Proszę o poradę - koteczka 16 lat (prawie 17), chore nerki

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Czw kwi 22, 2021 15:07 Proszę o poradę - koteczka 16 lat (prawie 17), chore nerki

Drodzy Forumowicze,

proszę o poradę, co zrobić w tej sytuacji, bo już "głowa mi się gotuje" od natłoku informacji.

Koteczka 16 lat (30.05 skończy 17) - od dwóch tygodni mniej więcej budziła się w nocy, prosiła, żeby wyjść (kot wychodzący), okazało się, że żeby się napić deszczówki. W domu pić nie chciała, jedynie wcześniej z emaliowanego rondelka, ale teraz już nie.

Wczoraj została zabrana do weterynarza, miała robione badania krwi, dostała też kroplówkę z witaminami. Weterynarz zadzwoniła po 18, że wynik nie jest dobry, sugestia była taka, żeby przez 5 dni przyjeżdżać na kroplówkę i po tym czasie zobaczyć czy jest poprawa w wynikach (wyników krwi jeszcze nie dostaliśmy niestety). Dziś dostała pierwszą kroplówkę - NaCl, + zastrzyk z witaminą B12, po kroplówce (podanej o 9) nie zjadła do tej pory nic :( Pić piła, zrobiła też siku. Dodam, że wczoraj po tej kroplówce witaminowej czuła się lepiej, biegała, miała apetyt i nie wiadomo skąd to pogorszenie dziś :( Zastanawiamy się teraz, czy w ogóle kontynuować kurację kroplówkami, skoro tak źle na nie reaguje :(

Osobiście chciałabym się udać na wizytę u nefrologa, do Warszawy, ale koteczka BARDZO źle znosi jazdę samochodem i nie wiemy, czy nie będzie to dla niej zbyt duży stres. Już przy 20-minutowej jeździe do weterynarza bardzo się denerwuje, miauczy, dziś aż obtarła sobie nosek w kontenerku :( i nie wiem, czy jest jakiś sposób, żeby przeprowadzić to spokojniej.

Przede wszystkim jednak chciałabym zapytać, czy to normalne, że po kroplówce kotek gorzej się czuje :(? Jak przekazaliśmy tę informację weterynarz, to zasugerowała, żeby jeszcze wieczorem przyjechać na kolejną kroplówkę i robić dwie kroplówki dziennie, na co jednak się nie zgodziliśmy.

BARDZO proszę o jakiekolwiek sugestie/ porady, za każdą będę niezmiernie wdzięczna.

Pozdrawiam serdecznie
Julita

Jula1990

 
Posty: 4
Od: Czw kwi 22, 2021 14:17

Post » Czw kwi 22, 2021 16:10 Re: Proszę o poradę - koteczka 16 lat (prawie 17), chore ner

To jest za mało danych
Jak będziesz miała wyniki to wstaw z normami
Jeżeli kot czuje się złe po kroplowce (?)
Może jest za dużo płynu na raz
Sprawdzi ile kot wazy i jaka ilość dostała płynu
Może trzeba to rozłożyć na 2 razy w ciągu dnia
Ale weci walą duże ilości kroplówek ml na dzień i kot za kotem wysiada szybko
Trzeba zrobić więcej badań. Usg badanie moczu z ciężarem wl sprawdzanym refraktometrem
Może kotu zbiera się gdzieś płyn Płuca serce czy w jamie brzusznej i dlatego się złe czuje

anka1515

 
Posty: 4066
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Czw kwi 22, 2021 16:28 Re: Proszę o poradę - koteczka 16 lat (prawie 17), chore ner

Dziękuję bardzo za odpowiedź!

Zdaję sobie sprawę, że wyniki są tu istotną kwestią, zatem jak tylko je otrzymamy (mam nadzieję jutro) oczywiście je tu zamieszczę.

Przekazałam też rodzicom (oni jeżdżą na wizyty) aby zapytali o możliwość zrobienia USG.

W międzyczasie koteczka zjadła pół saszetki i chciała więcej, myła się też dokładnie, zatem mamy nadzieję, że poczuła się nieco lepiej i stres związany z wizytą też wcześniej jakoś na nią wpłynął.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!

Julita

Jula1990

 
Posty: 4
Od: Czw kwi 22, 2021 14:17

Post » Czw kwi 22, 2021 18:39 Re: Proszę o poradę - koteczka 16 lat (prawie 17), chore ner

Jak kot chce jeść to mu daj nie ograniczaj
Nie wiem czy wet robił z krwi jonogram to jest ważne tj wapń ,fosfor
Od tych parametrów zależy tez leczenie
Bo koty nerkowe często maja wys fosfor i trzeba go zbijać
Spytaj jak nie zrobili a może wet ma jeszcze krew nie wyrzucona to może dorobią
To by kota nie kol tyle razy

anka1515

 
Posty: 4066
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Nie kwi 25, 2021 11:02 Re: Proszę o poradę - koteczka 16 lat (prawie 17), chore ner

Dzień dobry,

mam wreszcie wyniki. Czy mogłabym prosić o pomoc w ich interpretacji? Jak sprawdzaliśmy je laickim okiem, to nie wydawały nam się takie złe, ale z kolei weterynarz przedstawiła je jako dość mocno złe, więc jestem już nieco zagubiona :( Fosfor jest podwyższony, mocznik również, wapń w normie.

Dziękuję za pomoc!! (wyniki przesyłam w linkach, ale zaraz postaram się dodać je jeszcze jako zdjęcia wg instrukcji dostępnej tu na forum)

https://imagizer.imageshack.com/img922/8757/L5ye6f.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/9331/vczyEY.jpg

Pozdrawiam serdecznie wszystkich kociarzy :)

Julita

Jula1990

 
Posty: 4
Od: Czw kwi 22, 2021 14:17

Post » Nie kwi 25, 2021 12:07 Re: Proszę o poradę - koteczka 16 lat (prawie 17), chore ner

Jeszcze dodam, że kupiłam już na próbę następujące karmy (wszystkie mokre):

Animonda Carny Senior
Hill's Science Plan Mature Adult
Feline Porta

Jutro zobaczymy, czy któreś jej podejdą.

Do tego myślałam, żeby zakupić wyłapywasz fosforu. Nie jestem przekonana do karm nerkowych, bo z tego, co wyczytałam, nie są one dobre smakowo, a wolałabym, żeby kotka jadła to, co lubi (np. bardzo jej smakuje surowa wołowina). Rozważam też (znaczy najpierw będzie to konsultowane z weterynarzem) kroplówki podskórne. Kotkę bardzo stresują wizyty u weterynarza, więc w miarę możliwości najlepiej byłoby te wizyty ograniczyć, a potrzebny zabieg wykonywać w domu.

Jula1990

 
Posty: 4
Od: Czw kwi 22, 2021 14:17

Post » Nie cze 13, 2021 23:21 Re: Proszę o poradę - koteczka 16 lat (prawie 17), chore ner

Hej Julita,
Jestem tu nowa osobą, a zapisałam się na forum, bo przez ostatnie 5 lat opiekowałam się moimi dwoma kotami z przewlekłą niewydolnością nerek. Jeden z nich (birmański czyli genetycznie z inklinacją w kierunku choroby nerek) zachorował wiosną 2016. Odszedł miesiąc temu. Drugi (hrabia europejski) zachorował niestety już jako senior (miał wtedy niemal 19 lat) i szybko go choroba wykończyła (wczoraj go pożegnałam).
Jeśli nadal potrzebujesz porady, odezwij się. Mam naprawdę sporo doświadczenia i mogę Ci parę rzeczy podpowiedzieć.

Pozdrawiam serdecznie,
Patrycja

Papunia

 
Posty: 6
Od: Sob cze 12, 2021 14:18




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości