Kot FIV, PNN, FIC, HCM

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt paź 30, 2020 9:38 Kot FIV, PNN, FIC, HCM

Hej,

2 lata temu w listopadzie przypałętała się do nas kicia - skarlała, bardzo wychudzona, odwodniona, koci katar, etc. Chyba była dzikuskiem, nie miała obróżki, ludzi się trochę bała, chipa brak. Wet nie potrafił dokładnie określić wieku (brakujące zęby), estymacje były w granicach 3-7 lat. Zabraliśmy ją do mieszkania, u weta udało się ją przywrócić do normalnego stanu. Okazało się, że ma FIV i niewydolność nerek. Stan był stabilny, jadła, była aktywna, bawiła się, dostawała leki (scanopril, flora balance, renalvet, vetomune), i wszystko było ok. Ważyła wtedy już ok. 3kg. Potem jej stan zaczął się trochę pogarszać, chodziliśmy co jakiś czas na kroplówki podskórne, raz trzeba było ją uśpić do oczyszczania zębów, bo były w złym stanie. Zaczęliśmy podawać ludzki interferon, dostaliśmy też semintrę. Stan stopniowo się pogarszał, coraz więcej kroplówek, w tym roku zaczęła dostawać regularnie zapalenia pęcherza i krwiomoczu (na to dostaliśmy loxicom do podawania max 3 dni na raz, cyklonaminę na krwawienia). Okazało się, że nie ma kryształów w moczu, za to w pęcherzu złogi z błony śluzowej, których nie za bardzo możemy się pozbyć bez operacji. Dostaliśmy na pęcherz kolejny suplement urinovet cat. Dostawała kroplówki (250 ml płynu ringera) coraz częściej, co 2 dni. Przyszła pandemia, skończył się interferon (ludzki), semintra. Parametry nerkowe ciągle leciały w górę (kreatynina 5,5 mocznik 208). Jadła coraz mniej. Zaczęliśmy jej podawać dożylnie 125 ml płynu ringera z różnymi wspomagaczami. Po tygodniu wyniki spadły do 5,1 i 195. Kiedy już nie dało się dożylnie, robiliśmy podskórnie kroplówki 250 ml. Ponieważ ma bardzo kruche żyły, trudno jej utrzymać drożny wenflon. Potem (zeszły czwartek) zaczęła mieć bardzo przyspieszony oddech - okazało się, że ma obrzęk płuc, natychmiast trzeba było podać antybiotyk, steryd, diuretyk, najpierw odstawić, potem zmniejszyć kroplówkę do max 80 ml. Po echa serca wyszło, że ma kardiomiopatię kocią (nie wiadomo czy wtórną czy nie). Dostaliśmy atenolol, libeo.
Leków już od dawna nie jadła z jedzeniem, podawaliśmy je w strzykawce z pastą miamor (różne smaki, najpierw je bardzo lubiła), ale po pewnym czasie zaczęła tego nienawidzić i pluć strasznie.
W tym momencie problem z obrzękiem płuc się całkowicie wycofał, także tyle dobrego. Tymczasowo nie ma krwiomoczu. Dostała też 4 tabletki zylkene, które nie widzę, żeby cokolwiek pomogły.
Wczoraj przestała kompletnie jeść. Wcześniej dostawała karmę nerkową royal canin, jak miała gorszy apetyt to podawałam jej inne karmy nie nerkowe (animonda carny), żeby zjadła cokolwiek. W najgorszych wypadkach chociaż piła mleko bez laktozy (jako przysmak, nie daję jej go na codzień). Teraz na wszystko się wstrząsa i nie przełknie nic. Dzisiaj zaczęła się bardzo ślinić, nie wiem czy znowu nie ma zapalenia dziąseł.
Dziś znowu idę do weterynarza (przychodnia przy królikarni w Warszawie), jesteśmy tam conajmniej 1 w tygodniu.
Pewnie będziemy znowu wenflon zakładać i robić kroplówki dożylne. W tym momencie kicia już wszystkiego się boi, nienawidzi kroplówek, leków, wizyt u weta. Jest mi tak strasznie przykro z jej powodu. Siedzi tylko non stop na dywaniku w łazience i się nie rusza oprócz do kuwety. Jest strasznie chuda, myślę, że teraz waży niewiele więcej niż 2kg.
Nie wiem, co zrobić, żeby jej ulżyć.

Podsumowanie leków:
scanopril, renalvet, vetomune, flora balance, urinovet cat, libeo, atenolol, płyn ringera 80 ml podskórnie, przy krwiomoczu cyklonamina i loxicom. Od poniedziałku dostawała zylkene, ale tylko 4 tableki.

ololol

 
Posty: 4
Od: Pt paź 30, 2020 8:49

Post » Pt paź 30, 2020 23:02 Re: Kot FIV, PNN, FIC, HCM

Opisałam się i mi tekst wcięło. Zanim odezwą się fachowcy w temacie- tak na szybko- masz przelanego kota. Za duże ilości kroplówek. Koteczka jest bardzo chudziutka i malutka, a nawet duży kot nie może dostawać więcej niż 100 ml płynu, bo zaczynają się problemy z płucami i sercem. A na dodatek anemia. Jeżeli chodzi o karmy- nie podawaj RC. Na forum znajdziesz całe mnóstwo karm z niskim fosforem i odpowiednią ilością wapnia. Poszukaj tematu Koty nerkowe/leki/dla początkujących str.1 post12- wejdź w odnośnik. Do karmy spróbuj dolewać wody i zmieszaj widelcem, może sama zechce ruszyć. Poszukaj na CITO dobrego nefrologa. Koniecznie. Wejdź na też na facebookowe forum Kocie choroby-kot nerkowy. Powodzenia.

nina103

 
Posty: 161
Od: Wto lis 19, 2019 23:51

Post » Pt paź 30, 2020 23:24 Re: Kot FIV, PNN, FIC, HCM

Spis karm znajdziesz szybciej - kilka tematów niżej jest Post- Co podawać kotu do jedzenia?- w odpowiedzi inezka70 jest odnośnik do odpowiedniego wątku.

nina103

 
Posty: 161
Od: Wto lis 19, 2019 23:51

Post » Sob paź 31, 2020 10:21 Re: Kot FIV, PNN, FIC, HCM

Dziękuję za odpowiedzi. Wczoraj przyszły najnowsze wyniki - mocznik 717 i kreatynina 13,5. Ewidentnie jakieś załamanie nastąpiło w ciągu ostatnich dni. (Na początku października w ciagu tygdnoa zbiliśmy wyniki z 5,5 kreatyniny na 5,1 a mocznik 208 na 195, wynik z 10.10). Dzisiaj idziemy do SpecVet na Jankowskiego. Mam nadzieję, że ją zakwalifikują i zrobią dializę. Jeśli nie, to nie będę jej męczyć.

ololol

 
Posty: 4
Od: Pt paź 30, 2020 8:49

Post » Sob paź 31, 2020 22:53 Re: Kot FIV, PNN, FIC, HCM

Napisz proszę, czy kocinkę zakwalifikowali? Trzymam gorąco kciuki.

nina103

 
Posty: 161
Od: Wto lis 19, 2019 23:51

Post » Nie lis 01, 2020 10:15 Re: Kot FIV, PNN, FIC, HCM

Nie zakwalifikowali, natomiast Pani Doktor zmodyfikowała leczenie, w poniedziałek robimy przetaczanie krwi, bo ma bardzo niski hematokryt. Potem dalej robimy do czwartku leczenie, sprawdzimy czy jest tendencja spadkowa z parametrami nerkowymi i wtedy zobaczymy co dalej. Na razie conajmniej do czwartku walczymy!

ololol

 
Posty: 4
Od: Pt paź 30, 2020 8:49

Post » Nie lis 01, 2020 23:20 Re: Kot FIV, PNN, FIC, HCM

Trzymam kciuki za koteczka. Mam nadzieję, że da radę walczyć. Powodzenia.

nina103

 
Posty: 161
Od: Wto lis 19, 2019 23:51

Post » Pon lis 02, 2020 0:36 Re: Kot FIV, PNN, FIC, HCM

Trzymam kciuki
Uważaj na ilość kroplówek przy tak małej wadze kota
Lek przeciwbólowy może pogorszyć stan nerek
Przy tak wysokim moczniku napewno krwawi
Ja bym nie dawała kroplówek dożylnych
Podskórne tez działają
Można kroplówkę rozbić na 3 porcje
Po pobieraniu krwi ,kroplowce robią się krwiaki ,boli ,
Dobrze ,ze pomogła cykloamina bo u mnie nie pomogła

anka1515

 
Posty: 4067
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Wto lis 03, 2020 16:19 Re: Kot FIV, PNN, FIC, HCM

Bardzo wszystkim dziękuję za porady. Niestety za późno poszliśmy do nefrologa. Kicia bardzo się męczyła i nie mieliśmy wyjścia. Uśpiliśmy maleństwo, żeby już nie cierpiała.

ololol

 
Posty: 4
Od: Pt paź 30, 2020 8:49

Post » Wto lis 03, 2020 19:18 Re: Kot FIV, PNN, FIC, HCM

Współczuję z całego serca, bardzo mocno Cię przytulam. Biedactwo tak się męczyło, teraz chociaż nic jej nie boli. Ciężko pogodzić się z odejściem, aż samej mi łzy poleciały. Ulżyliście jej w cierpieniu. Niech sobie teraz bez bólu biega za Tęczowym Mostem.

nina103

 
Posty: 161
Od: Wto lis 19, 2019 23:51

Post » Wto lis 10, 2020 15:23 Re: Kot FIV, PNN, FIC, HCM

cześć!
U mojego 7 letniego kota zdiagnozowano ostra niewydolnosc nerek stadium 5. Wet kazał karmić to tylko Royal Canin Renal..Niestety wylizuje galaretkę a resztę zostawia.Dawniej dostawał Felixa mokrego I gdy próbowałam mu to podać zjadł jak szalony.Jesli ktoś z was mogłaby mi doradzić co robic?Nie chce truć kota niezdrowym jedzeniem ale Renala nie chce ruszyć.

kociaczeq83

 
Posty: 5
Od: Śro paź 21, 2020 9:36

Post » Wto lis 10, 2020 17:15 Re: Kot FIV, PNN, FIC, HCM

Musi jeść. Więc ważniejsze jest to, że w ogóle je niż co je.
Najważniejsze to dodać do jedzenia wyłapywacz fosforu.

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Śro sty 20, 2021 17:38 Re: Kot FIV, PNN, FIC, HCM

Moze ktos z was zmagal sie z początkiem anemii u kota chorego na niewydolnosc nerek stadium 4?Podaje mu kroplowki i specjalne karmy renal które je ale mało maksymalnie 1.5 saszetki i kurczaka gotowanego. Kupiłam internetowo paste dla chorych kotów witaminami na którą właśnie czekam.
Czy moglibyście podpowiedzieć mi co mogę zrobić aby jadl więcej???
Weterynarz dal paste nutribio ale kot jej nienawidzi a do tego nie działa.

tofik83

 
Posty: 4
Od: Pon gru 14, 2020 14:52

Post » Śro sty 20, 2021 19:45 Re: Kot FIV, PNN, FIC, HCM

Na anemię przy niewydolności nerek są specjalne leki, niespecjalnie tutaj dieta pomoże

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Śro sty 20, 2021 22:33 Re: Kot FIV, PNN, FIC, HCM

Dzieki.Moze orientujesz się z własnego dowiadczenia jakie leki byłyby dobre?weterynarz nic nie podaje .

tofik83

 
Posty: 4
Od: Pon gru 14, 2020 14:52

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości