Podywyższona kreatynina

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Śro paź 16, 2019 11:35 Podywyższona kreatynina

Witam.

Przybywam na forum z tematem mojego kota.
Przed sterylizacją stwierdziłam, że wykonam kici wszystkie badania ze względu na wiek.
Mała będzie miała 3 latka (I tak dopiero teraz zdecydowałam sie na sterylizację)

Wszystkie wyniki badań wyszły w granicy normy.
Jedyny problem mamy z Kreatyniną której wynik wynosi 2.028 mg/dl
Norma 1.000-1.800
Mocznik 38.084 mg/dl Norma 25.000 -77.000
Malutka dostała Kapsułki o nazwie NEFROKRILL - 1 kapsułka dziennie przez 14 dni.
Macie jakieś pomysły jak naturalniej zmniejszyć jej poziom kreatyniny?

Boję się, że koszt leczenia i karm przerośnie moje możliwości.

Secutee

 
Posty: 29
Od: Wto paź 15, 2019 9:39

Post » Śro paź 16, 2019 14:35 Re: Podywyższona kreatynina

Na początek polecam lekturę przynajmniej pierwszych stron tego wątku: viewtopic.php?f=36&t=158590
Sam podwyższony wynik kreatyniny przy normalnym poziomie mocznika nie świadczy o problemach z nerkami czy też o PNN.
Jakiej rasy jest kotka, czym ją żywisz? Czy robiłaś kotce badanie moczu?
Wstaw wyniki wykonanych badań.
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Śro paź 16, 2019 20:21 Re: Podywyższona kreatynina

A więc tak Kotka jest zwyczajnym niewychodzącym dachowcem..
Wiem, że za żywienie dostanę niezłe lanie ale od małego w poprzednim domku malutka była karmiona whiskasem po przybyciu do mnie powoli zmieniłam jej karmę na purina póżniej Royal Canin ze skutkiem złym gdyż mała wymiotowała wiec pozostałam przy whiskasie.
Nie mieliśmy robionych badań moczu.

Secutee

 
Posty: 29
Od: Wto paź 15, 2019 9:39

Post » Śro paź 16, 2019 20:23 Re: Podywyższona kreatynina

Secutee

 
Posty: 29
Od: Wto paź 15, 2019 9:39

Post » Czw paź 17, 2019 11:01 Re: Podywyższona kreatynina

Na podstawie morfologii kotka wygląda na trochę niedopitą ;-)
Jak dużo pije i sika? Waga?
Je suchą karmę? Warto zachęcać ją do picia żeby układ moczowy się płukał.
Weterynarz powinien w pierwszej kolejności sprawdzić mocz. Porozmawiaj o tym badaniu. To podstawa. Najłatwiej pobrać próbkę w domu do jałowego pojemnika z apteki, podczas mikcji, ze środkowego strumienia. Mocz powinien być zbadany w ciągu kilku godzin od pobrania. Na początek wystarczy badanie ogólne z oceną osadu i badaniem ciężaru właściwego weterynaryjnym refraktometrem.
Kotka miała kiedyś usg jamy brzusznej?
Wet zalecił Nefrokrill choć nie sprawdził jonogramu, no nieładnie...
Whiskas jest słabą karmą. Może kotka chciałaby jeść Butchersa? Też marketówka przystępna cenowo, ale z lepszym składem.
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Czw paź 17, 2019 14:52 Re: Podywyższona kreatynina

Jeżeli chodzi o niedopicie prawdopodobnie było to spowodowane faktem iż dosłownie była na czczo przed badaniami i 8 godzin nie piła i nie jadła.
Cały czas ma dostęp do świeżej wody siusia też tak przystepnie czasowo.
Waga ponad 4 kg lecz nie wygląda.
Karmę je suchą i mokrą.
Nigdy nie miałam przyjemności pobierać kociego moczu.
Kotka nie miała badania jamy brzusznej.
Tą karmę chetnie sprawdzę w jakim sklepie mozna ją kupic? Bo nie widziałam nigdy

Secutee

 
Posty: 29
Od: Wto paź 15, 2019 9:39

Post » Czw paź 17, 2019 21:52 Re: Podywyższona kreatynina

Secutee pisze:Jeżeli chodzi o niedopicie prawdopodobnie było to spowodowane faktem iż dosłownie była na czczo przed badaniami i 8 godzin nie piła i nie jadła.
Cały czas ma dostęp do świeżej wody siusia też tak przystepnie czasowo.

Ostatnio wet mi powiedział, że 8 godzin bez jedzenia i picia nie powoduje, że kot będzie odwodniony. Musiałby być upalny dzień, wtedy ewentualnie tak.
To, że kotek ma cały czas ma dostęp do wody nie oznacza, że ją pije. Koty na ogół pobierają zbyt mało wody. Karmienie suchą karmą jeszcze bardziej zwiększa zapotrzebowanie na wodę, a kot nie jest w stanie wyrównać jej niedoborów. Najlepiej powoli przestaw kotka na mokrą karmę. Do mokrej karmy można jeszcze dolewać wody, żeby lepiej kotka nawodnić. Ilość wody zależy od upodobań kota, są takie, które lubią konsystencję zupki :wink:

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Pt paź 18, 2019 13:22 Re: Podywyższona kreatynina

Kot z zaawansowanym PNN, który dużo sika, może się odwodnić przez 8 godzin bez picia, mokrego jedzenia i kroplówek. Ale nie ma wówczas kreatyniny na poziomie 2 mg/dl i mocznika w normie ;-) Poza tym jak najbardziej zgadzam się z tym co wyżej napisała inezka70.
Tutaj link do strony Butcher'sa z informacją gdzie można kupić ich karmy:
http://www.butcherspetcare.pl/produkty/gdzie-kupic
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Pt paź 18, 2019 13:32 Re: Podywyższona kreatynina

Z moich obserwacji mogę stwierdzić że mala co chwilę podchodzi do miseczki i pije.

Secutee

 
Posty: 29
Od: Wto paź 15, 2019 9:39

Post » Pt paź 18, 2019 14:55 Re: Podywyższona kreatynina

A ile wypija wody dziennie?
Czy sterylizacja odbyła się czy została odłożona?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Pt paź 18, 2019 15:41 Re: Podywyższona kreatynina

Jeśli kotka faktycznie sporo pije (słusznie zapytała fili jak dużo - np.szklankę?) to trzeba poszerzyć diagnostykę. Mocz to absolutna podstawa i to do zrobienia jak najszybciej.
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Pt paź 18, 2019 20:06 Re: Podywyższona kreatynina

Sterylizacja została odłożona.
Małej nalewam pełną miseczkę jakieś 250 ml zazwyczaj wieczorem zostaje tak 1/4 miseczki.

Secutee

 
Posty: 29
Od: Wto paź 15, 2019 9:39

Post » Pon paź 21, 2019 19:26 Re: Podywyższona kreatynina

Dalej nie wiem co mam robic w obecnej sytuacji.
Mała cały czas zażywa Nefrokrill.
czy w tej sytuacji bedzie wgl możliwość sterylizacji kici?

Secutee

 
Posty: 29
Od: Wto paź 15, 2019 9:39

Post » Pon paź 21, 2019 21:47 Re: Podywyższona kreatynina

A robilas jonogram? Nefrokrill wylapuje fosfor z karmy*, zanim zacznie sie podawac Nefrokrill warto znac miarę tego parametru. Bardzo ważne są też inne: wapń, potas, magnez, sód... Zrobilabym wszystkie możliwe badania: krwi - profil geriatryczny, wyjdzie taniej a w nim jest t4- tarczyca i wiele niezbędnych tu parametrow; usg, echo serca, ciśnienie i koniecznie pełne badanie moczu z oznaczenuem stosunku białka do kreatyniny. Dopiero na tej podstawie będzie można diagnozowac kotke adekwatnie do wiedzy na temat jej stanu.

*Nefrokrill, a w nim substancja czynna" wiąże fosforany w przewodzie pokarmowym kota podczas trawienia, dlatego koło posiłku trzeba dawać wyłapywacz." Dziękuję Feliska97 :1luvu:
Ostatnio edytowano Wto paź 22, 2019 16:39 przez Hanulka, łącznie edytowano 3 razy
Klara i Filip. Obrazek

Hanulka

Avatar użytkownika
 
Posty: 30310
Od: Pon lip 06, 2009 14:17
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto paź 22, 2019 15:38 Re: Podywyższona kreatynina

Udało się złapać mocz do badania? :-)
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: PewnaMadzia i 15 gości