chore nerki Rufusa

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pon gru 07, 2020 20:06 Re: chore nerki Rufusa

Możesz mieć zupełnie poza nerkową przyczynę wzrostu mocznika np..zapalenie w obrębie pęcherza lub jelit.
Jedna rzecz mnie mocno ciekawi, dobrze że piszesz takie porównania:
Czy w trakcie przyjmowania sterydu miał badane UPC?
Aktualnie UPC wynosi 7 w trakcie przyjmowania telmisartanu?

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Pon gru 07, 2020 20:39 Re: chore nerki Rufusa

Niestety nie miał badanego moczu w trakcie przyjmowania sterydu ani bezpośrednio po.
Tak, teraz przy telmisartanie ma 7. Na początku diagnozowania, w lutym miał 16. Z tego co pamiętam, od marca zaczął przyjmować semintrę, w kwietniu białko w moczu - 6,0, potem kontrola we wrześniu - 11,0 (nie dostawał wtedy semintry przez około 1,5 tygodnia, może troszkę dłużej), potem po problemach ze zdobyciem semintry, na początku listopada przerzuciliśmy się na "ludzki" telmisartan - no i teraz jest 7.
Kot waży 5,3 kg, dostaje 2,5 mg, czyli chyba najniższą możliwą dawkę do swojej wagi?

Piszesz o pozanerkowych przyczynach - generalnie kot nie ma żadnych objawów czegokolwiek. Jak uzupełnić diagnostykę, żeby się upewnić, że reszta jest w porządku?

vacerrosa

Avatar użytkownika
 
Posty: 92
Od: Sob kwi 28, 2018 16:22
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon gru 07, 2020 20:42 Re: chore nerki Rufusa

UPC to stosunek białka do kreatyniny w moczu, czy białko w moczu?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Pon gru 07, 2020 20:45 Re: chore nerki Rufusa

zrozumiałam, że białko.
stosunek białka do kreatyniny we wszytkich badaniach wynosił 0,1.
Raz, w kwietniu, mu wyszło 2,86, ale po trzech dniach miał powtarzane badanie, razem z elektroforezą i wyszło stosunek białka do krea 0,081, a w elektroforezie - 150, z komentarzem: "Nie wykryto immunoglobulin, białek kanalikowych lub łańcuchów lekkich immunoglobulin. Występuje podejrzenie dominującej albuminurii. Brak wskazań na wydalanie łańcuchów lekkich. KOMENTARZ:
Z uwzględnieniem podwyższonego wydalania albumun wynik przemawia za nieznaczną, selektywną, kłębuszkową proteinurią, którą stwierdza się zwłaszcza przy rozpoczynającej się nefropatii cukrzycowej lub nadciśnieniowej."

vacerrosa

Avatar użytkownika
 
Posty: 92
Od: Sob kwi 28, 2018 16:22
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon gru 07, 2020 22:22 Re: chore nerki Rufusa

Ah, przepraszam, to ja źle doczytałam. UPC to stosunek białka do kreatyniny i przeczytałam, że to właśnie UPC wynosi 7-11 w zalezności od wyników badań.
Więc generalnie białkomoczu u Twojego kota nie ma (nie wiem czy był przed wdrożeniem Semintry - tzn na podstawie jakich badań była wdrożona).
Poprawa po sterydzie może sugerować, że gdzieś w organizmie toczy się przewlekły stan zapalny (jakieś subkliniczne IBD?), która wpływa na nerki. Ale może też być zbiegiem okoliczności. Jeśli nie ma nadciśnienia ani białkomoczu to można rozważyć jeszcze raz próbę ze sterydami, czy też obniżą kreatyninę.
Ciśnienie macie kontrolowane?

Przyczyny wyższego mocznika szuka się po prostu badając resztę - jelita na USG, ząbki klinicznie, mocz, echo serca itp.

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Pon gru 07, 2020 23:28 Re: chore nerki Rufusa

Z ciśnieniem jest problem. Raz miał mierzone, w marcu czy kwietniu, i miał podwyższone. Potem był remont nad gabinetem, i był huk okropny i wetka powiedziała, że nie ma sensu mierzyć w takich warunkach. Jak byłam na kontrolach i sanacjach w innych gabinetach - nie mieli aparatury do pomiaru...
Ale w piątek na wizycie mam nadzieję że się uda.

vacerrosa

Avatar użytkownika
 
Posty: 92
Od: Sob kwi 28, 2018 16:22
Lokalizacja: Kraków

Post » Pt cze 25, 2021 16:34 Re: chore nerki Rufusa

Rufus miał zdiagnozowaną pchn w lutym zeszłego roku. Mając 7 lat.
Od tego czasu generalnie przechodził różne akcje z kroplówkami, ze sterydami, różne leki, dwie sanacje.
Na karmie nerkowej był jakiś tydzień, jest prowadzony głównie na MACs, trochę Ferindze pure meat (przejadła się), Wild Freedom Green Lands. Żywienie zwykłą karmą pozwala mi mniej się męczyć przy karmieniu dwóch kotów - nerkowego i zdrowego ;) i pozwala Rufusowi jeść smacznie i zdrowo ;)
Obecnie Rufus ma wyniki dość podobne do początkowych, czyli mocznik 140,3 (norma do 70), kreatynina 3,2 (norma do 1,8). W lutym 2020 było mocznik 133, kreatynina 3,4.
Więc jest stabilny.
USG kontrolne wykonane - poza nerkami nic niepokojącego. Ciśnienie mierzone, kontrolowane, na ciśnienie dostaje semintrę.
Brak białka w moczu, ładny stosunek białka do kreatyniny. Fosfor w normie, spadł trochę dzięki nefrokrillowi.
Czuje się chyba świetnie, ma apetyt, jest aktywny, dużo bawi się ze swoim bratem. Dużo pije, lubi być pojony przez strzykawkę.
Mocznik mnie martwi, ale nie spadał w znaczny sposób ani przy kroplówkach, ani przy probiotykach (flora balance i vivomixx), ani po sanacjach. Generalnie to najniżej spadł nam do około 110, stale raczej leciutko rośnie.
Rozważam kroplówki albo intensywniejsze dopajanie.
Aktualnie bierze nefrokrill i semintrę.
Planuję wdrożyć mocniejszy vivomixx albo biopron. Na azodyl przy innych wydatkach mnie nie stać.
Niestety czeka nas też kolejna sanacja, już trzecia od lutego (miał w lutym 2020, wrześniu 2020, no i przydałoby się teraz) :( kamień niestety szybko mu narasta.

Jakieś rady? :)

vacerrosa

Avatar użytkownika
 
Posty: 92
Od: Sob kwi 28, 2018 16:22
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon cze 28, 2021 11:35 Re: chore nerki Rufusa

Czy pomiędzy tymi sanacjami czyścisz Rufusowi zęby?
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Czw lip 01, 2021 18:12 Re: chore nerki Rufusa

Nieregularnie. Niestety często nie ma mnie w domu i kotami zajmuje się ktoś inny. Ale mam szczoteczkę i takie husteczki do przecierania. Jak jestem w domu, to to robię, ale przez kwiecień i maj mnie nie było, i jak wróciłam, kamień już był...
Czy przy nerkowym kocie mogę stosować dowolną pastę?

vacerrosa

Avatar użytkownika
 
Posty: 92
Od: Sob kwi 28, 2018 16:22
Lokalizacja: Kraków

[poprzednia]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości