Kotka z IBD, podwyższona kreatynina, mocznik w normie

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Nie lip 24, 2022 11:42 Kotka z IBD, podwyższona kreatynina, mocznik w normie

Hej,
był już podobny przypadek w przeszłości, zapoznałam się i chyba bardziej potrzebuję potwierdzenia, że to nie koniecznie nerki, oraz porady co robić teraz, bo Koteczkę czeka jeszcze zabieg usunięcia zębów.

Kotka lat 13, w kwietniu badania ze względu na częste wymioty, podwyższone kwasochłonne, zbadana kupa pod kątem pasożytów, zrobione usg. Stwierdzono IBD, wprowadzona karma hipoalergiczna i sterydy. Kotka bardzo dobrze reaguje na sterydy i te o czasie działania na dwa dni wystarczyły na 3 miesiące. Kreatynina w normie (1,21). Nerki na usg ok.

Lipiec, powracają wymioty, w trakcie badania okazuje się, że są żeby do wyrwania i w zasadzie na cito (normalnie aż się wierzyć nie chce, że 3 miesiące temu były w normie, wówczas drugi kot miał ten zabieg planowany, więc tu też było wszystko sprawdzone).

Powtarzamy badania krwi przed zabiegiem, bo poprzednie są nieaktualne. Kwasochłonne wywaliło prawie poza skalę. Kreatynina 2,33 . Mocznik w normie (nawet spadł w porównaniu do poprzedniego badania). Zbadane ciśnienie i jest wzorcowe. Badania moczu jeszcze nie mam.

Wiem już z forum, że badanie moczu jest bardzo ważne. I że taki wynik może mieć inne przyczyny niż nerki, jednak tu już zapadła diagnoza...
Kot w momencie pobrania krwi był odwodniony i były duże problemy z pobraniem, 3 razy musieli się wkłuwać...

Ona nadal ma apetyt, nie ma większej podaży na wodę, ogólnie pije nawet mniej. Oddaje też mniej moczu w związku z tym.

Od razu przyznaję się do winy. Wcześniej była głównie na karmie mokrej. Po przejściu na hipo jednak na suchej, niestety finansowo wydawało mi się nie do udźwignięcia, ale rozumiem już swój błąd i proszę mnie za bardzo nie karcić ;) Czy karma i w związku z tym zmniejszona podaż wody mogły mieć wpływ na wynik?

Niepokoją mnie też kwasochłonne, wymiotów było mniej niż poprzednio, a wzrosły jeszcze bardziej... Drugi kotek też ma wysokie, ale jako że nie stwierdzono pasożytów, nie zostały odrobaczone. Moim zdaniem powinny mimo wszystko.

W związku z planowanym zabiegiem kotka ma mieć podane 4 razy kroplówki podskórne, idziemy właśnie na pierwszą. Ma dostać leki na obniżenie kreatyniny. Przy zabiegu ma być anestezjolog.

Próbowałam prosić o powtórzenie badania krwi, chciałam też zbadać od razu wapń i forsfor, ale weterynarze (2 osoby) twierdzą, że to na pewno nerki i podwyższona kreatynina nie mogła być dziełem przypadku.

Co robić? Myślę na razie zrobić te kroplówki, podać ten lek przez te kilka dni i usunąć chore zęby, a następnie skonsultować się ze specem od nerek. Ale może powinnam odwrotnie? Bo jeżeli to nie nerki, to szkoda kota stresować, a kasę za zabiegi itd lepiej włożyć w karmę...

Phantasmagoria

 
Posty: 4
Od: Nie lip 24, 2022 11:07

Post » Nie lip 24, 2022 17:55 Re: Kotka z IBD, podwyższona kreatynina, mocznik w normie

Jesteśmy po wizycie,na szczęście kotka nie stawia się przy kroplówkach i podchodzi do nich zupełnie na luzie, a martwiłam się o to. Z kolejnym już lekarzem (a w zasadzie zootechnikiem) ustaliłam, że kroplówki podamy a następnie ponownie zbadamy krew rozszerzając o jonogram i SDMA. Krew ma być zbadana podczas zabiegu za 4 dni, lub po zakończeniu leczenia antybiotykiem, bo zapewne będzie podany po ekstrakcji. Ponoć stan zębów może mieć wpływ na nerki.Osobiście wolałabym wcześniej, ale może lepiej zaczekać? Albo zrobić dwa razy?

W badaniu moczu będzie badany stosunek kreatyniny do mocznika. Czy zbadać coś jeszcze co nie jest w podstawowym pakiecie?

Chcieli jej podać do leczenia Pronefrę, ale miałam wątpliwości, bo ona nie ma nadciśnienia. Na razie nie zdecydowałam się, bo nie mamy pełnej diagnostyki. A po przeczytaniu opisu preparatu, to chyba nie powinien zaszkodzić.. ale jednak ona ma już stwierdzone IBD i czy na to nie wpłynie?

