Nadczynność tarczycy a dieta

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Wto cze 29, 2021 18:01 Nadczynność tarczycy a dieta

Witam,
proszę o pomoc w kwestii diety. Moja 18toletnia koteczka Taika rozwinęła nadczynność tarczycy. Pół roku temu wyniki prawidłowe, niestety- schudła kilogram przez 4 miesiące (25% masy!!!) i w wynikach z początku czerwca podwyższony poziom fT4. Kreatynina i reszta badań w normie. USG tarczycy
, serca, brzuszka w granicach normy. Dotychczas karmiona: rano pół puszki Applaws (jest łaskawa jesć wyłącznie rybne), sucha karma Royal canin gastrointestinal pol na pół z senior. Kupiłam tę suchą karmę dla kotów tarczycowych i efekt jest taki że najpierw dwa dni jadła, potem odmówiła. Pomieszalam ze starą- wybierała jak Kopciuszek Royala, Low thyroid zostawiła. Od 1,5 doby nie zjadła prawie nic (dokładnie 5 gram suchej!!!) Jestem w panice, nie wiem co robić. Poza tym cała zadowolona z siebie tylko jęczy o jedzenie którego nie rusza. Jutro ide na kontrole wyników, no sle kot nie może nic nie jeść! Co robić???? te Royale mają jod w składzie, a Taika absolutnie odmawia karmy leczniczej

MadeleineBowie

Avatar użytkownika
 
Posty: 1
Od: Wto cze 29, 2021 17:50

Post » Pt lip 02, 2021 12:23 Re: Nadczynność tarczycy a dieta

Ale dieta z obniżona zawartością jodu nie jest wymagana u kotów z nadczynnością tarczycy. Sprawdza się czasem przy niewielkim podniesieniu parametrów, zanim lekarz z właścicielem zdecydują się na leki.
99% kotów z nadczynnością jest na lekach bez zmiany diety.
Istotny jest też konkretny wynik T4 (u kotów bada się T4 jako pierwszy wskaźnik funkcji tarczycy), ponieważ nieznaczne przekroczenie nie będzie jeszcze świadczyło o nadczynności.

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Pt lip 16, 2021 13:29 Re: Nadczynność tarczycy a dieta

Yocia, czy wynik T4 = 4,51 to właśnie jest "nieznaczne przekroczenie"?
Wg norm wydaje mi się znaczne, ale wetka powiedziała że "jeszcze nie wchodzimy z leczeniem".
Czy mam się domagać leczenia jednak?
:cat3: Kot. Nie dla idiotów!

Gretta

Avatar użytkownika
 
Posty: 34184
Od: Wto lip 18, 2006 12:53
Lokalizacja: "wesołe miasteczko" ;-(

Post » Pt lip 16, 2021 22:15 Re: Nadczynność tarczycy a dieta

To taki graniczny wynik, zależy czy kot ma objawy nadczynnosci, czy wyczuwalne zmiany na tarczycy bądź obecne na usg (usg tarczycy u kota jest ciężkie do wykonania). Jak są wątpliwości można powtórzyć za 3 miesiące (czasem jest to przejściowy wzrost i wraca do normy lub spada)

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Pt lip 16, 2021 23:30 Re: Nadczynność tarczycy a dieta

A może warto zrobić echo serca i zmierzyć ciśnienie?
:cat3: Kot. Nie dla idiotów!

Gretta

Avatar użytkownika
 
Posty: 34184
Od: Wto lip 18, 2006 12:53
Lokalizacja: "wesołe miasteczko" ;-(

Post » Sob lip 17, 2021 18:58 Re: Nadczynność tarczycy a dieta

Zawsze warto :)
Ale pewnie przy początkach nadczynności mogą być w normie.

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Sob lip 17, 2021 20:05 Re: Nadczynność tarczycy a dieta

Dziękuję za odpowiedzi. :)
Trochę poczytałam o nadczynności i się przestraszyłam. Zrobimy te badania.
Fela ma 14 lat.
:cat3: Kot. Nie dla idiotów!

Gretta

Avatar użytkownika
 
Posty: 34184
Od: Wto lip 18, 2006 12:53
Lokalizacja: "wesołe miasteczko" ;-(




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości