Szara i PNN CO JESZCZE MOŻNA ZROBIĆ

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pon cze 13, 2022 18:44 Szara i PNN CO JESZCZE MOŻNA ZROBIĆ

Witam, po raz kolejny mam kota z pnn od roku wykryty dzięki specjalistycznym badaniom za nim pojawiły się źle wyniki i objawy. Odrazu kroplówki 2 razy w tyg w domu, karma rena, ipaktina, renalvet... Do jedzenia zawsze wodą lub sosiki renal drink aby jadła zupki. Dziś powtórne wyniki mocznik 86.4 mg/dla czyli w sumie od roku stoi w miejscu minimalnie ponad normę norma to do max 70. Kreatynina... No właśnie w zeszłym była na granicy normy teraz już 3.2 mg/dl ... Będę na dniach starać się siuski złapać czy jest białkomocz tzn P dojrzewam, że może być wtedy z lekami wejdziemy no i ciśnienie będę jej mierzyć u wet... Pytanie jest do Was co jeszcze mogę zrobić postępuje to liczyłam, że mamy więcej czasu a obawiam się czy chociaż pół roku zostanie. Ogólnie czuje się ok bawi laserkiem, je itd itp... ma 15 lat. Jak zatrzymać bardziej ten proces puki jeszcze mamy trochę czasu na działanie ile mniej więcej nam zostało czasu razem. Miałam kota z pnn parę lat temu w połtory miesiąca go straciłam nie chce powtórki. Liczyłam, że pożyje jeszcze z parę lat. Dodam, że resztę wyników elektrolity itd jest w normie są ładne.

KROPISZON

 
Posty: 155
Od: Nie lis 29, 2015 21:22

Post » Pon cze 13, 2022 23:45 Re: Szara i PNN CO JESZCZE MOŻNA ZROBIĆ

Może uważaj ,żeby nie przedobrzyć z preparatami wapnia
Mniejsze porcje kroplówek a częściej
A co z badaniem moczu ,coś się zmieniło t
Cw moczu

anka1515

 
Posty: 4069
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Wto cze 14, 2022 6:23 Re: Szara i PNN CO JESZCZE MOŻNA ZROBIĆ

Mocz był ok wcześniej teraz staram się znowu złapać do badania bo tamten rok temu badany

KROPISZON

 
Posty: 155
Od: Nie lis 29, 2015 21:22

Post » Wto cze 14, 2022 7:57 Re: Szara i PNN CO JESZCZE MOŻNA ZROBIĆ

Tarczycę (T4) miała badaną?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Wto cze 14, 2022 9:26 Re: Szara i PNN CO JESZCZE MOŻNA ZROBIĆ

Tak i jest ok... Tak jak mówię po za leciutko podwyższonym mocznikiem i straszna kreatyniną wyniki są dobre a też dobrze się czuje... Martwi mnie kreatynina, że mimo moich starań o spowolnienie tak to poszybowało. Moje pytanie brzmi czy da się z tym jeszcze coś zrobić, żeby się podregenerowaly nerki i kreatynina spadła. Czy może być to też wynik tego, że ma zanik mięśni bo jest to kot, strasznie wycofany zawsze była dzikusem ale gdy żyła jej siostra była odważniejsza jak siostra odeszła, tak teraz Szara aktywizuje się tylko jak jestem Ja. Więc co wracam do domu odrazu lecę do szarej jeszcze w butach i w kurtce bo ona jedyne co to spi na półce nawet do kuwety ja wsadzam bo musi ją mocno przyszpilić aby sama poszła a tak to trzyma. Pilnuje z jedzeniem bo jak odejdę to odchodzi... Pytanie czy jak nie dojada kreatynina też może rosnąć ? Behawiorysta był i stwierdził, że poprostu taki ma zdziczały charakter dodam, że prawdopodobnie ma domieszkę żbika bo nawet wygląd świadczy o tym. Była zabrana z Siewierza razem ze swoim rodzeństwem i od początku się mocno wyróżniała charakterem i wyglądem. 5 lat zajęło zanim do mnie sama zaczęła na głaski przychodzić. Taka mała z niej wariatka.

KROPISZON

 
Posty: 155
Od: Nie lis 29, 2015 21:22

Post » Wto cze 14, 2022 9:30 Re: Szara i PNN CO JESZCZE MOŻNA ZROBIĆ

Badanie krwi pełne z jonogramem robione więc potas, wapń, fosfor itd itp jest w normie... Fosfor ma 5,41 norma lab 3-6 niby mogła by mieć mniejszy no ale dostaje wyłapywać że i karmę renal. Czekam na preparat nefroactiv może lepiej zadziała niż impaktina... Aby fosfor jeszcze obniżyć

KROPISZON

 
Posty: 155
Od: Nie lis 29, 2015 21:22

Post » Wto cze 14, 2022 9:33 Re: Szara i PNN CO JESZCZE MOŻNA ZROBIĆ

USG ok, żeby mała ilość kamienia ale nie ma stanu zapalnego żadnego o dziwo żeby jak u kota w średnim wieku... Powiem szczerze nie wiem co robić jeszcze... Zobaczę co z moczem i ciśnieniem jak jest białkomocz nawet lekki to będę działać na białkomocz... Tak samo nadciśnienie

KROPISZON

 
Posty: 155
Od: Nie lis 29, 2015 21:22

Post » Pt cze 17, 2022 7:57 Re: Szara i PNN CO JESZCZE MOŻNA ZROBIĆ

Dziś, udało mi się wkoncu zanieść mocz do badania i zobaczymy. Postanowiłam podawać kotce jedzenie normalne wild freedom z ipakitina bo powiem szczerze schudła mi tak od kas je renal karmy... I jest za chuda moim zdaniem chce ja podtuczyć. Narazie czuje się ok... Chociaż martwi mnie że dziś i wczoraj z rana odrazu zwymiotowała mają ilością śliny. I nie wiem czy mocznik skoczył czy nie bo tydz temu nie był wysoki lekko ponad normę. Pytanie do Was czy te wymioty moga być wynikiem rubenala? Bo podaje jej od około tygodnia. Tak jak podpowiadała je zwiekszylam kroplówki ale co 2 dni po 50 bo boje się więcej jak w tygodniu miała tylko 2 razy po 100.
Jeszcze pytanie o suplementy bo podaje impakitine od dłuższego czasu, wcześniej był renal vet. Inny weterynarz mi zaproponował pronefra albo nefroactiv... Zamiast ipakitiny. Nie wiem co skuteczniejsze. Bo fosfor niby w normie ale wolała bym żeby był niżej tym bardziej jak wróciłam do karm zwykłych z dużą zawartością białka zwierzęcego aby ją odżywić.

KROPISZON

 
Posty: 155
Od: Nie lis 29, 2015 21:22

Post » Pt cze 17, 2022 11:20 Re: Szara i PNN CO JESZCZE MOŻNA ZROBIĆ

Na szybko
Rubenal u wielu się nie sprawdzał
Wymioty ,problemy z kupa .ipakitine (z wapniem) koty często wymiotują
Zmieniałaby na inny przynajmniej okresowo
Karma renal tez nie najlepsza
Nawet zobacz sama
Podawałaś z wylapywaczem i fosfor jest
A niby nerkowa
Kot i tak już wychudzony
Na temat karm to nie powiem bo ja dawałam różnie z wylapywaczem
Co kot chciał jeść ,często mięso
U mnie nie które koty wychudzone miały niższa kreatynine
Ale to niedożywienie spowodowane było napewno dodatkowo choroba jelit
Ja kotów nie odchudzam
Później mają zapasy ,z czego korzystać
Kroplówek nie powinno być za dużo jak morfologia ok
Ja wolę czesciej po mniej (podskórne )

anka1515

 
Posty: 4069
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pt cze 17, 2022 15:19 Re: Szara i PNN CO JESZCZE MOŻNA ZROBIĆ

Dobrze, zamiast ipakitiny będę podawać nefroactiv bo go mam karmę renal bardziej dla zmiany smaku niż ciągle bo tak jak mówię ona na renalach mi schudła. Za 3 tyg powtórzę badania krwi jak wygląda po zmianie kroplówek bo w sumie dostaje tyle samo tylko rozbite na większą częstotliwość. Jak by kreatynina spadła a mocznik nie rósł tylko dalej się utrzymywał była bym przeszczesliwa. Planuje jeszcze porównać sposób leczenia u weta nefrologa bo od niedawna taki jest. Ale to z nowym miesiącem bo ten wygląda dość cienko finansowo. Wiem, że strasznie stekam bo w sumie kot czuje się dobrze, ale chce zrobić wszystko aby go uchronić od kryzysu i łudzę się, że ta kreatynina jest jeszcze do ogarnięcia.

KROPISZON

 
Posty: 155
Od: Nie lis 29, 2015 21:22

Post » Pt cze 17, 2022 18:48 Re: Szara i PNN CO JESZCZE MOŻNA ZROBIĆ

Dostałam już wyniki moczu wszystko ok w teorii bo ciężar właściwy jest na granicy normy norm. 1.025-1.06 Szara ma 1.026
Białkomoczu nie ma, infekcji czy kryształów...

KROPISZON

 
Posty: 155
Od: Nie lis 29, 2015 21:22

Post » Sob cze 18, 2022 12:13 Re: Szara i PNN CO JESZCZE MOŻNA ZROBIĆ

Pomysł jak zbić jeszcze fosfor? Bo nie wiem co robić a fosfor jego wysokośc daje największe szanse na dlugie życie... Zmieniłam wyłapywać z z impakitine na nefroactiv raz dziennie do pyska. Zastanawia mnie jak to z ich działaniem bo ipakitina działa bezpośrednio w jedzeniu a jak ten np nefroactiv? Skoro jest 1 kaps na 5 kg masy ciała na dobę ?

KROPISZON

 
Posty: 155
Od: Nie lis 29, 2015 21:22

Post » Pt cze 02, 2023 14:10 Re: Szara i PNN CO JESZCZE MOŻNA ZROBIĆ

Ponownie po roku piszę z prośbą o radę. Po wprowadzeniu zmian jak wyżej Szara trzymała się stabilnie Kreatynina1.99 mocznik podwyzszony ale okolice 80-90. Teraz chyba kryzys się zaczyna i potrzebuję wsparcia bo wet jedyne co zalecił to zwiększyć ilość suplementów które podaje. Sytuacja wyglada tak badania z kwietnia kreatynina dalej stoi 1.99 mocznik nam wzrósł do 96. Wiec lampka się zaświeciła. Do tego co brała czyli Nefroactiv i kroplówka raz w tyg. Dołożyliśmy kroplówki dwa razy w tygodniu i chitofos do jedzenia. Teraz badania powtórnie z USG I badaniem moczu.kreatynina 1.88 mocznik po miesiacu 145 gdzie norma w lab 70. Usg pokazało zmiany i cysty ale wet powiedziala ze sa srednie" nie ma nic po za nadprogramowego u kota w tym wieku". Mocz brak białkomoczu ciezar obnizony. Reszta morfologii jest ok tylko wzrost mocznika. Szara wiecej pije ale, tez nie siedzi ciagle przy misce, bawi sie czasem. Z pyszczka mam wrazenie ze bardziej jej pachnie. Za tydz ewentualnie dwapo zwiekszonej podazy supli mam zrobic kontrole. Waga tez jej spadla chociaz po poprzednich perypetiach udalo mi sie ja utuczyc nie co. Co moge jeszcze zrobic zeby mocznik zbic. Bo boje sie ze wywali w kosmos. Na Azodyl mnie nie stac aktualna cena 650 (50 to wysylka). Martwie sie ze to etap gdzie juz bedzie tylko z gorki...

KROPISZON

 
Posty: 155
Od: Nie lis 29, 2015 21:22

Post » Pt cze 02, 2023 14:11 Re: Szara i PNN CO JESZCZE MOŻNA ZROBIĆ

Aaa zapomnialam dodac, ,ze ma nadcisnie i bierze leki teraz jest unormowane.

KROPISZON

 
Posty: 155
Od: Nie lis 29, 2015 21:22

Post » Nie cze 04, 2023 10:35 Re: Szara i PNN CO JESZCZE MOŻNA ZROBIĆ

A jak fosfor ? Pamiętaj, że zakres referencyjny fosforu dla kotów nerkowych jest inny, tzn. powinien być niższy. Może pomyśl o renegalu jako wyłapywaczu fosforu. Zwracaj uwagę, żeby karmy miały niską zawartość fosforu, najlepiej 0,15 % lub mniej. Preparaty, które zawierają w składzie chitosan powodują chudnięcie, ponieważ składnik ten ogranicza wchłanianie tłuszczu. Chitosan jest stosowany w suplementach wspomagających odchudzanie.

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bubuś8435, Cosmos i 28 gości