Kot chory na nerki - recydywista

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Nie lut 07, 2021 21:39 Kot chory na nerki - recydywista

Cześć
Piszę tutaj w celu uzyskania porady ale też żeby dać nadzieję właścicielom kotów nerkowych.

Moja kotka w wieku 3 lat zachorowała na nerki. Trafiła do weterynarza w opłakanym stanie, chuda, śmierdząca i zaśliniona. Wyniki: mocznik trochę ponad 200, a kreatynina 10,6! Pani weterynarz zasugerowała eutanazję, jednak ja zadecydowałam się zawalczyć o jej życie, seria kroplówek i leków (nie pytajcie jakie leki bo niestety nie pamiętam). Kotka była bardzo słaba, sikała pod siebie. Pani weterynarz stwierdziła że to jej może przedłużyć życie o kilka tygodni/miesięcy, przez ten czas codziennie musimy jej podawać kroplówki i specjalna karme. Karmy nerkowej nie jadła bo nie chciala, kroplówki dostawała nie dłużej niż przez miesiac. Kotka wyzdrowiała, od tamtego wydarzenia minęło 7 lat. Przez ten czas nie brała żadnych leków i nie była na żadnej diecie, miała się świetnie.

Niedawno problem nerek powrócił. Zrobiłam wszystkie badania, wszystkie parametry w normie, nie ma anemii. Jedynie mocznik: 345, kreatynina: 4,5. W obrazie USG nerki wyglądają dobrze, nie ma zmian. Z badania moczu wychodzi że jest stan zapalny. 2 tygodnie kroplówek podskórnych i antybiotyku. Parametry spadły: mocznik: 103, kreatynina: 2,5. Jonogram w normie. Niedługo idę na badania kontrolne, kotka czuje się dobrze, ma duży apetyt i jest chętna do zabawy.

Do czego zmierzam? Weterynarze nie wiedzą czy to PNN czy ONN. W klinice jest kilku weterynarzy i za każdym razem przyjmuje mnie inny, jeden twierdzi że to ONN bo nie ma anemii i reszta wyników w normie, natomiast inny leczy ja tak jakby była chora na PNN, zalecił renalvet i karmę nerkowa. Kotka ma zamiłowanie do chemikaliów, widziałam jak podpijala wodę spod kwiatow więc możliwe że się podtruła. Karmy nerkowej nie chce jeść. Co mogę dawać jej do jedzenia? Przez całe życie jadła karmy marketowe, whiskas, Purina, josera i nadal chętnie je jada. Jeśli to ONN to nie wiem czy jest sens ją przestawiać na siłę na karmę nerkowa (na którą weterynarze bardzo namawiają). Czytałam że możliwe jest podawanie zwykłego jedzenia z dodatkiem wylapytacza fosforu (ipakitin?). Czy nada się karma z przeznaczeniem nie renal ale senior? która też ma obniżony poziom fosforu. Czy lepiej dawać jej surowe mięso? Jeśli tak to jakie?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i życzę waszym kotkom dużo zdrowia, zawsze warto dać im szansę na wydrowienie nawet jeśli wyniki spisują kota na straty.

Klaudia6

 
Posty: 2
Od: Nie lut 07, 2021 21:07

Post » Pon lut 08, 2021 0:06 Re: Kot chory na nerki - recydywista

Na facebooku jest forum- kocie choroby- koty nerkowe. Znajdziesz tam polecane karmy dla kotów nerkowych. Zresztą również tutaj na forum znajdziesz sporo polecanych karm dla nerkowców. Najważniejsza zasada -zero suchej karmy. Duzo wody, dolewki nawet do mokrego jedzenia. Tak w skrócie- możesz podawać wszystkie wysokomięsne karmy, pilnując ich skład- Fosfor obniżony- dopuszczalne karmy- do 0,15%- 0,20%, wapń- do 0,20%, bardzo ważny jest stosunek wapnia do fosforu-1,3:1, albo 1,2:1, białko-do ok.10%. Pamiętaj, że robiąc badania krwi masz parametry podane dla wszystkich kotów, normy fosforu dla kota nerkowego odnoszą się do tej najmniejszej ilości w widełkach. Połowa normy- to max. Przewertuj sobie stronki i próbuj, które spasują kotu. Podam Ci tylko kilka przykładów- Karmy Select Gold Senior, niektóre saszetki Select Gold Adult Pure, Macs- puszki, saszetki, tacki, Feringa Pure Meat- smak kurczak, królik, jagnięcina, Gusto Renal, Catz finefood bio- indyk, wołowina, wieprzowina, kurczak. Wild Freedom- smakGreen Lands. Znajdziesz ich na forum bardzo dużo w różnej cenie. Najważniejsze jednak, żeby kot chciał je jeść. Pamiętaj żadnej suchej karmy. Powodzenia.

nina103

 
Posty: 161
Od: Wto lis 19, 2019 23:51




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości