko zaczął coś sporo pić może tez temperatury

Agnieszka L

 
Posty: 77
Od: Wto maja 23, 2023 14:26

Post » Sob lip 29, 2023 17:26 Re: Lolek

dziewczyny, jeśli są wątpliwości co do wyników badań, to zawsze można zamówić idexx.
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4481
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Sob lip 29, 2023 20:10 Re: Lolek

Zastanawiam się też czy podawać mu codziennie ta kroplówkę on pije dość sporo wody.Sam nefrolog jak i ja zauważył że one mi jakoś szczególnie nie pomagają mocznik spada oby dalej bardzo wolno.Z drugiej strony kroplówką co 2 dzień znów nie zaszkodzi

Agnieszka L

 
Posty: 77
Od: Wto maja 23, 2023 14:26

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 127 gości