Oczywiście wszyscy ci lekarze zalecają karmę nerkową... I dochodzimy do największego problemu.
Jesteśmy głownie na karmie Callibra Hypoallergenic, obecnie chcę zwiększyć udział karmy mokrej, ale nie mogę znaleźć informacji o zawartości fosforu w karmie, którą zamawiałam do tej pory (Concept for Life Veterinary Diet Hypoallergenic, łosoś), co więcej znalazłam informację, że przeciwwskazaniem do Calliby jest niewydolność nerek https://www.karmoteka.pl/calibra-vd-cat ... -2848.html Myślę, że chodzi o zawartość fosforu...
Jest jeszcze Troved Rid, którą poleciła mi wet, bo jest nerkowa i hipoalergiczna jednocześnie https://karmytrovet.pl/karma/trovet-renal-venison-rid

I teraz co będzie lepsze, podawanie karmy hipoalergicznej i np Pronefry, czy przejście na Troved. A może część z karm, które polecacie w wątku karmowym by się nadała, np Feringa z królikiem? Wet mi podziałała, że takie karmy przy IBD to nie, bo hydrolizowane będzie lepsze, bo tam są rozbite białka na łatwiej trawione... Kurde, wiem, że to nie wątek IBD ale znalazłam tu takiego.. A mam wrażenie, że wiecie wszystko!
Nawet jak badania będą ok, myślę, że profilaktycznie warto wspierać nerki właśnie odpowiednim żywieniem i mam nadzieję, że ta kreatynina to tylko ostrzeżenie.

No i jeszcze wrzucę tu poprzednie badania krwi o obecne, zaznaczę co mnie niepokoi, bo do tego na razie nikt się nie odniósł... Może martwię się na wyrost, ale mam nadzieję, że mi na tej podstawie podpowiecie, co zbadać jeszcze, oprócz tego co wymieniłam, nie koniecznie pod kątem nerek.

Phantasmagoria

 
Posty: 4
Od: Nie lip 24, 2022 11:07

Post » Pon lip 25, 2022 1:03 Re: Kotka z IBD, podwyższona kreatynina, mocznik w normie

Ja to jestem za odrobaczaniem
Od tego bym zaczęła
A w badaniach bardzo często nie wychodzą robaki
Tylko jak już masz termin do czyszczenia paszczy to za krótki termin
Naprawdę robale potrafią namieszać
A kot miał jakieś biegunki
A jak oceniasz go wagowo
Schudł w ostatnim czasie
Ta pronfera bez badania fosforu i wapnia to tez po co chyba tam jest w składzie wapń
Niektóre koty złe reagują na takie leki
A tu jeszcze podejrzenie chorych jelit
Steryd dla nerek nie najlepszy to ostateczność
A stan zapalny daje po nerkach
A w usg co piszą na temat jelit?

anka1515

 
Posty: 4101
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pon lip 25, 2022 6:13 Re: Kotka z IBD, podwyższona kreatynina, mocznik w normie

Pierwszy wniosek - zmienić weta.
Mówiłam, że może robaki nie wyszły.. ale twierdzą, że nie możliwe. W ogóle chciałam je odrobaczyć, zobaczyć czy się poprawi i powtórzyć badania, ale uprali się na badanie na pasożyty. Wczoraj jedna babeczka zasugerowała, że może drugiemu zaczyna się też IBD... No bez kitu, to raczej nie jest aż tak powszechna choroba.
Wagowo kot jest otyły, waży 6.8, od przejścia na suche przytyła jeszcze trochę. Sępi bez przerwy. Chociaż teraz trochę mniej, bo drug przejął tę funkcję.
Kot raz na jakiś czas zrobił bardziej rzadką kupę, ogólnie w całym życiu może kilka razy. W okresie wzmożonych wymiotów raz. Za to wymiotowała co jakiś czas, ale nie często i nie duże ilości. Raz na miesiąc czy dwa, czasem może rzadziej, czasem częściej. Drugiemu też się zdarzy, ale już mega sporadycznie. Wydawało mi się, że to normalne.
Wymioty w pewnym momencie zaczęły się nasilać. Myślałam, że to karma, bo była finansowa posucha przez chwilę.. :( Ale wróciłam do poprzedniej karmy, a wymiotów jeszcze więcej, kupiłam karmę hipoalergiczną, suchą z robakami, też nie pomogło. No i któregoś dnia wylizała mi talerz po jajecznicy, to wymioty miała cały dzień, ale ja też po tych jajkach nie czułam się dobrze.. Później wymiotowała codziennie kilka dni, zwracając ogromne ilości jedzenia (wcześniej trochę płynu plus trochę karmy). Wydawało mi się, że ona za dużo je tego suchego, plus dopije wodą i za chwilę wszystko zwraca. Dodatkowo zwymiotował drugi i pomyślałam, że może czymś się struły jakoś...
No i zrobiliśmy krew, wyszły kwasochlonne. I w zasadzie to ona już wtedy miała postawioną diagnozę.. Na zasadzie, że albo potwierdzimy robaki albo na usg IBD, nic innego nie brano pod uwagę.
Na usg okazuje się być więcej niż jelita. Ja jestem lama, że się nie dopytywałam, ale już lekarz robiący USG powiedział, że IBD, a lekarz prowadząca też do reszty się nie odniosła tylko to IBD. JA byłam w szoku i nie wczytywałam się więcej niż po badaniu. Teraz dopiero jestem przerażona jeszcze bardziej.
USG:
Pętle jelit nieposzerzone, perystaltyka zachowana, efektywna, ściana o grubości do 2,9mm, cechy zapale ściany jak w typie IBD bez cech zaostrzenia.
Nerka lewa i prawa o zachowanym układzie warstwowym, o wielkości porównywalnej miedniczki i nieposzerzone bez cech zastoju i złogów, przestrzeń podtorebkowa prawidłowa.
A ponadto:
Wątroba nieznacznie powiększona, miąższ o cechach miernego stłuszczenia...
Pęcherzyk żółciowy (...) ściana zapalnie przewlekłe pogrubiała do 1,4 mm..
Śledziona nieznacznie powiększona, miąższ miejscowo niejednorodny jak odczynowy przewlekły..
Trzustka nieznacznie powiększona...
Dziwne mi się wydawało, że to IBD bez cech zaostrzania, kiedy kot rzyga jak...kot.
Próbowałam sugerować, że może miał jakieś zakażenia, bakteryjne lub wirusowe, że może trzeba szukać jakieś przyczyny... Nie, IBD steryd.
Ten steryd przed obecnym badaniem krwi dostała raz, w najmniejszej dawce. Drugą dawkę po pobraniu krwi dopiero. I teraz sobie myślę, że pomogło na to niby IBD ale jak były inne stany zapalne, to pewnie też.

Phantasmagoria

 
Posty: 4
Od: Nie lip 24, 2022 11:07

Post » Wto lip 26, 2022 1:43 Re: Kotka z IBD, podwyższona kreatynina, mocznik w normie

Tak w skrócie co mi przyszło na myśl
Może rzeczywiście jest to ibd
Ale wzmocniłaby wątrobę ,są różne leki i wet i ludzkie
W razie złego stanu weci mogą podać ornipural
A na już np esentiale czy coś innego
I spytaj o badanie na woreczek żółciowy
Bo tu mogą być problemy
U moich kotów na chore jelita np u Myszki pomagał shinington
Miała chory woreczek i pnn
Jeżeli do jedzenia dodawałam to kupa była ok jak nie to placki
Są i inne leki
Spytaj weta co myśli o woreczku
Bo przy stanie zapalnym podawany był antybiotyk
Drugiemu kotu podawałam kore wiązu czerwonego ale tez kot miał biegunki
Pnn i inne schorzenia
Z karma nie wiem u mnie zależy od kota i sytuacji
Jeden jadł mięcho z kora wiązu i wylapywaczem
Myszka animonda integra protect sensitive Huhn pur
Czysty kurczak
Były i inne ale jej nie podchodziły i musiał być od woreczka
Tyle ze koty z chorymi jelitami często złe reagują na leki
Z tym karmieniem za dużo to masz racje
Myszka musiała być karmiona bardzo często a po troszku inaczej był hafcik
Teraz kot przeszło 18 l tez mi co jakiś czas haftnie
Jak zje suche i mokre razem zaraz zwrot
Jedzenie powinnam mu wydzielać pół tacki na raz to za dużo i zwróci ,
Przychodzi do miski się drze o żarcie
Inny je większość suchej rc instenstinal gastro
Musi być przerwa między suchym a mokrym u mnie
Z kupa są tez problemy bo zatwardzenie
Jestem nieprzytomna prawie nie śpię
Drze się i muszę wstawać co trochę dać jeść spaceruje w ta i nazad po mojej głowie
Dziś wstaje nos mam pokrwawiony
Może ktoś zajrzy bo są koty na forum z ibd

anka1515

 
Posty: 4101
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Wto lip 26, 2022 2:26 Re: Kotka z IBD, podwyższona kreatynina, mocznik w normie

Jajka smażone ? Woreczek podrażniony i może wymioty
Woreczek tłustego nie lubi
Wbc nie było podwyższone?

anka1515

 
Posty: 4101
Od: Nie gru 25, 2011 16:05




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: kasiek1510 i 56 gości