diagnoza nerki/kot potrzustkowy

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Sob cze 06, 2020 8:25 diagnoza nerki/kot potrzustkowy

Dzień dobry,

z uwagi na to, że forum jestem a nie jestem na moment oraz wspaniałą pomocą, którą otrzymałam w wątku trzustkowym, pozwoliłam sobie założyć wątek.

Wczoraj byliśmy z wizytą u weta (Kanzawa).
Wyniki badania (nie było zrobione na czczo) wyszły bardzo źle dla nerek:

Kreatynina - 2,58 mg/dl
Mocznik - 79,40 mg/dl
Glukoza - 105.00 mg/dl
Białko całkowite - 7,60 g/dl

Wet zawyrokował, że to ostra niewydolność nerek. Kotka jest młoda (3 lata i 8 miesięcy).
Jedynym objawem, który mnie zaniepokoił to apatia, która pojawiała się 'w kratkę', czyli jednego dnia było normalnie a kolejnego kicia była apatyczna. Dzień przed wizytą zwymiotowała ale był to kłąb włosów. Teraz ponieważ trzustka jest wyleczona podaję jej pastę opartą na słodzie (GimCat Malt-Soft Extra).
Nie było w ogóle problemów z apetytem, który ma dobry. Nie piła więcej niż zwykle, choć w zasadzie niemal wcale ponieważ podaję jej tylko mokrą karmę i poję ją na wszelki wypadek dodatkowo strzykawką.
Kotka została wyleczona z zapalenia trzustki, ostatnie badanie krwi potwierdziło, że jest dobrze. W tym czasie była na diecie dla kotów trzustkowych czyli wysokobiałkowej i niskotłuszczowej. Zaczęła robić rzadziej niż wcześniej kupę (raz dziennie a wcześniej było dwa razy dziennie).

Od wczoraj podaję jej karmę retinal RC, dostałam tabletki LespeDol mini (mam dawać 1,5 tabletki dziennie), poję ją strzykawką.
Kotek jest apatyczny. Nie ma problemu z apetytem, nawet karma retinal, jej smakuje, w każdym razie je. Nie podaję jej w ogóle karmy suchej.

Przyznaję, że jestem załamana. Na wizytę kontrolną jestem umówiona za 2 tygodnie. W tym czasie kotek jest na diecie, podaję jej tabletki i tyle.
Za dwa tygodnie mam przynieść mocz do badania i przyjść z kotkiem.

Moje pytania:
1. czy powinnam robić jej kroplówki (nie robiłam wcześniej ale jeśli trzeba to się nauczę)?;
2. czy powinnam ją poić strzykawką tak jak robię?;
3. czy mogę zrobić coś jeszcze by podnieść jej komfort życia?;
4. czy ją boli ta dolegliwość?

Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.
Czuję się bezsilna kiedy patrzę na nią i te dwa tygodnia to dla mnie wizja pogarszania się jej stanu i zatruwania organizmu przez źle filtrujące nerki. :(

Z góry dziękuję.
Ada

Brumka

Avatar użytkownika
 
Posty: 215
Od: Śro kwi 05, 2017 8:25

Post » Sob cze 06, 2020 11:37 Re: diagnoza nerki/kot potrzustkowy

Diagnostyka! Nie za 2 tyg, teraz.
Jeśli wg lekarza to postać ostra to czemu nie poszukać przyczyny? Może da się to odwrócić i nerki ocalić?
Jeśli nie miała diagnostyki USG to nie wiadomo tak naprawdę czy nie ma wrodzonego problemu, który dopiero się odezwał.
Rozumiem, że jesteś z Wrocławia? Jest tam co najmniej kilkoro lekarzy nefrologow.

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Sob cze 06, 2020 12:04 Re: diagnoza nerki/kot potrzustkowy

Yocia,
dziękuję Ci bardzo. Tak, jestem z Wrocławia. Możesz polecić kogoś we Wrocławiu kto jest dobrym specjalistą?

Brumka

Avatar użytkownika
 
Posty: 215
Od: Śro kwi 05, 2017 8:25

Post » Sob cze 06, 2020 13:18 Re: diagnoza nerki/kot potrzustkowy

http://www.wet.upwr.edu.pl/gabinet-nefr ... ializ.html
Tutaj jest kilka osób, dr Sikorska czy dr Szczepańska

I tutaj polecano też dr Bujok:

viewtopic.php?f=36&t=189431#p12283400

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Sob cze 06, 2020 13:27 Re: diagnoza nerki/kot potrzustkowy

Yocia,

właśnie napisałam do dr. Sikorskiej z pytaniem czy mogę się mówić jak najszybciej.

Kicia jest kompletnie apatyczna. Dałam jej 50 ml wody w strzykawce. Ma normalny apetyt ale zero chęci do czegokolwiek. :(

Brumka

Avatar użytkownika
 
Posty: 215
Od: Śro kwi 05, 2017 8:25

Post » Sob cze 06, 2020 13:50 Re: diagnoza nerki/kot potrzustkowy

Udało mi się umówić na poniedziałek do dr. Sikorskiej.
Podała mi swój nr tel., rozmawiałyśmy chwilę. Była zaskoczona, że dr Kanzawa nie zrobił USG choć ma w swoim gabinecie. Tak trudno ufać weterynarzom. Kiedy pojawia się jakiś głębszy problem często przestają dbać, nie chcą wychodzić poza utarte ścieżki. :(

Brumka

Avatar użytkownika
 
Posty: 215
Od: Śro kwi 05, 2017 8:25

Post » Nie cze 07, 2020 7:31 Re: diagnoza nerki/kot potrzustkowy

Chciałam spytać ile wody mam podawać koci dziennie?
Poję ją strzykawką, 150 ml, kicia waży nieco ponad 4 kg.

Brumka

Avatar użytkownika
 
Posty: 215
Od: Śro kwi 05, 2017 8:25




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości