apelka czy mogła uszkodzić wątrobę

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Wto lis 23, 2021 20:42 apelka czy mogła uszkodzić wątrobę

Dzień dobry
Chciałam spytać o pewną rzecz. U kotki mojego przyjaciela zdiagnozowano nadczynność tarczycy. t4 wyniosło ok 48. Wet zalecił apelkę 2 razy dziennie po 2,5. Po paru dniach kotka zrobiła się strasznie ospała, zalecono powtórzenie badań. t4 wyszło poniżej 10. Zrobiła się niedoczynność. Zmieniono dawkę na 1,25 2razy dziennie. I tak pobrała w 3 tygodnie. Ostatnio nie chciała wogóle jeść. Zrobiliśmy kontrolną morfologię. T4 znowu wynosi 48. Ale wyszły teraz przerażająco wysokie parametry wątrobowe - AspAT683, Aiat-2023, ALP 645. Zalecili usg jamy brzusznej. Czekamy na badanie.
Jestem przerażona tym wynikiem. Czy apelka mogła uszkodzić wątrobę? A jeśli tak, czy ona się zregeneruje. Wet podejrzewa że to może być coś innego... Kot przed leczeniem był zdrowszy niż teraz. NIe wiem teraz czy dalej dawać jej apelkę czy czekać na wynik usg

katkam

 
Posty: 1
Od: Wto lis 23, 2021 20:20

Post » Śro lis 24, 2021 9:11 Re: apelka czy mogła uszkodzić wątrobę

Czy przed rozpoczęciem leczenia apelką kot miał badane parametry wątrobowe i były one w normie? Czy nadczynność tarczycy jest dużą tzn. czy T4 jest dużo powyżej normy i czy kot miał przed wprowadzeniem leczenia objawy nadczynności?
Bardzo dobrze, że kot będzie miał usg jamy brzusznej.
A wet nie kazał odstawić apelki? Nie jestem wetem, ale wydaje mi się prawdopodobne, że wątroba mogła tak zareagować na ten lek, szczególnie jeśli przed leczeniem wyniki wątrobowe były w porządku. Może trzebaby lek odstawić, unormować wątrobę i spróbować go wprowadzić ponownie zaczynając od mniejszych dawek?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Śro lis 24, 2021 10:23 Re: apelka czy mogła uszkodzić wątrobę

A bilirubina jak wygląda? I glukoza?
Czy bała badana też trzustka - specyficzna lipaza lub lipaza dggr?

Dodatkowo podpinam się pod pytania o wyniki przed - aczkolwiek są one zazwyczaj fałszywie podwyższone przy nadczynności i po leczeniu spadają.

Jaka była norma tego T4 przy wyniku 48, bo ja kojarzę 15-50?

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 90 gości