Nagły skok kreatyniny i mocznika

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Sob sty 14, 2023 20:56 Nagły skok kreatyniny i mocznika

Cześć wszystkim. Od tygodnia przeżywam piekło i czytam wszystkie wątki, postanowiłam podzielić się naszym przypadkiem, może ktoś będzie w stanie mi pomóc, może pocieszyć.

Tasmanek jest 12-letnim kastrowanym kocurkiem wychodzącym. Ma problemy ze stawami, białaczkę (wyszła w teście, nie ma objawów). Co pół roku robimy mu pełną morfologię kontrolnie. Ostatnia była w grudniu i wtedy wyszła nam lekko podwyższona kreatynina i mocznik (K 172 μmol/l; M 11,9 mmol/l). Przeszliśmy na karmę dla nerkowców plus NefroActiv, wcześniej dieta Tasmana opierała się na Wild Freedom, który po grudniowych wynikach też jeszcze jadł, oprócz Renala. Pił dużo wody, ale nie jakoś niepokojąco dużo, cieszyłam się, ze pije. Badania powtórzyliśmy po miesiącu: kreatynina 302 μmol/l, mocznik 20 mmol/l. Przez kolejny tydzień zaczął dostawać kroplówki podskórne, w międzyczasie pojawiła się apatia, przestał jeść. W miniony czwartek było USG i badanie moczu. Lekarz powiedział, ze nerki wyglądają bardzo źle, żadnych szczegółów. Nie byliśmy u nefrologa, mieszkamy w małej miejscowości w opolskim. Lekarz powtórzył tez u siebie mocznik i kreatywnie i wyniki zatrważające: K 6.7 mg/dl, M 267 mg/dl (po tygodniu!). Do tego bialkomocz, stosunek białko/kreatynina 1.50.

Nie wymiotuje, nie ma biegunki, dużo pije, sika różnie. Najgorzej, ze nie chce jeść. Teraz robimy kroplówki dożylne. Czekamy na posiew moczu.

Mój vet utrzymuje, ze to przewlekła niewydolność i raczej nie ma optymistycznych myśli. Ja wciąż mam nadzieje, może ostra? Może bakteria? Może da sie to zbić? Miesiąc temu bawił się ukochana piłeczka jak mały kotek…

majar

 
Posty: 7
Od: Sob sty 14, 2023 20:25

Post » Sob sty 14, 2023 21:49 Re: Nagły skok kreatyniny i mocznika

Przy ostrej niewydolności nerek w górę szybują wszystkie wyniki, nie tylko parametry nerkowe (dla przykładu moja kotka przy ostrych nerkach mocznika miała ponad 600 - norma do 70, a kreatyniny ok 11 przy normie do 1,8 - 2, a parametry wątrobowe ponad 800).
Tak w skrócie.
Możesz zrobić test SDMA, to stosunkowo dobry wskaźnik czynności nerek.
Wyniki które pokazujesz (a jeszcze w tle ta białaczka) to nie jest dobrze rokujący prognostyk. Niewątpliwie musisz obniżyć mocznik bo to on głównie zatruwa organizm kota, powoduje nadżerki w przewodzie pokarmowym i to dlatego kot nie je. Bardzo dobrym środkiem osłaniającym skutecznie przewód pokarmowy był solvertyl, niestety został wycofany jak wszystkie preparaty oparte na ranitidynie. Zapytaj weta o jakiś sensowny zamiennik. Dobrze, że wet wprowadził kroplówki dożylne, one działają skuteczniej na obniżenie mocznika. Wbrew obiegowym opiniom nie zbijają kreatyniny, jej poziom zmniejsza się wolniej. Z jaką częstotliwością i w jakiej ilości on te kroplówki dostaje?
Kota nerkowego można wyprowadzić z kryzysu, ale trzeba mieć świadomość, że pnn jest chorobą przewlekła i nieuleczalną.
Kot nerkowy musi jeść, bezwzględnie. Niech je cokolwiek, byle jadł. Nie czas teraz na kłótnie z kotem o karmy nerkowe, których koty z reguły nie lubią. Możesz mu podawać jakąś dobrej jakości karmę dla seniorów zamiast nerkowej.
Wklej wyniki, jeśli masz. Jak wygląda jego morfologia, pozostałe wyniki biochemii i jonogram? Jonogram jest szalenie istotny, wyniki potasu i fosforu są kluczowe przy nerkach.
Niestety pnn to podłe choróbsko. I trudno wyrokować jak kot zareaguje na leczenie, u każdego znanego mi nerkowca (w tym u moich dwóch) ta choroba wyglądała inaczej.
Mam nadzieję, że się Wam uda :ok:
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4400
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Sob sty 14, 2023 21:56 Re: Nagły skok kreatyniny i mocznika

Na poczatek wklej wszystkie wyniki.
Co kot dostaje w kroplowce?
Jesli nie je sam, dawaj strzykawka do mordki przetarte gotowane bialko jajka, to dobre bezresztkowe aminokwasy.
Jak wet proponuje zbijac fosfor?
Co daje na oslone zoladka przed mocznikiem?
Czy kot mial mierzone cisnienie?
Poki nie masz nic lepszego dawaj mu Alugastrin w plynie (ok 1ml) przed posilkiem. Oslania sluzowke i wylapuje troche fosfor.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14681
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Nie sty 15, 2023 2:19 Re: Nagły skok kreatyniny i mocznika

Kot wychodzący z białaczką? 8O narażasz inne koty w okolicy na zarażenie :( jeśli nadal ma być wychodzący, to powtórz testy. co no nerek, jak najbardziej da się jeszcze powalczyć, ale to niestety równia pochyła :( kciuki za kotka.

SabaS

 
Posty: 4507
Od: Śro lis 14, 2018 8:58

Post » Nie sty 15, 2023 10:18 Re: Nagły skok kreatyniny i mocznika

Wyniki wszystkie, jakie mam: https://drive.google.com/file/d/1yxTQqV ... sp=sharing
Na osłonę żołądka nie dostaje nic, vet o niczym takim nie wspomniał. Mam Pronefea, ale nie daje bo kot nie chce jeść. Jak jadł to dawałam. Strzykawka karmić próbowaliśmy, ale nie wychodzi, wypluwa. Na ciśnienie dostaje Semintre.

majar

 
Posty: 7
Od: Sob sty 14, 2023 20:25

Post » Nie sty 15, 2023 10:57 Re: Nagły skok kreatyniny i mocznika

Kroplówki dostaje Płyn Ringera lub Optilyte 250 ml raz dziennie. U weta dostawał jakaś inna, która miała go odżywić bo nie jadł. Dzisiaj podajemy płyn ringera.

majar

 
Posty: 7
Od: Sob sty 14, 2023 20:25

Post » Nie sty 15, 2023 13:18 Re: Nagły skok kreatyniny i mocznika

Niestety, sądząc po wzrastających od czerwca parametrach nerkowych to najprawdopodobniej pnn.
Dwa zadania na już:
- opanować mocznik
- leczyć białkomocz
Gdybyś przy okazji kolejnych badań zrobiła SDMA, będziesz miała komplet do oceny stanu nerek.
Jest obecnie sporo leków i supplementów, które mogą powstrzymać rozwój tego choróbska i pozwolić kotu na życie w komforcie. Chociaż i tutaj trudno wyrokować bo każdy znany mi przypadek pnn jest inny. Kluczowe będą wyniki po zakończeniu cyklu kroplówek. A mianowicie czy mocznik spada i jak zachowuje się kreatynina. Przy tak wysokim moczniku normalne jest, że kot nie je, a jeść musi. Trzeba obniżyć mocznik (wiem, powtarzam się, ale to podstawa) i koniecznie osłonić czymś przewód pokarmowy. Nadżerki spowodowane przez mocznik najczęściej nie są widoczne w badaniu klinicznym.
To tak na szybko. Możesz też podawać kotu strzykawką siemię lniane, ono też dobrze osłania błonę śluzową przewodu pokarmowego.
Czekamy więc na kolejne wyniki i zalecenia weta.

Jeśli kot jest nosicielem białaczki, faktycznie nie powinien wychodzić, nie powinien stykać się z innymi kotami.
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4400
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Nie sty 15, 2023 13:21 Re: Nagły skok kreatyniny i mocznika

Czy na osłonę żołądka podawać już coś dzisiaj, czy poczekać do jutrzejszej wizyty u weta? Co z kroplówkami? Jaka ilość będzie optymalna? Waży 6 kg.

majar

 
Posty: 7
Od: Sob sty 14, 2023 20:25

Post » Nie sty 15, 2023 13:42 Re: Nagły skok kreatyniny i mocznika

majar pisze:Czy na osłonę żołądka podawać już coś dzisiaj, czy poczekać do jutrzejszej wizyty u weta? Co z kroplówkami? Jaka ilość będzie optymalna? Waży 6 kg.

Siemię albo alugastrin możesz podać już. A jutro przycisnąć weta o coś skuteczniejszego, o ile jest.
O kroplówkach musi zdecydować wet. Najprawdopodobniej po kontroli poziomu mocznika.
Ilość wydaje mi się ok, mój kot w kryzysach nerkowych też przyjmował przez kilka dni takie mniej więcej ilości. Należy tylko uważać, żeby w kroplówkach nie było substancji dodatkowo obciążających nerki, np glukozy. Glukoza odżywia kota niejadka, ale ma złe działanie na nerki. Spytaj weta o duphylate, to odżywia. Jest jeszcze pasta aptus do stosowania w takich przypadkach, ale trzeba zachować ostrożność przy pnn, tylko pod kontrolą weta i jako środek ratujący kocią watrobę, która z powodu niejedz3nia może ulec stłuszczeniu.
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4400
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Nie sty 15, 2023 14:39 Re: Nagły skok kreatyniny i mocznika

Tak na marginesie.
Ja też, lata temu, trafiłam na to forum gdy usłyszałam diagnozę - pnn. I w zasadzie zawalił mi się świat, bo nic o tym choróbsku nie wiedziałam. Szukałam informacji, pomocy, znalazłam.
Mój kot Dracul był pacjentem jak z koszmaru - kompletnie nieobsługiwalnym, są takie koty. A jednak dawaliśmy radę przez mniej więcej 4 lata. Niewątpliwie ogromna była w tym zasługa forum. Głównie w kwestii informacji o nowych lekach, nowych terapiach, możliwościach itp.
To jest coś nie do przecenienia.
Należy jednak pamiętać, że forum nie będzie i nawet nie powinno leczyć kota. Może Ci dać mnóstwo cennych rad, które jednak należy skonsultować z wetem. Ideałem jest wet otwarty na propozycję no i po prostu dobry, doświadczony, zaufany. To klucz do sukcesu.
Początkowo, przy pnn, błądziłam po omacku. Dowiedziałam się tutaj mnóstwa pożytecznych rzeczy, ale każdą, KAŻDĄ, propozycję, każdy pomysł konsultowałam z wetem. Nigdy nie podałam kotu leku bez takiej konsultacji. Gdy wet mówił - ok, to może być dobry pomysł, stosowałam. I Tobie też tak radzę.
A poza tym życzę Ci zwycięstwa w pokonaniu tego kryzysu, w opanowaniu go :ok:
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4400
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Pon sty 16, 2023 20:01 Re: Nagły skok kreatyniny i mocznika

Mój kochany kotek dzisiaj odszedł. Nie wiem, co dalej.

majar

 
Posty: 7
Od: Sob sty 14, 2023 20:25

Post » Pon sty 16, 2023 20:57 Re: Nagły skok kreatyniny i mocznika

Tasmanku (*) Ty już nie cierpisz, ale zostawiłeś po sobie ból i smutek. Majar przykro mi, że dane było Wam tak mało czasu, by powalczyć :( trzymaj się jakoś

SabaS

 
Posty: 4507
Od: Śro lis 14, 2018 8:58

Post » Pon sty 16, 2023 21:08 Re: Nagły skok kreatyniny i mocznika

Bardzo, bardzo mi przykro. Miałam nadzieję, że się uda
Trzymaj się, a sla Tasmanka [']
Stanowcze NIE dla zielonego (nie)ładu !!!

Katarzynka01

 
Posty: 4400
Od: Śro gru 28, 2022 17:36

Post » Pon sty 16, 2023 22:04 Re: Nagły skok kreatyniny i mocznika

Podczytywałam, trzymałam kciuki, miałam nadzieję że się uda.Bardzo mi przykro :cry:
Obrazek
Idź zawsze do przodu,nie oglądaj się wstecz,nie holuj smutku za sobą....,,Dżem"

Annaa

 
Posty: 9795
Od: Sob lis 28, 2009 20:25
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto sty 17, 2023 9:09 Re: Nagły skok kreatyniny i mocznika

majar pisze:Mój kochany kotek dzisiaj odszedł. Nie wiem, co dalej.
Trzymaj się kochana :cry: wiem, co czujesz. Również straciłam mojego ukochanego kota dzień przed świętami, z podobnego powodu :( do dziś płaczę, ale ufam, że czas nam pomoże. Ściskam!

małeblue

Avatar użytkownika
 
Posty: 51
Od: Śro lis 10, 2021 10:59

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości