Czy to już cukrzyca?

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Czw sie 18, 2022 19:20 Czy to już cukrzyca?

We wtorek po południu ok 15-stej moja 8 letnia kocica zwymiotowała i tak kilka razy co jakieś 30 min, kiedy zwymiotowała już ok 5-6x pojechałem z nią do weta.
Z badania brzuch nie wzdęty, nie bolesny, perystaltyka ok, temp nie było.
Dostała 2 zastrzyki (nie wiem z czego) i była leczona pod kontem zapalenia żołądka.
Dostała do domu 2 saszetki Royal Gastro
Po kilku godzinach miałem dać i dałem, zjadła ale w nocy wszystko zwymiotowała plus jeszcze do południa kolejnego dnia kilka razy ale to już sama woda/piana.
Skoro kolejny dzien nadal wymiotowała to była pobrana krew do badań to co było od razu wskazywało głównie na odwodnienie. Dostała kolejne 2 lub 3 zastrzyki i czekamy na wyniki. Wieczorem dałem jej ok 2 łyżki stołowe drobno posiekanej wołowiny chętnie zjadła ale jakiś czas później zwymiotowała.
W nocy był już spokój dziś o 6rano zjadła pół saszetki Royal Gastro i nie zwymiotowała, potem ok 14 drogie pół i wymiotów nie było. Dziś były wyniki podobno niezbyt dobre lekarz wskazuje na cukrzycę, coś dziś znów dostała, kroplówkę na nawodnienie i insulinę którą dostałem w zastrzykach do domu. Do tego mokrej i suchej Royal Diabetic której popołudniu chętnie pojadła i wymiotów nie ma.
Na poczatek lekarz chce ustabilizować cukier a potem ewentualne dalsze leczenie.
Wyniki wstawię poniżej, może coś podpowiecie.
Rozmawiałem z innym wetem powiedział, że faktycznie jest problem z trzustka, cukrem ale może za wcześnie na insulinę.
Tak czy siak tu gdzie jestem jestem tylko sezonowo i nie długo wracam do stałego miejsca zamieszkania, mogę też wcześniej kota przekazać pod opiekę rodzinie.
Ogólnie na codzień kotka karmiona mokrą Animondą Carny, było też kilka lat MAC'S , ona nie pije wody więc podlewam jej trochę do mokrej i okazjonalnie wody z mlekiem 50/50, suchą to raczej jako smakołyk drobne ilości, Smilla, Purizon, Wilde freedom
Je też chętnie surowe tu nie ma regularności jak się coś kupuje to zawsze kawałek jest dla kota, piersi z kurczaka, indyka, skrzydełka, serduszka, żołądki, wołowina itp.
Obrazek
Obrazek

Goldberg

 
Posty: 88
Od: Sob cze 29, 2019 21:18

Post » Czw sie 18, 2022 19:37 Re: Czy to już cukrzyca?

Czy kotka jest na jakichś lekach? Nie podtruła się czym? Wtedy też może być wyższy cukier w organizmie. Fruktozamina pokazuje, że coś się dzieje, ale na insulinę to jeszcze za niski wynik. Spróbuj złapać jej mocz kilkukrotnie w ciągu jednego dnia, przy badaniu poziomu cukru dobowego mocz może być przechowywany dłużej. Czy przed chorobą kotka więcej piła?
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14665
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Czw sie 18, 2022 19:44 Re: Czy to już cukrzyca?

Nie podawalabym insuliny, szukalabym innego weta.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Czw sie 18, 2022 19:46 Re: Czy to już cukrzyca?

Czy weterynarz nauczył Cię glukometrem badać poziom cukru w domu? Jeśli podasz insulinę przy hipoglikemii to możesz wykończyć kota.

Ta fruktozamina jest graniczna, a poziom cukru w momencie badania dość niski. Jeśli w organizmie dzieje się coś zapalnego, np w układzie pokarmowym, to to też może powodować te wahania poziomu cukru.

Lipaza faktycznie może wskazywać na problemy z trzustką, ale raczej na problem zewnątrzwydalniczy, czyli z trawieniem. Zrobiłabym z krwi TLI - specyficzną lipazę trzustkową - żeby wykluczyć zapalenie trzustki. To pasuje do bolesności i problemów trawiennych niestety. Do tego można też zrobić USG jamy brzusznej.

Podsumowując, czeka Was zdecydowanie dalsza diagnostyka.

paranoiczna_paranoja

 
Posty: 106
Od: Pon paź 28, 2019 14:47

Post » Czw sie 18, 2022 20:17 Re: Czy to już cukrzyca?

mziel52 pisze:Czy kotka jest na jakichś lekach? Nie podtruła się czym? Wtedy też może być wyższy cukier w organizmie. Fruktozamina pokazuje, że coś się dzieje, ale na insulinę to jeszcze za niski wynik. Spróbuj złapać jej mocz kilkukrotnie w ciągu jednego dnia, przy badaniu poziomu cukru dobowego mocz może być przechowywany dłużej. Czy przed chorobą kotka więcej piła?

Nie, nie brała do tej pory żadnych leków.
Nie sądzę aby się podtruła to mało prawdopodobne choć zupełnie tego się nie da wykluczyć, choć koty mam dwa z drugim wszystko ok.
Ona od małego nigdy nie chciała pić wody, drugi kot chlipie aż miło a ona nie, próbowałem ja nauczyć mieszkać wodę z mlekiem i do pewnego procentu mleka pila ale jak już wody było w przewadze to nie chciała ruszyć a jak z rozpędu wsadziła język to od razu rezygnowała.

fili pisze:Nie podawalabym insuliny, szukalabym innego weta.

Skoro już ją mam to podam, co powiem wetowi w razie w, nie podałem bo wiedziałem lepiej ?
Wet będzie zmieniony tak czy inaczej bo nie jestem w miejscu stałego zamieszkania

paranoiczna_paranoja pisze:Czy weterynarz nauczył Cię glukometrem badać poziom cukru w domu? Jeśli podasz insulinę przy hipoglikemii to możesz wykończyć kota.

Ta fruktozamina jest graniczna, a poziom cukru w momencie badania dość niski. Jeśli w organizmie dzieje się coś zapalnego, np w układzie pokarmowym, to to też może powodować te wahania poziomu cukru.

Lipaza faktycznie może wskazywać na problemy z trzustką, ale raczej na problem zewnątrzwydalniczy, czyli z trawieniem. Zrobiłabym z krwi TLI - specyficzną lipazę trzustkową - żeby wykluczyć zapalenie trzustki. To pasuje do bolesności i problemów trawiennych niestety. Do tego można też zrobić USG jamy brzusznej.

Podsumowując, czeka Was zdecydowanie dalsza diagnostyka.

Nie uczył a właśnie miałem go zapytać czy kotu można mierzyć cukier ludzkim glukometrem i ew jak to robić bo dziś doszedł mi zamówiony jeszcze przed weekendem glukometr z myślą o sobie.
Wiec jak coś to i kota mogę kontrolować

Goldberg

 
Posty: 88
Od: Sob cze 29, 2019 21:18

Post » Czw sie 18, 2022 20:22 Re: Czy to już cukrzyca?

Goldberg pisze:Skoro już ją mam to podam, co powiem wetowi w razie w, nie podałem bo wiedziałem lepiej ?
Wet będzie zmieniony tak czy inaczej bo nie jestem w miejscu stałego zamieszkania

Nie podawaj insuliny !!
Podanie insuliny przy prawidłowym poziomie cukru to prosta droga do hipoglikemii zagrażającej życiu!
Jaką dostałeś insulinę z ciekawości? W jakiej dawce?

Glukoza w badaniach krwi jest w normie - to jest praktycznie niemożliwa sytuacja u kota z nieustabilizowaną cukrzycą, chyba, że była wysyłana probówka z krwią pełną i długo czekała na badanie. Poziom fruktozaminy także nie jest charakterystyczny - zazwyczaj przy cukrzycy jest sporo wyższy.

Glukozę możesz zmierzyć z ucha sam - czy masz jakąś igłę lub nakłuwacz (lancet)? Czy zauważyłeś żeby kot w ostatnim czasie więcej pił i sikał? Nie ma cukrzycy bez tych objawów!

Kot potrzebuje wykonania badania USG i do czasu otrzymania wyników specyficznej lipazy trzustkowej leczenia w kierunku zapalenia trzustki (w tym kroplówki, leki przeciwwymiotne, leki przeciwbólowe).
Na rynku weterynaryjnym najczęściej stosowany jest przeciwwymiotnie lek maropitant, który działa na tyle dobrze, że występowanie wymiotów w ciągu 24h po podaniu jest bardzo niepokojące! Więc albo kot nie dostał tak podstawowego leku i zostało to zastąpione czymś tańszym i mniej skutecznym, albo dzieje się coś poważnego..

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Czw sie 18, 2022 20:46 Re: Czy to już cukrzyca?

Coś takiego, mam podawać 2 jednostki co 12h, jutro jadę na kroplówkę na nawodnienie mogę pogadać.
Wysłałem wyniki do weta który jest stałym opiekunem moich kotów z miejsca zamieszkania i powiedział, że jest problem z trzustką i wtórnie podniesiony cukier i, że na insulinę może być A wcześnie ale nie powiedział nie dawaj bo...
Może też te 2 jednostki ustawiane na tym penie do zastrzyków to b mała ilości i wet wie co robi.
Obrazek

Obrazek

Goldberg

 
Posty: 88
Od: Sob cze 29, 2019 21:18

Post » Czw sie 18, 2022 20:51 Re: Czy to już cukrzyca?

2 jednostki tej insuliny to nie jest mało. Weź pod uwagę, że to ludzka insulina - więc nie kieruj się tym, że podziałka jest na kilkadziesiąt jednostek, a Ty masz podać "tylko dwie".

Czy masz czym nakłuć ucho żeby zmierzyć glukozę teraz?

Czy kot wykazywał w ostatnich tygodniach zwiększone pragnienie? Podstawowy objaw cukrzycy?

Jeśli nie przekonamy Cię, żeby nie podawać póki co insuliny to polecam sprawdzić, gdzie jest najbliższa lecznica całodobowa na wypadek hipoglikemii i zapaści.

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Czw sie 18, 2022 21:01 Re: Czy to już cukrzyca?

Mam igły do zastrzyków także mogę spróbować sprawdzić glukozę, wszystko tak samo się odczytuje jak u ludzi?
Ona już dostała w gabinecie pierwszą dawkę ok 16:30
Wiem gdzie najbliższa całodobowa ale mam nadzieję, że nie będę musiał korzystać, jutro zapytam lekarza co i jak, dlaczego ta insulina

Kot nie wykazywał zwiększonego pragnienia bo jak pisałem wcześniej ona sama nigdy nie piła i nie pije wody, nie chce i co jej zrobię.
Je praktycznie tylko mokrą i do niej czasami dolewam troszkę wody to wychlipie z karmą.
Wiec i zwiększonego sikania też mieć nie mogła pozatym aż tak bardzo nie kontroluje kotów w chodzeniu do kuwety

Goldberg

 
Posty: 88
Od: Sob cze 29, 2019 21:18

Post » Czw sie 18, 2022 21:07 Re: Czy to już cukrzyca?

Fruktozamina to jest uśredniony wynik cukru z ok. dwóch miesięcy. Kotka mogła mieć skoki, a pomiędzy nimi niższy, teraz nie wiesz bez glukometru, jaki jest jego poziom. Dlatego bezpieczniej nie dawać insuliny. Szczególnie, że nie masz gwarancji, że kot po niej coś zje, a jeśli nie, to hipoglikemia pewna. W ciemno to można podać insulinę, kiedy zwierzę ma kwasicę i czuć z pyszczka zapach kwaśnych jabłek, który trudno pomylić z czymś innym. Takie wyniki, jak u Twojej kotki bywają przy leczeniu sterydami i wtedy też nie podaje się od razu insuliny, tylko zmniejsza dawkę sterydu.
Niektórzy weci działają jak psy Pawłowa - podwyższony mocznik, od razu "płukanie" na potęgę i oczywiście karma nerkowa dobra dla kur. A przy cukrze, zaraz mowa o insulinie, bez porządnej diagnostyki.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14665
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Czw sie 18, 2022 21:11 Re: Czy to już cukrzyca?

Możesz nakłuć opuszkę na łapce - nie jest to zalecana metoda, ale może być najłatwiejsza dla osoby bez przygotowania wcześniejszego.
Normalnie cukier sprawdza się z żyły brzeżnej ucha - na forum krąży gdzieś obrazek ilustrujący. Mogą też być filmiki na YouTube.

Obecnie to ten cukier może być najróżniejszy - albo niski przez wpływ insuliny albo wysoki przez efekt odbicia (organizm chroni się przed spadkiem i wyrzuca zapasy).

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Czw sie 18, 2022 21:12 Re: Czy to już cukrzyca?

Mam glukometr taki dla ludzi tak samo można nim zbadać cukier kotu?
Trochę pojadła dziś rano, popołudniu i pod wieczór i niedawno znów troszkę ostatnie dwa dni to były tylko wymioty.

Goldberg

 
Posty: 88
Od: Sob cze 29, 2019 21:18

Post » Czw sie 18, 2022 21:41 Re: Czy to już cukrzyca?

Udało się pobrać z żyły z ucha i jak to się odczytuje tak samo jak u ludzi?
Bo wyszło 78 ? Obrazek

Goldberg

 
Posty: 88
Od: Sob cze 29, 2019 21:18

Post » Czw sie 18, 2022 21:46 Re: Czy to już cukrzyca?

78 to wynik zdrowego kota.
Ale ciężko to interpretować po podaniu insuliny z powodów, które wymieniłam wcześniej.
Najlepiej byłoby zbadac cukier gdy już insulina nie powinna działać (po 12 godzinach od podania).

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Czw sie 18, 2022 21:49 Re: Czy to już cukrzyca?

Insulinę miał podaną 2 jednostki o 16:30 więc mogę sprawdzić jeszcze raz o 04:30 przed ewentualną kolejną dawką. A jak to się odczytuje bo w badaniach są inne wartości?

Goldberg

 
Posty: 88
Od: Sob cze 29, 2019 21:18

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości