Zdiagnozowana niewydolność nerek u kota po przebytej panleul

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Wto sty 04, 2022 18:17 Zdiagnozowana niewydolność nerek u kota po przebytej panleul

Witam wszystkich,
mamy około 4 letniego kocurka, który w listopadzie zachorował na panleukopenie. Chorobę przeszedł ciężko, jednak został wyleczony. Przez cały czas jadł dużo najchętniej surowego kurczaka, makrelę, tuńczyka, trochę suchej karmy i przybierał na wadze i odzyskiwał humor.
Zaraz przed świętami zaobserwowaliśmy że coraz mniej chętnie je. 25.12 i 26.12 nie jadł prawie nic. 27.12 byliśmy u weterynarza, kotek miał temperaturę podwyższoną, badanie palpacyjne ok, osłuchano mu jelita i perystaltyka była ok. Dostał leki przeciwgorączkowe i po powrocie do domu od razu wrócił mu apetyt. Jadł dużo, w środę 29.12 mieliśmy kontrolę, badania palpacyjne ok, kot dostał drugi raz te same leki i jadł wszystko normalnie aż do nowego roku. 01.01 jadł niechętnie ale trochę zjadł, 02.01 też coś skubnął kurczaka ale mniej, oraz zwymiotował ale kłaczkami więc założyliśmy że to nic groźnego. Wczoraj kocurek już nic nie zjadł i zwymiotował odzywka która miałam mu podawać w strzykawce dodatkowo z witaminami.
Dzisiaj pojechalismy do weterynarza i zrobili mu badania krwi i zdiagnozowano że ma niewydolność nerek, że nie wyzdrowieje i sugerują nam go uśpić. Nerki są powiększone i bolesne.
Wyniki:
WBC 7,9 (norma 5,5-19)
LYM% 11 (norma 12-55)
HCT 23,9% (norma 29-55)
RDW_CV 18,1 (norma 12-18)
MPB 12,3 (norma 5-12)
Mocznik 94 (norma 16-36)
Kreatynina 9,2 (norma 1-1, 8)
TP 10,5(norma 5,7-8, 9)
GLOB 7,5 (norma 2,8-5, 2)
Pełne wyniki: Obrazek
Byliśmy u drugiego weterynarza, który zalecił kroplówki i obserwacje.
Czy uważacie że kot jest do uśpienia? Czy możemy zdecydować się na jakieś leczenie ? Jak zachęcić go do jedzenia?
Z powodu panleukopenii straciliśmy dwa pozostałe koty, bardzo nam zależy żeby chociaż Leon wydobrzał.

gryllotalpa

 
Posty: 15
Od: Wto sty 04, 2022 17:44

Post » Wto sty 04, 2022 21:17 Re: Zdiagnozowana niewydolność nerek u kota po przebytej pan

Mam nadzieje ze to ostra niewydolność nerek
Robiony był mocz ?zrobcie szybko tylko szersze badanie cw refraktometrem
Usg robione było ?
Badania krwi trzeba szybko zrobić jonogram
Ważne czy niema wys fosforu i wapnia

Kić był po chorobie ale jadł dużo mięsa (mimo ze koty są miesozercami)
Może mieć wys fosfor
Kroplówki musza być dobrane pod jonogram
Wagę kota
Jeżeli są nerki powiększone w badaniu trzeba z kroplowkami uważać z ilością pod wagę kota i jonogram
Oraz bardzo wolno podawane

anka1515

 
Posty: 4045
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Wto sty 04, 2022 21:38 Re: Zdiagnozowana niewydolność nerek u kota po przebytej pan

Nie było badania moczu, jonogramu ani USG - na prośbę poszerzenia badań powiedziano nam że nie ma sensu... Dziękuję za podpowiedź, może jutro przejedziemy się do większego miasta i poprosimy o wykonanie wskazanych przez Ciebie badań.
Odnośnie kroplówek były podane dzisiaj strzykawką, podskórnie, nie standardowo z woreczka, więc zostały pewnie podane za szybko.

gryllotalpa

 
Posty: 15
Od: Wto sty 04, 2022 17:44

Post » Wto sty 04, 2022 22:53 Re: Zdiagnozowana niewydolność nerek u kota po przebytej pan

Najlepiej byłoby znaleźć szybko weterynarza specjalizującego się w leczeniu chorób nerek, poszerzyć badania, może uda się ustalić przyczynę i wdrożyć skuteczne leczenie.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Śro sty 05, 2022 1:58 Re: Zdiagnozowana niewydolność nerek u kota po przebytej pan

To lepiej ,ze podali na ta chwile strzykawka podskórnie wolniej się wchłania
A wet nie miał pomysłu na leczenie
Czy kot wychodził
Nie zjadł czegoś kwiatki ?
Może po pp po lekach siadły nerki
Popros o szersza diagnostykę
Pomyślałam jeszcze jak by był wychodzący czy nie trzeba testów na wirusowi ,anemię zakaźna (retikulocyty)
Przy kroplowkach może lada chwila trzeba będzie z lekami wejść od anemii
Z wysokim mocznikiem koty maja nadżerki w przewodzie pokarmowym pysiu i ich boli ,nie mogą jeść
Przydały by się kroplówki podawane pompa bardzo wolno
Ale nie wszędzie to robia

anka1515

 
Posty: 4045
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro sty 05, 2022 2:05 Re: Zdiagnozowana niewydolność nerek u kota po przebytej pan

Spytaj czy pobierają mocz z nakłucia
Trzeba zrobić posiew
A jak z kupa z moczem
Nic nie zauważyłaś
Normalna kupa ?
Mocz ,?
Kolor ,częstość ,nie kropelkuje zapach,krew w moczu
Zastanów się przed ,jak najwiecej Twoich obserwacji

anka1515

 
Posty: 4045
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro sty 05, 2022 10:02 Re: Zdiagnozowana niewydolność nerek u kota po przebytej pan

Niestety nie znalazłam żadnego wet nefrologa w województwie - chyba że jest w stanie ktoś mi polecić kogoś z podkarpackiego?

Kotek jest nie wychodzący, na wakacjach wychodzi na działce na pole, ale byliśmy ostatni raz tam w lipcu.
Nie mam w domu kwiatków trujących dla kotów.
No właśnie on ma tak że się kręci koło jedzenia, przymila się żeby mu coś dać, ale jak cokolwiek mu daje to wącha i odchodzi, chociaż przed chwilą zjadł odrobinę tuńczyka z puszki.
Siku robi normalnie, chociaż poza kuwetą, żadnej krwi, dziwnego zapachu, mocz jest słomkowy, przejrzysty.
Kupę robił dość rzadko - ostatnio wczoraj 2 razy, niewielkie, normalna konsystencja i bez krwi.
Spróbuje dzisiaj załatwić dodatkowe badania o których pisaliście! Dziękuję wszystkim za podpowiedzi!!!

gryllotalpa

 
Posty: 15
Od: Wto sty 04, 2022 17:44

Post » Śro sty 05, 2022 23:52 Re: Zdiagnozowana niewydolność nerek u kota po przebytej pan

I udało się do kiego weta dostać ?

anka1515

 
Posty: 4045
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Czw sty 06, 2022 11:54 Re: Zdiagnozowana niewydolność nerek u kota po przebytej pan

Wczoraj dostaliśmy się tylko na kroplówki, ale jutro jesteśmy umówieni na jonogram, USG nerek i jak się uda to mocz - nie pobierają z nakłucia tylko mam taki jakiś specjalny żwirek na który kot musi zrobić siku, i mam to nabrać do pipety, no zobaczymy.
Ogólnie kondycja kotka lepsza, coraz chętniej je, wczoraj jadł trzy razy z własnej inicjatywy, ale po troszkę, tak jakby faktycznie go bolało przy jedzeniu, ale oglądałam mu pyszczek i nic nie widzę.
Dzisiaj rano wstał głodny, zjadł trochę surowego kurczaka.
Niestety tylko tuńczyk albo kurczak, przed różnymi karmami mokrymi ucieka : (

gryllotalpa

 
Posty: 15
Od: Wto sty 04, 2022 17:44

Post » Pt sty 07, 2022 12:29 Re: Zdiagnozowana niewydolność nerek u kota po przebytej pan

Wróciliśmy właśnie od weta, wyniki badań krwi i moczu będą dopiero jutro więc wtedy więcej napisze. Miał USG nerek, obie są zmienione i nie dostałam opisu, nie jest w stanie powtórzyć co mówił weterynarz, ale z tego co zrozumiałam nerki wyglądają jakby był tam stan zapalny, którego jednak nie widać w wynikach krwi. Jest też mało kłębuszków. Na USG był widoczny płyn w otrzewnej. Mam nadzieję że to nie FIP : ( weterynarz wstrzymał się z opinią do momentu aż nie przyjdą wyniki badań krwi.

gryllotalpa

 
Posty: 15
Od: Wto sty 04, 2022 17:44

Post » Pt sty 07, 2022 15:10 Re: Zdiagnozowana niewydolność nerek u kota po przebytej pan

Mam nadzieje ,ze to nie fip ,już tyle przeszedł
Spytaj weta może by podać na razie alugastrin były tabl i syrop
On zabezpiecza przewód pokarmowy i skutkiem ubocznym jest wyłapywanie fosforu
A to przy chorych nerkach jest potrzebne
Na razie aby jadł co chce i podawać alugastrin żeby wyłapywał fosfor

Wet nie dał antybiotyku ?

anka1515

 
Posty: 4045
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pt sty 07, 2022 16:49 Re: Zdiagnozowana niewydolność nerek u kota po przebytej pan

Nie, dzisiaj nie dostał żadnych leków ani płynów. Mam tu tylko podawać renal liquid z Royal canin żeby go nawodnić.
Zapytam jutro o ten alugastrin. Uważasz ze powinien dostawać antybiotyk?

gryllotalpa

 
Posty: 15
Od: Wto sty 04, 2022 17:44

Post » Pt sty 07, 2022 17:21 Re: Zdiagnozowana niewydolność nerek u kota po przebytej pan

Z antybiotykiem zobaczycie jak będzie reszta badań
Myśle ze będzie potrzebny
Wet nie dał płynów bo boi się ,ze jest w brzuszku płyn
Nie patrzył wet czy nie ma płynu w płucach koło serca -usg
A kić chce jeść ?
Nie wiem czy wet jutro chce tez robić Usg i daje tylko płyny do picia
Jak się kici czuje ?
Uważaj czy sika i kupka

anka1515

 
Posty: 4045
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pt sty 07, 2022 17:58 Re: Zdiagnozowana niewydolność nerek u kota po przebytej pan

Nie, USG było zrobione samych nerek tylko. Mam jutro czekać na telefon rano z wynikami i wtedy mamy podjąć decyzje co dalej robimy.
Zajada dzisiaj chętnie od rana, często ale w małych ilościac, po parę kawałków kurczaka. Pije często, siku robi dość często - dzisiaj 3 razy, wczoraj z 5 razy. Od wczoraj nie robił za to kupy, mam syrop lactusolum w domu, który mógłby mu pomoc z kupą, ale nie wiem czy mogę mu podać że względu na te nerki.
Ogólnie jest taki osłabiony ale w dobrym humorze od rana. Łasi się, śpi na kaloryferze, w porównaniu do panleuko to jest naprawdę nieźle.

gryllotalpa

 
Posty: 15
Od: Wto sty 04, 2022 17:44

Post » Pt sty 07, 2022 19:22 Re: Zdiagnozowana niewydolność nerek u kota po przebytej pan

Jeden dzień z kupa to jeszcze nic
On bardzo mało jadł
Mam nadzieje ,ze się poprawi
Dobrze ze je i sika

anka1515

 
Posty: 4045
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości