Jak diagnozować chore nerki?

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt lis 27, 2020 14:32 Jak diagnozować chore nerki?

Witajcie!
Bardzo miło mi dołączyć do Waszego grona, choć mniej miły powód mnie tu sprowadza. Bardzo serdecznie proszę Was o poradę i o wyrozumiałość - nie jestem kocim specjalistą, niektóre nazwy, parametry to dla mnie nadal czarna magia.
W zeszłym roku przygarnęłam kotkę, ktora wcześniej, przynajmniej przez jakiś czas była bezdomna, choć myślę, że niezbyt długo, bo była okazała, piękna, zadbana. Przebywała w domu tymczasowym, tymczasowy opiekun ją zaszczepił, odrobaczył, wysterylizował. I jest od tamtego momentu moim trójkolorowym szczęściem i jedyną towarzyszką życia. Nie znam jej dokładnego wieku z oczywistych powodów, ale na moje i weterynarza oko ma około 5 lat.
Kicia mimo, że nie była wielkim łasuchem była okazałych rozmiarów a niedawno zauważylam, że zeszczuplała. Zabrałam Ją do weterynarza, zrobiono szczegółowe badania krwi. I co się okazało? Kreatynina 2,8. Pozostałe wyniki w porządku, mocznik na górnej granicy, ale w normie. Padła diagnoza wczesnej niewydolności nerek, od razu wzdrożono dietę Renal, kapsułki RenalVet i kroplówki z płynem Ringera. Jesteśmy teraz po drugiej kroplówce, mamy przyjeżdżać co 2-3 dni przez jakieś 2 tygodnie, a potem ponowić badania.
Do czego zmierzam. Nie mam doświadczenia w leczeniu kotka nerkowego, to mój pierwszy zwierzaczek od czasów dzieciństwa, nie mam więc też doświadczenia z weterynarzami. Przestraszyłam się bardzo. Zdziwiło mnie, że nie zbadali jej moczu ani nie zrobili usg, tylko na podstawie tych wyników krwi wdrożyli takie w moich oczach - przerażające leczenie. Czytam masowo o tej chorobie teraz i popadam już chyba w paranoję, kotkę obserwuję jak głupia i już teraz wszystko mnie niepokoi. Nie wiem, czy weterynarz postawił słuszną diagnozę i podjał odpowiednie leczenie, nie wiem czemu nie zbadano jej moczu. Gdy czytam opinie na temat weterynarzy w moim mieście jest jeszcze gorzej. Jedni jednych zachwalają, inni krytykują.
Poza schudnięciem nie zauważylam u kotki żadnych innych niepokojących objawów. Jest trochę mniej aktywna niz np. jeszcze latem. Trochę więcej śpi i się wygrzewa, trochę rzadziej dostaje tego kociego szaleju.
Jak wspominałam nigdy nie była łasuchem, ale je normalnie, tą dieteczną karmę też zaakceptowała. Pije wodę, choć niewiele. Załatwia się, nie zauwazyłam, żeby robiła to częściej lub rzadziej niż zwykle. Nie wymiotuje.
Natomiast źle znosi wizyty u weterynarza, dziś broniła się zaciekle przez wkłuciem a mi łzy się cisną do oczu jak to widzę.
Czy wg Was podjęte leczenie jest słuszne? Czy może zaszkodzić kotu, jeśli diagnoza nie jest prawidłowa? Czy powinnam zmienić lekarza, czy się po prostu uspokoić, wybrac wszystkie kroplówki i czekać na dalszy ciąg wydarzeń?
Z góry dziękuję za wszystkie porady, krytykę też z pokorą przyjmę.
Pozdrowienia!

mulan

 
Posty: 2
Od: Pt lis 27, 2020 14:09

Post » Pt lis 27, 2020 16:26 Re: Jak diagnozować chore nerki?

Wet się pospieszył z nerkowym leczeniem. Mój kot taką kreatyninę ma od lat. Wklej całe wyniki krwi. O słabych nerkach świadczy też iloczyn wapnia z fosforem, miała badane te parametry? Zbadaj też kotce mocz. I nie katuj nerkową dietą ani kroplówkami na razie.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pt lis 27, 2020 16:54 Re: Jak diagnozować chore nerki?

Witaj na forum!
Nie mam teraz czasu duzo piaac ale napisze na poczatek, ze
sama kotke nerkowa, nie jestem ekspertem, dopiero ucze sie tematu ale moge jyz powiedziec ze strasznie duzo kitu weterynarze wciskaja. Trzeba zbadac ciezar wlasciwy moczu przede wszystkim.
Pierwsza rzecz - dawaj kotce karmemokra z jak najbizsza zawartoscia fosforu, najlepiej ponizej 1% w suchej masie. Nie karm jej sucha karma! Ona potrzebuje duzo jedzenia mokrego, duzo wody. Za szybko te kroplowki u Was a karma renal jest fatalnej jakosci.
Na poczatek posluchaj tego wywiadu, duzo Ci wyjasni:
https://m.youtube.com/watch?v=H4UkGcOz87s
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4221
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Pt lis 27, 2020 18:24 Re: Jak diagnozować chore nerki?

Dziękuję za odpowiedzi, biorę się zatem za wysłuchanie Dr Becker. Pod poniższym linkiem, jeśli mi się powiodło wrzucam wyniki badania, gdyby ktoś z Was chciał zerknąć. Badanie moczu zrobię na swój "wniosek" w takim razie. Chociaż zastanawiam się, czy teraz ta kilkudniowa dieta i kuracja kroplówkami nie wpłynie na wynik.

https://ibb.co/DQdD5kk

mulan

 
Posty: 2
Od: Pt lis 27, 2020 14:09

Post » Sob lis 28, 2020 14:22 Re: Jak diagnozować chore nerki?

Wpłynie na wynik zdecydowanie. Oprócz badania moczu potrzeba też innych badań, co najmniej dodatkowo USG.
Jest tutaj wątek o lekarzach zajmujących się nerkami: viewtopic.php?f=36&t=189431

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Śro lut 03, 2021 20:13 Re: Jak diagnozować chore nerki?

I co z kotkiem? Coś się wyjaśniło? :o

Zielonomi

 
Posty: 1
Od: Śro lut 03, 2021 20:11




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości