Bazylek/Baziu ma PNN

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Nie sie 23, 2020 19:08 Bazylek/Baziu ma PNN

Witam wszystkich,jestem z Łodzi
będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek poradę,podpowiedź,za poświęcenie czasu.
Sprowadziła mnie tutaj choroba mojego ukochanego przyjaciela,kotka Bazylka.Na początku postaram się troszkę przybliżyć mojego przyjaciela,Baziu jest w domu 12 lat,chociaż przyszedł jako dorosły kot z ulicy,więc szacuje się że ma 16-17 lat.Jest kastratem,taki już do nas przyszedł.Przez wszystkie lata był okazem zdrowia,jest kochany,wierny jak pies,czarno biały z czarną plamką na nosku.
Baziu ma zdiagnozowane pnn i od 4-ech miesięcy zaczęła się walka z chorobą.Przybliżę państwu historię i przebieg leczenia.
Stan początkowy:problem z jedzeniem,myśleliśmy że chodzi o ruszający się ząb trzonowy,po około 3-ech tygodniach zaprowadziliśmy Bazia do weterynarza.
8 maja 2020 wykonaliśmy badania:USG,biochemia,morfologia.
Waga początkowa 3,800
Tmperatura 38.3
Weterynarz usunął ruszający się ząb podważając go
Weterynarz stwierdził PNN oraz USG wykazało na wysokości pętli jelit w obrębie zagięcia dwunastnicy,żołądka uwidoczniono patologiczną owalną masę o wym. 28 mm na 26 mm z widoczną w obrębie środka płynną zawartością (kawerna) otrobioną luźno zalegającą w obrębie jelit pętli jelit cienkich.

Morfologia:
MCV 42,3
MCH 15,5
MCHC 36,6
Erytrocyty 8,73
Hematokryt 37%
Hemoglobina 13,5
Leukocyty 7,9
Trombocyty 216
Limfocyty 1,4
Monocyty 0,5

Biochemia:
TP 9,8
AST 57
ALT 87
ALP 56
Kreatynina 4
Mocznik 119,8
LDH 243
CK 300
Glukoza 143,08
U/C 56,76

Zastosowane leczenie od 11.05:
kroplówka raz dziennie podskórnie Natrium Chloratum 180 ml
Synolux 1x dziennie
Furosemide 1x dziennie
Karma renal

18.05.2020 - wyniki badań

Morfologia:
MCV 42,8
MCH 15,4
MCHC 36,1
Erytrocyty 8,97
Hematokryt 38,4%
Hemoglobina 13,9
Leukocyty 9,8
Trombocyty 218
Limfocyty 1,6
Monocyty 0,5

Biochemia:
TP 9,9
AST 48
ALT 88
ALP 62
Kreatynina 5,3
Mocznik 137,08
LDH 169
CK 228
Glukoza 113,35
U/C 48,612

Czekając na termin wizyty u doktor Neski-Suszyńskiej,20.05.2020 wizyta u doktor nefrolog Anna Klimczak
Diagnoza:3 stadium pnn,waga i temperatura bez zmian,Baziu czuje się świetnie
Zastosowane leczenie:
Kroplówka podskórna co 2 dni 140 ml plynu Ringera z mleczanami
Semintra wieczorem na 2kg
Flora Balance 1 kapsułka na dzień po trochu do posiłku
Nefrokrill 1x dziennie

Wskazana sanacja jamy ustnej
Biopsja cienkoigłowa zmiany rozrostowej po poprawieniu wyników
Wyniki krwi za 10 dni w tym badanie moczu białko/kreatynina

Wyniki 1.06.2020:
Mocz - białko/kreatynina 0,219

Morfologia:
MCV 42,4
MCH 15,4
MCHC 36,2
Erytrocyty 8,44
Hematokryt 35,8%
Hemoglobina 13
Leukocyty 8,4
Trombocyty 206
Limfocyty 1,7
Monocyty 0,5

Biochemia:
tCO2 20.2
Wapń 9,52
Fosfor 3,84
Magnez 2,08
Potas 3,38
Kreatynina 4,11
Mocznik 143,7
Sód 145,8
Chlorki 107,02
T4 30,38

Karma:
-Beaphar Niren - dieta na nerki
-Purina Pro Plan Veterinary Diets Feline NF ST/OX Renal Function
-Wild Freedom - czysty kurczak
-ROYAL CANIN VD CAT RENAL LIQUID

Po konsultacji wyników,dr.Klimczak pozostawia leczenie bez zmian,zwiększając Nefrokrill 2x dziennie
17.06.2020 - Pierwsza wizyta u dr.Neska-suszyńska
Doktor potwierdza 3 fazę PNN
Zaleca dietę nerkową,zmniejsza kroplówki do 120 ml co drugi dzień (Ringer z mleczanami)
Utrzymuje Flora Balance,Semintra na 2 kg
Dodaje Korę wiązu czerwonego 1/2 łyżeczki od herbaty 1xdziennie
Potwierdza biopsję cienkoigłową wspomnianej zmiany gdy wyniki nerek się poprawią
Sanację również potwierdza,gdyż jest nieładny ząbek
Zleca dodatkowo Echo Serca i badanie ogólne moczu
Baziu czuje się świetnie,jedynie schudł nie wiele i waga wynosi 3750

Wyniki badań 25.06.2020

Morfologia:
MCV 43
MCH 13,2
MCHC 30,6
Erytrocyty 8,06
Hematokryt 34,9%
Hemoglobina 10,7
Leukocyty 9,0
GRAN % 72,3
LYM % 24,1
MONO % 3,6
PLT 227

Panel geriatryczny
ALAT 97,6
Alubimy 24,7
Amylaza 1206
ASPAT 34,5
Białko całkowite 6,7
Bilirubina całkowita 0,23
Fostfaza alkaliczna 43
Fosfor nieograniczony 4,68
Fruktozamiza 302,81
GGT 0,27
Globuliny 42,3
Kinaza kreatynowa 155,0
Kreatynina 3,70
LDH 128,0
Lipaza w surowicy 250,7
Magnez 2,08
Mocznik 95,3
Potas 3,5
Sód 152,0
Wapń 9,48
Glukoza 111
Trójglicerydy 18,0
Alubimy/Globuliny 0,584

Badanie ogólne moczu oraz echo serca bardzo dobre,wszystko w sumie bardzo zadowalające,termin biopsji odległy ale ustalony - dr.Jagielski.Bazylek czuje się świetnie,sporadyczne wymioty "ślinką".
9 lipiec: pani doktor Neska-Suszyńska utrzymuje leczenie

30 lipiec,przed kolejną wizytą u pani doktor:wykonujemy aktualne badania krwi oraz usg które pokazuje powiększenie wspomnianej na początku zmiany o 3mm (co jak pani doktor Neska-Suszyńska później na wizycie badając Bazia stwierdziła że jest na granicy błędu) jest pogorszenie wyników ale kotek czuje się świetnie,sporadyczne wymioty "ślinką".była dwa razy biegunka ale jak szybko się pojawiła tak szybko znikła.Przez miesiąc czasu do tych wyników zmieniliśmy karmę na Power of Nature

Morfologia
MCV 42
MCH 13,2
MCHC 31,2
Erytrocyty 7,97
Hematokryt 33,7%
Hemoglobina 10,5
Leukocyty 21,2
GRAN % 72,3
LYM % 28,4
MONO % 3,7
PLT 159
GRAN 67,9


Panel geriatryczny
ALAT 202,6
Alubimy 23
Amylaza 1327
ASPAT 148,2
Białko całkowite 6,1
Bilirubina całkowita 0,25
Fostfaza alkaliczna 24
Fosfor nieograniczony 4,78
Fruktozamiza 258,15
GGT 1,70
Globuliny 38
Kinaza kreatynowa 283,0
Kreatynina 4,36
LDH 408
Lipaza w surowicy 306,8
Magnez 2,45
Mocznik 123,9
Potas 3,6
Sód 149
Wapń 9,45
Glukoza 78
Trójglicerydy 26,0
Alubimy/Globuliny 0,605
T4 40,16

4.08.2020:Wizyta u dr.Neski-Suszyńskiej
Diagnoza w porządku,ciąg dalszy leczenia
Temperatura 38 stopni
Spadła waga z 3,700 na 3,500
Pani doktor zwiększa Semintre na 3kg
zmniejsza Flora Balance do pół kapsułki dziennie
Nefrokrill x1 dziennie
Kora wiązu czerwonego bez zmian
Kroplówka w dalszym ciągu 120 ml Ringer z mleczanami co drugi dzień,dwa dni i jeden dzień przed biopsją która miała odbyć się 12 sierpnia,kroplówka 80 ml.
Do kroplówki co drugi dzień przez 5 kolejnych kroplówek został dołączony Ornipural 1,5 ml
W przypadku wymiotów Cerenia do kroplówki podskórnie po 0,2ml

Po wizycie u pani doktor nadeszło nagle załamanie stanu zdrowia Bazia
Partnerka która wykonuje kroplówki podskórnie zaczęła wykonywać je źle nie wiedząc czemu,pierwszy zastrzyk z Ornipuralu nie wyszedł,wylał się na sierść (złe wkłucie się) okropny smród leku na futrze,nic nie pomogła kąpiel,wycieranie sierści
Kolejny zastrzyk Ornipural wykonany pojutrze też fatalny,partnerka ukuła kotka igłą w środku,powstało podskórne na brzuszku mocne zaczerwienienie widoczne na wygolonej sierści do USG,kolejne zastrzyki udało się przetrwać min.dzięki przychodni weterynaryjnej.Baziu czuje się źle,w ostatnich dniach bawił się tylko raz,więcej leży,mruczy,reaguje na imię,pije mleko dla kotów Whiskas i Catessy za pozwoleniem pani doktor,dodatkowo pogorszył się stan ząbka z boku szczęki którego nie można usunąć przez wyniki nerek a usunięcie było w planie,ząbek zaczął strasznie śmierdzieć,jestem pewny że to ząbek bo druga strona buzi nie śmierdzi,jest czysta,a przykładając husteczkę do popsutego ząbka czuć na niej odór

10.08.2020 wykonujemy badania krwi przed biopsją,następuje duże pogorszenie wyników

Morfologia
MCV 41
MCH 13,1
MCHC 31,9
Erytrocyty 6,58
Hematokryt 27,0%
Hemoglobina 8,6
Leukocyty 7,4
GRAN % 70,2
LYM % 24,5
MONO % 5,3
PLT 283
GRAN 70,2

Panel geriatryczny
ALAT 80,7
Alubimy 23
Amylaza 1440
ASPAT 50,3
Białko całkowite 7,1
Bilirubina całkowita 0,14
Fostfaza alkaliczna 25
Fosfor nieograniczony 8,89
Fruktozamiza 257,33
GGT 0,34
Globuliny 90
Kinaza kreatynowa 187,0
Kreatynina 6,07
LDH 254
Lipaza w surowicy 347,2
Magnez 1,38
Mocznik 171,3
Potas 4,2
Sód 149
Wapń 10,99
Glukoza 90
Trójglicerydy 30,6
Alubimy/Globuliny 0,479

Pani doktor Neska-Suszyńska odwołuje biopsje po podwyższeniu wyników nerkowych
zaleca na kolejne 7 dni:
Karma Gussto Renal
Zwiększa Nefrokrill 2x dziennie
Zwiększa kroplówki podskórne Ringer z mleczanami codziennie po 120 ml
Dodaje Lypex enzym trzustkowy,jedna kapsułka dziennie dzielona do każdego posiłku
Utrzymuje Flora Balance pól kapsułki dziennie i Semintra wieczorem na 3kg

Wymiotów nie ma,więc rezygnujemy z zastrzyku Cerenii,Baziu siusia w normalnej pozycji,kupka w normie,tyle że jest mało aktywny,mruczy,przychodzi się przywitać.Z przyczyn losowych wykonujemy badania po 10ciu dniach kuracji,niestety dwa dni przed badaniami Baziu rezygnuje z jedzonka nawet swojego ulubionego mleczka dla kotów,pokłada się,utrzymujemy jedzonko strzykawką,po podaniu jedzonka idzie się położyć jakby mu dokuczało,pojawiły się wymioty jedzonkiem,w między czasie znów bolesna kroplówka,partnerka straciła zdolność wkuwania się o czym pisałem wcześniej i co kroplówka to albo wyciek ringera albo wkuwanie się ponowne i robienie bólu kotu,obawiamy się wyników...

21.08.2020 wyniki:znów pogorszenie czego się obawialiśmy i co było widoczne w zachowaniu Bazia,w przychodni lekarka zwróciła uwagę na jasną krew

Morfologia
MCV 41
MCH 13,0
MCHC 32
Erytrocyty 5,76
Hematokryt 23,3%
Hemoglobina 7,5
Leukocyty 12,8
GRAN % 70,2
LYM % 17,4
MONO % 5,2
PLT 197
GRAN 77,4

Panel geriatryczny
ALAT 269,6
Alubimy 20,6
Amylaza 1377
ASPAT 119,8
Białko całkowite 6,1
Bilirubina całkowita 0,15
Fostfaza alkaliczna 22
Fosfor nieograniczony 7,68
Fruktozamiza 238,48
GGT 4,75
Globuliny 40,4
Kinaza kreatynowa 515
Kreatynina 7,77
LDH 769
Lipaza w surowicy 337,4
Magnez 1,96
Mocznik 181,6
Potas 4,4
Sód 151
Wapń 10,62
Glukoza 115
Trójglicerydy 27
Alubimy/Globuliny 0,510

Obecnie czekamy na odpowiedź dr.Neski-Suszyńskiej,chociaż goni nas czas nie tylko ze względu na poprawę wyników o którą walczymy lecz także zbliżający się kolejny termin biopsji:2 wrzesień dr.Jagielski lub 7 wrzesień dr.Hildebrand.
Wczoraj (22.08) Baziu czuł się lepiej,był aktywniejszy,napił się troszkę mlecza,samodzielnie podskubał jedzonka,niestety wieczorem nastąpiła kolejna feralna kroplówka,znów złe wkłucie igły,bolesne,po wyjęciu igły zaczęła sączyć się krew,niestety jasna,po paru minutach przestało się sączyć,wyciek był mały,dziś widoczne zaczerwienienie pod skórą na brzuszku jak to było we wspomnianym poprzednim przypadku,baziu zrobił normalną kupkę jednak siusiu oddał drugi raz w nietypowej pozycji,dalej odwraca się od jedzonka.Kroplówki podskórne wykonujemy na boku ciałka w jego tylniej części.Jak wspomniałem czekamy na analizę wyników i odpowiedź pani doktor,z kolei weterynarz miejscowy gdzie wykonujemy zlecone badania zaproponował Hepatiale Forte co do wyników wątroby.Drodzy użytkownicy odkąd zaczęła się ta choroba u mojego przyjaciela śledzę tą stronę,jak i wiele innych,wiem że nerki dostają bo szwankuje wątroba i trzustka,trzustka dostaje od niedawna enzymy,czas na wątrobę,nie potrafię zrozumieć takiego pogorszenia wyników w takim nie za długim czasie,zwłaszcza że wyniki były bardzo dobre i zadawalały panią doktor.Wiem że jest tutaj bardzo dużo mądrych ludzi z doświadczeniem i pochylam przed nimi głowę,może umiecie coś więcej doradzić?
Prowadzę mojego ukochanego przyjaciela u najlepszych lekarzy,wspomagam wszystkimi lekami i regularnymi badaniami,poświęciłem niezliczone dziesiątki godzin na artykuły odnośnie pnn,trzustki,wątroby,ale przecież to nie wszystko,zapewne moja wiedza jest malutka w porównaniu z waszą,lekarz jak odpowiada bądź odpisuje to też tak pokrótce.
Wiem że nie jest jeszcze czas i walczę do ostatniego tchu o mojego Bazia,nie wiem jak żyć bez niego.
Jeśli dotrwaliście do końca tej lektury miło by mi było gdybyście podzielili się ze mną swoimi spostrzeżeniami,doświadczeniem,każde z nich może być na wagę złota,czego mogę spróbować jeszcze żeby ratować Bazylka? Zwłaszcza że dopiero co było wspaniale
Może jakieś badanie o którym nie wspomniał lekarz? Może jakieś leki?
Każdy z was kocha koty,inaczej by was tu nie było,pokochajcie i mojego
Szczerze dziękuję za każdą odpowiedź,radę

Pozdrawiam ciepło
Robert

RobertBsb

 
Posty: 1
Od: Nie sie 23, 2020 11:12

Post » Nie sie 23, 2020 23:30 Re: Bazylek/Baziu ma PNN

Wyniki trzeba pisać z normami bo lab maja różne
I trudno pamiętać
Tak co na szybko mi się zdaje
Jeżeli są kłopoty z wątroba to raczej nie podaje się ringera z mleczanami - dopytaj przeczytaj ulotkę
Co do karmy to nie wiem
Ale podawaliscie wylapywacz fosforu Nefrokrill
Sprawdziliście jak ostatnio stoicie z potasem on raczej ma w składzie
Wylapywacze najlepiej podawać do karmy on z karmy wyłapuje fosfor
I podawanie raz czy dwa dziennie to za dużo nie da jak jest fosfor wysoki
Nie ma normy ale podejrzewam ze jest przekroczony ostatnio
O co chodzi z kroplowkami ,dlaczego jest plama czerwona na brzuchu
Jak robicie w bok
Róbcie trochę koło łopatek albo zmieniaj
Czym robisz kroplówkę
Z butelki płyn puszczacie ?
Może żeby nie tracić ornipural pobrać w strzykawkę 10 ml płynu np nacl wkuć się spuścić płyn i w ten bąbel dołożyć ornipural z drugiej strzykawki
Ja robię tak
Kupuje igły z motylkami 0,7
One maja dość krótkie igły
Wprowadzam płyn ze strzykawki
Motylek zostaje w kocie a wyjmuje strzykawkę
Druga strzykawkę z ornipuralem czy B12 podłączam do motylka i wciskam
Wyjmuje strzykawkę -motylek zostaje i poprawiam płynem
Inaczej ornipural został by w wężyku
Są jeszcze bardzo krótkie igły 0,8 (16 mm)
Nie pamietam czy niema 10 mm
Można się wkuwać taka krótka igła i to jest bezpieczniej
Zamiast do motylka możesz strzykawki nie wyjmując igły przełożyć
Nie wiem jakimi igłami robicie kroplówki
Może są długie i się gdzieś przebijacie
Ja nie robię kroplówek grubymi igłami
0.7 0,8
Płyn lekko podgrzewam to kot lepiej to znosi Interesuje mnie ta kora wiązu
Na biegunki czy z jakiegoś innego powodu ?
I to cały czas podajecie ?
Odeszła mi teraz tymczaska i szukałam tej kory która kupić i dla drugiej
Jeżeli fosfor jest dużo przekroczony to może trzeba przejść na Renagel
I tu uwaga tam w ulotce chyba jest ze nie ma badań dla podawania z chorymi jelitami
Ja podawałam kotom Renagel było ok a od przeszło roku mam kotunie. Wieloma schorzeniami i nic nie idzie podać bo jelita reagują biegunka
Po Renagelu preparatach z wapnem biegunka
Także trzeba ostrożnie

anka1515

 
Posty: 4103
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Nie sie 23, 2020 23:45 Re: Bazylek/Baziu ma PNN

A lek Semintra dlaczego ,jest cis czy białko mocz
A ciężar wl moczu ile czym badany ,może nie zauwazylam

anka1515

 
Posty: 4103
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pon sie 24, 2020 0:07 Re: Bazylek/Baziu ma PNN

Moze jak nie radzicie sobie z podawaniem kroplowki/lekow podskornie to poproscie technika z lecznicy zeby do Was wpadal raz dziennie, bo szkoda choremu kotu dodatkowo jeszcze bol sprawiac. U nas maz tez sobie na poczatku nie radzil to poprosilismy i przyjezdzala techniczka za niewielka oplata przez kilka dni i potem juz sami podawalismy kroplowki.

Kora wiazu to jest bardzo dobra rzecz. Zastanwiam sie, czy nie zaczac podawac jej kotom jako zrodlo blonnika obok gotowanej dyni. Jest dobra na bardzo wiele przypadlosci, glownie problemy z ukladem pokarmowym, pomoze na mdlosci, zaklaczenie, biegunki, rozwolnienia, stosuje sie ja na zapalenie sluzowek, zapalenia pecherza i nie tylko. Ma duzo zastosowan i duze wartosci odzywcze, a u autora watku zapewne jest podawana na kwasice.
Ale trzeba uwazac z jej podawaniem, bo moze miec wplyw na przyswajanie przez organizm mineralow oraz takze lekow, dlatego nie nalezy dawac jej z lekami.

Mam nadzieje, ze stan Bazylka sie poprawi i jeszcze bedzie z Wami w dobrym zdrowiu dlugi czas :ok:
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4247
Od: Pon lip 09, 2012 10:26




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 125 gości