chore nerki Rufusa

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Wto mar 03, 2020 19:29 chore nerki Rufusa

Pozwolę sobie założyć wątek Rufusowi, i przekopiować posta z wątku zbiorczego, z uzupełnieniami.

11 lutego w wynikach badań krwi, które miał robione kontrolnie przed sanacją, wyszedł podwyższony mocznik i kreatynina, i zaczęło się diagnozowanie kota.

Po przestawieniu kota na "renalowe" karmy - je Animondę i Concept for life, które chętenie jadł tydzień - już mu się przejadły. Sprawdzam teraz kattvit (czy jakoś tak), kupiłam też feringę kurczak z dynią i królik z pasternakiem - widziałam, że takie karmy ludzie podają kotom z pnn.
Kupiłam fintannę(z której nie korzysta, ale zaczął zamiast tego pić z postawionego obok niej kubka :roll: ), płynoterapii - 9 kroplówkach rozbitych na 14 dni, suplementacją RenalVetem, cyklu antybiotyku po sanacji i dodaniu Benacepu (pół tabletki dziennie), Fus miał kontrolne badania krwi i moczu:

Krew:
Obrazek
Obrazek

Mocz:
Obrazek

Wynika z nich tyle, że od ostatniego badania spadło białko całkowite i albuminy, natomiast kreatynina i mocznik, jak były podwyższone, tak dalej są (a właściwie - kreatynina z 3,4 wzrosła do 3,6, a mocznik spadł z 133 na 110, ale nadal wysoko poza normą).
W jonogramie natomiast poza lekko obniżonym magnezem - wszystko jest ok.

Pani weterynarz zaleciła mi zrobić ponowne USG doppler - żeby mieć pełen obraz tego, co jest w środku. Po poprzednim USG wet powiedziała, że nerki nie wyglądają do końca dobrze, ale nie jest w stanie stwierdzić jednoznacznie - i po wynikach, i po usg - czy to niewydolność, czy kłębuszkowe zapalenie nerek. Dostał Marfloxin na kolejne 10 dni, jesteśmy za połową. Taizu pisała, że wszystko wskazuje na niewydolność, ale czy to może być zapalenie? - boję się trochę ładować z kota leki, wozić co rusz na wizyty i niepotrzebnie go stresować. A moja wet chciała mu też podać lek sterydowy, ale póki co powiedzialam, że nie chcę mu nic więcej podawać. Czy to dobrze?
Dzisiaj miał to USG, wyniki z opisem będą w przeciągu kilku dni. Niestety, ale pani od usg, specjalizująca się w tym, mówiła, że nerki nie wyglądają źle, ale faktycznie zatarte są granice między czymśtam a czymśtam, ale że to nie wygląda na ostre zapalenie ani na zaawansowaną niewydolność. Powtórzyła to, co mówiła moja wet - że to albo zapalenie, albo
Miał też powtórzone badania krwi, i kreatynina wzniosła do 4,0, a mocznik - 112. Więc niestety kreatynina stale, z tygodnia na tydzień, się podnosi.

Kot przestał niestety zupełnie tolerować kroplówki - o ile pierwsze kilka razy przebiegło bez problemu, to teraz weterynarza ma już dość i się bardzo wyrywa, a podjęte w domu próby - po walkach, fuczeniach i gryzieniach - kończyły się u weterynarza. Więc póki co, już od ponad tygodnia, kroplówek nie dostaje. Trochę nie wiem, co robić, bo czy jest sens na siłę się z kotem szarpać, zawijać w koc i walczyć, jak ewidentnie sobie nie pozwala? - ciężko mi wyważyć, czy stres nie będzie dla niego większym obciążeniem.

Proszę o rady, bo nie wiem, co mam robić.
Jak mam kota karmić, jak go leczyć?

Kreatynina rośnie szybko :(
Kot ma tą fontannę, ale mało z niej pije (na pewno za mało), dopajanie go strzykawką kończy się walką, wyrywaniem, i walącym strasznie sercem - więc też się z nim nie siłuję :(

Jestem w Krakowa, nie ma tu nefrologa, ale zbieram się do umówienia się gdzieś dalej.
Pisałam o konsultację nternetową do nefrologa i czekam na odpowiedź.
Ostatnio edytowano Pon gru 07, 2020 17:57 przez vacerrosa, łącznie edytowano 1 raz

vacerrosa

Avatar użytkownika
 
Posty: 92
Od: Sob kwi 28, 2018 16:22
Lokalizacja: Kraków

Post » Wto mar 03, 2020 23:41 Re: chore nerki Rufusa :(

Sanacja byla żeby ściągnąć kamień czy coś się działo z zębami? Czy dostawał jakieś leki przeciwbólowe? (Na niektóre trzeba uważać przy chorych nerkach).
Dobrze byłoby zmierzyć ciśnienie.
Po zakończeniu antybiotyku może zrobić posiew moczu, na wszelki wypadek.
Karma nie wydaje się być teraz taka ważna, bo mocznik nie jest strasznie wysoki, a fosfor dużo ponizej 4,5 mg/dl (zalecana górna granica dla nerkowcow). Można ją próbować wprowadzać stopniowo, na spokojnie.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Śro mar 04, 2020 7:53 Re: chore nerki Rufusa :(

Sanacja była, żeby ściągnąć kamień. Przy okazji miał przegląd zębów, i miał usunięte trzy zęby, jakieś małe z tyłu.
Dostał antybiotyk w okolicach sanacji (kilka dni przed i kilka dni po) - ale niestety nie zapisałam sobie, jaki to był lek. Teraz ma Marfloxin, który niby miał pomóc w podejrzeniu zapalenia nerek, ale jak pisałam - nie pomaga, bo i mocznik, i kreatynina rosną.

vacerrosa

Avatar użytkownika
 
Posty: 92
Od: Sob kwi 28, 2018 16:22
Lokalizacja: Kraków

Post » Śro mar 04, 2020 8:26 Re: chore nerki Rufusa :(

Nie zauważyłam czy pisałaś -w jakim wieku jest kot ?
Jak z waga nie chudł ?
Tarczyca badana ?
U nas poszły parametry nerkowe i przy okazji zrobiona tarczyca jest nadczynność

anka1515

 
Posty: 4091
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro mar 04, 2020 8:54 Re: chore nerki Rufusa :(

Rufus w maju będzie miał 7 urodziny.
Waży 5,27 (wg ostatniej wagi), nie chudnie.
Z tarczycy miał badane T4, i jest w normie.

vacerrosa

Avatar użytkownika
 
Posty: 92
Od: Sob kwi 28, 2018 16:22
Lokalizacja: Kraków

Post » Śro mar 04, 2020 11:21 Re: chore nerki Rufusa :(

Jemu nerki mogły siąść po narkozie przy sanacji
Ciekawe czy miał kroplówkę podczas i jaka była narkoza
Bo to młody kot

anka1515

 
Posty: 4091
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro mar 04, 2020 11:24 Re: chore nerki Rufusa :(

Właśnie przed narkozą miał robione badania kontrolne, i już wtedy był podniesiony poziom kreatyniny i mocznika. To badania sprzed sanacji:
Obrazek

Po tych wynikach miał kilka dni kroplówki przed narkozą.
I w trakcie narkozy przy sanacji miał zrobione pierwsze USG, gdzie już było widać, że coś jest nie tak.

vacerrosa

Avatar użytkownika
 
Posty: 92
Od: Sob kwi 28, 2018 16:22
Lokalizacja: Kraków

Post » Śro mar 04, 2020 11:45 Re: chore nerki Rufusa :(

Spróbuje jak dam radę to w nocy coś napisać
Teraz wróciłam od okulisty
Decyzje co robić musisz podjąć sama
Wyniki tak szybko nie spadną albo i wcale
A le kot może jeszcze pożyć
Wiem jak ci ciężko bo ja w kotach siedzę od lat i tez nie zawsze daje radę
Teraz mam kotkę nerkowa i z tarczyca co nie daje rady
Ale jakoś narazie daje leki
Tylko wiesz jak z kotem którego nie można obsłużyć
Leki te co piszą możesz wprowadzać
Szczególnie probiotyk ja daje Biopron
I kroplówki potrzebne
Może dziś przyjdzie obroża uspokajająca
Jak masz możliwość to są takie do kontaktu preparaty dla kotów
Kroplówki w domu dopalanie
Jeszcze te wyniki nie są tragiczne
Moja miała mocznik chyba 252 i krea4,2
Spadło na ok 170 i 3,..
Nie pamietam teraz
Ale jak zaczęła przyjmować apelke przestała jeść
Na razie ile mogę daje

anka1515

 
Posty: 4091
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro mar 04, 2020 11:57 Re: chore nerki Rufusa :(

Dzięki, anka1515 :)
Obroże uspokajające brzmią ciekawie, sprobuję.

Po co podawać kotu probiotyk? W jakich dawkach? Do jedzenia?
I czy zgodzić się na podanie kotu leku sterydowego (ma być 1 zastrzyk)?

vacerrosa

Avatar użytkownika
 
Posty: 92
Od: Sob kwi 28, 2018 16:22
Lokalizacja: Kraków

Post » Śro mar 04, 2020 13:55 Re: chore nerki Rufusa :(

Czy kot miał mierzone ciśnienie krwi? Z jakiego powodu dostaje Benacept?
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Śro mar 04, 2020 14:08 Re: chore nerki Rufusa :(

Ciśnienia jako-takiego nie miał mierzonego, ale wczoraj przy usg doppler miał, jak rozumiem, wykonany pomiar ciśnienia w nerkach, który był w górnej granicy normy (pełny opis mam dostać do piątku).
Benacep (pół tabletki dziennie) dostał w celu obniżenia ciśnienia kłębuszkowego i leczenia wspomagającego, wet powiedziała, że to standardowy lek w sytuacjach problemu z nerkami, ale tutaj chyba nikt takiego leku nie podaje? . . .

vacerrosa

Avatar użytkownika
 
Posty: 92
Od: Sob kwi 28, 2018 16:22
Lokalizacja: Kraków

Post » Śro mar 04, 2020 14:49 Re: chore nerki Rufusa :(

A czemu chcą podać steryd?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Śro mar 04, 2020 15:01 Re: chore nerki Rufusa :(

No właśnie, nie do końca wiem... "Bo to może pomóc", "Bo dotychczasowe leczenie nie pomogło, więc trzeba podać coś mocniejszego:, "Nawet, jak to nie zapalenie, tylko niewydolność, to i tak procedura leczenia jest podobna". Ale ja też jestem panikarą, może niepotrzebnie.
Pytałam, czy to konieczne, wet powiedziała, że ona swojemu kotu by podała, i że to mu nie zaszkodzi, i że nie chce przecież zrobić nic, co mu zaszkodzi, ale to, co mnie niepokoi to to, że po pierwsze - sama w siebie nie ładuję lekarstw, jak nie wiem, czy są konieczne, i kotu też nie chcę tego fundować; steryd jest mocnym lekiem, a KOT MA CHORE NERKI (to może niekonieczenie trzeba je dodatkowo obciążać, skoro nie wiadomo,czy to przyniesie poprawę?); z tego, co widzę na forum tu i na barfnym, koty z PNN są leczone przede wszytkim kroplówkami i wyłapywaczami fosforu, nie widziałam, żeby ktoś podawał kotom antybiotyki albo mocniejsze leki.

vacerrosa

Avatar użytkownika
 
Posty: 92
Od: Sob kwi 28, 2018 16:22
Lokalizacja: Kraków

Post » Sob mar 07, 2020 12:41 Re: chore nerki Rufusa :(

Mam wyniki USG z opisem.
Poza nerkami - wszystko ok, opis nerek:

"Nerka lewa- stosunek korowo-rdzeniowy zatarty, miedniczka nieposzerzona ok 1,04 mm, kora hypoechogenna, rdzeń hyperechogenny, brak zmian ogniskowych, torebka hyperechogenna na całej długości hyperechogenna, wielkości : 2,8 x 2 cm, RI średnio ok 0,7
Nadnercze lewe – prawidłowe, o zachowanym różnicowaniu korowo- rdzennym, wielkości ok 2,8mm,
Nerka prawa - stosunek korowo-rdzeniowy zatarty, miedniczka nieposzerzona ok 1,5 mm, kora hypoechogenna, rdzeń hyperechogenny, brak zmian ogniskowych, torebka prawidłowa na całej długości hyperechogenna, wielkości :3 x 2,2 cm, RI średnio ok 0,64,
Podejrzenie początkowego stadium niewydolności nerek lub śródmiąższowego zapalenia nerek.
Opór naczyniowy w nerkach wskazuje na podwyższenie."

- czy naprawdę po tylu badaniach nie da się kota zdiagnozować? – czy leczenie zapalenia różni się od leczenia niewydolności?
- jakie badania należy jeszcze wykonać? – poza pomiarem ciśnienia, które będzie miał robione w środę, o co pytać weterynarza (poza tymi pytaniami)?
- jak obniżyć stale rosnącą kreatyninę – i dlaczego rośnie?
- czy płynoterapia jest konieczna do prowadzenia, jeśli dla kota jest traumatyczna?
- czy wymagane jest podanie mu sterydu? Jaka jest szansa, że pomoże? Czy nie zaszkodzi nerkom?
- na forum jest dużo informacji o diecie - jak rozumiem, nie ma to większego znaczenia z punktu widzenia leczenia? I jak rak rozumiem, Forumowicze w znacznej części stosują dietę niskofosforową, a nie niskobiałkową – ale część z Was karmi renalami. Czy tym etapie choroby musi jeść karmy renal, które nie do końca mu smakują? Można podawać mu „normalne”, lub te niskofosforowe Feringi i inne karmy, z poziomem fosforu poniżej 0.2 + leki wiążące fosfor w jedzeniu?, lub mieszać Renal + zwykłe „mięsne”?
- na jakie jedzenie uważać? Czego mu nie podawać? - nabiał? (czasem podjada nam masło, teraz próbuję go zmotywowac do picia, podając mu rozwodnione mleko, widziałam, że część ludzi podaje śmietanę?); sporadycznie dostaje oliwki - może?
- czy musi mieć podawane preparaty wiążące fosfor (RenalVet), skoro fosfor ma w normie? Od węglanu wapnia zaraz będzie miał podwyższony poziom wapnia (już 2 tyg temu był przy górnej granicy...) – jakie są ewentualne zamienniki, które nie „wiążą” węglanem wapnia? Tylko Renagel? - czym grozi ewentualny podwyższony poziom wapnia?
- czym jest CaP intex? - kilka razy trafiłam na to na forum, ale nie rozumiem, co to.

vacerrosa

Avatar użytkownika
 
Posty: 92
Od: Sob kwi 28, 2018 16:22
Lokalizacja: Kraków

Post » Nie mar 08, 2020 17:48 Re: chore nerki Rufusa :(

CaP index to chyba stosunek wapnia do fosforu, nie wiem, czy w wynikach, czy jedzeniu, w barfie stosuje się to do jedzenia
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7104
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 87 gości