ślepota spowodowana możliwym zapaleniem nerek. POMOC

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Wto lis 08, 2022 21:35 ślepota spowodowana możliwym zapaleniem nerek. POMOC

Witam. Potrzebuję pomocy. Kot choruje od czerwca. pod koniec czerwca morfologia z niewielkimi odchyleniami. wykonano badanie elektroforezy białka i USG nerek (jedna nerka zmieniona, druga jest normalna, nikt nie wie, czy to było od urodzenia), wet. na podstawie niskiego stosunku albuminy / globuliny i elektroforeza białek, powiedział, że to jest podejrzenie fipa.
poszła do innego weterynarza, ona powiedziała, że to mało prawdopodobne, żeby to był fip, kot dostal steryd. Od razu się polepszyło, ale nie na długo. po dwóch tygodniach przyjmowania bylo gorzej (odmowa jedzenia) przestali podawać steryd.
występowały inne objawy, takie jak krew w stolcu i wymioty. wykonano badania flotacjа + lamblia . wynnik niegatywny. ale mimo to go był odrobaczony.
zaczęły pojawiać się objawy oczne (w sierpniu) : zmętnienie oka i małe plamki krwi, weterynarz nie wiedział, co to jest, poszedłem do okulista, zdiagnozował uveitis, powiedział, że wygląda to na objaw fipa, przepisał sterydowe krople doksycykliny (dostał około miesiąca), niestety to tylko pomogło z mętnymi oczami, ale zaczęły pojawiać się objawy postępującej utraty wzroku.
mówiono, że nadal kapie doksycyklina, ale nic się nie zmieniło, teraz kot nic nie widzi . został również przebadany pod kątem toksoplazmozy, ponieważ może dawać podobne objawy, wynik jest negatywny.

We wrześniu i w październiku wykonano jeszcze 2 USG nerek, prawa nerka, która w czerwcu była prawidłowa, została już we wrześniu zmodyfikowana, a lewa nerka powiększona.

Kot ma anemiu od sierpnia i trwa do dziś: erytrocyty w granicach 4, hematokryt 20%, hemoglobina 6.

Pod koniec września wykryto u kota Mycoplasma haemominutum, co może powodować anemię, ale rzadko w porównaniu z Mycoplasma Felis. on dostawał antybiotyk doksycyklin 21 dzien, ale sytuacja z anemią się nie zmieniła, jedynym plusem jest to, że zaczął chodzić na tacy, wcześniej zrobił siku w różnych miejscach w mieszkaniu.

4 dni temu poszedłem do innego weterynarza, powiedział, że to wszystko może być spowodowane zapaleniem nerek( objawy oczne i anemia), chociaż go wskaźniki nerkowe nie są wysokie: kreatynina 135 umol/l, mocznik 14 mmol/l.

patrzeć w kierunku nerek czy fipa?

lispet145

 
Posty: 5
Od: Wto lis 08, 2022 20:42

Post » Czw lis 10, 2022 16:34 Re: ślepota spowodowana możliwym zapaleniem nerek. POMOC

Może zajrzy ktoś z większą wiedzą i coś mądrego doradzi.
Z tego co czytałam to raczej nie spotkałam się z zależnością pomiędzy chorobami nerek i oczu u kota. Chyba, że kot ma nadciśnienie, które może źle wpływać na nerki i spowodować wylewy do oczu czy odwarstwienie siatkówki.
Kot miał testy na FELV i FIV?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Czw lis 10, 2022 16:48 Re: ślepota spowodowana możliwym zapaleniem nerek. POMOC

fili pisze:Może zajrzy ktoś z większą wiedzą i coś mądrego doradzi.
Z tego co czytałam to raczej nie spotkałam się z zależnością pomiędzy chorobami nerek i oczu u kota. Chyba, że kot ma nadciśnienie, które może źle wpływać na nerki i spowodować wylewy do oczu czy odwarstwienie siatkówki.
Kot miał testy na FELV i FIV?




Tak. FIV/FELV negatywny.

lispet145

 
Posty: 5
Od: Wto lis 08, 2022 20:42

Post » Czw lis 10, 2022 17:03 Re: ślepota spowodowana możliwym zapaleniem nerek. POMOC

A jak reszta wyników i ta elektroforeza białek?

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Czw lis 10, 2022 17:19 Re: ślepota spowodowana możliwym zapaleniem nerek. POMOC

Yocia pisze:A jak reszta wyników i ta elektroforeza białek?


elektroforeza białek wykonane pod koniec czerwca
albuminy 30% norma 35,4-55,8
alfa globuliny 13,4% norma 13,4-28,8
beta globuliny 9,2% norma 7,7-18,3
Gamma globuliny 54,7% norma 5-25
albuminy/globuliny 0.429

Problem polega na tym, że po tym leczeniu doksycykliną 21 dzień jego nerki się powiększyły. leczenie doksycykliną zakończyło się 21 października i proces się zatrzymał, teraz rozpoczęli leczenie amoksycyliną i natychmiast zaczęli zwiększać, weterynarz zmniejszył dawkę dzisiaj o połowę, zobaczymy.

kto może powiedzieć o nefrologu z Gdańska Annie Włodarczyk? dziś zapisałam się do Agnieszki Neski z Warszawy, ale niestety czekanie jest bardzo długie.

lispet145

 
Posty: 5
Od: Wto lis 08, 2022 20:42

Post » Czw lis 10, 2022 19:26 Re: ślepota spowodowana możliwym zapaleniem nerek. POMOC

Elektroforeza typowa dla fip, szlabym zdecydowanie w tym kierunku. Skąd jesteś?

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Czw lis 10, 2022 20:13 Re: ślepota spowodowana możliwym zapaleniem nerek. POMOC

Yocia pisze:Elektroforeza typowa dla fip, szlabym zdecydowanie w tym kierunku. Skąd jesteś?


Wiem ale jest o wiele więcej powodów, dla których globuliny rosną, a albuminy spadają. np. nerki

lispet145

 
Posty: 5
Od: Wto lis 08, 2022 20:42

Post » Czw lis 10, 2022 20:48 Re: ślepota spowodowana możliwym zapaleniem nerek. POMOC

Yocia pisze:Elektroforeza typowa dla fip, szlabym zdecydowanie w tym kierunku. Skąd jesteś?


Z Grudziądza

lispet145

 
Posty: 5
Od: Wto lis 08, 2022 20:42

Post » Pt lis 11, 2022 1:52 Re: ślepota spowodowana możliwym zapaleniem nerek. POMOC

lispet145 pisze:
Yocia pisze:Elektroforeza typowa dla fip, szlabym zdecydowanie w tym kierunku. Skąd jesteś?


Wiem ale jest o wiele więcej powodów, dla których globuliny rosną, a albuminy spadają. np. nerki

Ale mowa jest o elektroforezie i podniesionej frakcji gamma, a nie samym stosunku a/g.

Jeśli chodzi o nefrologa w Gdańsku to można polecić z pewnością.
Ale moze uda Ci się załatwić już lek na fip od kogoś np. Z grupy fip polska na Facebooku.

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości