kot 4 lata - diagnoza w kierunku niewydolności nerek

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Czw sie 20, 2020 19:25 kot 4 lata - diagnoza w kierunku niewydolności nerek

Dzień dobry, jestem tutaj pierwszy raz a powodem jest mój czteroletni kot William. Skrótowo opiszę naszą diagnostykę
kwiecień:
morfologia ok
aspat/alat ok
KREATYNINA 2.3
MOCZNIK 52

USG NEREK bez śladu niewydolności
plus zapalenie pęcherza
- kot leczony na zapalenie pęcherza + 2 tygodnie kroplówki (już podejrzenie niewydolności)

maj
KREATYNINA 1.7
MOCZNIK 45
FOSFOR 5.5
POTAS 5.3
KINAZA KREATYNOWA 419

koniec kroplówek (odetchnęliśmy z ulgą)

sierpień
pęcherz wyleczony
KREATYNINA 2.0
MOCZNIK 50

wet znów stwierdza podejrzenie niewydolności
czeka nas powtórka z USG
robimy jeszcze echo serca i diagnozę w kierunku nadciśnienia

Masakrycznie się boję tej niewydolności i tego że mój kot jest nieuleczalnie chory.
Niestety za każdym razem kiedy kreatynina idzie w górę kot wykazuje "typowe objawy"
- stroni od ludzi, izoluje się, bardzo dużo śpi, nawet jak nie śpi to jest senny, "zamulony"
- podchodzi do miski, wącha i odwraca się lub próbuje zakopać jedzenie, dopiero po kilku próbach i łagodnym zachęcaniu, zaczyna jeść - jak już zacznie to zjada na szczęście normalną ilość
- chyba trochę schudł mimo wszystko
- ciężko go zachęcić do zabawy, nie podejmuje wysiłku, szybko łapie zadyszkę

Do tej pory był na mielonkach CatzFineFood, GranataPet, MAc's. Wszystkie mają po 70% produktów mięsnych, wet kazał obniżyć, więc przeszłam na Dolina Noteci (50%). Bardzo nie chcę iść w karmę typu renal - już mieliśmy Hill's urinary, nie wiem co tam ładują, ale kot się strasznie uczulił.

Czy ktoś mógłby mi coś doradzić? Czy mogę zostać na Dolinie Noteci plus np renalVet i Nefrokrill?
Czy jest szansa że to jednak nie nerki?

bakalia1607

 
Posty: 3
Od: Czw sie 20, 2020 19:07

Post » Czw sie 20, 2020 20:03 Re: kot 4 lata - diagnoza w kierunku niewydolności nerek

To nie jest jeszcze niewydolność nerek. Mój kot ma taką kreatyninę od 6 lat i nic się nie dzieje.
Tylko pęcherza trzeba pilnować. Kot nie powinien jeść suchego i w zależności od ph moczu dobraną karmę i suplementy. Ponadto przy ewentualnym leczeniu innych chorób należy uważać na nefrotoksyczne leki. A jakie miał wyniki badania moczu, bo rozumiem, że też kilkakrotnie wet mu badał, Bez tego trudno dyskutować o nerkach i pęcherzu.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14684
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pt sie 21, 2020 6:10 Re: kot 4 lata - diagnoza w kierunku niewydolności nerek

Gęstość 1,048
Wszystkie parametry ok
Problem z zakwaszaniem odczyn wyszedł obojętny (już się dalej zakwaszamy)
Kreatynina w moczu 510
Z jakiegoś powodu kot się ewidentnie źle czuje. Szybko oddycha, izoluje sie, ciągle ma przymknięte albo zmrużone oczy i uszy po sobie. Ciągle śpi. Dlatego to echo robimy, ale mam termin dopiero na piątek.

bakalia1607

 
Posty: 3
Od: Czw sie 20, 2020 19:07

Post » Pt sie 21, 2020 17:40 Re: kot 4 lata - diagnoza w kierunku niewydolności nerek

Nawet jeżeli Twój kot ma początki niewydolności nerek, chociaż wyniki, które podałaś w ogóle na to nie wskazują, to na pewno nerki nie są powodem złego samopoczucia. Kreatynina wzrasta nie tylko w chorobach nerek, ale także przy różnych stanach zapalnych. Trzeba koniecznie szukać przyczyny. Może faktycznie powodem jest choroba serca, mogą być też jeszcze inne przyczyny. Było robione tylko USG nerek czy całej jamy brzusznej ? W ogóle USG najlepiej robić u specjalisty od diagnostyki obrazowej, zwykły wet zwykle nie wychwyci nieprawidłowości. Nie wiem jakie jeszcze parametry z krwi były robione, ale na pewno należałoby sprawdzić trzustkę, tarczycę. Stan zapalny pęcherza został wyleczony ? Bo to też mogłoby mieć wpływ. Nie ma sensu na siłę zakwaszać moczu, jeśli odczyn jest zasadowy, ale na pewno warto kota nawadniać, bo mocz jest zagęszczony.

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Pon sie 24, 2020 11:55 Re: kot 4 lata - diagnoza w kierunku niewydolności nerek

Udało mi się przyspieszyć konsultację kardiologiczną. Nie ma przerostu mięśnia sercowego, nie ma nadciśnienia, w obrazie echo serce ok. Kardiolog stwierdził że "jeżeli kot oddycha dziwnie to przyczyna na pewno nie jest kardiologiczna a więcej wnikać nie będzie bo kot ma innego lekarza prowadzącego".... Powiedział jedynie że ta kreatynina to by się nie przejmował bo u dużych kotów które dostają wysokomiesna karmę ten parametr ma prawo być podwyższony. Zobaczę co mój wet powie, może rentgen płuc? Możecie doradzić coś jeszcze?
PS. Tarczyca była badana
T4 23,1
fT4 1,0
Cholesterol 259
Obaj weci twierdzą że nie ma niedoczynności.

bakalia1607

 
Posty: 3
Od: Czw sie 20, 2020 19:07




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 91 gości