Jak oswoić kota z wizytami u weterynarza

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Śro lis 24, 2021 20:02 Jak oswoić kota z wizytami u weterynarza

Zakładam temat w dziale nerkowców, bo opieka nad nimi wymaga wyjątkowo częstych wizyt u weterynarza.

Czy wizyty w lecznicy muszą być dla kota traumatyczne? Czy istnieją sposoby na ograniczenie stresu (który sam w sobie może powodować pogorszenie kondycji przewlekłe chorego zwierzaka)?

Mam dwa koty geriatryczne, jednego "nieobsługiwalnego". Psikam transporter sprayem Feliway i puszczam kotu w samochodzie muzykę klasyczną :lol:. Nic to nie daje, wizyty są koszmarne. Jakieś pomysły? Może smakołyki u weterynarza po badaniu?

Laira

 
Posty: 25
Od: Sob lis 13, 2021 20:38

Post » Śro lis 24, 2021 22:19 Re: Jak oswoić kota z wizytami u weterynarza

Ja w przypadku nieobsługiwalnych kotów zawsze polecam gabapentynę. Podaje się kapsułkę na 1,5 h przed wizytą u weterynarza i kotu zupełnie wszystko jedno. Mam takiego jednego agenta w domu. Kot nerkowy, który musi mieć regularne kontrole, a nawet zwykłe pobranie krwi kończyło się tym, że 3 osoby trzymające były podrapane i pogryzione do krwi. Teraz po prostu dajemy lek, kot całą wizytę przesypia i wszyscy są szczęśliwsi.

paranoiczna_paranoja

 
Posty: 106
Od: Pon paź 28, 2019 14:47

Post » Czw lis 25, 2021 20:32 Re: Jak oswoić kota z wizytami u weterynarza

Czytałam o gabapentynie, brzmi kusząco. Zastanawiam się jednak, czy nie wpłynie na pomiar ciśnienia u kota? Drugi problem jest taki, że po podaniu leku uspokajającego musiałabym chyba spędzić trochę czasu z kotem i go poobserwować, czy nic się nie dzieje?
Niestety, wizyty u weterynarza mam zawsze rano i prosto po nich muszę jechać do pracy.

Laira

 
Posty: 25
Od: Sob lis 13, 2021 20:38

Post » Pt lis 26, 2021 22:09 Re: Jak oswoić kota z wizytami u weterynarza

W teorii gabapentyna może trochę obniżyć ciśnienie, ale to i tak mniejsza ingerencja w pomiar ciśnienia niż kot zdenerwowany i walczący. Nasza pani nefrolog uważa, że właśnie po gabie wynik jest bardziej miarodajny niż u zdenerwowanego kota.

Tak naprawdę obserwować trzebaby tylko raz, czy nie wystąpi jakaś alergia itp. Mój kocur po wizycie sobie po prostu śpi kilka godzin. Raz próbował skakać po meblach i się zataczał (bo jeszcze był pod wpływem), więc musiałam mu ograniczyć przestrzeń do jednego pokoju.

paranoiczna_paranoja

 
Posty: 106
Od: Pon paź 28, 2019 14:47

Post » Sob lis 27, 2021 20:08 Re: Jak oswoić kota z wizytami u weterynarza

Mój geriatryczny nerkowiec :) też jest "trudny w obsłudze" u weterynarza i potwierdzam to, co napisała paranoja- gabapentyna podana w odpowiedniej dawce na 1,5-2 h przed wizytą uspokaja i wycisza zwierzaka. Mojemu nerwusowi udało się po tym leku zrobić w miarę spokojnie usg i zmierzyć ciśnienie. Miałam podobne obawy, co do ewentualnych skutków ubocznych (po wizycie musiałam wracać do pracy i kot został sam w domu), ale nie było źle- więcej spał i lekko się zataczał przy chodzeniu ( tylnymi łapkami jakoś niezbornie ruszał), ale wieczorem było wszystko ok. Warto wypróbować ten lek, ja żałuję, że dopiero teraz trafiłam na weterynarza, który go polecił.

joanar

 
Posty: 2
Od: Czw sty 24, 2019 17:30

Post » Nie gru 19, 2021 14:05 Re: Jak oswoić kota z wizytami u weterynarza

Dziękuję za porady. Udałam się do naszego weterynarza, aby wydał mi to cudowne lekarstwo, na co usłyszałam kategoryczne: NIE :evil:. Powiedział, że gabapentyna zaburzy nam wyniki ciśnienia i tarczycy, bo to wrażliwy narząd. Stwierdził, że kotek wcale nie zachowuje się najgorzej (no nie wiem...) i da sobie z nim radę. Na tej samej wizycie kot tradycyjnie poszlachtował weta do krwi - ale skoro mu to nie przeszkadza, to ja się nie mieszam.

Czyli pozostajemy przy muzyce klasycznej.

Laira

 
Posty: 25
Od: Sob lis 13, 2021 20:38




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alama, włóczka i 16 gości