Kot sika

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Czw lut 02, 2023 8:51 Kot sika

Witajcie. Wrzucam pytanie bo może ktoś mi coś doradzi i podpowie.
Posiadam kotkę lat 10, której zdarza się sikać po za kuwetą ale...
1. Robi to tylko w nocy - i zawsze w tym samym miejscu, tuż przed kuwetą 50 cm przed. I jest to raz w nocy.
2. W ciągu dnia załatwia się wprost do kuwety. Czy ktoś jest na home office czy nie to sama do kuwety idzie i nie ma problemu by tam się załatwić.
3. Kuweta zawsze jest sprzątana i czysta. Ogólnie od małego się przyjęło, że kot sika / kupę robi to się w ciągu paru minut sprząta.
4. Wyniki moczu w miarę w normie. Ogólnie ma lekkie problemy z nerkami ale bierze leki / suplementy. Do tego jest uczulona na kurczaka. Ma Herpesa.
5. Kot zachowuje się normalnie. Bawi się, z rana potrafi biegać w tą i z powrotem po całym mieszkaniu. Dużo śpi ale to raczej normalne.
7. Kuweta jest duża. Już na większą po prostu nie mam miejsca a obecna ma wymiary jakieś 55x46x55 cm
8. Jak się zsika na podłogę to jest to zawsze dokładnie sprzątane.

Dziś znowu oddaję jej mocz do badania profilaktycznie ale może jakieś pomysły? Puści mnie z torbami bo ilość ręczników do sprzątania idzie po prostu hurtowo.

Malcador

 
Posty: 10
Od: Śro sty 05, 2022 14:12

Post » Czw lut 02, 2023 10:39 Re: Kot sika

Zmien zwirek na bardzo drobny piasek, to zazwyczaj dziala.
Ja taki uzywam
https://www.zooplus.pl/shop/koty/zwirek ... dac8af4348

A przy tym wklej wyniki moczu. Zazwyczaj takie zachowanie oznacza problemy z pecherzem i kot wtedy unika kuwety, kiedy nikt go nie widzi.
Pilnuj, zeby kot wiecej pil i odstaw suche chrupki. W zaleznosci od wyniku ph moczu i innych parametrow, mozna podawac cos na zakwaszenie, a gdyby okazal sie stan zapalny, to przeleczamy furagina.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Czw lut 02, 2023 10:52 Re: Kot sika

Jeżeli chodzi o żwirek.
1. Kiedyś używałem Benka, ale teraz damesa sobie wydumała Benka Canadian Cat. Spróbuję co polecasz i zobaczymy, natomiast to jest wybredne :-D

A przy tym wklej wyniki moczu.

Na razie damesa stwierdziła, że ona ma w d*** załatwianie się i idzie spać. :ryk:

Pilnuj, zeby kot wiecej pil

Pije dużo, z tym nigdy u niej nie było praktycznie problemów.
Z jedzeniem jest trochę gorzej. Rano ma chrupki, wieczorem mokre. Były próby przestawienia kota na mokre tylko ale niestety....musi być 50/50.

Zazwyczaj takie zachowanie oznacza problemy z pecherzem i kot wtedy unika kuwety, kiedy nikt go nie widzi.

Tylko to też nie tłumaczy czemu załatwia się do kuwety w ciągu dnia, gdy nikogo nie ma.
Ogólnie przedwczoraj zrobiłem numer kotu i zapaliłem na noc światło tam gdzie stoi kuweta (przedpokój) i kot się nie zsikał. Dziś już zmądrzał i nalał obok :D

Plus kot ma fetysz sikania pod drzwi wejściowe bo:
1. Przedpokój odgrodziłem kartonem, który kot z łatwością przesuwa jak chce, ale póki karton jest nie sika wówczas pod drzwiami.
2. Ostatnio zapomniałem zasłonić i nie minęły dwie minuty a kot pod drzwiami leje.

Malcador

 
Posty: 10
Od: Śro sty 05, 2022 14:12

Post » Czw lut 02, 2023 14:29 Re: Kot sika

Widocznie kuweta wiaze sie z jakims stresem.
A kotka jest wysterylizowana?
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Czw lut 02, 2023 21:02 Re: Kot sika

Tak.
Wyniki poniżej. Mocz pobrany z kuwety.

Barwa jasnożółty
Przejrzystość przejrzysty
Ciężar właściwy 1,04 = 1,025 1,06
pH 6 = 0 6
Białko ujemne mg/dl
Glukoza ujemna
Ketony ujemne
Bilirubina ujemna mg/dl
Urobilinogen w normie
Hemoglobina ujemna
Nitraty ujemne
Osad mierny
Leukocyty 0-2 w polu widzenia
Erytrocyty świeże 0-2 w polu widzenia
Śluz brak
Bakterie pojedyncze w polu widzenia
Nabłonki wielokątne pojedyncze w preparacie
Wałeczki Szkliste pojedyncze w preparacie
Szczawiany wapnia liczne w polu widzenia
Białko w moczu 88,31 = mg/dl
Kreatynina w moczu 193,32 = mg/dl
Stosunek białka do kreatynini: 0,46

Malcador

 
Posty: 10
Od: Śro sty 05, 2022 14:12

Post » Czw lut 02, 2023 23:10 Re: Kot sika

Jednak z tym wynikiem powinieneś się przejść do weta. Wyszły szczawiany wapnia.
Kotka powinna mieć zrobione badanie krwi i ewentualnie usg pęcherza. Szczawiany s a niestety nierozpuszczalne, jeśli drobne to same wyjdą, ale jeśli większe lub urosną, to tylko operacja.
Tu na szybko informacje:

https://zoonews.pl/kamienie-moczowe-u-k ... moczowymi/

Kamica szczawianowo-wapniowa u kota – jak leczyć i karmić?

Przyczyną powstawania złogów szczawianowych jest zwiększone stężenie wapnia w moczu kotów. Sprzyja temu stosowanie karm zakwaszających mocz, o ograniczonej zawartości magnezu (np. karmy dla kotów kastrowanych i sterylizowanych).

Niestety nie opracowano żywieniowego sposobu na rozpuszczanie tego typu kamieni.

W profilaktyce zaleca się podawanie karm dla kotów z kamicą o 30-40% zawartości białka w suchej masie oraz:

0,75% wapnia w suchej masie
0,2% sodu w suchej masie
0,71-1,26% fosforu w suchej masie
0,076-0,14% magnezu w suchej masie

Prawidłowy poziom pH moczu zmniejszający ryzyko wystąpienia kamicy szczawianowo-wapniowej wynosi 6,5-7,5.


Tu masz naukowy artykuł
https://webcache.googleusercontent.com/ ... clnk&gl=pl

Edit: kup jej ten miekki drobny zwirek. Koty z chorym pecherzem potrzebuja takiego.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pt lut 03, 2023 9:29 Re: Kot sika

benek canadian cat - to bentonit compact, przy czym bentonit jakiegoś specjalnego rodzaju, jest chyba najdrobniejszym żwirkiem, jakiego używałam, a przerobiłam ich masę.
Na pewno nie zmieniałabym na silikat, szczególnie, że silikat przez jakiś czas nasiąka moczem i może dla człowieka nie jest to wyczuwalne, ale kot raczej ma znacznie lepszy węch
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7073
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Czw mar 16, 2023 22:02 Re: Kot sika

Dzięki za odpowiedzi. Kota dostała leki, druga wizyta już nic nie wykazała na dobrą sprawę. USG też zrobione. Wszystko w normie na tą chwilę.

Ogólnie dalej czasem sika, czasem nie - jak się Damesie podoba :ryk: :ryk:
Ostatnio tydzień ponad spokoju a wczoraj znowu.

Malcador

 
Posty: 10
Od: Śro sty 05, 2022 14:12

Post » Pt mar 17, 2023 20:02 Re: Kot sika

Zastanow sie nad opcja niewielkiego swiatla na noc. Moze kotka niedowidzi po ciemku i czuje sie pewniej nie wchodzac do kuwety?

FuterNiemyty

 
Posty: 3471
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Pt mar 17, 2023 20:17 Re: Kot sika

Miałam to samo z kotką staruszką. Kotka była w świetnym stanie, radosna, badania doskonałe. Od czasu do czasu sikała pod kuwetą. Wykładaliśmy w końcu przy kuwecie podkład do dziecięcych łóżeczek to potrafiła skromnie by podkładu nie zabrudzić nasikać na jego skraju. Wchodził człowiek do łazienki i lądował kapciem w mokrym. Na wyjeździe wakacyjnym za to nie nasikała pod kuwetą ani razu, Po powrocie do domu znowu raz tak raz tak. Nie pomagała częsta wymiana żwirku, zmiana rodzaju. Za to gdy wysiadły jej nerki i była już bardzo chora, na kroplówkach, słaniająca się na nóżkach wchodziła zawsze do kuwety. A wtedy wybaczyłabym jej wszystko.

wicherek

 
Posty: 38
Od: Śro lut 15, 2023 17:27

Post » Sob mar 18, 2023 1:53 Re: Kot sika

ja mam podobną kotkę, która sikać lubiła pod drzwiami, albo do wanny, ostatecznie koło kuwety. Problem rozwiązało postawienie dodatkowej kuwety pustej (mam więcej kotów)- zaczęła chodzić do niej. Korzysta też jeśli tą pustą kuwetę wyłożę podkładem, ale taniej mi wychodzi umycie kuwety po jej skorzystaniu- minus taki, że nie pójdzie drugi raz jak nie sprzątnę, ale jestem większość czasu w domu, więc mogę to robić na bieżąco. (to o wiele łatwiej sprzątnąć niż podłogę )

ita79

Avatar użytkownika
 
Posty: 493
Od: Sob lut 05, 2022 2:08
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post » Pt kwi 14, 2023 10:24 Re: Kot sika

Był spokój przez miesiąc. Teraz znowu :ryk:
Kupię jej nową kuwetę i znowu na jakiś czas będzie pewnie spokój. Po prostu chyba trzeba przyjąć, że tak ma i nic z tym nie zrobi się.

Malcador

 
Posty: 10
Od: Śro sty 05, 2022 14:12

Post » Czw maja 18, 2023 9:17 Re: Kot sika

A jak udało wam się tak szybko pozbyć szczawianów? Z tego co wiem to nie takie łatwe a i lubi nawracać. Byłabym bardzo ostrożna z odpuszczaniem diagnostyki i przyklejeniem łatki "ona tak ma".
Psikutka po 20 latach i 7 miesiącach juz tylko w moim sercu

Jeżyk in heaven...

Sosemigo

 
Posty: 111
Od: Nie lis 27, 2011 19:43

Post » Czw maja 18, 2023 13:28 Re: Kot sika

NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bubuś8435 i 27 gości