Kot cukrzycowy (remisja) i nadczynnosc tarczycy

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Śro sty 11, 2023 21:25 Kot cukrzycowy (remisja) i nadczynnosc tarczycy

Hej!

Być może były podobne wątki (lub gdzieś się przewijały wiadomości), niestety nie udało mi sie (jeszcze) odnaleźć...

Chciałam zapytać jakie macie doświadczenia z leczeniem nadczynności tarczycy u kota cukrzycowego w remisji?

Kisiel od stycznia 2019 był leczony na cukrzycę. Od kwietnia 2020 jest w remisji. Przynajmniej dwa razy w roku udajemy się na badania kontrolne, choć wychodzi czasem częściej.
Od początku tego roku Kisiel miał podwyższone T4 - minimalnie, w tzw szarej strefie, ale cały czas około 2,6 przy normie 2.5
3 na 4 badania wykonywane były w vetlabie, jedno na miejscu u weta.
I sukcesywnie, kazde badanie to podwyższone T4.
Defacto nie mieliśmy typowych objawów nadczynności.. bądź nie przykuły one naszej uwagi. Bo od cukrzycy mamy wielomocz, sporadycznie zwiększony apetyt, sporadyczne wymioty.. w wakacje Kisiel stracił na wadze, ale po wrześniowych badaniach dorzuciłam jedzonka i wrócił do swojej wagi.

Niemniej,
w związku z podwyższona T4 od dłuzszego czasu, lekarz który prowadził nas pod kątem cukrzycy (lekarz na medal, najlepszy jakiego znam,z ogromną wiedzą) zasugerował wdrożenie Apelki. Nasza lokalna Pani Wet raczzej się z tym nie zgodziła, ale i tak chcemy rozpocząć leczenie. Wiedząc, że nawet delikatnie podwyższone t4 może prowadzić do dłutrwałych zmian nerkowych i sercowych, nie chcemy później leczyć kilku chorób...

Czy ktoś z Was miał podobne doświadczenia? Jak Wasze koty reagowały na apelkę?
czy ktoś może wie, czy jakimś cudem, można kiedys aplekę odstawić? :aniolek:

i czy ktoś moze podpowiedzieć, kiedy najlepiej podawać Apelkę?;) przed jedzeniem? po? w trakce?
Dalej jemy w systemie Rpre, +2, +4, +6, +8 ,wpre, +2, +4, +6

z góóry dzięękujemy! <3

kotkisiel

 
Posty: 10
Od: Wto gru 25, 2018 22:21

Post » Czw sty 12, 2023 1:16 Re: Kot cukrzycowy (remisja) i nadczynnosc tarczycy

Podniosę
Nie pamietam ile Kisiel ma lat
Trochę kotów na Apelce się tu przewinęło ale czy z cukrzycą nie pamietam
Wet od cukrzycy wiele kotów prowadził ale nie podawałabym jeszcze apelki
To nie jest tak obojętny lek
Mojej Morusi wyniki nerkowe poleciały błyskawicznie po Apelce
Chyba półtora miesiąca i koniec
Podanie jej apelki to był horror

anka1515

 
Posty: 4089
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Czw sty 12, 2023 6:24 Re: Kot cukrzycowy (remisja) i nadczynnosc tarczycy

Przepraszam, że zapytam ale co to znaczy i koniec?

Ja się ogromnie obawiam podawania Apelki.. z drugiej strony komuś muszę zaufać
Miałam już dziś zacząć, ale znowu się wstrzymałam.. że jeszcze powtórzę badanie moczu (muszę zlapać w domu żeby wykluczyc hematurie jatrogenna i sprawdzić ponownie pH) i może tę krew sprawdzić, gdzie indziej..

kotkisiel

 
Posty: 10
Od: Wto gru 25, 2018 22:21

Post » Czw sty 12, 2023 7:40 Re: Kot cukrzycowy (remisja) i nadczynnosc tarczycy

viewtopic.php?f=1&t=197658&hilit=Morusia+guzek+tarczycy
Ale trzeba poszukać bo są tu koty prowadzone na Apelce
Tylko może jeszcze nie wprowadzać
Morusia odeszla

anka1515

 
Posty: 4089
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Czw sty 12, 2023 8:39 Re: Kot cukrzycowy (remisja) i nadczynnosc tarczycy

T4 na poziomie 2.6 to nie jest poziom ze wskazaniem do leczenia
W przypadku wątpliwości można oznaczyć cały panel tarczycowy

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Czw sty 12, 2023 9:33 Re: Kot cukrzycowy (remisja) i nadczynnosc tarczycy

anka1515 pisze:https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=197658&hilit=Morusia+guzek+tarczycy
Ale trzeba poszukać bo są tu koty prowadzone na Apelce
Tylko może jeszcze nie wprowadzać
Morusia odeszla


ojejku, bardzo mi przykro :(

kotkisiel

 
Posty: 10
Od: Wto gru 25, 2018 22:21

Post » Pon sty 16, 2023 11:36 Re: Kot cukrzycowy (remisja) i nadczynnosc tarczycy

Mój kocur jest na Apelce, odstawienie na kilka tygodni spowodowało nagły wzrost i przekroczenie normy. Krew ma badaną co 2 miesiące, żeby nie przegiąć w drugą stronę i nie obniżyć za mocno. Dawka regulowana w zależności od poziomu T4.
Kotka jest na Felimazole tabletki. Również daje efekty i obniża poziom T4.

SabaS

 
Posty: 4507
Od: Śro lis 14, 2018 8:58

Post » Pon sty 16, 2023 12:37 Re: Kot cukrzycowy (remisja) i nadczynnosc tarczycy

Yocia pisze:T4 na poziomie 2.6 to nie jest poziom ze wskazaniem do leczenia
W przypadku wątpliwości można oznaczyć cały panel tarczycowy


Też tak uważam.

Moja jedna kotka miała ostatnio T4 na poziomie 3,11 i wet kazał ją obserwować i oczywiście badać, bo wg niego na leczenie jest za wcześnie. Jak zacznie się podawać apelkę to ją trzeba będzie cały czas podawać,
Obrazek

http://www.nadziejanadom.org/

"Największym egoizmem jest życie dla czystych podłóg, foteli bez sierści i w przekonaniu -już nigdy więcej, bo później boli "

mir.ka

Avatar użytkownika
 
Posty: 72717
Od: Pt cze 01, 2012 10:06
Lokalizacja: Sosnowiec




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 40 gości