Czy to już cukrzyca?

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt sie 19, 2022 18:52 Re: Czy to już cukrzyca?

Dawkę insuliny ustala sie po zrobieniu krzywej cukrowe. Poza tym Lantus to insulina, którą się podaje, kiedy nie działa doustna Glypozamina. Wydaje się, że wet szybsko się zdecydował, może warto to jeszcze skonsultować - glukozę kot miała w normie (był przegłodzony? ile godzin?), fruktozamina może być podwyższona przy źle zbilansowanej diecie. 2 jednostki to też dużo - ile waży Twój kot? Ja mam chorego na cukrzycę kota od wielu lat i on dostaje 1,5 jednostki Lantusa, na prawie 7 kg kota. Czy kot często oddaje mocz, czy dużo pije? Czy je normalnie? Jaką karmę? Wydaje się, że zalecenie Lantusa jest dosyć wczesne naprawdę. Gdyby się okazało, że trzeba podawać insulinę, to lepiej strzykawką, nie penem - jest ryzyko przy penie, że insulina nie zostanie nie wstrzyknięta, a zastrzyku nie można ponawiać.

syraks

 
Posty: 21
Od: Sob lis 10, 2012 15:18

Post » Pt sie 19, 2022 19:24 Re: Czy to już cukrzyca?

Rozmawiałem z wetem i pytałem o wyniki, glukozy, fruktozaminę i zasadność insuliny i moich obecnych pomiarach glukozy.
Powiedział mi, że on się tak nie sugeruje wynikiem glukozy ponieważ nawet gdyby był wyższy to może być spowodowany stresem, dla niego głównym wskaźnikiem jest fruktozamina.
Nie jest dla niego na 100% takie miarodajne to badanie cukru ponieważ on tą krew do badań robię zewnetrznie, wiruje i osobno jest krew i osocze i że w skrzepie krwinki, pochłaniają/zużywają cukier i w badaniu wychodzi zaniżony. Wiec nie jest tamten wynik miarodajny tylko fruktozamina i na tej podstawie twierdzi, że cukrzyca i aby mimo wszystko podawać tę insulinę.
Pytałem o pomiary to mówi, że faktycznie prawidłowe ale musiałyby to być też badania laboratoryjne najlepiej, żeby jednak brać ta insulinę i powtórzyć wyniki i zobaczyć jak fruktozamina. Pytałem czy jeśli na godzinę przed podaniem insuliny kot ma prawidłowy wynik to czy podanie insuliny nie spowoduje zbytniego obniżenia glukozy a być może hipoglikemii, to mówi, że jest taka możliwość ale nie powinno do tego dojść i mimo wszystko by podał, sugerowalem, że może będę ją kontrolował i w razie podwyższenia ponad normę to podam, mówił aby jednak podać ewentualnie zmniejszyć do 1 jednostki. Ale mimo wszystko by podawał normalnie.
Wg planu powinna dostać ok 17 kolejną dawkę ale jeszcze nie podałem bo dopiero wróciliśmy do domu, sprawdzę jeszcze zaraz cukier i zobaczy jak tam wyjdzie

Goldberg

 
Posty: 88
Od: Sob cze 29, 2019 21:18

Post » Pt sie 19, 2022 19:26 Re: Czy to już cukrzyca?

syraks pisze:Dawkę insuliny ustala sie po zrobieniu krzywej cukrowe. Poza tym Lantus to insulina, którą się podaje, kiedy nie działa doustna Glypozamina. Wydaje się, że wet szybsko się zdecydował, może warto to jeszcze skonsultować - glukozę kot miała w normie (był przegłodzony? ile godzin?), fruktozamina może być podwyższona przy źle zbilansowanej diecie. 2 jednostki to też dużo - ile waży Twój kot? Ja mam chorego na cukrzycę kota od wielu lat i on dostaje 1,5 jednostki Lantusa, na prawie 7 kg kota. Czy kot często oddaje mocz, czy dużo pije? Czy je normalnie? Jaką karmę? Wydaje się, że zalecenie Lantusa jest dosyć wczesne naprawdę. Gdyby się okazało, że trzeba podawać insulinę, to lepiej strzykawką, nie penem - jest ryzyko przy penie, że insulina nie zostanie nie wstrzyknięta, a zastrzyku nie można ponawiać.

Kotka waży 4 kg, info o jedzeniu karmieniu w pierwszym poście

Goldberg

 
Posty: 88
Od: Sob cze 29, 2019 21:18

Post » Pt sie 19, 2022 19:37 Re: Czy to już cukrzyca?

Obecnie ma 107 15,5h od podania poprzedniej dawki insuliny
Z tym że nic dziś nie jadła ale zaraz coś damy i zobaczymy

Goldberg

 
Posty: 88
Od: Sob cze 29, 2019 21:18

Post » Pt sie 19, 2022 19:50 Re: Czy to już cukrzyca?

Fruktozamina to bilans conajmniej dwumiesieczny, wiec nie spadnie po paru dniach insuliny i nikt nie kieruje sie tym wynikiem przed decyzja, czy ja podac. Nawet w moczu moze byc cukier, a kiedy we krwi juz go nie ma, to istnieje ryzyko hipoglikemii. Nie wiem, czemu wet sie upiera zamiast leczyc kotu przewod pokarmowy.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14665
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pt sie 19, 2022 20:47 Re: Czy to już cukrzyca?

Nie wiem czemu, na początku (Wtorek popoludnie, środa) leczył ją pod kontem zapalenia żołądka i po niespełna dwóch dniach (czwartek rano) zaczęła jeść i wymioty ustały i tego dnia popołudniu dostała pierwszą dawkę insuliny i dziś nad ranem drugą, dziś w ciągu dnia była trochę niemrawa, senna i nie chciała jeść ale wieczorem pojadła mięsa. Rozmawiałem też telefonicznie z naszym stałym wetem. Puki co kolejnej dawki nie podałem, będę kontrolował cukier i postaram się możliwie szybko przetransportować kota do stałego miejsca zamieszkania.

Goldberg

 
Posty: 88
Od: Sob cze 29, 2019 21:18

Post » Sob sie 20, 2022 13:33 Re: Czy to już cukrzyca?

Wczoraj wieczorem kotka już była trochę żywsza zjadła łącznie z 80g piersi z indyka i kawałek wołowiny, później jeszcze dałem jej kilka chrupek też zjadła, o 6 rano dostała z 50g mięsa zjadła.
Dziś jest znacznie żywsza i aktywna choć to nie jest stan z przed choroby, podziubała teraz z 30g mięsa i drzemie. Cukier zbadany obecnie przed jedzeniem 88mg/dl

Goldberg

 
Posty: 88
Od: Sob cze 29, 2019 21:18

Post » Czw wrz 01, 2022 22:07 Re: Czy to już cukrzyca?

Co dalej z kotem z tego wątku?

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Czw wrz 08, 2022 23:18 Re: Czy to już cukrzyca?

Kocica dnia na dzień czuła się coraz lepiej i po jakichś 3 dniach już była "normalna". Później przekazałem ją pod opiekę siostry na jakiś czas miała zrobione jeszcze kolejne badania w innym gabinecie które wyszły dość dobrze, ma jedynie trochę powiększone węzły chłonne i należałoby je skontrolować ponownie.
Choć nie wiem czy ponownie była wśród nich fruktozamina.

Goldberg

 
Posty: 88
Od: Sob cze 29, 2019 21:18

Post » Śro lis 02, 2022 9:55 Re: Czy to już cukrzyca?

Dzień dobry jestem na forum poraz pierwszy potrzebuje pomocy w sprawie kotka Leona. Ma 11 lat miesiąc temu wykryto u niego zapalenie trzustki i cukrzycę. Trzustki wyleczyliśmy parametry z 46 zeszły do 5 norma to 3 ale została cukrzycą której nie umiemy unormować obecnie ma w granicach 450 dostaje insulinę kocia dawka raz dziennie 0.01.gdy dostawał 2 razy dziennie koło południa spadała mu do 25 ledwo uratowaliśmy go już 2 razy. Teraz mierzymy mu cukier w domu ale z tym glukometrem to czasem w cały świat pokazuje raz 46 a za chwilę 400.dostaje karmę bez cukru z niskim indeksem glikemicznym. Ogólnie jego stan jest dobry to kotek domowy nie wychodzący. Dużo piję. Nie wiem jak mu pomóc. Kot jest wykastrowany Dzięki Leonkowi córka wyleczyła alergie. Jest z nami 11 lat i to członek rodziny. Córka choruje na padaczkę i boję się że jak wróci do domu a Leon znów będzie miał niedocukrzenie to nie wiem jak córka zareaguje na jego widok i czy pod wpływem stresu jej się nic nie stanie. Czytałam wasze wpisy i to najmądrzejsza grupa na jaką trafiłam.

Leonek09

 
Posty: 3
Od: Śro lis 02, 2022 8:32

Post » Śro lis 02, 2022 11:48 Re: Czy to już cukrzyca?

Jak odmierzasz tę dawkę 0.01? W jaki sposób podajesz insulinę? Jaką konkretnie insulinę - jak się nazywa?
Jaką konkretnie karmę je kot?
Czy miał wykonywaną krzywa cukrową?

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Czw lis 03, 2022 15:33 Re: Czy to już cukrzyca?

Witam mamy strzykawki od weterynarza to bardzo mała ilość pokazywali nam jak mamy podawać gdy miał 2 razy dziennie to bardzo mu cukier spadał i trzeba było go ratować bo miał 21.nauczylismy się mierzyć glukometrem więc mierzymy przed podaniem insuliny o 15.00 ma 371. Po podaniu conisuliny spada mu do 197

Leonek09

 
Posty: 3
Od: Śro lis 02, 2022 8:32

Post » Czw lis 03, 2022 17:42 Re: Czy to już cukrzyca?

Leonek09 pisze:Witam mamy strzykawki od weterynarza to bardzo mała ilość pokazywali nam jak mamy podawać

Co to są za strzykawki? Masz jakąś nazwę na opakowaniu? Czy na strzykawce jest napisane U-40 albo U-100? Może zrobisz zdjęcie takiej strzykawce?

Leonek09 pisze: gdy miał 2 razy dziennie to bardzo mu cukier spadał i trzeba było go ratować bo miał 21.

To najczęściej oznacza, że dostaje za dużą dawkę.

W jakich godzinach podajecie insulinę - piszesz o podaniu insuliny o godzinie 15. Insulinę podaje się co 12h, to drugie podanie jest o 3 w nocy?

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Czw lis 03, 2022 18:21 Re: Czy to już cukrzyca?

Insulinę dostaje raz dziennie koło 18.00 przed i po ma mierzony cukier jak dostawał dwie dawki przez tydzień to 2 razy nam prawie umarł i wet zostawił tylko jedna dawkę dziennie. Chciałabym się dowiedzieć czy idziemy w dobrym kierunku macie duże doświadczenie ja się dopiero uczę cukrzycy co możemy jeszcze zrobić aby ustabilizować Leonowi cukier... Waży 3700 3 razy dziennie dostaje mokra karmę bez cukru sucha odstawiłam bo czytałam tutaj że sucha podnosi cukier z opóźnieniem. Jak miał zapalenie trzustki miesiąc temu cukier miał między 450 a 600 teraz do 400 odkąd mu mierzymy.

Leonek09

 
Posty: 3
Od: Śro lis 02, 2022 8:32

Post » Pt lis 04, 2022 22:34 Re: Czy to już cukrzyca?

Serio 8O

Goldberg

 
Posty: 88
Od: Sob cze 29, 2019 21:18

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości