Avatar przestał sikać....

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt cze 10, 2022 12:32 Avatar przestał sikać....

... i w efekcie "przytył".. :(

Czy podawać kroplówki, jesli kot jest obrzęknięty, czy najpierw poczekać, aż Furosemid zadziała??

A historia mojego kota wygląda tak - miesiąc temu zdiagnozowano u niego pnn: mocznik 103,72mg/dl, kreatynina 3,18, fosfor w normie, brak anemii. Zalecono kroplówki podskórne z Plasmalyte oraz do paszczy NefroActiv. Kot cały czas czuł się nie najgorzej, był wesoły, kontaktowy, raz miał większy, raz mniejszy apetyt, sikał nieco więcej, ale kładłam to na karb podawania dodatkowego płynu podskórnie. Planowaliśmy zabrać go na wakacje (ze względu na konieczność podawania kroplówek), w związku z czym, żeby wiedzieć, na czym stoimy, po miesiącu zrobiliśmy kontrolną morfologię i jej wyniki ścięły nas z nog:
mocznik 254,47,
kreatynina 8,14,
fosfor 8,77.
Wyniki dostaliśmy będąc już na urlopie z kotem, który nam się kompletnie posypał dwa dni po przyjeździe w góry - przestał jeść, zaczął wymiotować (sporadycznie, ale jednak), nie chodzi do kuwety, chowa się. Teraz jeszcze ten wenflon... Trafiliśmy do lecznicy na Dolnym Śląsku i mamy podawać mu kroplówki dożylne, Furosemid i lek przeciwwymiotny podskórnie, Nefroactiv do paszczy i dokarmiać na siłę (to już robię).
Wyczytałam (już niestety po fakcie), że absolutnym przeciwskazaniem do stosowania Plasmalyte jest niewydolność nerek... W lutym identyczna sytuacja była z Tildą - po miesiącu podawania plasmalyte wyniki kotki z kiepskich stały się tragiczne... Przyznam, że jestem przerażona...
09.08.2018 zgasło Słońce... Irda, ukochany mój rudzielcze, tęsknię za Tobą każdego dnia... [*]

marta_kociara

Avatar użytkownika
 
Posty: 200
Od: Nie cze 14, 2009 20:49
Lokalizacja: Otwock

Post » Pt cze 10, 2022 13:46 Re: Avatar przestał sikać....

Tak na szybko jak mocz nie odchodzi to kroplówki nie podaj
Stres wyjazd może się przytkało albo co gorzej staniały nerki
Ile do wagi kota ml kroplówek dawaliście
Płyn jaki się podaje zależy od jonogramu
Jak długo nie sika to może być złe bardzo
Furosemid może jeszcze zaszkodzić
Trzeba szybko usg

anka1515

 
Posty: 4069
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pt cze 10, 2022 13:52 Re: Avatar przestał sikać....

Podczas dzisiejszej wizyty u weta pęcherz miał pusty.
Podskórnie dostawał ok.120-150 ml płynu Ringera, ważył 4100.
Nie sika od 2ch dni.
Cieśnienie krwi ma w normie.
09.08.2018 zgasło Słońce... Irda, ukochany mój rudzielcze, tęsknię za Tobą każdego dnia... [*]

marta_kociara

Avatar użytkownika
 
Posty: 200
Od: Nie cze 14, 2009 20:49
Lokalizacja: Otwock

Post » Pt cze 10, 2022 14:13 Re: Avatar przestał sikać....

Nie wiem czy rozumiem
Pęcherz pusty a kot dostawał kroplówki i nie sikał
Może się gdzieś wysikał
Bo jak nie to znaczy ze się woda (płyny )gromadzą i jest złe
Nie jest opuchnięty
W takiej sytuacji przydałaby się waga i dokładne ważenie co trochę
Bo może się gdzieś wysikal

anka1515

 
Posty: 4069
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pt cze 10, 2022 14:15 Re: Avatar przestał sikać....

Płynu przyjmowało się ok 40 ml na kg
Łącznie z jedzeniem
Ale są różne sytuacje
Ale sprawdzić czy nie sikal

anka1515

 
Posty: 4069
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pt cze 10, 2022 15:12 Re: Avatar przestał sikać....

Jeśli jest tak jak piszesz - kot nie produkuje moczu od 2 dni i jest to pewne* i przybrał na masie ciała/ma obrzęki - to jest to stan zagrożenia życia z kwalifikacją do ścisłej hospitalizacji/hemodializ/eutanazji.
*czasami kot załatwi się w innym miejscu niż kuweta - w szafie, na dywaniku, w kącie pokoju i można to przeoczyć

Czy Wy te kroplówki dożylne, furosemid itp podajecie w domu??

Odpowiadając na pytanie główne - przy zatrzymaniu produkcji moczu stosuje się zarówno łagodną płynoterapię jak i furosemid.

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Pt cze 10, 2022 15:17 Re: Avatar przestał sikać....

Tak, kroplówki podajemy w domu, do wczoraj podskórne, od dzisiaj ma założony wenflon - i cały czas zastanawiam się,
czy z powodu tego niesikania mam kota nawodnić.
Furosemid dostał podskórnie (4ml) w lecznicy ok. 10tej, jeszcze po nim nie sikał.
09.08.2018 zgasło Słońce... Irda, ukochany mój rudzielcze, tęsknię za Tobą każdego dnia... [*]

marta_kociara

Avatar użytkownika
 
Posty: 200
Od: Nie cze 14, 2009 20:49
Lokalizacja: Otwock

Post » Pt cze 10, 2022 17:07 Re: Avatar przestał sikać....

Absolutnie nie możesz podawać w takim stanie leków samodzielnie w domu...
Radziłabym znaleźć inną lecznice.
Może umieść nazwę większego miasta, do którego macie najbliżej w tytule wątku.
A może do Wrocławia?

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Pt cze 10, 2022 17:19 Re: Avatar przestał sikać....

Każde miasto jest większe od tego, w którym spędzamy urlop. Do Wrocławia mamy 120km; lecznica, do której trafiliśmy z Avatarem, ma bardzo dobre opinie.
Dlaczego nie powinnam podawać kotu kroplówek i leków w domu?
09.08.2018 zgasło Słońce... Irda, ukochany mój rudzielcze, tęsknię za Tobą każdego dnia... [*]

marta_kociara

Avatar użytkownika
 
Posty: 200
Od: Nie cze 14, 2009 20:49
Lokalizacja: Otwock

Post » Pt cze 10, 2022 20:00 Re: Avatar przestał sikać....

Kotu, który przestał produkować mocz (nie oddawał moczu, pęcherz pusty), który jest obrzęknięty i przytył - a to oznacza że jest 3 łapkami na tamtym świecie? To się nadaje na koci oiom a nie podawanie kroplówki dożylnie w domu bez precyzyjnego ustawienia prędkości.
Ale trochę dziwna historia, bo jeśli faktycznie od dwóch dni byłby w anurii to raczej byłby w bardzo ciężkim stanie.

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Pon cze 13, 2022 23:48 Re: Avatar przestał sikać....

Co u was ?

anka1515

 
Posty: 4069
Od: Nie gru 25, 2011 16:05




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości