Badania krwi- i co z nim począć :(

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Czw kwi 16, 2020 21:08 Re: Badania krwi- i co z nim począć :(

mziel52 pisze:
Paulusek pisze:
Yocia pisze:Jesteś z okolic Poznania, w Poznaniu masz lekarkę, która specjalizuje się w nefrourologii - dr Strychalska. Najlepiej zabrać kota na taką wizytę i on przedstawi dalsze plan i szanse.

Nie mogę znaleźć tej wetki, możesz mi podać jej namiary, jaki gabinet, adres czy coś...?
Kot dziś po południu będzie u najbliższego mi weta i on coś zaplanuje i da kroplówki ale skoro tamta to specjalista nefrologii to dobrze by było też i z nią...


Wygląda, że ta Strychalska jest z Trójmiasta, w Poznaniu to znalazłam
https://www.facebook.com/pg/uronefro.vet/posts/
https://tiny.pl/7qz3g


To jest właśnie strona dr Strychalskiej. Więc tutaj masz adres.

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Czw kwi 16, 2020 21:54 Re: Badania krwi- i co z nim począć :(

inezka70 pisze:Przy anemii bardzo ostrożnie z kroplówkami, kot może się dusić. W ogóle 250 ml to sporo, a ile kot waży ? Poza tym pamiętaj, że powinny być podawane w bardzo powolnym wlewie.

Dawałam kropla co 3 sekundy, poszło 2/3 i przerwałam bo się wystraszyłam że za dużo, trwało to ze 2 godziny. Nie wiem ile waży, noże z 3kg....
inezka70 pisze:Na anemię najlepiej Aranesp, ale szczegółów co do podawania, dostępności nie znam. Koniecznie zabierz kota do nefrologa, jak najpilniej.
Poza tym w wynikach podwyższone parametry trzustkowe (amylaza, lipaza DGGR).

czy Aranesp można samemu podawać w domu?

Paulusek

 
Posty: 426
Od: Pt wrz 02, 2011 9:45
Lokalizacja: powiat Poznański :)

Post » Pt kwi 17, 2020 11:29 Re: Badania krwi- i co z nim począć :(

inezka70 pisze:Przy anemii bardzo ostrożnie z kroplówkami, kot może się dusić. W ogóle 250 ml to sporo, a ile kot waży ? Poza tym pamiętaj, że powinny być podawane w bardzo powolnym wlewie.

Słucham tykania zegara podczas kroplówki, pierwsza kropla spada w pierwszym uderzeniu wskazówki, kolejna kropla spada w trzecim lub czwartym uderzeniu- dobrze? daję na dwa razy po pół kroplówki 250 mililitrowej dzielonej na oko.

Paulusek

 
Posty: 426
Od: Pt wrz 02, 2011 9:45
Lokalizacja: powiat Poznański :)

Post » Pt kwi 17, 2020 11:38 Re: Badania krwi- i co z nim począć :(

Moje zdanie jest ze dużo za dużo
Masz anemię jeszcze bardziej rozrzedzasz krew i kot się będzie dusił lub zalejesz płynami płuca
100 ml dla takiego kota wystarczy na raty
Jeżeli już obciążonym nerkom dowalisz pracy żeby tyle przefiltrowalyn i jeszcze nie dotlenione
To szybciej padną
Ja teraz daje podskórnie przy wadze 2,2 50 -80 w porcjach

anka1515

 
Posty: 4101
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pt kwi 17, 2020 16:48 Re: Badania krwi- i co z nim począć :(

Nikt z nas nie wie nawet ile kot waży, jaki ma stopień odwodnienia, ile wody traci... Decyzje czy potrzebuje 100ml czy 200 nie należą do ludzi z forum! To jest kot w zaostrzeniu a nie z ustabilizowaną PNN, nie można tego tak porównywać.

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Pt kwi 17, 2020 20:34 Re: Badania krwi- i co z nim począć :(

Paulusek pisze:
inezka70 pisze:Przy anemii bardzo ostrożnie z kroplówkami, kot może się dusić. W ogóle 250 ml to sporo, a ile kot waży ? Poza tym pamiętaj, że powinny być podawane w bardzo powolnym wlewie.

Słucham tykania zegara podczas kroplówki, pierwsza kropla spada w pierwszym uderzeniu wskazówki, kolejna kropla spada w trzecim lub czwartym uderzeniu- dobrze? daję na dwa razy po pół kroplówki 250 mililitrowej dzielonej na oko.


Jeśli kot waży tylko 3 kilo, to taka ilość kroplówki jest zbyt duża. Nadmiar płynów może też uszkadzać nerki. Dobrze, że chociaż dzielisz to na pół, ale każdy wlew powinien potrwać ze 3 godziny. Obserwuj kota, czy nie ma duszności, trudności z oddychaniem.

O podaniu aranespu czy ludzkiego EPO musi zdecydować weterynarz. To jest hormon, który powoduje tworzenie się czerwonych krwinek, a którego nie wytwarzają już chore nerki. Suplementacja krwią płynną czy suszoną niewiele pomoże przy dużej anemii, ale jeśli kotu by to smakowało, to nie zaszkodzi.

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Pt kwi 17, 2020 20:46 Re: Badania krwi- i co z nim począć :(

Yocia pisze:Nikt z nas nie wie nawet ile kot waży, jaki ma stopień odwodnienia, ile wody traci... Decyzje czy potrzebuje 100ml czy 200 nie należą do ludzi z forum! To jest kot w zaostrzeniu a nie z ustabilizowaną PNN, nie można tego tak porównywać.

Tak, oczywiście zgadzam się z Tobą, jednak decyzję taką powinien podjąć rozsądny wet, który dokładnie wie co robi, a zapewniam Ciebie, że wielu z nich takiego pojęcia nie ma.
Dlatego podkreślam, że przy tak złych wynikach, najlepiej zabrać kota do nefrologa, a nie do pierwszego lepszego weta, tylko dlatego, że jest blisko.

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

[poprzednia]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Na Kocią Łapę i 51 gości