Tarczyca i nerki pytanie

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Śro paź 30, 2019 20:22 Tarczyca i nerki pytanie

Moja ponad 16-letnia kotka ma bardzo powiększony jeden płat tarczycy. Zupełnie jej to nie przeszkadza, mimo, że jest na prawdę ogromny. Lekarz chce go usunąć. Moje wątpliwości dotyczą stanu jej nerek. Wyniki mocznika i kreatyniny nie są tragiczne, ale jednak podwyższone. Kotka aktualnie jest radosna, czuje się dobrze, ma apetyt. Nie wiem czy zdecydować się na operację, narkoza w tym wieku może bardzo zaszkodzić. Moje pytanie jest jeszcze takie, ponieważ nie umiem nic znaleźć w internecie czy znacie weta-chirurga, który ma doświadczenie w usuwaniu tarczycy. Boje się o kićka :( Jesteśmy z Katowic

Karina72

 
Posty: 7
Od: Śro paź 30, 2019 20:12

Post » Śro paź 30, 2019 22:05 Re: Tarczyca i nerki pytanie

Ja bym nie ruszała.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14692
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Śro paź 30, 2019 22:17 Re: Tarczyca i nerki pytanie

Każda narkoza wiąże się z ryzykiem, ale jeśli nad narkozą czuwa doświadczony anestezjolog (nie ten sam wet, który operuje) i ma dostęp do narkozy wziewnej to ryzyko jest dość małe.
Wiem, że to dość daleko, ale ja bym chyba skonsultowała przypadek z dr Neską - zajmuje się zarówno nefrologią jak i endokrynologią. Może ktoś z Twoich okolic będzie w stanie polecić jakiegoś weta specjalistę bliżej.

paranoiczna_paranoja

 
Posty: 106
Od: Pon paź 28, 2019 14:47

Post » Śro paź 30, 2019 22:34 Re: Tarczyca i nerki pytanie

Tyle że guz ma 2,5 cm i jak dalej będzie rosnąć to Kicia zacznie się dusić

Karina72

 
Posty: 7
Od: Śro paź 30, 2019 20:12

Post » Czw paź 31, 2019 10:10 Re: Tarczyca i nerki pytanie

A kicia ma nadczynność tarczycy?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Czw paź 31, 2019 10:18 Re: Tarczyca i nerki pytanie

Co konkretnie ma przynieść taka operacja? Czy ten płat przeszkadza fizycznie? Czy to nowotwór? Czy powoduje zaburzenia hormonalne niedające się wyrównać lekami?
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14692
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Czw paź 31, 2019 16:43 Re: Tarczyca i nerki pytanie

Rzeczywiście ostatnio jest problem z wyrównaniem hormonów. Badanie 4 miesiace temu wykazaly nadczynnosc, po lekkim zwiększeniu dawki w następnych badaniach była niedoczynność. Guz jest widoczny gołym okiem. Jest to duża kula. Nie przeszkadza jej w ogóle, ale może urosnąć. Biopsja nic nie wykazała - "Na podstawie przesłanego materiału brak możliwości doprecyzowania diagnozy"

Karina72

 
Posty: 7
Od: Śro paź 30, 2019 20:12

Post » Czw paź 31, 2019 17:35 Re: Tarczyca i nerki pytanie

fili pisze:A kicia ma nadczynność tarczycy?


tak ma, od 4 lat leczona metizolem

Karina72

 
Posty: 7
Od: Śro paź 30, 2019 20:12

Post » Czw paź 31, 2019 17:39 Re: Tarczyca i nerki pytanie

Wynik biopsji nic nie wyjaśnia:

CYTOLOGIA ZMIANY OKOLICY TARCZYCY:
PREPARAT UBOGOKOMÓRKOWY W BADANYM MATERIALE NIE STWIERDZONO OBECNOŚCI KOMÓREK TARCZYCY OBECNE KRWINKI CZERWONE POJ. NEUTROFILE BEZ CECH DEGENERACJI TŁO RÓŻOWO NIEBIESKIE
SLUZ? TORBIEL ŚLUZOWA?
Na podstawie przesłanego materiału brak możliwości doprecyzowania diagnozy

Karina72

 
Posty: 7
Od: Śro paź 30, 2019 20:12

Post » Czw paź 31, 2019 19:38 Re: Tarczyca i nerki pytanie

A jak szybko ta tarczyca/guz? rośnie?
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14692
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Czw paź 31, 2019 19:47 Re: Tarczyca i nerki pytanie

mziel52 pisze:A jak szybko ta tarczyca/guz? rośnie?


Zauważyłam go jak był już duży. Jakieś 3 tygodnie temu. To bardzo dziwne, bo kitek jest przytulak, dziwi mnie, że nie wyczułam gdy był mniejszy. Jest wypełniony płynem i zastanawiam się też czy po prostu nie usuwać co jakiś czas tego płynu pod kontrolą usg. Może to byłoby wyjście? Lekarz powiedział, że to niezły pomysł ale i tak raczej by wyciął. No ale to jest chirurg...

Karina72

 
Posty: 7
Od: Śro paź 30, 2019 20:12

Post » Czw paź 31, 2019 20:29 Re: Tarczyca i nerki pytanie

Ja bym się zdecydowała na usunięcie płynu. Tak postępuje się przy ludzkich torbielach. Bez płynu lepiej można obejrzeć to, co zostaje i podjąć optymalną decyzję. Jeśli się okaże nowotwór, to się wycina, a w pozostałych wypadkach tylko wtedy, gdy mechaniczny ucisk przeszkadza w oddychaniu.
https://wylecz.to/hormony/torbiel-tarcz ... -tarczycy/
Leczenie operacyjne guzków tarczycy jest podstawową formą terapii w przypadku rozpoznania lub podejrzenia procesu nowotworowego. Operacja może być także konieczna w przypadku dolegliwości związanych z uciskiem na tchawicę lub przełyk.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14692
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pt lis 01, 2019 14:32 Re: Tarczyca i nerki pytanie

mziel52 pisze:Ja bym się zdecydowała na usunięcie płynu. Tak postępuje się przy ludzkich torbielach. Bez płynu lepiej można obejrzeć to, co zostaje i podjąć optymalną decyzję. Jeśli się okaże nowotwór, to się wycina, a w pozostałych wypadkach tylko wtedy, gdy mechaniczny ucisk przeszkadza w oddychaniu.
https://wylecz.to/hormony/torbiel-tarcz ... -tarczycy/
Leczenie operacyjne guzków tarczycy jest podstawową formą terapii w przypadku rozpoznania lub podejrzenia procesu nowotworowego. Operacja może być także konieczna w przypadku dolegliwości związanych z uciskiem na tchawicę lub przełyk.


Właśnie też skłaniam się ku temu

Karina72

 
Posty: 7
Od: Śro paź 30, 2019 20:12




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 58 gości