Kotka nerkowa - prośba o pomoc w żywieniu

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Czw cze 17, 2021 21:12 Kotka nerkowa - prośba o pomoc w żywieniu

Witam wszystkich. Przejdę od razu do rzeczy, potrzebuję pomocy dla ojej ukochanej koteczki Żabki. Ma 12 lat, jest kotem wychodzącym. Zaczęło się od tego, że w nocy zaczęła wokalizować, od jakiegoś czasu, dodatkowo piła znaczne ilości wody, chciała nawet próbować herbat domowników. Poza tym, zamiast spać jak zwykle na fotelu, albo przy komputerze, chowała się na półce, przy szafie, poza okiem domowników. Postanowiliśmy zabrać ją do weta, aby ją zbadał, bo naczytałam się, że może to być cukrzyca, skoro kot dużo pije. Wet przeprowadził badanie krwi i okazało się, że kreatynina 5,6, mocznik 79. Waga kotki 3,3 kg. Wet stwierdził przewlekłą niewydolność nerek i zalecił żywienie karmą renal - suchą i mokrą (tylko i wyłącznie, nic innego nie miała jeść). Niestety, kotka początkowo jadła ze smakiem, potem już nie chciała, ale mimo to podawaliśmy jej to, rozdrabniając i miksując, w sumie jadła ok 60 g. Chodziliśmy również co 2 dni na kroplówki podskórne, jak pamiętam Optilyte (miała również robione dożylne), po 2 tygodniach okazało się, że wyniki zamiast się poprawić, jeszcze się pogorszyły - kreatynina 7, mocznik 96 - przesyłam wyniki w załączniku. Wet stwierdził, że choroba postępuje, ale dalej mamy ją żywic renalem. Niestety, kotka mimo starań, nie chciała już jeść tej karmy, odmówiła kompletnie. Nie dam kota zagłodzić, wiec zaczęliśmy podawać jej surową pierś z kurczaka, wątróbkę, dodatkowo kupiliśmy Ipakitine i mieszamy razem z karmą, także saszetkową i gourmet goldem, jej ulubionym w sosie pomidorowym, kotka zaczęła jeść. Zważyliśmy ją u weta i miała 3,6 kg. Niestety, w poniedziałek byliśmy u weta póki co po raz ostatni na kolejną kroplówkę podskórną (niestety, sama nie potrafię jej podać kroplówki, kotka za mocno się stresuje) i Żabka ważyła 3,2 kg, :( Dodatkowo wet zrobił Żabce USG i nerki są praktycznie niewidoczne, zdjęcia również przesyłam w załączniku (wet powiedział, że tego się spodziewaliśmy). Dodam jeszcze, że po kroplówkach kotka jest bardzo osowiała, nie chce jeść, ani pić, śpi na półce, koło szafy, w swoim legowisku, ukryta przez naszym wzrokiem, :( Niestety, najbliższy koci nefrolog jest w Gdańsku, kotka nie zniesie tak długiej podróży, mam problem, aby zanieść ją do weta, ok. 10 minut drogi od domu. Ta droga by ją wykończyła. Od czasu, jak wet postawił jej diagnozę, przeszukuję różne fora, szukając pomocy, zaopatrzyłam się również w kilka kapsułek Nefrokrill dzięki uprzejmemu znajomemu - jednak dopiero dzisiaj to otrzymaliśmy. Nie wiem już, co robić, czytałam też, że poleca się dietę BARF, coraz bardziej popularna i polecaną przez wetów w USA, z drugiej strony podobno jest to gwóźdź do trumny dla zwierzaka nerkowego. Dzisiaj wypiła łącznie ok. 3/4 szkl. wody, zjadła trochę wątróbki, piersi kurczaka i trochę z saszetki, wymieszane z Nefroactiv, jednak kotka jest osowiała, tylko jak wyjdzie na dwór, jakby "odżywa", łasi się i dostaje apetyt (tylko dzięki temu jeszcze je), ale po powrocie dalej jest osowiała i tylko "podziubie", :cry: Nie wiem, co robić, każda noc jest przeze mnie przepłakana, chciałabym jej pomóc, wszystko bym dla niej oddała, :cry: Czy jest ktoś na tym forum, kto byłby w stanie pomóc, doradzić mi, jak postępować? Z góry bardzo dziękuję, :(

P.S. Załączniki dodam, jak uda mi się je zgrać

Zofia678

 
Posty: 6
Od: Czw cze 17, 2021 20:34

Post » Pt cze 18, 2021 6:04 Re: Kotka nerkowa - prośba o pomoc w żywieniu

W jakich jednostkach jest mocznik i jakie są podane w wynikach normy dla niego?

Poczytaj początkowe posty w tych wątkach:
viewtopic.php?f=36&t=158590
viewtopic.php?f=1&t=137181&start=0

Co wet miała na myśli mówiąc, że na usg nerki są prawie niewidoczne?
Jak duże kroplówki kotka dostawała jednorazowo?
Czy było badanie moczu?
Co masz na myśli pisząc, że droga do Gdańska by kotkę wykończyła? Czy ona się bardzo szarpie w transporterku, chce się z niego wydostać, czy może oddycha z otwartym pyszczkiem, ziaje?

Wiesz, mam koteczkę 16letnią, objawy wystąpiły jak u Ciebie, zwiększone pragnienie, w badaniu kreatynina 2,8, po wdrożeniu leków i kroplówek 8 i nawet 12. Teraz mamy kreatyninę 4,6 mg/dl. Czy jeszcze spadnie?
Weci zalecali karmę nerkową, jeśli kotka będzie chciała jeść, jeśli nie to taką jaką akceptuje . Kot musi jeść.

Jeśli mocznik jest wysoki kot może mieć mdłości i nie mieć apetytu. Powinno się podawać środki osłaniające przewód pokarmowy i neutralizujące kwasy żołądkowe. Można podawać leki wspomagające apetyt, spytaj weta np. o Peritol.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Pt cze 18, 2021 13:10 Re: Kotka nerkowa - prośba o pomoc w żywieniu

Nie mam pojęcia, jak tutaj dodać zdjęcia, mam zapisane na pulpicie, ale nie mogę dodać załącznika. Mam zdjęcia z badań i usg. Kotka dostaje 125 ml kroplówki, jak pamiętam Optilyte. Niestety, do Gdańska raczej nie ma szans ze względu na to, ze nie wiem, czy stres jej nie zabije. Dzisiaj nie chce nic jeść, ani pić. Dzisiaj ją wezmę na kroplówkę, bo nie dostała od poniedziałku (to był ostatni raz), wydawało się, ze po nich źle się cuzje, ale teraz jest jeszcze gorzej. Nie było wykonane badanie moczu.

Zofia678

 
Posty: 6
Od: Czw cze 17, 2021 20:34

Post » Pt cze 18, 2021 13:30 Re: Kotka nerkowa - prośba o pomoc w żywieniu

dodałam załączniki i odpowiedź, ale czekam na akceptację admina

Zofia678

 
Posty: 6
Od: Czw cze 17, 2021 20:34



Post » Śro cze 23, 2021 10:49 Re: Kotka nerkowa - prośba o pomoc w żywieniu

Hej, jak się trzymacie?
Udaje się podawać kroplowki?
Mi w tych badaniach brakuje jonogramu (fosfor, wapń, potas, chlorki, sód), no i badania moczu.
Dobrze, że było zbadane T4, wykluczyło nadczynność tarczycy u kotki.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Czw lip 01, 2021 23:04 Re: Kotka nerkowa - prośba o pomoc w żywieniu

Niestety, kroplówki (podskórne) podajemy u weterynarza - 2x w tygodniu. Od wczoraj jest regres, słabo je, zjadła 1 rybę (płotkę - bardzo jej zasmakowała) z Ipakitine i 1 batonika Vitakraft Cat Stick healthy Kurczak i trawa - są bez zbóż, dodatkowo zjadła 15-20 chrupek suchej karmy, wodę pije od jakiegoś czasu tylko z liści pelargonii - wlewamy strzykawką na liść i pije, dziennie będzie ok 3/4-1 szklanki - z żadnej miski, miseczki, garnka nie chce pić, :( Dodatkowo przez 2 dni udało się podać jej po 1/4 tabletki Peritolu. Jutro znowu idziemy na kroplówkę, dzisiaj zjadła bardzo mało - 1 i 1/4 batonika w/w i tylko woda (podawana na liściach) i tyle, :( Już straciłam nadzieję na jakąkolwiek poprawę, :(

Zofia678

 
Posty: 6
Od: Czw cze 17, 2021 20:34

Post » Pt lip 02, 2021 8:54 Re: Kotka nerkowa - prośba o pomoc w żywieniu

Nie wiem, czy taki sposób podawania wody jest dobry. Pelargonia nie jest obojętna dla organizmu kota.
Z internetu: Zatrucie pelargonią u kotów jest spowodowane spożyciem łodygi, liści, kwiatów i korzeni tej rośliny. Zawarte w niej toksyczne substancje to olejki eteryczne takie jak linalol i geraniol, które mogą powodować duże zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Typowe objawy rozwijające się u zwierząt po spożyciu pelargonii obejmują depresję, utratę apetytu, biegunkę i wymioty. Udowodniono również, że zjedzenie zbyt dużej ilości tej rośliny powoduje wychłodzenie organizmu, osłabienie mięśni i zaburzenia koordynacji ruchowej ciała.
Dodatkowo trzeba brać pod uwagę fakt, że jest to kot już chory i osłabiony. Może wystarczy zmienić kwiatek na bezpieczny dla kota? Bo kot nerkowy musi pić dużo wody. Kciuki, żeby udało się zwierzaka wyprowadzić na prostą.

SabaS

 
Posty: 4507
Od: Śro lis 14, 2018 8:58

Post » Pt lip 02, 2021 21:32 Re: Kotka nerkowa - prośba o pomoc w żywieniu

Mój Jogi z pnn przeżył 5 lat. Dostawawał puszki renal (Dr. Berg pro niere, Gussto Renal i Concept for Life renal - tylko te lubił) oraz barfa dobranego soecjalnie prze zoodietetyka od dr Neski. Suchej karmy nie dawałam, bo to generalnie nie jest wskazane dla nerkowców. Jeśli chcesz, napisz do mnie na priv, mogę dłużej poopowiadać.

Papunia

 
Posty: 6
Od: Sob cze 12, 2021 14:18

Post » Pon lip 05, 2021 9:17 Re: Kotka nerkowa - prośba o pomoc w żywieniu

jeśli kot nie chce jeść, trzeba w niego wmuszać, żeby miał siłę. Najlepiej rozrobić mokre jedzenie z wodą i podawać po troszkę przez strzykawkę do pyszczka, jeśli odmawia jedzenia. Karmę taką, którą lubi. Co jadła wcześniej? Jakie mokre jedzenie? Jest dużo karm z odpowiednim poziomem fosforu i wapnia dla kota nerkowego - feringa pure meat kurczak, jagnięcina albo kurczak; select gold - niektóre saszetki, wszystkie smaki firmy macs. Możesz popytać na lokalnej grupie na fb czy Ci ktoś nie odsprzeda po jednej sztuce na spróbowanie.
Nie podawałabym na własną rękę mięsa mięśniowego bez konsultacji z dietetykiem, albo przynajmniej bez sprawdzenia poziomu fosforu i wapnia w pierwszej kolejności.
Renala nie wciskać na siłę, on jest mało apetyczny raczej, mało kotów chce go jeść.
Wodę też zresztą polecam podawać przez strzykawkę (oczywiście bez igły), sposób który opisujesz jest dziwny i może zaszkodzić.
Doróbcie badania - mocz, w tym stosunek białka do kreatyniny, jonogram i tarczycę.
Możesz zapytać też weterynarza o probiotyki.

vacerrosa

Avatar użytkownika
 
Posty: 92
Od: Sob kwi 28, 2018 16:22
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon lip 05, 2021 11:22 Re: Kotka nerkowa - prośba o pomoc w żywieniu

U mnie o dziwo przyjęła się karma Renal ze Smilli. Skład i zawartość fosforu nie jest może idealny, ale może warto spróbować.
https://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_ ... wet/760476
https://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_ ... et/1016326

SabaS

 
Posty: 4507
Od: Śro lis 14, 2018 8:58

Post » Pon lip 05, 2021 11:57 Re: Kotka nerkowa - prośba o pomoc w żywieniu

A jaką konsystencję ma ta karma?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Pon lip 05, 2021 12:50 Re: Kotka nerkowa - prośba o pomoc w żywieniu

Konsystencja musu, drób wchodzi lepiej.

SabaS

 
Posty: 4507
Od: Śro lis 14, 2018 8:58




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości