lekko podwyzszona amylaza- od razu kot trzustkowy??

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Wto gru 07, 2021 13:58 lekko podwyzszona amylaza- od razu kot trzustkowy??

witam was kocia rodzinko:)
kotka 13 lat od jakiegos czasu rzygała na rózowo, bez tresci codziennie rano, teraz juz co kilka dni i bez rózowego- zółte bez tresci, zawsze rano, poza tym wszytko ok- wesoła, biega, poluje , zaczeła jesc duzo wiecej, dopomina sie jak zarłok i dużo wiecej pije niz zawsze..mam wrazenie ze ciut schudła..odrobaczana niedawno..
pojechałam do weta- morfologia ok , nerki tarczyca, cukrzyca- ok, wyszła tylko lekko podwyzszona amylaza 1174 U/L przy normie do 1100 U/L. wet zawyrokował- kot trzustkowy, wcisał antybiotyk i koniecznie karma hills o obnizoenej zawartosci tłuszczów.. oraz suplementy Amyla dol.jakos nie mam przekonania do karmy hills, nie ufam karmom weterynaryjnym, a z tego co patrze to wcale nie ma super składu.z tego co tez wiem nie koniecznie chodzi o tłuszcze, a weglowodany, jesli wogole to trzustka..jak myslicie czy tym sie jakos napinac i szukac innej karmy czy zostac przy tym co je- je mokrą bozzite i sucha bio butcher's.
jakies podpowiedzi skad jeszcze moze wyjsc wieksza amylaza?
jakies naturalne sposoby na polepszenie jej stanu?

zobacz co jeszcze czynię ;)

https://grin.com.pl/stowarzyszenie/

qroliq

Avatar użytkownika
 
Posty: 46
Od: Wto gru 07, 2021 13:41

Post » Wto gru 07, 2021 15:21 Re: lekko podwyzszona amylaza- od razu kot trzustkowy??

Mój wet twierdzi, że amylaza jest niediagnostyczna u kotów. Aby stwierdzić zapalenie trzustki oznacza się specyficzną lipazę trzustkową.
Wątroba też ok?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Wto gru 07, 2021 15:48 Re: lekko podwyzszona amylaza- od razu kot trzustkowy??

fili pisze:Mój wet twierdzi, że amylaza jest niediagnostyczna u kotów. Aby stwierdzić zapalenie trzustki oznacza się specyficzną lipazę trzustkową.
Wątroba też ok?

To prawda
A badanie moczu ?
Zwiększone pragnienie -trzymaj rękę na pulsie
A czym odrobaczałaś
Ja bym jeszcze raz za nie długo odrobaczyla
Może jelita podraznione

anka1515

 
Posty: 4045
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Wto gru 07, 2021 17:11 Re: lekko podwyzszona amylaza- od razu kot trzustkowy??

MAM ALB I ALP, ALT i bilirubina- wszystko W NORMIE,to chyba wszystkie wątrobowe miana?
ALP to chyba ta lipaza trzustkowa, więc jest ok.
Moczu nie dam rady pobrać, kot wychodzący. Odrobaczałam Dronspotem- krople na kark.
A jeśli to stres? Mamy go z partnerem teraz sporo w domu. To też na nią wpływa, nie jest to kot wychillowany.
Jak tylko przestawię odkurzacz, czy spadnie sztuciec, czy inny gwałtowny dźwięk, to od razu jest pełna czujka, może Zylkene?
Częste picie mnie bardzo niepokoi.. zwłaszcza, że całe życie praktycznie nie piła, a teraz zrobiła sobie wodopój z dzbanka do podlewania.
Wcześniej woda tyle co z mokrej karmy i pewnie coś na zewnątrz, ale tego nie wiem na pewno.

zobacz co jeszcze czynię ;)

https://grin.com.pl/stowarzyszenie/

qroliq

Avatar użytkownika
 
Posty: 46
Od: Wto gru 07, 2021 13:41

Post » Śro gru 08, 2021 12:28 Re: lekko podwyzszona amylaza- od razu kot trzustkowy??

Obrazek Obrazek Obrazek

Foty wyników od veta.

zobacz co jeszcze czynię ;)

https://grin.com.pl/stowarzyszenie/

qroliq

Avatar użytkownika
 
Posty: 46
Od: Wto gru 07, 2021 13:41

Post » Czw gru 09, 2021 0:12 Re: lekko podwyzszona amylaza- od razu kot trzustkowy??

Po tym co piszesz o kotce w pierwszym poście, podejrzewalabym nadczynność tarczycy. Ale T4 jest w normie.
W morfologii leukocyty ponad normę, czyli chyba jakiś stan zapalny. Ale gdzie? Chyba że podniesione wskutek stresu przu pobieraniu krwi? Nic wet nie mówił na ich temat?
Kotka wcześniej też jadła mokrą i suchą karmę?, nic się tutaj nie zmieniło? Bo przy suchej karmie koty piją więcej albo w ogóle zaczynają pić.
Kupy nie wiadomo jakie robi?
ALP to nie lipaza trzustkowa.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Czw gru 09, 2021 12:41 Re: lekko podwyzszona amylaza- od razu kot trzustkowy??

no niestety kup ani siusków nie mam jak stwierdzic bo łazi gdzies na pole. z jedzeniem zawsze jadła zwykle mokra i troche suchej, ostatnio faktycznie dopominała sie częściej o suche i ciut więcej go szło, wiec możliwe ze to picie z tego powodu, ale zaskoczyła mnie ta jednak duża różnica, przy nie az tak wiele większej ilości chrupków.potrafi tez zlizać tłuszcz patelni i wszytko co tłuste to poprostu szaleństwo w oczach- nie da sie uchronić jak się gdzieś przeoczy schowanie takich smakołyków- brakuje jej tłuszczów?
myślicie ze bozzita jako karma mokra jest dla niej ok? wydaje mi sie ze dobry skład i lubi ja, nigdy z nia nie było problemu.. czasem tez ma swój własny barf- bo poluje na myszy..tu tez było moje zastanowienie czy aby nie zjadła jakiś czas temu (jak się zaczęły problemy) jakiejś podtrutej myszy od sąsiadów..i może tez stan zapalny i podrażnienie trzustki stad ? w sumie masa pytań bez odpowiedzi..dostałą tez z biegu u weta miano kota geriatrycznego bo ma 13 lat (i czuje sie oburzona tą diagnoza:):):) ,bo jak dla mnie to młodziak i ma jeszcze dużo przed soba..) dostała dożywotnio amyladol mini i geriativet...jakos nie wiem czy chce ja suplementowac do konca jej dni.jak się na takie zapobiegawcze suplementacje zapatrujecie?

zobacz co jeszcze czynię ;)

https://grin.com.pl/stowarzyszenie/

qroliq

Avatar użytkownika
 
Posty: 46
Od: Wto gru 07, 2021 13:41

Post » Czw gru 09, 2021 22:56 Re: lekko podwyzszona amylaza- od razu kot trzustkowy??

Nie rozumiem skąd wet jest pewie, że to trzustka niedomaga, aż zobaczyłam co w necie piszą o amylazieAmylaza jest enzymem trawiennym wydzielanym przez trzustkę.
Amylaza trawi złożone węglowodany do disacharydów. Występuje zarówno w soku trzustkowym, jak i w ślinie.
Wzrost aktywności:
– ostre zapalenie trzustki,
– niedrożność jelit,
– kwasica ketonowa w cukrzycy,
– niewydolność nerek,
– hiperadrenokortycyzm,
– niedrożność gruczołów ślinowych.
Spadek aktywności:
– martwica trzustki,
– rozległe oparzenia,
– zatrucie metalami ciężkimi,
– hemoliza.

Jeśli uważasz, ze kotka więcej pije to warto było by poszukać przyczyny.
Z mojego doświadczenia to dwie kotki które zaczęły wyraźnie wiecej pić miały problem z nerkami, kocurek zaczął więcej pić jak dostawał sterydy. Spadek wagi i wzmożony apetyt u kotki pojawił się przy nadczynności tarczycy.
Koty podobno mogą też wiecej pić z bólu. Zęby ma w porządku?
Masz możliwość ją zważyć co jakiś czas, żeby ocenić czy faktycznie i jak mocno schudła?
Mnie diagnoza weta nie przekonuje, natomiast objawy sygnalizują, że coś się dzieje niepokojącego, obserwowalabym kotkę i szukalabym nadal przyczyny.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Śro gru 15, 2021 12:01 Re: lekko podwyzszona amylaza- od razu kot trzustkowy??

a jak myślicie o jeszcze raz odrobaczeniu dronspotem, ew mam tez zioła cd protect cat i wurm-o-vet forte(to sa ziołowe odrobaczywki), bo cos mi chodzi po głowie, ze może nie wybiło jej robali dokładnie.od ostatniego odrobaczania dronspotem mineło miesiac, jak myslicie?nie za wczesniej?
bo kotka niestety dalej rzyga co 2-3 dni wiec cos tam siedzi...zaczeła normalniej pic, i nie jest już tak zarłoczna to jakby sie uspokoiło troche- mozliwe ze po tym amyladolu? a moze po zylkene- chociaz spokojniejsza zeby była jakos nie zauwazyłam.

zobacz co jeszcze czynię ;)

https://grin.com.pl/stowarzyszenie/

qroliq

Avatar użytkownika
 
Posty: 46
Od: Wto gru 07, 2021 13:41

Post » Nie sty 23, 2022 11:49 Re: lekko podwyzszona amylaza- od razu kot trzustkowy??

z kotką ciąg dalszy śledzenia..zrobione rtg z kontrastem z powodu podejrzenia ze moze ciało obce w przewodzie..na rtg czysto..tylko ze duzo mas kałowych..dostała parafine i srodek przeczyszczajacy i zrobiła kupe po powrocie..wiec sie cieszyłam ze bedzie ok..chetna do jedzenia, nie rzygała od czasu kontrastu wiec myslalam ze jakis postep...ale zaczeła dzien po rtg miauczec przy wskakiwaniu, pomacałam i boł w okolicy mostka, dzis bol w okolicy kosci krzyzowej miednicy i jakby nie mogła usiaść na tyłeczu, ogon opuszczony, jakby lekko niemrawy... juz głupieje w tym wszytkim...zal na nią patrzeć,zgubiłm sie już w tym wszytkim.. wet czynny dopiero jutro..mozliwe ze te masy kałowe tak jej robią?

zobacz co jeszcze czynię ;)

https://grin.com.pl/stowarzyszenie/

qroliq

Avatar użytkownika
 
Posty: 46
Od: Wto gru 07, 2021 13:41

Post » Nie sty 23, 2022 22:36 Re: lekko podwyzszona amylaza- od razu kot trzustkowy??

Nie mam siły jeszcze raz czytac
Ale spytaj wet czy na rtg dobrze widoczny jest kręgosłup
Dolny odcinek
Miednica
Czy tam nie ma zmian
Pare mies temu mojemu robiłam przegląd było ok
Teraz blisko 18 zrobiłam przeglad jeszcze wyników krwi nie ma
Bo z tym załatwianiem jest problem
U mnie ostatnio kiepsko się to wszystko układa
I nie pomyślałam o tym kręgosłupie a duzo czytałam i miałam koty powypadkowe
Wet nawet spytal czy nie miał wypadku ale nic nie widziałam
Dopiero po powrocie od wet otworzyłam kontenerki i ich wypuściłam
A on jakoś tak wyszedł z ogonem nisko
I przypomniało mi się ze jakiś czas temu tez ten ogon tak nisko miał
Po wit b przeszło
I teraz myśle czy to nie jest związane z kręgosłupem
Wczoraj tez był nie dopilnowany auto się popsuło i wróciłam w nocy wykończona
Spał a później wstał i ogon w dole
Ale rusza normalnie ale na pion nie bardzo
Tak to pilnuje co z kupa Lactuloza kroplówka pasta odklaczajaca
Inaczej twarda i sucha lata często i nie zrobi
Jest wredna choroba ze może byc ucisk na nerwy z kręgosłupa czy uszkodzona miednica
Staraj się pilnować kupy

anka1515

 
Posty: 4045
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pon sty 24, 2022 10:49 Re: lekko podwyzszona amylaza- od razu kot trzustkowy??

na rtg kregosłup miednica całkowicie ok.nawet lepej niz na ten wiek kota, stan koścca..nie rzygneła ani razu od rtg wiec w tym temacie jakby na plus..bol i ogon dzismam wrazenie lepej,niestety nadal osowiała...sika czesto a kupe zlokalizowac nie latwo na wielkiej działce i kocie wychodzacym również w nocy..ale latam za nia jak głupek..wstawiłam jej kuwete ale tam leca tylko siki...takze tak...zagubiona jestem...dzis popoludniu wet wiec zobaczymy..

zobacz co jeszcze czynię ;)

https://grin.com.pl/stowarzyszenie/

qroliq

Avatar użytkownika
 
Posty: 46
Od: Wto gru 07, 2021 13:41

Post » Wto sty 25, 2022 22:39 Re: lekko podwyzszona amylaza- od razu kot trzustkowy??

okazało sie ze to poprostu, albo az zaparcia...szkoda ze dopiero po ponad 3 miesiacach meczenia sie kotki masie badan i mojego leku o jej zycie..bo wygladała juz dramatycznie...no i w koncu padła diagnoza, mam nadzieje ze juz ta konkretna...problemem była kupa...faktycznie od rtg z kontrastem(gdzie wyszłą kupa w grubym jelicie) i podania parafiny i lactulose nie rzyga i zaczyna czuc sie coraz lepej widac po niej ze wraca do siebie...podobno konktrast tez jako "efekt uboczny" łagodzi poraznione jelitka..ufam ze to juz koniec przebojów...chociaz ciagle jestem niepewna po takim ciaglym stresie..napisze za jakis czas jak jest bo mysle ze moze komus cos to rozswietlic moze w podobnej syt..kotka zaczeła robic kupale i patrzy na mnie jakby dziekowała mi za to ze w koncu jest jej lżej.serce mi peka ze az tyle czasu nie wiedziałam ak jej pomoc..bede modrzejsza na przyszłosc.
.nie wiem dlaczego to nie padło jako pierwsza metoda wykluczenia...dopiero teraz czytam ze wymioty moga byc objawem zatykanego kota..nie wspomne ze kot juz był nazwany geriatrycznym kotem trzustkowym i gdybym dalej nie cisneła do konca zycia byłaby na amyladolu(moze niepotrzenie) oraz innych wspomagaczach...oraz diecie trzustkowej...dla tych co podobne klimaty przerabiaja pomogły tez probiotyki bioprotect, zylkene i obroza z feromonami bo mysle ze sporym czynikiem zatkan był stres...te 3 preparaty zaczeły dizałac dopiero po dłuzszym czasie stosowania około miesiaca. terazkiedy kupy juz ida w miare zaczynam podawac babke płesznik do karmy zeby wyregulowac jelitka, probiotyk i zylkene, i ufam ze za jakis czas kocica sama bedzie sie ograniac, mimo ze teorie sa , ze to juz na zawsze tak zostaje..

zobacz co jeszcze czynię ;)

https://grin.com.pl/stowarzyszenie/

qroliq

Avatar użytkownika
 
Posty: 46
Od: Wto gru 07, 2021 13:41

Post » Wto sty 25, 2022 23:08 Re: lekko podwyzszona amylaza- od razu kot trzustkowy??

Podobne historie już przerabiałam
Trzeba pilnować jak kot się załatwia
Bo przez zatkanie kupalem nie jeden zszedł
Tak kontrast przy rtg polepsza stan kota
A co do probiotyków to musisz uważać
Nie u każdego kota jednakowo działa w danej chorobie
U jednych bedzie zatwardzać u innych powodować rozwolnienie
Za długo nie można dawać
Zatkanie kupa powoduje zatrucie i organizm się broni wymiotując
Ale trzeba szukac co powoduje problemy z zatwardzeniem
Pilnować ,starać się nie dopuszczać do takich sytuacji
Co nie jest łatwe
Mój ma podwyższony mocznik i trzustkowe

anka1515

 
Posty: 4045
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Wto sty 25, 2022 23:09 Re: lekko podwyzszona amylaza- od razu kot trzustkowy??

A o tej babce czytałam na razie muszę coś innego Innego poszukać
I Cbd chciałam zamówić

anka1515

 
Posty: 4045
Od: Nie gru 25, 2011 16:05




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości